Krypto Kompas #21: Inflace poražena, on-chain analýza, návrat DeFi 1.0 a další!

Zatímco si medvědi kreslí nákupní cíle okolo 12,000 USD za BTC během každé červené patnáctiminutové svíčky a býci míří na miliony pokaždé, když spatří obličej Larryho Finka, se Bitcoin již téměř měsíc líně potácí okolo hranice 30,000 USD. Kudy kam? Nerozhodnost trhu je nyní cítit naprosto všude, a právě proto je načase si veškeré vývoje shrnout v dnešním díle Krypto Kompasu. Pojďme se podívat na vše od makro vývoje, přes on-chain signály až po novinky z DeFi sektoru pro ty z vás, kteří rádi operují přímo v krypto terénu…

Inflace poražena?

Ladný ústup inflace, která západní ekonomiky sužuje od roku 2021, je překvapením pro mnohé makro doomery a strašákem pro všechny z těch, kteří stále plánují nakoupit Bitcoin na ceně 12,000 USD. Krypto trh se v tomto ohledu soustřeďuje zejména na vývoj v USA, přičemž právě zde se momentálně naplňuje scénář hladkého přistání, který nám ostatně náčelník FEDu Jerome Powell opakovaně sliboval.

Detailní rozbor monetárního návratu do normálu nám nyní představuje i blog Raola Paula:

„CPI: pohled na graf základní inflace s výjimkou cen ubytování ukazuje, že se nacházíme nejníže od ledna 2021. Lepivá inflace? Rozhodně ne…“  

Co myslíte, dočkáme se opravdu hladkého přistání? Grafy kryptoměn i hlavních indexů jako je S&P 500 hladkou tezi prozatím potvrzují. Nicméně, pamatujme na to, že v podstatě veškerý cenový růst indexu SPX je od ledna tažen pouze pár společnostmi, zejména potom výbuchem grafického giganta NVIDIA taženým nepopiratelnou spekulační AI bublinou.

I přesto, že jsou nyní větry monetárního cyklu příznivé je třeba zůstat na pozoru. V ohledu na možný prudký návrat inflace varuje například zlatý brouk Peter Shiff:

„Trh nechápe, že k 2% inflaci se nedostaneme – všichni si myslí, že je po všem a inflace byla poražena. Tento sentiment se nyní odráží v prudkém propadu síly dolaru, nicméně, pokud dolar začne slábnout ještě rychleji, výsledkem bude opětovný výbuch cen komodit, zejména potom ropy! Výsledkem bude opětovné rapidní zvýšení CPI, a to je přesně to, co analytici nečekají, jelikož neustále hledí do minulosti namísto toho, aby analyzovali, co je před námi!“

Ať už se inflace vrátí či ne, trh nám rýsuje jasné okno příležitosti. Ostatně, změny v makro ekonomice probíhají pomalu, zatímco krypto trh je rychlý a efektivní. Varovné signály pro možný mid-term top jsme rozebrali v minulém díle Krypto Kompasu.

Akumulace je za námi

Okno příležitosti nám zpětně vykreslují i on-chain data grafů Glassnode, což neuniklo ani známému on-chain analytikovi Willu Clementovi: „Zelené stínění je za námi, nyní prostě počkáme na červenou.“

Pokud tedy makro prozatím odložíme stranou, máme zde opět další potvrzení konce akumulace a již proběhlého vykreslení dna, ke kterému došlo zejména okolo kapitulace spojené s krachem FTX během listopadu minulého roku. Pamatujete na sentiment listopadu 2022? Přesně během zoufalých momentů, kdy účastníci trhu píšou kryptu memoáry, a i ti nejzarytější investoři ztrácí naději, se naskytuje oblast nejvyšší příležitosti, což je ostatně historicky potvrzeno.

Otočka sentimentu: krypto již není scam?

Od té doby, co se BlackRock pochlubil svou Bitcoin ETF aplikací, se sentiment vnějšího světa vůči kryptu začal rychle proměňovat. Celé věci samozřejmě nahrává také pozitivní rozhodnutí soudu USA o tom, že XRP není cenný papír.

Více v článku: „XRP se stalo čtvrtou největší kryptoměnou poté, co Ripple částečně vyhrál soud.“

Názorné ukázky změny sentimentu vidíme například zde:

 • Google Play ruší ban na prodej NFT, což vytváří tlak na Apple, který bude dost možná muset následovat
 • Bitcoin ETF má vysokou šanci na schválení: ETF aplikace investiční korporace BlackRock mají historicky až 99% šance
 • Mediální narativ okolo Bitcoinu se proměnil v pozitivní (viz. Krypto Kompas #20)
 • SEC v čele s Genslerem čelí tvrdé kritice ze strany kongresu USA

Žádné nové stablecoiny = žádný nový bull run

Jak jsme již zmínili v úvodu, i přes euforii býků spojenou s ETF aplikacemi a rapidním oslabením dolaru v tandemu se slábnoucí inflací se krypto trh stále vypořádává s řadou medvědích faktorů. Jedním z nich je neustále stagnující zásoba stablecoinů:

Co zde vidíme? Zkrátka a dobře, i přes veškeré výše zmíněné zprávy o konci akumulace, ETF aplikacích a soudní výhry XRP nám k opravdovému, nefalšovanému bull runu chybí zásadní ingredience: růst tržního kapitálu ve stablecoinech.

Tento velmi důležitý graf, který můžete jednoduše sledovat na DeFiLama.com, nám říká jediné: v ohledu na krypto trh jsme stále hluboko v Player Vs Player sezónně, během které dochází k neustále recyklaci jednoho a toho samého kapitálu. Pokud tedy vidíte cenový výbuch jednoho projektu, můžete si být jisti, že za něj platí některý z dalších. Pouze v moment, kdy začne stablecoin zásoba stoupat podobně, jako během roku 2020, budeme moci vyhlásit oficiální start PVE #WAGMI sezóny, kdy se do krypto trhu začnout hrnout noví účastníci a pochopitelně i čerstvý kapitál. Do té doby se nacházíme pouze v době akumulace, během které se nejvíce vyplatí studovat a budovat smysluplné pozice.

Stablecoin graf na DeFiLama rozhodně stojí za uložení a pravidelné sledování!

Ethereum žije: konference ETHCC v Paříži je nabitá účastníky

Ethereum si jakožto nejpoužívanější blockchain světa užívá náležitý zájem komunity, která se nyní semkla okolo konference ETHCC v Paříži. Při krátkém pohledu na nekonečnou řadu návštěvníků můžeme názorně vidět, že i přes mnohé technologické, regulační i tržní výzvy si druhá největší blockchainová síť světa vede vcelku dobře:

Co myslíte, má Ethereum budoucnost nebo tento svět patří pouze Bitcoinu?

Larry Fink: „Kryptoměny svou hodnotou překonají veškeré národní měny“

Zatímco krypto kroniky roku 2020 jsou plné jména Michael Saylor (there is no second best), nyní se do popředí krypto scény dostává další hlavní charakter: Larry Fink, CEO investiční korporace BlackRock starající se o aktiva hodnoty dosahující 10 trilionů dolarů. Jelikož má Larry v plánu nastartovat první spotové Bitcoin ETF, svoji tezi nyní názorně přednáší v mnoha zpravodajích, podobně jako to dělal Saylor v řadě podcastů ihned po svém prvním slavném stomilionovém nákupu:

„Krypto má v poměru s tradičními měnami naprosto odlišující hodnotu, která spočívá v mezinárodní přístupnosti kryptoměn. Právě z důvodu mezinárodní přístupnosti a globálnosti kryptoměn se krypto svou hodnotou dostane nad jakoukoli jinou národní měnu. Pokud se podíváte na pohyb dolaru a porovnáte si ho s pohybem kryptoměn, přičemž započítáte budoucí mezinárodní hodnotu krypta, je jasné, že mají kryptoměny šanci naprosto překonat valuaci tradičních měn. To je ten důvod, proč zde vidíme tolik příležitosti, a proč tento sektor jako obrovskou příležitost vnímá i zbytek světa.“

Gensler pod palbou kongresmana Richie Torres

Hvězdná sezóna Garyho Genslera, který se zejména po krachu FTX snažil za cenný papír označit většinu tokenů i coinů pod sluncem, se chýlí ke konci. Nejenže nyní soud USA rozhodl ve prospěch XRP, což má za důsledek naprosté znehodnocení Genslerova anti-crypto tažení, proti hlavě SEC se nyní veřejným dopisem ozývá i kongresman Richie Torres:

„Drahý pane Genslere… soudce Torres tímto legálním vyjádřením rozhodně odmítá legislativní přesah SEC, který bez rozdílu označoval veškerá krypto aktiva, kromě Bitcoinu, označoval za cenné papíry. Soudce Torres tímto vyzývá k opětovné aplikaci Howey testu, který byl ze strany SEC doposud aplikován velmi nešikovně. … doufáme, že bude SEC nedávným rozhodnutím soudu dostatečně potrestáno tak, aby se začalo soustředit na věci skutečně důležité: tržní podvody, praní špinavých peněz, tržní manipulace a zpronevěru uživatelských fondů.“

Synthetix plánuje spustit vlastní burzu a konkurovat Binance

Legendární DeFi developer a mozek stojící za jedním z úhlavních DeFi 1.0 protokolů Synthetix, Kain Warick nyní plánuje doslova nemožnou misi: spustit decentralizovanou burzu Infinex, která porazí Binance. Perpetuální DEX burzy jsou čím dál žhavějším tématem a zároveň útočištěm všech vystrašených krypto obchodníků, kteří zejména po krachu FTX centralizovaným službám již nevěří.

Kain Warick v tomto ambiciózním projektu za nejdůležitější považuje uživatelskou přístupnost, která je dle něj tím hlavním, co z Binance dělá lídra CEX trhu. Nelze než nesouhlasit – uživatelská přístupnost a rozhraní krypto peněženek či burz je dlouhodobě tou největší překážkou masové adopci.

Dle názoru Waricka je nyní krypto ve fázi, kdy je konečně možné konkurovat centralizovaným burzám přímo on-chain: „Nyní je to už jen o postupném budování. Máme nachystanou řadu opravdu mocných nástrojů.“

Zůstáváme na pozoru, jelikož právě DEX sektor je jedním z nejvýbušnějších krypto trendů. Co myslíte, bude příští bull run hřebíčkem do rakve centralizovaných služeb, které si občas (ehm.. FTX) potají zahrávají s vašimi penězi?

DeFi 1.0 tokeny konečně posilují proti ETH

Soudem USA poskytnutá jasnost okolo otázky krypto tokenů jakožto cenných papírů se nyní odráží i v celkovém posílení DeFi trhu, konkrétně tedy starých známých 1.0 governance tokenů. 

Je zde šance na návrat legendárního DeFi léta? Přesně na tuto otázku si odpovíme v blížícím se vydání DeFi Pulsu, nicméně, již nyní muška kompasu jasně ukazuje na staré dobré DeFi 1.0 tokeny, které po 36. měsících tvrdého medvědího trhu začaly posilovat proti ETH:

 • $MKR
 • $SNX
 • $COMP
 • $AAVE
Nakonec nesmíme opomenout sledování nově vznikající LSD sektoru, který jsme si náležitě popsali v DeFi Pulsu #1. Méně známé, ale nadějné projekty této krypto odnože najdete v článku „Čína a LSDfi: 10 zajímavých projektů pro letní, ale i dlouhodobý narativ.“

DeFi novinky, zdroje a bonusový rozcestník!

 1. Polygon maže MATIC token a startuje zbrusu nový POL:

 1. DeFi na Solaně potichu vzkvétá?

 1. Seznam narativů!

 1. Hidden Hand V2 je venku! Redacted Cartel představuje opět další DeFi product market fit.

 1. AAVE stablecoin GHO potichu nabírá TVL:

 1. Teze RWA:

 1. Doufáte v airdrop zkSync či Layer Zero? Zkontrolujte si skóre!
4.7/5 - (4 votes)

Komentáře (0)

Zatím nebyly přidány žádné komentáře.

Připojte se k diskuzi

Zde napište svou odpověď
Vaše jméno
Váš e-mail
Odeslaním komentáře souhlasíte se zpracováním osobních údajů.

Buďte v obraze a
nenechte si ujít novinky z krypto-světa.

Relevantní články, dvakrát měsíčně do vaší emailové schránky.

Váš e-mail
Ukládám..
Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů.