Ethereum logo (ETH)
Ethereum (ETH)
Cena
2 966 $ (69 556 Kč)
24 hodin
-0.78 %
Kapitalizace
361 961 859 612 $
Aktuální počet tokenů
122 059 899 $
Maximální počet tokenů
122 059 899

Ethereum

Ethereum je druhou největší blockchainovou sítí a hned po Bitcoinu se jedná o celosvětově nejpodporovanější blockchain jak ze strany uživatelů, tak i developerů a těžařů. Ethereum je open-source komunitní technologií otevřenou všem možným účastníkům. 


Co je to Ethereum? 

Stejně jako Bitcoin je Ethereum decentralizovanou, necenzurovatelnou peer-2-peer sítí, ze které se mimo jiné pomalu rýsuje domov pro Web 3.0 a také exponenciálně rostoucí svět decentralizovaných financí (DeFi). 

Ethereum je v základu programovatelná blockchainová decentralizovaná peer-to-peer síť. Ethereum je zároveň technologie umožňující globální převody nativní kryptoměny, tedy digitální měny ETH. 

Popis toho, co vlastně Ethereum je, je komplexnější, než v případě Bitcoinu (link Bitcoin článek). Ethereum jako globální nezastavitelný počítač je domovem pro mnoho různorodých využití a decentralizovaných aplikací (dApps). 

Jednou z hlavních vymožeností Etherea díky které si vysloužil celosvětovou adopci a dlouhodobé udržení druhého místa jako nejhodnotnějšího blockchainu hned po Bitcoinu, je podpora technologie zvané smart contracts – chytrých kontraktů. 

Chytré kontrakty umožňují na blockchainu Ethereum automatické doplňování, vynucování a vyjednávání kontraktů pomocí předem daných transakčních podmínek. 

Chytré kontrakty, které jsou kryptograficky pojištěné na blockchainu nahrazují reálné smluvní jednání. Známé developerské pořekadlo praví “code is law” tedy “kód je zákon”.

Většina lidí na světě dnes již alespoň zhruba ví, co je to Bitcoin. V případě Etherea je však celá věc mnohem zapeklitější. 

Pojďme si vysvětlit co je to Ethereum, k čemu slouží a proč se možná jedná o jednu z nejrevolučnějších technologií moderní doby.

Ethereum v kostce:

  • Nejčastější a nejznámější využití Etherea je nativní kryptoměna ether (ETH) , která během posledních let razantně stoupá na ceně
  • Ethereum je stejně jako Bitcoin decentralizovanou blockchainovou sítí. 
  • Ethereum se od Bitcoinu zásadně liší a disponuje mnoha vymoženostmi jako jsou chytré kontrakty, ale také slabostmi jako často nízká míra decentralizace některých z aplikací
  • Nejvýznamnější vymožeností Etherea je podpora technologie smart contracts (chytré kontrakty)
  • Ethereum bude oproti Bitcoinu přecházet ze systému Proof of Work na systém Proof of Stake
  • Ethereum má v plánu stát se “globálním virtuálním počítačem”

Jaké využití má Ethereum?

Ethereum je jednou z technologicky nejpokročilejších blockchainových sítí dneška. 

Potenciál pro využití je nezměrný a můžeme ho přirovnat k nové verzi internetu, která bude podporovat necenzurovatelnou digitální identitu, decentralizované bankovnictví, herní průmysl, tokenizaci reálných komodit, bezpečnostní a platební infrastrukturu, hudební průmysl spojený s NFT technologiemi a mnoho další. 

Jednotlivá využití Ethereumu si zde popíšeme. Rozdělit je lze do několika kategorií:

  • Ethereum jako síť pro globálně adoptovanou kryptoměnu ETH
  • Ethereum jako infrastruktura pro decentralizované projekty a tokeny (ERC-20)
  • Ethereum jako globální virtuální počítač a internet Web 3.0
  • Ethereum jako infrastruktura pro decentralizované finančnictví (DeFi)
  • Ethereum jako infrastruktura pro NFT (Non-fungible Tokens; nezaměnitelné tokeny)
  • Ethereum jako infrastruktura pro Decentralizované autonomní organizace (DAO)
  • Ethereum pro firmy (enterprise Ethereum)
  • Ethereum pro stabilní kryptoměny (USDT, USDC, BUSD a další)

ETH jako kryptoměna; digitální měna Webu 3.0

ETH je nativní kryptoměnou blockchainu Ethereum, pomocí které na této síti probíhají veškeré transakce.

Příznivci Etherea, mezi které patří uživatelé, investoři a developeři, o kryptoměně ETH často mluví jako o digitálních penězích a měnou nového typu internetu – Webu 3.0.

ETH je součástí milionů transakcí denně. Ethereum je momentálně aktivně používáno mnohem větším počtem aktivních uživatelů, než Bitcoin. Právě z toho důvodu je ETH svými příznivci považováno za frekventovanější a užitečnější transakční kryptoměnu než BTC, které je častěji považováno spíše za digitální zlato a uchovatel hodnoty.

Při pohledu na graf celkového počtu týdenních transakcí na blockchainu Ethereum si ETH oproti BTC od roku 2017 jasně vede:

 

ETHEREUM transakce
To samozřejmě neznamená, že je kryptoměna ETH lepší či hodnotnější než BTC. Obě kryptoměny mají vlastní, různorodá využití a výhody i nevýhody. 

Ethereum ERC-20 tokeny a další

Tokenový standard ERC-20 pro zaměnitelné tokeny na Ethereu (fungible tokens) je nejčastěji používaným standardem pro většinu zdejších projektů. 

ERC-20 tokeny mohou na síti Ethereum představovat v podstatě cokoliv. Může se jednat například o další kryptoměny na síti (USDT), tokenizované akcie, tokeny jednotlivých projektů, unce zlata či kredity v online hře. 

Zaměnitelné ERC-20 tokeny jsou navrženy tak, aby měly přesně stejnou hodnotu jako další ERC-20 stejného typu. 

Nejjednodušeji pochopitelným příkladem je stabilní kryptoměna navázáná na hodnotu dolaru, USDT. Každý ERC-20 USDT token má stejnou hodnotu jako všechny ostatní z této kategorie. 

Mezi další tokenové standardy Etherea patří:

  • ERC-721

ERC-721 je standardem pro nezaměnitelné tokeny (non-fungible tokens, NFT). NFT tokeny mohou být mnoho různých věcí, například obrázky, písničky, videa či smluvní kontrakty. 

  • ERC-777

ERC-777 umožňuje developerům přidání extra funkcí do tokenů. Speciální funkcí může být například mixovací kontrakt, který tokenu přidá vyšší soukromí a privátní transakce. 

  • ERC-1155

Tokenový standard ERC-1155 umožňuje levnější a efektivnější převody a transakce tokenů. ERC-1155 umožňuje také shrnutí několika transakcí do jednoho bloku za účelem snížení transakčních poplatků. 

ERC-1155 se hodí zejména pro utility tokeny jako je $BNB, $BAT a další. 

 

tokeny
Zdroj: https://www.nature.com/articles/s41598-022-05920-6

Ethereum pro Web 3.0

Web 3.0 je relativně novým pojmem. V kontextu Etherea se jedná o internetovou síť aplikací existujících na decentralizovaném blockchainu.

Pojem Web 3.0 byl poprvé prosazen spoluzakladatelem projektu Ethereum, Gavinem Woodem. Gavin Wood je mimo jiné jedním z hlavních developerů a tvůrců projektu Polkadot.

Hlavním rozdílem oproti Webu 2.0 je fakt, že je Web 3.0 přístupný bezvýhradně všem, je necenzurovatelný, nezfalšovatelný a nedochází na něm k monetizaci a krádeži vašich dat. 

Vše, co na Webu 3.0 vlastníte (identita, data, soubory, konverzace) je opravdu vaše a bez vašeho svolení se nikomu jinému do rukou (peněženky) nedostane.

Vaší identitou a profilem na Webu 3.0 je vaše adresa nebo jinak řečeno peněženka. 

Web3 momentálně prochází rapidním vývojem a je terčem čím dál většího počtu developerů, myslitelů a talentů z celého světa.

Zároveň je třeba uznat, že jak Ethereum, tak Web 3.0 jsou stále ve velmi rané fázi. 

Web 3.0 doposud trpí zejména nedostatkem přístupného uživatelského rozhraní a špatnou škálovatelností.

Ethereum DeFi: decentralizované finance

DeFi je sektorem decentralizovaných aplikací a protokolů, ve kterém se momentálně (27.4.2022) pohybuje okolo 200 miliard dolarů.

defi

Zdroj: https://defillama.com/

Rapidní vývoj DeFi proběhl během první poloviny roku 2020. 

Cílem DeFi je stát se globální, otevřenou alternativou pro momentální finanční systém. DeFi je soubor decentralizovaných, necenzurovatelných bankovních produktů, které uživatelům umožňují půjčování i spoření financí, obchodování a další funkce.

Základním kamenem Ethereum DeFi je decentralizace, open-source přístup všech protokolů a projektů a otevřenost všem účastníkům.

Zdroj: https://www.simtrade.fr/blog_simtrade/decentralized-finance-defi/

Mezi nejvýznamnější DeFi projekty na blockchainu Ethereum patří: 

  • Maker DAO a stablecoin DAI 

Maker protokol poskytuje decentralizovanou DAO infrastrukturu pro jednu z největších decentralizovaných stabilních kryptoměn navázaných na hodnotu 1 dolaru, DAI.  (maker dao článek)

  • Synthetix 

Synthethix je protokol poskytující technologii pro vytváření nových finančních primitivů na blockchainu. Příkladem mohou být deriváty reálných akcií. 

  • Chainlink: 

Chainlink je jedním z hlavních DeFi projektů. Chainlink poskytuje propojení dat pocházejících z vnějšího světa s blockchainovými systémy jako je Ethereum. 

Potenciál projektu Chainlink je obrovský a již teď ho využívá většina kvalitních krypto projektů a také několik finančních systémů z vnějšího světa jako je SWIFT. 

  • Aave

Aave je v podstatě decentralizovaná banka a protokol, který uživatelům umožňuje půjčovat si peníze či poskytovat půjčky. 

Decentralizovaný protokol zde eliminuje potřebu třetích stran a umožňuje propojení věřitele a dlužníka na blockchainu, kteří jsou oba součástí daného tzv. poolu (bazénu) finanční likvidity. 

  • Curve.fi

Curve je nejdůležitější protokol na blockchainu Ethereum poskytující nejhlubší likviditu pro záměnu jednotlivých stablecoinů. 

Curve je v podstatě decentralizovaná burza pro záměnu většiny největších stabilních kryptoměn tak, aby docházelo k co nejmenšímu cenovému rozdílu či procentuálnímu skluzu. 

Ethereum a NFT (Non-fungible Tokens; nezaměnitelné tokeny)

Technologie NFT je velmi významnou součástí Etherea a nynějšího ekosystému projektů. 

NFT jsou nezaměnitelné tokeny, které na Ethereu umožňují tvorbu libovolných unikátních aktiv. 

NFT jakožto unikání nezaměnitelné tokeny na blockchainu mohou být v podstatě čímkoli – obrázky, písničky, sběratelské předměty či kartičky, ale také kontrakty nebo dokonce nemovitosti. 

NFT technologie je rannou, ale již teď velmi významnou součástí kryptoměnového průmyslu a budoucí Web 3.0 infrastruktury. 

Decentralizované autonomní organizace (DAO)

Decentralizované autonomní organizace jsou přesně tím, co praví název – komunity fungující na blockchainu bez centralizované vlády.

DAO komunity na Ethereu umožňují bezpečnou, efektivní a anonymní kolaboraci libovolného počtu členů komunity, často developerů daného projektu. 

Zdroj: https://medium.datadriveninvestor.com/

DAO projekty disponují efektivních způsobem bezpečného využití a získání finančních fondů pro daný projekt. 

Organizační výhody DAO projektu na blockchainu znemožňují podvody či zneužití fondů daných projektů zkorumpovanými členy organizace na vyšším postavení. Veškerá rozhodnutí o postupu projektu a využití fondů podléhající decentralizované komunitě DAO.

Nejznámějšími DAO projekty na Ethereu jsou například: 

  • Aave
  • Curve DAO
  • Maker DAO
  • Compound
  • Badger DAO
  • Olympus DAO

Enterprise Ethereum

Enterprise Ethereum, tedy Ethereum pro firmy je soubor technologických specifikací a návodů sloužících k akceleraci adopce blockchainové technologie ze strany firem a korporací. 

Nejvýznamnější organizací je zde Enterprise Ethereum Alliace (EEA). EEA firmám umožňuje jednoduchý vstup do světa blockchainu a využití technologie Etherea tak, aby došlo k razantnímu zefektivnění každodenních operací dané firmy. 

Mezi největší výhody využití Etherea pro firmy patří: 

  • Jednoduchá tokenizace firemních aktiv
  • 90% snížení potřeby tvorby nového kódu 
  • Eliminace až 20 kroků během domácích transakcí
  • 75%  zrychlení transakčních procesů

Ethereum pro stablecoiny

Stablecoiny, tedy stabilní kryptoměny navázané na hodnotu reálných měn jako je dolar, jsou nedílnou součástí infrastruktury kryptoměnového světa.

Stablecoin poskytují most mezi tradičním finančnictvím a kryptoměnovým světem.

Jelikož je Ethereum jedním nejbezpečnějších a nejvíce decentralizovaných blockchainů světa, nachází se zde velmi hluboká likvidita stablecoinů. 

Největšími stablecoiny na Ethereu jsou USDT, USDC, BUSD, TUSD a DAI. 

Technologie Etherea: Jak funguje Ethereum? 

Základní komponenty Etherea si lze postupně popsat: 

1. Decentralizovaný blockchain 

V základu je Ethereum technologicky velmi podobné Bitcoinu. Jedná se síť, přesnější blockchain, který je vysoce decentralizovaný. Uživatelé blockchainu Ethereum udržují síť na svých počítačích v chodu individuálně a společně zároveň – pokud selže jeden uživatelský node (uzel), síť poběží bez problému dál, jelikož ji v chodu udržuje decentralizované peer-to-peer společenství uživatelů (počítačů). 

Decentralizace blockchainové sítě je základním kamenem Etherea i Bitcoinu. Síť, která je dostatečně decentralizovaná je velmi bezpečná a je téměř nemožné ji vyřadit z provozu. 

2. Ethereum Virtual Machine

Decentralizovaná síť Etherea je dohromady vzato celistvým, jednotným počítačovým systémem nazývaným Ethereum Virtual Machine (EVM). Každý uzel sítě obsahuje kopii celého EVM kódu. Během každé transakce musí na síti dojít k verifikaci všemi uzly v síti a poté k updatu každého uzlu tak, aby se celá síť vždy nacházela v identickém stavu. 

EVM je zásadní vymožeností Etherea v porovnání s Bitcoinem, který je v podstatě pouze transakční knihou. EVM je výpočetní strojem, který je schopný vypočítat libovolný kód, který do něj developeři zadají. 

Programovatelnost Etherea umožňuje tvorbu mnoha rozličných chytrých kontraktů a decentralizovaných aplikací nezbytných k tomu, aby se z Etherea stal cílený “světový počítač”. 

Zdroj: https://ethereum.org/cs/developers/docs/evm/

3. Těžba bloků: Proof of Work konsensus

Veškeré interakce na síti jsou transakcemi, které jsou placeny transakčními poplatky v nativní kryptoměně ETH. Probíhající transakce jsou ukládány v nově těžených blocích blockchainu. Nové bloky jsou před finálním zapsáním do historie blockchainu validovány těžaři, kteří za svou aktivitu dostávají odměnu v podobě kryptoměny ETH.

Těžba bloků probíhá na Ethereu prozatím stejně jako na Bitcoinu, tedy těžbou pomocí hardwaru. Tento typ těžby neboli metody konsensu se jmenuje Proof of Work. V budoucnu síť Ethereum bude přecházet na konsensus Proof of Stake.

Každý z vytěžených bloků, ve kterých jsou zapsány veškeré transakce bloku, je identifikován unikátním 64 místným kódem. Komputační síla těžařů je vyžadována k tomu, aby byl tento matematický kód nalezen a následně zapsán. 

Důležitou vlastností sítě Ethereum je i veřejnost a transparentnost celé sítě. Veškeré proběhlé transakce jsou zpětně viditelné a vysledovatelné. Blockchain Etherea si můžete prohlížet v prohlížeči Etherscan.io

Finální bloky zapsané do blockhainu Etherea jsou navždy dané a zpětně nezměnitelné. Po vytěžení bloku je informace odeslána těžaři do zbytku sítě, která je tím pádem aktuální a identická na všech uzlech. Tímto způsobem je ve výsledku dosaženo daleko důvěryhodnějšího typu sítě, než je tomu na momentálním centralizovaném internetu, webu 2.0. 

4. Tokenomika Etherea 

Výplaty v kryptoměně ETH, které putují do kapes těžařům, jsou získávány z poplatků za každou transakci na síti. Každá transakce je zpoplatněna a validována těžařem. Poplatky za transakce slouží také jako mocný nástroj proti spamu a zneužití sítě.

Velkou kritikou Etherea a zejména kryptoměny ETH byl donedávna fakt, že je ETH inflační kryptoměnou s neomezenou finální zásobou. Nicméně, po implementaci upgradu EIP-1155 byla tokenomika Etherea změněna a během každé transakce dochází k pálení (mazání) určitého počtu ETH a tedy postupnému snižování celkové ETH v oběhu. 

Spekuluje se i o dosáhnutí bodu, kdy bude transakcí natolik, že se pálením ETH z této kryptoměny stane deflační kryptoměna. Prozatím tomu však tak není a pálením ETH dochází pouze ke zpomalení inflace.

ETH je nezbytným komponentem Etherea, jehož transakční objem neustále stoupá. Lze tedy předpokládat, že hodnota kryptoměny ETH ke dnu nepůjde do té doby, dokud se bude blockchain Ethereum využívat. Prozatím se síť nachází ve fázi exponenciálního růstu. 

5. Transakce na síti a poplatky

Jakýkoli proces na síti Ethereum, který má za následek změnu stavu blockchainu, musí být součástí transakce a zaplacen síťovým poplatkem, kterému se říká palivo (gas fee). 

Transakce na Ethereu je vždy kryptograficky podepsanou zprávou, která specifikuje, k jakým změnám na blockchainu po zapsání transakce dojde. 

Po odeslání zprávy musí být transakce validována těžařem, tedy výše popsaným nodem či uzlem. Po úspěšné verifikaci se transakce zapíše do momentálního bloku, a ten je po schválení zbytku sítě konsensuálně zapsán do blockchainu. 

Každá transakce na síti Ethereum musí obsahovat veškeré následující informace: 

  • příjemce – adresa, která je cílem transakce. Pokud se jedná o externí adresu, půjde o převod určité hodnoty na síti. Pokud se jedná o adresu chytrého kontraktu, dojde k vykování kontrakního kódu
  • podpis – podpis slouží k identifikaci odesílatele. Podpis transakce je na blockchainu vygenerován v moment, kdy je transakce podepsána soukromým klíčem odesílatele. 
  • hodnota – hodnota v transakci udává objem kryptoměny ETH, který je převáděn. Hodnota je na blockchainu Ethereum udává v denominaci WEI. 
  • data – volitelné, libovolné údaje, které lze přidat jako součást transakce, například zpráva
  • nonce – sekvenční číslo transakce. Sekvenční číslo je udáváno na každého odesílatele a musí být přesně předcházejícím číslem dalšího sekvenčního čísla v řadě. 
  • gasLimit – zvolený maximální limit jednotek paliva (gas units), které může být během transakce využit. Jednotky paliva zde vyjadřují počet možných komputačních kroků v dané transakci
  • maxPriorityFeePerGas – maximální limit paliva, které může být použito jako dýško pro těžaře. Čím vyšší dýško, tím větší priorita pro transakci a brzkou validaci ze strany těžaře
  • maxFeePerGas – maximální limit paliva, který může být dle odesílatele použit při  transakci

Ukázka kódu transakce k odeslání: 

Pokud vás proces transakcí na síti Ethereum zajímá, můžete se podívat i na vizuální demo: 

 

Ethereum vs Bitcoin: jaké jsou hlavní rozdíly? 

Bitcoin a Ethereum k sobě mají stejně blízko, jako daleko. I přesto, že Ethereum vzniklo ze stejné technologie a v obou případech se jedná o decentralizovanou blockchainovou síť, mezi dvěma největšími kryptoměnami světa jsou naprosto zásadní rozdíly. Pojďme si je popsat.

Bitcoin Vs Ethereum v kostce:

  • Ethereum je oproti Bitcoin o 6 let mladší. Spuštěno bylo roku 2015. 
  • Ethereum vzniklo jako komplementární technologie pro Bitcoin, ne jako konkurence
  • Transakce ja Ethereu jsou rychlejší než na Bitcoinu
  • Ethereum podporuje chytré kontrakty
  • Ethereum má nižší tržní kapitalizaci
  • Ethereum má v plánu přejít z konsensu Proof of Work (Bitcoin) na konsensus Proof of Stake

Rozdílné cíle Etherea a Bitcoinu

Častým omylem je domněnka, že si Bitcoin a Ethereum konkurují. Pravdou však je, že nyní mají Bitcoin i Ethereum ve světě investicí, internetu a technologie každý vlastní roli. S postupem let lze navíc vidět, že Bitcoin technologicky zůstává vesměs ve stejném bodě (což není na škodu) zatímco Ethereum podléhá neustálému, rapidnímu vývoji a testování nových technologických postupů. 

Ve stručnosti se Ethereum a Bitcoin dají rozdělit svými vlastními cíli. Zatímco Bitcoin míří na vrchol jako světová digitální měna či zlato 2.0 s omezenou zásobou, Ethereum má primárně v plánu stát se necenzurovatelným, decentralizovaným světovým počítačem a infrastrukturou pro Web 3.0. 

Digitální zlato Vs Digitální platforma

Bitcoin je vnímán jako digitální zlato zejména kvůli jeho kryptograficky předem určené zásobě, konsensu Proof of Work, masivní míře bezpečnosti a dlouholeté ověřenosti jakožto uchovatele hodnoty.

Ethereum je stále vnímáno jako mnohem volatilnější a také riskantnější ekosystém, a to co se cenového pohybu kryptoměny ETH týče, tak i nespočtu nadcházejících upgradů sítě a budoucích technologických změn.

Během historického vývoje Bitcoinu došlo ke snaze určitých skupin developerů o změnu Bitcoinového kódu. Doposud se však vždy projevilo, že je v zájmu většiny těžařů a developerů (decentralizované komunity) aby Bitcoin zůstal takový, jak ho navrhl Satoshi Nakamoto.

Ethereum je oproti tomu platformou, na které dochází k mnoha upgradům a změnám kódu rok od roku. Největší nadcházející změnou je přechod z konsensu Proof of Work na Proof of Stake, čímž dojde i k doposud největšímu rozdílu v technologickém přístupu Bitcoinu a Etherea. 

Dalším obrovským rozdílem je v případě Etherea podpora chytrých kontraktů, pomocí kterých je možné na platformě vytvářet různorodé decentralizované aplikace (dApps). 

Rozdílná tržní kapitalizace a budoucnost Etherea a Bitcoinu

Ethereum je druhým největším kryptoměnovým projektem na světě. Příčku druhého místa si Ethereum udržuje již dlouhodobě a nevypadá to, že by se situace měla v nejbližší době změnit. 

  • Ethereum se nyní (29.4.2022) pohybuje okolo tržní kapitalizace 350 miliard dolarů. 
  • Bitcoin se nyní (29.4.2022) pohybuje okolo tržní kapitalizace 750 miliard dolarů. 

Zdali by toto pořadí mělo zůstat stejné dlouhodobé, je diskutabilní. Pokud budou oba projekty v budoucnu úspěšné a zůstanou součástí širšího světa, pořadí by se mohlo změnit. 

Vysvětlením pro tyto spekulace je porovnání Bitcoinu a Etherea z pohledu zlata a technologického sektoru. Technologický sektor dnešního světa zahrnuje mnohem širší spektrum společností a hodnoty, než je celková hodnota zlata. 

Pokud se z Bitcoinu dlouhodobě stane světové digitální zlato a z Etherea nová infrastruktura pro Web 3.0 zahrnující vše od digitálních měn, bankovnictví až po herní průmysl, potom by se z něj mohla teoreticky stát dominantní platforma jak uživatelsky, tak valuačně. 

Rozdílný přístup vývojářů Bitcoinu a Etherea

Zásadním rozdílem je zde také zejména v počátcích rozdílný přístup hlavních developerů. 

Vývoj Bitcoinu probíhal vesměs anonymně, přičemž lídrem a původním inovátorem byl Satoshi Nakamoto. Satoshi Nakamoto mohl být osobou nebo týmem developerů vystupujících pod tímto pseudonymem. Pravdu o tom, kdo Satoshi byl nebo stále je, se již zřejmě nedozvíme. 

Oproti tomu vývoj Etherea probíhal od počátku veřejně a jeho zakladatele a na krypto scéně velmi oblíbenou postavu Vitalika Butterina každý dobře zná. 

Mimo Vitalika se na počátcích Etherea podílela i řada dalších dobře známých developerů jako je například Gavin Wood (Polkadot) či Charles Hoskinson (Cardano). 

Tím se dostáváme k historii Etherea, kterou si popíšeme v následující sekci.

Ethereum: Historie a vývoj projektu

Historický vývoj kryptoměnové platformy Ethereum je velmi pestrý. I přes mnohé historické události, ke kterým za celý život Etherea došlo, se stále nacházíme v brzkém stádiu celého vývoje.

  • 2013: První koncept Etherea

Nápad pro vytvoření dnes druhého největšího blockchainu světa se roku 2013 zrodil v hlavě génia Vitalika Buterina. 

Koncept Etherea a první white paper Vitalik Buterin vydal do světa stejně tak roku 2013.

  • 2014: ETH předprodej 

Během roku 2014 proběhl 42 denní předprodej prvních ETH coinů, který trval 42 dní.

  • 2015: Spuštění sítě Ethereum

Během roku 2015 byla spuštěna první verze Etherea. Jako první developeři projektu Ethereum jsou vždy zmiňování Vitalik Buterin a Joe Lubin, kteří stáli za prvním spuštěním blockchainu Ethereum.

Již během vzniku Etherea Joe Lubin, mimo jiné zakladatel softwarové společnosti ConsenSys, a Vitalik Buterin o Ethereu mluvili jako o projektu s mnohem rozmanitějšími účely, než pouze stát se digitální kryptoměnou. 

  • 2016: DAO hack 

Roku 2016 se na blockchainu Ethereum odehrál takzvaný DAO útok, tedy hack, který měl za následek vysátí celkem 3.6 milionů ETH. Výsledkem byl vznik verze Ethereum, kterou všichni používají dnes. 

85 % komunity se po DAO útoku rozhodlo pro fork: rozdělení sítě na dvě verze. Nesouhlasem některých těžařů došlo k vzniku verze dnes známé jako Ethereum Classic.

  • 2017: Byzantium Fork

Další významný fork proběhl roku 2017. Byzantium Fork měl za následek snížení odměny za vytěžený blok z 5 na 3 ETH, odložení zvýšení obtížnosti těžby zvané “Difficulty Time Bomb” do roku 2018 a zejména implementaci kryptografické technologie, která dnes umožňuje napojení layer 2 systémů pro škálování jako je Matic či Metis.

  • 2018-2019: Technologický pokrok

Rok 2018 a 2019 bylo pro krypto velmi tiché období, kdy většina účastníků z medvědího trhu odešla a na scéně zůstali pouze developeři a praví nadšenci pro krypto. 

Ethereum během těchto let významně technologicky pokročilo. Mezi nejdůležitější upgrady těchto let patřily například optimalizace gas fees a implementace Layer 2 škálovacích řešení SNARKs a STARKs. 

  • 2020: Příchod DeFi

2020 bylo pro Ethereum a jeho uživatele znamenitým obdobím první DeFi vlny. Decentralizované finance přivedly na trh mnoho nových účastníků i developerů. 

Mezi doposud nejvýznamnější projekty, které během tohoto období vznikly, patří například Yearn Finance, Maker DAO, stablecoin DAI či bankovní protokol AAVE. 

Zároveň se však spolu s prudce rostoucím počtem uživatelů začaly projevovat i problémy se škálováním sítě a s nimi obrovské poplatky za transakce, které síť Ethereum trápí dodnes.

  • 2021: London upgrade a EIP-1559

Během roku byl bezpochyby nejdůležitější technologickou událostí sítě Ethereum London upgrade. 

Po implementaci London upgradu došlo k reformě poplatků na síti a introdukci takzvaného pálení ETH během každé z transakcí. 

Tímto mechanismem pochopitelně došlo k naprosté změně tokenomiky Etherea. Mnoho kritiků se po tomto upgradu začalo na Ethereum dívat méně hořce, jelikož se díky EIP-1559 z kryptoměny ETH stává razantně méně inflační systém. 

Na serveru Watchtheburn.com se můžete kdykoli podívat, kolik ETH bylo dohromady od implementace EIP-1559 spáleno. 

Dnes (21.4.2022) se jedná o 2,143,048 spálených ETH, jejichž dolarová hodnota je nyní závratných 6,8 miliard dolarů.

  • 2022 a plány pro 2023: Ethereum Merge

Během roku 2022 se chystá doposud nejvýznamnější krok pro Ethereum vůbec: přechod z konsenzuálního typu Proof of Work na Proof of Stake.

Hlavním rozdílem v konsenzu Proof of Stake je přechod z těžby ETH pomocí hardwarových procesorů tak, jak tomu je i v případě Bitcoinu, na údržbu konsenzu pomocí stakingových nodů. 

Úspěch upgradu Merge bude znamenat chystání se na další technologický pokrok, který by měl přijít roku 2023: implementace škálovací technologie Sharding.

O plánech do budoucna a o tom, co se znamená Ethereum 2.0 se dočtete v kapitole níže.

Ethereum 2.0 a budoucnost projektu

Přechod na Ethereum 2.0, upgradu známého také jako “Serenity”, je jedním z nejvýznamnějších pokroků v technologii blockchainu a kryptoměnového průmyslu jako takového. 

Hlavními pokroky a výhodami úspěšného upgradu a start Ethereum 2.0 bude zejména: 

  • Až 99% energetické snížení spotřeby sítě
  • Zrychlení transakcí pomocí technologie Sharding (až 100,000 transakcí za sekundu)
  • Celkové zvýšení efektivnosti a škálovatelnosti Etherea
  • Přechod z konsenzuálního systému Proof of Work na Proof of Stake

Kdy bude spuštěno Ethereum 2.0?

Ethereum 2.0 bude spuštěno až po implementaci veškerých upgradů. Spuštění Ethereum 2.0 již probíhá v podstatě od 1. Prosince 2020, kdy byl implementován první upgrade Beacon chain. 

Beacon chain byl pro Ethereum upgrade umožňující nativní staking. Beacon chain je tedy nezbytnou součástkou pro funkční konsenzus typu Proof of Stake.

Druhou velmi důležitou fází je Merge, přechod na Proof of Stake, plánovaný na třetí kvartál roku 2022. 

Finálním krokem, který kompletuje Ethereum 2.0, je implementace Shardingu. Sharding je technologií umožňující škálování sítě, zlevnění transakcí a zrychlení až na 100,000 transakcí za sekundu.

Další nastínění budoucnosti druhého největšího blockchainu světa Etherea můžete vidět i v názorně zpracovaném grafu samotného Vitalika Buterina: 

Jaký je rozdíl mezi Proof of Work a Proof of Stake?

Jednoduše řečeno, přechod z konsenzu pomocí systému Proof of Work (PoW) na Proof of Stake (PoS) znamená přechod z těžby pomocí hardwarových procesorů na staking. 

Hlavním rozdílem je typ zdroje, který je vyžadován k validaci transakcí:

V případě těžby PoW se jedná o elektrickou energii a hardwarové procesory či grafické karty. V případě PoS je k validaci transakcí vyžadován určitý počet nativních coinů (zde 32 ETH) dané sítě.

Správný a funkční konsensuální systém je nezbytný pro decentralizované fungování blockchainové sítě a verifikace transakcí. 

Za verifikaci transakcí v novém systému Proof of Stake však nebudou za odměnu ETH dostávat těžaři těžící pomocí hardwarových procesorů, ale validátoři, kteří vlastní a stakují alespoň 32 ETH. 

Staking na Ethereum 2.0 bude umožněn i investorům s menším počtem ETH, a to pomocí služeb a protokolů jako je Rocket Pool, oficiální partner a pool pro Ethereum 2.0. 

Dalším obrovským rozdílem mezi PoW a PoS je energetická náročnost sítě. Ethereum 2.0 má díky konsenzu Proof of Stake vyžadovat až o 99 % méně energie. 

Proof of Work VS Proof of Stake: výhody a nevýhody 

Výhody Proof of Work 

  • Zabezpečení sítě: zabezpečení drahým hardwarem a energeticky náročnou těžbou doposud nejosvědčenějším způsobem zabezpečení blockchainové sítě 
  • Využití uvázlé, odpadní či nadbytečné energie: těžba pomocí Proof of Work poskytuje využití pro zbytkovou energii, která by jinak nebyla využita. Příkladem je například využití odpadní energie vzniklé při těžbě zemního plynu
  • Přechod na obnovitelnou energii: pro těžaře Bitcoinu či jiného Proof of Work coinu je důležité, aby jejich náklady na těžbu byly co nejmenší. Čím dál tím levnější typy obnovitelné energie tedy Proof of Work těžbu přirozeně směřují tímto směrem
  • Zdravá konkurence: konkurence mezi těžaři zvyšuje bezpečnost, decentralizaci i rychlost sítě 

Výhody Proof of Stake 

  • Efektivita: PoS vyžaduje v poměru k PoW minimální množství energie. PoS je až o 99 % energeticky efektivnějším konsenzem. 
  • Vyšší propustnost: absence vysokých hardwarových a komputačních nároků udává vyšší možnou rychlost transakcí
  • Vyšší protekce proti cenzuře: v absenci vysoké spotřeby energie je velmi náročné identifikovat jednotlivé validátory nebo zastavit jejich nárůst.
  • Nižší bariéra vstupu: za účelem těžby coinů a validaci transakcí není potřeba drahý a energeticky náročný hardware

Neýhody Proof of Work 

  • Vysoká spotřeba energie: konsensuální systém PoW je velmi náročný na spotřebu energie
  • Těžební monopoly: možnost vzniku těžebních monopolů i skupin se specializovaným těžebním hardwarem
  • Vystopovatelnost: vysoká spotřeba energie je jednoduše vystopovatelná
  • E-odpad: elektronický odpad v podobě zastaralého těžebního hardwaru

Nevýhody Proof of Stake

  • Neotestované ve velkém měřítku: model PoS se prozatím oproti PoW neprokázal jako bezpečný v tak rozměrném měřítku, jako je nyní Bitcoin a Ethereum
  • Hromadění coinů a centralizace: možnost vzniku centralizovaného systému v případě nahromadění dostatku coinů movitými individuály či skupinami
  • Nižší zabezpečení: absence nutné investice v hardware a energii pro těžbu snižuje celkovou bezpečnost sítě

 

Ethereum: Nejčastější dotazy

  • Jak fungují aplikace na Ethereu?

    Ekosystém decentralizovaných aplikací na Ethereu je dnes obrovský a pestrý. Najít zde můžete DeFi aplikace, Meme coiny s implementovaným daňovým systémem, struktury pro decentralizované autonomní organizace zvané DAO a decentralizované burzy. 

    Konečným cílem Etherea je poskytovat podobné spektrum aplikací jako to, které vidíte běžně v nabídce App Store na vašich mobilech. Hlavním rozdílem je zde fakt, že aplikace na Ethereu fungují na základě chytrých kontraktů a běží na blockchainu. Pravé Ethereum aplikace jsou decentralizované, nezastavitelné a nezfalšovatelné. 

    Aplikacím na Ethereu se nazývají dApps – decentralizované aplikace. Cílem je poskytnout plnou kontrolu a vlastnictví do rukou uživatele, bez možnosti například cenzury či banu třetími stranami. 

    Veškeré aplikace na Ethereu k aktivnímu používání vyžadují platby za transakce nativním coinem sítě, etherem.

  • Má Ethereum budoucnost?

    Ethereum je na krypto trhu již dlouhá léta a hned po Bitcoinu se jedná o nejúspěšnější krypto projekt na světě. 

    Ethereum vyhrává na plné čáře v počtu developerů, uživatelů i transakcí. Většina účastníků krypto trhu dnes považuje Ethereum za projekt s dlouhodobou vizí a úspěšnou budoucností. 

    Jedním z nejvýznamnějších pokroků v technologii Etherea bude během roku 2022 přechod z konsenzuálního typu systému Proof of Work (PoW) na Proof of Stake (PoS). 

    Dalším obrovským krokem dopředu bude během roku 2023 implementace technologie pro škálování transakcí Sharding. Sharding umožní mnohonásobně rychlejší a zároveň levnější, a tím pádem i přístupnější síť. 

    Konečným cílem Etherea je úspěšné vytvoření decentralizovaného světového počítače, který bude komukoli s přístupem k internetu poskytovat zásadní věci jako je bankovnictví, sociální média a celkově Web 3.0. 

  • Jak se Ethereum liší od Bitcoinu?

    Ethereum je přirozeným vývojem technologie, na které je postavený i Bitcoin. Ve své podstatě se jedná o decentralizované sítě fungující na technologii blockchain. 

    Identická je pro Ethereum a Bitcoin i zásadní vlastnost necenzurovatelnosti a nemožnost kontroly jedinou centralizovanou, třetí stranou. 

    Zatímco v mnoha technologických aspektech i filozofii jsou si Ethereum a Bitcoin podobní, Ethereum se zaměřuje na budoucnost jakožto světového decentralizovaného počítače a infrastruktury pro Web 3.0. 

    Bitcoin je vzhledem k obtížnosti implementace rychlých změn a vývoje aplikací zaměřen spíše na monetární systém a využíván jako digitální zlato či uchovatel hodnoty.

  • Je Ethereum dobrá investice?

    Jak se svými penězi naložit se samozřejmě musí každý rozhodnout sám. Smysl dlouhodobé investice do Etherea lze však dle mnohých nadaných expertů, developerů a investorů jednoduše ospravedlnit. 

    Ethereum je velmi hodnotným systémem, který se nachází v exponenciálním růstu. Síťový efekt je zde již teď obrovský. Zároveň se však blockchainový ekosystém Etherea nachází stále na začátku vývoje a nenajdete zde téměř žádné masivně užívané, komerční aplikace. 

    Konečným cílem Etherea je být globálním počítačem a sítí sloužící pro vše od bankovnictví až po hraní her.

    Názorem expertů je, že pokud by se Ethereu povedlo být infrastrukturou například pouze pro část trhu s deriváty, jednalo by se o síť s mnoha trilionovou valuací.

     

Praktické informace

Název
Ethereum
Sociální sítě
Zakladatel
Vitalik Buterin, Gavin Wood, Joseph Lubin
Jednotka (ticker)
ETH
Těžba
Algoritmus Ethash (Proof-of-work)
Délka bloku
Cca 20 sekund
Aktuální počet tokenů
122 059 899
Maximální počet tokenů
122 059 899
Kapitalizace
361 961 859 612 $
Aktuální cena
2 966 $ (69 556 Kč)
ATH
4 878 $
Změna za 24hod
-078 %
Coinmarketcap pořadí
2

Komentáře (0)

Zatím nebyly přidány žádné komentáře.

Připojte se k diskuzi

Zde napište svou odpověď
Vaše jméno
Váš e-mail
Odeslaním komentáře souhlasíte se zpracováním osobních údajů.

Buďte v obraze a
nenechte si ujít novinky z krypto-světa.

Relevantní články, dvakrát měsíčně do vaší emailové schránky.

Váš e-mail
Ukládám..
Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů.