Institucionální péče o bitcoin by ho mohla zničit, varuje Hayes

Dokáže BlackRock zkrotit svobodnou povahu Bitcoinu?

Tak, jak se vlna nadšení prolíná krypto sférou při pomyšlení na možnost, že by se brány spotových bitcoinových ETF náhle otevřely, tak je Arthur Hayes, veterán kryptosvěta a zakladatel Maelstrom Fund, zavalen skepsí. Ve světě, kde krypto entuziasti již dlouho oslavují nespoutanou svobodu digitálních měn, představuje příchod institucionálních velikánů tichý zvuk pohřebního zvonu – tedy dle nedávného projevu Hayesa.

Úvodem do tématu zde Arthur vykresluje doslovné drama: představte si scénu, ve které finanční titáni typu Larryho Finka nakoupí masivní objemy bitcoinů, čímž ho od svého původního záměru odvedou do nehostinného světa finančních derivátů (a v podstatě papírových bitcoinů). Hayesův proslov lze vyslechnout v podcastu "On the Margin", kde popisuje obraz budoucnosti, v níž jsou bitcoinové ETF spojeny s těžařskými giganty, zatímco vše spadá pod vlajku BlackRocku.

Co je však v sázce, pokud budeme opravdu svědky transformace bitcoinu na pouze jen další řádek v portfoliu institucionálních investorů? Hayes nepokrytě hovoří o ETF jako o nástroji státní moci, proměně skutečné podstaty bitcoinu v pouhé financování dluhu a inflačních ambic státu.

Když Hayes pokládá otázku - „Zaměníme dnešní euforii za zítřejší zkázu?" – donutí to člověka k zamyšlení. Hrozí, že ti, kteří dnes těží z volatilního vzrušení krypto trhu, zítra najdou své aktiva zkostnatělá v chladných rukou institucionálních správců? Toto však není jen pochmurná vize; je to varování před potenciálním vlivem, který by mohl ovlivnit samotné konsensuální mechanismy sítě.

Diskuze se tak obrací k podstatě věci: jaký dopad bude mít institucionální obliba na bitcoin, když se skutečná hodnota a autonomie kryptoměny rozplyne mezi stránkami regulovaných finančních smluv? Jaké jsou důsledky, pokud se vlastnictví bitcoinu – symbolu finanční nezávislosti – stane jen iluzí, ukrytou v zákulisí derivátových kontraktů?

Co si myslíte vy? Podělte se s námi v komentářích!

5/5 - (2 votes)

Komentáře (0)

Zatím nebyly přidány žádné komentáře.

Připojte se k diskuzi

Zde napište svou odpověď
Vaše jméno
Váš e-mail
Odeslaním komentáře souhlasíte se zpracováním osobních údajů.

Buďte v obraze a
nenechte si ujít novinky z krypto-světa.

Relevantní články, dvakrát měsíčně do vaší emailové schránky.

Váš e-mail
Ukládám..
Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů.