Krypto Kompas #28: Makro strach, ETF naděje a smrt Altcoin sektoru?

Nacházíme se v doslova prekérním období – timeline je potichu, zatímco BTC si vesele stepuje okolo hranice ceny 30,000 USD. Indexy se mezitím propadají pod tlakem geopolitické tenze. Dolar ne, a ne spadnout zpět do pro risk bezpečné oblasti pod “105”. Spot Bitcoin ETF je zdánlivě za rohem a SEC v čele s Genslerem hází ručník do ringu v boji proti Ripplu. Stojíme na prahu nového býčího trhu? Karty se začínají vybarvovat…

Pojďme si shrnout dění posledních týdnů a po delší době vytasit Kompas.

Makro situace

Co je ideálním receptem pro základ bull runu? Všeobecný strach všech zúčastněných, kteří se bojí kliknout na zelené tlačítko – přesně tento nádech má momentální období, které doslova a do písmene zavání situací podobnou té, která předcházela březnu 2020. Globální nejistota nyní plyne jak z makroekonomické krize, tak ze stavu bankovního systému, tak i z geopolitické tenze. Posledním, na co dnes běžný člověk myslí, jsou investice do kryptoměn, čemuž ostatně napovídá i trend dotazů o „neschopnosti splacení kreditní karty“:

Je situace roku 2022 a 2023 přesně tou, která posloužila elitám typu Blackrock k akumulaci Bitcoinů těsně před tím, než bude odstartována další fáze exponenciálního vzestupu ceny BTC v tandemu se spuštěním spotového ETF, změnou monetární režimu a opětovného spuštění „tiskárny“ ve snaze zachránit kolabující ekonomiky západu? Nemluvě o tom, že vláda USA momentálně vlastní více než 5 miliard dolarové hodnoty v Bitcoinu (kterou zabavila, samozřejmě…).

Všímavým účastníkům neunikne to, že se zde rýsuje pravý recept na vzplanutí býčího trhu poháněného panickým návratem inflačního tisku provázeného snahou společnosti ochránit zbytek svých vydělaných peněz, zatímco tentokrát pro ni budou nachystané institučně schválené ETF BTC produkty.

Nicméně, zatímco i bývalý nepřítel Bitcoinu JPMorgan nyní hlásí naskrze všechny mediální kanály, že Bitcoin ETF bude schváleno během pouhých několika měsíců, neznamená to, že se nejdříve nedočkáme finálního průplachu­.

Období následujících týdnů je očividně plné geopolitické tenze – přesně tato tenze se odráží i v grafech volatility (VIX), které vykreslují naprosto identickou situaci předcházející černé labuti roku 2020.

Poskytne však trh onen zaslíbený entry-point všem „makro doomerům“ čekajícím ve fiatu? Uvidíme…

Zatímco se indexy propadají do rohu, Bitcoin Hash Rate dosahuje nových výšin

Bitcoin během války, Ethereum během míru – přesně toto přísloví se nyní projevuje nejen v kontinuálně oslabujícím ETH/BTC grafu, ale také v nejtvrdší statistice celého krypto trhu: starého dobrého Bitcoin Hash Ratu:

Jednou z krás krypto trhu je transparentnost a stopovatelnost, díky které si lze uvědomit propasti mezi cenou a reálnými fundamenty. Pokud se podíváme na graf výše, vidíme, že o Bitcoin je v podstatě 3x větší zájem těžařského byznysu, než tomu bylo během naprosté euforie roku 2021.

Stablecoiny: RSI spolu s poptávkou posiluje

Během minulých dílů Krypto Kompasu jsme se často bavili o stagnující zásobě stablecoinů, které jsou (ať se nám to líbí nebo ne) takříkajíc naftou krypto trhů. Nyní, poprvé po velmi dlouhé době vidíme první náznaky posílení, a to nejen v celkové zásobě, ale i v indikátoru RSI:

Konec konců, stablecoin sektor je nyní 16. největším držitelem US Treasuries, a jak to tak vypadá, stablecoiny se brzy stanou příliš velkými na to, aby selhaly:

Altcoin scéna: je zde o co stát?

V dobu, během které aktivně probíhá únik do bezpečí vyznačující se kontinuálně posilující Bitcoin dominancí, se oči trhy pochopitelně odvrací pryč od rizikovějších altcoin investic, aplikací Ethereum ekosystému i mnoha dalších L1 blockchainů. Nicméně, pokud si vzpomeneme na dění roku 2019, tento scénář se zdá doslova zrcadlící.

Fundamentální pohled na věc opět napovídá, že se krypto jako takové nikam nechystá. Pojďme si v rychlosti shrnout pár do očí bijících faktorů:

L1 scéna & dAppy:

Layer 1 blockchainy se od startu roku 2022 staly téměř raritou pozornosti, zatímco Layer 2 scéna na Ethereu vzkvétala. Zažili jsme Arbitrum sezónu poháněnou honbou za ARB airdropem, zkRollup euforii nakopnutou nadějemi o spuštění finální laťky škálovatelnosti. Nicméně, právě nyní lze pozorovat, že se oči i poplatky uživatelů zajímají spíše o aplikace - ne o rychlý, avšak prázdný blockspace.

V době, kdy je sice efektivních, ale prázdných a nevyužitých bloků až příliš, se trh začíná soustředit na frontu budoucnosti – virální aplikace. Typickou ukázkou toho, jak dokáže jediná aplikace naprosto převzít pozornost trhu, bylo letošní spuštění blockchainové sociální sítě Friend.Tech.

Zatímco se krypto sektor nacházel ve zdánlivě suchém období, platforma Friend.Tech vesele vzkvétala a několik měsíců dominovala pozornost trhu.

Co z toho plyne? Jediná aplikace je schopná převzít většinovou pozornost, rychle a znenadání. „Uber moment“ krypto světa je stále před námi.

Právě proto je možné, že některé z momentálně vyvíjených projektů jsou těmi, které budou dominovat budoucnosti. Pojďme se podívat na pár sektorů, které mají naději „nabalit“ miliony budoucích uživatelů globální krypto sítě:

Avalanche, sociální média a gaming:

Zdánlivě zapomenutý L1 blockchain Avalanche, o kterém jsme se bavili již během roku 2021, nedávno představil svůj potenciál během virálního nástupu sociální platformy StarsArena. I přesto, že během startu platformy došlo ke kritické chybě, StarsArena byla opět spuštěna a těší se zájmu tisíců uživatelů.

Avalanche dále vyniká přítomností mnoha developerských týmů připravující herní ekosystém, který v pozadí využívá blockchainové ekonomiky. Hlavní tahouny herní scény ekosystému AVAX najdete zde:

DeFi: abstrakce účtů, Chainlink a LSD projekty

Jednou z největších překážek ve vstupu do krypto světa je složitost pro nové uživatele. Přesně na této bariéře nyní pracují stovky developerů. „Account abstraction“, tedy abstrakce účtů spolu s developmenty jako je například Chainlink CCIP, jež má za cíl naprosto eliminovat nutnost manuálního přemosťování mezi blockchainy, je momentálně jednou z hlavních front krypto vývoje.

Sergey Nazarov v nedávných rozhovorech popisoval budoucnost bankovních systémů propojených s DeFi ekosystémy tak, aby o tom koncový uživatel v podstatě ani nevěděl. Dokážete si představit finanční produkt v internetovém bankovnictví poskytující úroky na základě vývoje DeFi ekosystému Etherea, propojeného s LSD a RWA sektorem? Přesně taková budoucnost se zde rýsuje a je přímo propojená s finančními vývoji světa ve výše zmíněné kapitole.

Samozřejmě, momentálně se nacházíme na pouhém prahu transformace finančního světa, jaký známe. Nicméně, právě projekty jako je Chainlink, Layer Zero či méně známé LSD primitivy vyvíjené týmy typu Redacted Cartel nyní stojí na onom imaginárním vstupu.

Pochopitelně, veškeré zde zmíněné projekty i L1 blockchainy se v natolik rychle vyvíjejícím svobodném trhu jako je krypto sektor mohou stát irelevantními během mrknutí oka. Doufáme, že je čtenářům jasné, že se zde nejedná o finanční ani žádnou jinou radu – jedná se o pouhý Kompas, nástroj, který v rukou každého individuálního uživatele může posloužit k jinému cíli či orientaci.

Jedna věc je však dostatečně jasná – i přes nezájem širé společnosti je krypto svět nejen stále naživu, ale živější než kdy předtím.

4.4/5 - (5 votes)

Komentáře (0)

Zatím nebyly přidány žádné komentáře.

Připojte se k diskuzi

Zde napište svou odpověď
Vaše jméno
Váš e-mail
Odeslaním komentáře souhlasíte se zpracováním osobních údajů.

Buďte v obraze a
nenechte si ujít novinky z krypto-světa.

Relevantní články, dvakrát měsíčně do vaší emailové schránky.

Váš e-mail
Ukládám..
Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů.