Utility tokeny
Utility tokeny jsou kryptoměny specificky vytvořené pro určitý produkt, aplikaci či ekosystém. Pomocí utility tokenu mohou uživatelé těchto aplikací či produktů používat nabízené funkce a vytvářet aktivitu.
Dobrý příkladem klasického utility tokenu je známý token BAT. BAT, Basic Attention Token, je součástí ekosystému Brave. Brave poskytuje internetové rozhraní jak pro Web 2 tak pro Web 3 a dnes je již široce adoptovaným prohlížečem.
BAT je nativním tokenem, kterým se b aplikacích Brave platí a token funguje například jako dýško pro tvůrce kontentu a podobně.
Hodnota BAT tokenu je čistě spekulativní a teoreticky napojená na síťový efekt BAT ekosystému.
Důležitým rozdílem utility tokenů je oproti například Bitcoinu a dalším PoW kryptoměnám fakt, že se tyto tokeny netěží, ale o jejich vzniku předem rozhodne často centralizovaný tým vývojářů.
Utility tokeny jsou z tohoto důvodu pochopitelně složitější a zároveň nebezpečnější investicí, než “pravé“ kryptoměny jako je Bitcoin. O investici do utility tokenů se však každý musí rozhodnout sám za sebe.
Název sám o sobě napovídá, že jsou tyto tokeny vytvořené pro aktivní používání, a ne pro dlouhodobé držení za účelem stabilního výdělku.
Některé z utility tokenů se však minulým investorům mnohonásobně oplatily. Příkladem může být například LINK (Chainlink) nebo ZRX (0x).
Výhody a nevýhody kryptoměn
Exponenciální růst kryptoměnového průmyslu během poslední dekády nám názorně ukazuje potenciál, který se v kryptu a technologiím k tomu průmyslu patřícím skýtá.
Nicméně i přesto, že od vzniku Bitcoinu uběhlo již 12 let, se stále nacházíme v rané fázi vývoje. Kryptoměny dnes uživatelům a organizacím po celém světě poskytují už teď mnoho výhod, k dokonalosti však mají stále daleko.
Pojďme se podívat na nejvýznamnější výhody a nevýhody kryptoměn.
Výhody kryptoměn
- Rychlé a levné globální transakce: decentralizované, globálně dostupné sítě jako je Bitcoin a Ethereum umožňují uživatelům bezpečné převádění monetární hodnoty bez nutnosti používání třetích stran a bankovních služeb. Bitcoin a Ethereum jsou v tomto smyslu mnohem levnější a také razantně rychlejší, přičemž zabezpečení transakcí lze považovat za jedno z nejvyšších na světě.
- Decentralizace a eliminace bodu selhání: kryptoměny s vysokou mírou decentralizace jako je Bitcoin je v podstatě nemožné vypnout, zrušit či zakázat. Decentralizovaná síť funguje v absenci centrálního poskytovatele a pokud selže jeden nebo více uzlů (nodů), síť může stále bez problémů fungovat dále aniž by byly ztraceny jakákoli data.
- Výdělečný průmysl a investiční příležitosti: kryptoměny a mnohé projekty blockchainového průmyslu jsou v poměru s akciovým či derivátním trhem stále pouhou kapkou finančního oceánu. V kombinaci s rapidním růstem a zejména během býčích fází trhu neustálým přívalem financí a venture kapitálu se zde naskytují velmi lukrativní finanční příležitosti pro ty, kteří se v kryptoměnách vyznají.
- Decentralizované finance a bankovnictví: DeFi sektor od svého vzniku roku 2020 (zejména v ekosystému Etherea) poskytuje uživatelům stejné možnosti, jako centralizované bankovní služby reálného světa. Uživatelé zde mohou zastavovat kapitál a pobírat úroky na stabilních i volatilních kryptoměnách. Podobně si zde uživatelé mohou za určitou míru poskytnutého kolaterálu kryptoměny půjčovat. V DeFi sektoru se stále vyvíjí mnoho aplikací budoucnosti programovatelných peněz. Příkladem může být například Alchemix, produkt poskytující automaticky se splácející půjčky bez možnosti likvidace.
- Web 3 ekonomika: Web 3.0, Play to Earn, Metaverse a decentralizovaná sociální média fungující na blockchainu, to vše a mnohé další je součástí vývoje nového druhu internetu, který se nazývá Web 3.
Nevýhody kryptoměn
- Nedostatek soukromí, privátnosti transakcí: jedním z nejčastějších omylů, které na téma kryptoměn slyšíme, je domněnka, že jsou největší kryptoměny světa jako je Bitcoin a Ethereum anonymní. Tyto výroky slyšíme nejčastěji ve zprávách v souvislosti s možným zneužitím kryptoměn pro ilegální obchod. Nicméně, Bitcoin a Ethereum nejsou anonymní, ale pouze pseudonymní. Kdokoli na světě může nahlédnout do veřejné knihy transakcí Bitcoinu a Etherea a stopovat libovolnou peněženku transakci za transakcí, až k jejímu vzniku. Nedostatek privátnosti je tak často zmiňován jako nevýhoda Bitcoinu a Etherea. Tento problém se snaží řešit projekty jako je například Monero (ODKAZ ČLÁNEK MONERO)
- Nedostatek decentralizace: nedostatkem decentralizace trpí zejména projekty, které se snaží rychleji škálovat. Čím větší je centralizace dané sítě či projektu, tím větší je zde pochopitelně riziko selhání. Škálovatelnost vysoce decentralizované sítě je problematická a tím pádem musí kryptoměnové projekty občas vyměnit decentralizaci za škálování. Míra těchto dvou hodnot je častým rozdílem mezi jednotlivými layer 1 projekty, které k tomuto problému přistupují každý po svém.
- Energetická náročnost těžby kryptoměn: zmiňovanou nevýhodou Bitcoinu je extrémní energetická náročnost na těžbu, často spojovaná se škozením životnímu prostředí. Dalším problémem je zde koncentrace pokročilých těžebních společností, které k těžbě využívají speciální ASIC těžební nástroje a vytváří obrovské těžební operace, které snižují celkovou decentralizaci globální těžby. Tento problém se snaží řešit Ethereum spolu s přechodem na verzi 2.0 a využitím systému Proof of Stake (viz. výše).
- Nedostatek pojištění proti ztrátě klíčů a hackům: jelikož kryptoměny fungují zejména ve stylu kréda buď svojí bankou nebo „nevlastníš své klíče, nevlastníš své krypto“, často se stává že zejména nezkušení uživatelé udělají chybu a krypto nenávratně ztratí. Pokud vlastníte své klíče a krypto máte na blockchainu, potom vám ho v případě ztráty nikdo nemůže vrátit a neexistuje nic jako zákaznická podpora. Zároveň je stále přítomné riziko centralizovaných CeFi služeb a peněženek na kryptoměny, které nejsou zabezpečené blockchainovou technologií.

Jaké jsou nejbezpečnější kryptoměny?
V první řadě je třeba zmínit, že kryptoměnový průmyslu včetně všech zdejších projektů je stále v podstatě neregulovaným divokým západem, kde si z novou a stále se vyvíjející technologií hraje každý sám za sebe a s každodenním rizikem absolutní ztráty.
Nicméně, mezi bezpečností jednotlivých kryptoměn jsou zásadní rozdíly. Pojďme se podívat na ty nejbezpečnější:
1. Bitcoin
Nejbezpečnější kryptoměna je stále Bitcoin, a to z několika zásadních důvodů.
Bitcoinová síť se chlubí nejvyšší mírou těžební síly zvané hash power. Hash Power vyjadřuje energii vkládanou hardwarem do těžby Bitcoinu. Čím vyšší hash power, tím vyšší zabezpečení. Z toho důvodu se jedná o nejvíce decentralizovanou peer-to-peer síť, neustále zabezpečovanou a kontrolovanou těžaři po celém světě.
Zabezpečení sítě je dnes již nepopiratelné – síť Bitcoin odolala všem útokům a běží naprosto bezchybně a neohroženě po celou dobu svého fungování.
Málokterá globální síť se může chlubit tím, že funguje bezchybně bez jediného vypnutí či restartu po více než 10 let.
„Bitcoin je dnes již téměř nesmrtelnou (vyjma extrémní sluneční erupce) kryptograficky zajištěnou sítí fungující bez třetích stran a hrozby rizika selhání kvůli centralizaci.“
2. Ethereum
Druhá největší blockchainová síť světa Ethereum je příhodně také druhá nejbezpečnější.
Ethereum je prozatím stejně jako Bitcoin zajištěno decentralizovaným systémem těžby a ověřování konsensu pomocí Proof of Work.
Nicméně, Ethereum po upgradu zvaném “Merge“ přešlo na Proof of Stake.
Ethereum si prozatím svou bezpečností vede podobně jako Bitcoin a na síti již dlouhou dobu nedošlo k zásadním hackům.
Jelikož na Ethereu běží mnoho decentralizovaných aplikací, je zde přítomný spíše takzvaný smart-contract risk.

Aplikace fungující na základě předepsaného kódu ve formě chytrých kontraktů mohou být zneužity šikovnými hackery, což se zejména v oblasti DeFi stává poměrně často.
! Neauditované služby decentralizovaného finančnictví na Ethereu jsou obzvláště riskantní.
Zatímto síť Ethereum jako taková je bezpečná, uživatelé si musí dávat velmi dobrý pozor na to, jako aplikace používají, a které smart-kontrakty podepisují.
Aktivní účast v DeFi se doporučuje pouze zkušenějším uživatelům, a to jak z hlediska investic, tak z hlediska využívání zdejších služeb.
Dále je v případě Etherea zjistit, zdali své coiny či tokeny skladujete na hlavní síti nebo layer 2 síti. Layer 2 sítě sloužící pro škálování Etherea jako je Optimism, Arbitrum či Metis jsou relativně bezpečné, avšak místní riziko je vyšší než na hlavní síti.
Pokud máte zájem pročíst si veškeré informace o Ethereu, přejděte na náš článek „Ethereum“.
3. USDT; USDC
USDT a USDC nelze považovat za kryptoměny v pravém slova smyslu, jelikož je jejich správa v rukou centralizovaných společností. Nicméně, tyto dva nejdominantnější stablecoiny napojené na hodnotu USD jsou nedílnou součástí kryptoměnového trhu. Proč?
USDT a USDC slouží jako parkoviště pro monetární vlastnictví obchodníků, na které lze bezpečně a spolehlivě zaparkovat kapitál v případě negativní volatility a tržních krachů.
Bez těchto kryptoměn by bylo složité do trhu přilákat tolik zkušených obchodníků a společností.
USDT a USDC se i přes kritiku některých stran a také konspiračních teorií udržují jako nejspolehlivější stabilní coiny na trhu.
Nejedná se algoritmické stablecoiny jako je například již zkrachovalé UST (součást projektu Terra, LUNA), ale o centralizované stabilní kryptoměny podložené rezervami klasických fiat měn a vydávané organizacemi podléhajícími regulacím lokální jurisdikce.
4. BNB, BUSD
Nativní coin Binance blockchainu a burzy Binance je jedním z nejspolehlivějších coinů na trhu, a to hned z několika důvodů.
BNB je součástí byznys modelu Binance, tedy jedné z nejúspěšnějších kryptoměnových burz světa. Binance je na trhu již od roku 2017. Tato burza během cesty za úspěchem překonala celý medvědí trh a vyhnula se téměř všem nástrahám, zatímco dodnes rapidně roste jak její výdělečnost, tak velikost společnosti i uživatelské základny.
Veškeré volatilní kryptoměny s sebou nesou nativní riziko, což je samozřejmé i v případě BNB. Nicméně, lze předpokládat, že pokud se bude dařit burze Binance a ekosystému Binance blockchainu, potom si relativně dobře povede i BNB.
Bezpečnost BNB i na Binance napojeného stablecoinu BUSD je vysoká zejména v poměru s kryptoměnami, které nejsou napojené na celosvětový výdělečný produkt jako je Binance a nemohou se chlubit natolik stabilní základnou uživatelů.
Pokud se chcete dočíst více o burze Binance i coinu BNB včetně návodů na bezpečné používání, navštivte náš článek „Recenze Binance“.

Jak na kryptoměnách vydělat?
Hned ze startu vám můžeme potvrdit, že na kryptoměnách bez základní edukace máte zhruba 90% šanci spíše prodělat. Jakmile si tento fakt naplno uvědomíte, zjistíte, že se je třeba před investicí/obchodováním v kryptu za účelem dlouhodobého úspěchu neustále vzdělávat.
Nicméně, schopnosti jako je kvalitní risk management a informovanost mnoha lidem pomohly na kryptoměnách mnohonásobně zhodnotit svůj kapitál.
Pojďme se podívat na nejlepší způsoby, jak na kryptoměnách vydělat:
1. HODL – dlouhodobé držení kryptoměn
Krédo HODL je třeba považovat spíše za meme, než za reálnou strategii. HODLování se vyplatí pouze pro mnoholeté držení těch naprosto nejbezpečnějších kryptoměn: BTC a ETH. I zde však musíte počítat s tím, že pokud nenakoupíte ve správnou dobu, můžete jednoduše přijít o 80 % + ze svého kapitálu.
Nicméně, trpěliví a odolní HODLeři si v kryptoměnách rozhodně přišli na své a dlouhodobý přístup se vyplatí.
Aby vaše HODL strategie uspěla, je třeba se zejména o Bitcoinu a Ethereu dostatečně vzdělat a zeptat se: „Věřím opravdu v dlouhodobý úspěch těchto kryptoměn?“.
Na tuto otázku si každý musí odpovědět sám za sebe. Velikou pomocí je vzdělávání se a sbírání všech možných informací na toto téma, s čímž vám pomůžeme právě zde.
2. Obchodování s kryptoměnami
Hned vedle HODLu je zdaleka nejoblíbenější strategií, jak kryptoměnách vydělat, aktivní obchodování ať už s BTC nebo altcoiny, které jsou notoricky známé za své volatilní cenové pohyby.
Nicméně, obchodování s kryptem vyžaduje k úspěchu ještě více edukace a zejména reálných obchodních zkušeností.
Statisticky je výdělečných pouze 10 % obchodníků.
Obchodování lze rozdělit do několika kategorií, přičemž na každou z nich se vážou jiné strategie.

- Krátkodobé obchodování (skalpování, denní trading)
Krátkodobé obchodování je nejčastěji využívané s menšími částkami. Obchodníci často používají různé předem vyspecifikované strategie například k velmi krátkodobé skalpování, což jsou obchody, které nemusí trvat ani hodinu, ale třeba jen 5 minut.
Za krátkodobé obchodování lze považovat i intra denní obchody. Tyto typy obchodování se většinou vážou například na specifické časy otevření indexů jako je SPX nebo futures marketů a další typy každodenních eventů, které ovlivňují cenu.
Jelikož během tohoto typu obchodování často otevíráte a zavíráte pozice, je třeba seznámit se výší poplatků na dané burze. Pokud budete za poplatky platit více, než je váš denní profit z daného obchodu, nemá smysl na dané burze tuto strategii praktikovat.
-
Swingové obchodování (swing trading):
Swingové obchodování je velmi oblíbené. Zde již obchodníci většinou využívají větších částek a středního až dlouhodobého časového horizontu.
Všeobecně se za swing trading považují obchody v časovém horizontu od několika dnů až po několik měsíců.
Tento typ obchodování je právě kvůli délce časového horizontu, kdy obchodník zůstává v pozici, v kryptu oblíbený, protože cykly kryptoměn probíhají relativně rychle.
Zároveň jsou cykly kryptoměn značně volatilní a díky této kombinaci rychlosti a volatility často vidíme mnohonásobné nárůsty cen během několika měsíců a následný pád, který probíhá stejnou nebo často i delší dobu.
Výhodou swingového je zároveň fakt, že se zde obchodníci díky menšímu časovému horizontu v porovnání s HODL strategií nemusí natolik zabývat fundamentální analýzou, ale lze relativně dobře spoléhat výhradně na technickou analýzu.
Swingové obchodování samozřejmě zní jednoduše, ale prakticky vyžaduje informovanost, strategii a dostatek zkušeností. Důležitou součástí swingového obchodování je opět risk management a také vlastní přesvědčení obchodníka a důvěra ve vlastní strategii.

Investování do kvalitních projektů
Nalezení kvalitních projektů dříve než ostatní a získání tokenů levně před jejich parabolickým růstem je zdaleka nejvýdělečnější strategií. Tato strategie však vyžaduje schopnost kvalitní fundamentální analýzy.
Jak najít a rozeznat kvalitní kryptoměnové projekty se dočtete v následující části.
Jak poznat kvalitní kryptoměny?
Schopnost rozeznat kvalitní kryptoměny je pro přežití v kryptoměnovém trhu jako investor, obchodník nebo i pouhý uživatel naprosto kritickým uměním.
Každý poctivý obchodník i investor se před vstupem do trhu nebo určité kryptoměny ujistí o několika faktorech, které jsou součástí základů risk managementu. Ostatně, rozdílem mezi gamblery a investory je právě risk management.
Schopnost najít opravdu kvalitní kryptoměny a projekty přijde zejména s dlouhodobými zkušenostmi, nicméně, dnes se podíváme na absolutní základy, na které musí pamatovat všichni, nehledě na dobu v trhu.
Před vstupem do jakékoli pozice investiční nebo obchodní pozice je třeba zhodnotit následující faktory a odpovědět na tyto otázky:
- Jaký je cílový trh projektu?
V první řadě si musíme představit, jak velké je potenciální publikum a jak vypadá spektrum potenciálních uživatelů.
Čím větší je cílový trh, tím větší má projekt šanci růstu.
Dobrým příkladem je zde veleúspěšný projekt STEPN nacházející na blockchainu Solana. Cílovka tohoto projektu jsou jednoduše všichni, kdo chodí nebo běhají. Za aktivitu, chůzi či běh, si v aplikaci STEPN mohou lidé vydělat kryptoměny. Cílové publikum uživatelů je tedy vysoké, což se odrazilo i na tržní kapitalizaci hlavní kryptoměny projektu GMT, která dosáhla až na hodnotu 2.2 miliardy dolarů.
Nicméně, z dlouhodobého měřítka lze i tak považovat STEPN za rizikovou investici, což platí v podstatě u všech kryptoměn a projektů.
Velikost cílového trhu však znamená pramálo, pokud daný projekt nesplňuje další níže zmiňované požadavky.
- Jaké je reálné využití projektu?
Tento faktor přímo navazuje na cílový trh. Položte si otázku, existuje reálná potřeba pro tento projekt? Jaký problém tato inovace řeší? Používali byste tento produkt i vy?
Stejně jako během klasických akciových investic, i v kryptu je třeba dávat důraz na smysluplnost daného projektu, a to zejména proto, že je trh obzvláště během bull runu naprosto přeplněný nafouknutými projekty slibujícími modré z nebe, které nikdo nepotřebuje.
Dobré je zeptat se také na to, jestli daný projekt vůbec potřebuje blockchchain? Šlo by to i bez něj a není blockchain spíše překážkou, než řešení?
Kvalita týmu projektu je naprosto zásadním faktorem.
Pro jistotu vždy nahlédněte na web projektu, kde běžně naleznete odkazy na Linkedin profily týmu. Zde je dobré si prohlédnout, zdali členové týmu stáli v předchozí době za úspěšnými projekty a jak velké mají zkušenosti jako developeři, marketing specialisti či vedoucí projektů.
Nicméně, v kryptoměnách se často setkáte s kompletně anonymními týmy. Anonymní projekty jsou pochopitelně riskantnější, i tak se však v mnoha případech může jednat o týmy s velkým potenciálem.
V případě anonymního týmu je dobré navštívit Twitter a zjistit, jakou mají anonymní developeři daného týmu reputaci. Často je možné natrefit na zejména DeFi projekty, za kterými stojí sice anonymní, ale přesto velmi kvalitní týmy se spolehlivou reputací.
- Je dostupný projektový plán; roadmap?
Znát dlouhodobý plán projektu a jeho cílů kvartál za kvartálem je velmi důležité zejména v případě, že daný kryptoměnový projekt zvažujete jako dlouhodobou investici.
Roadmap vám také může napovědět leccos dalšího, například můžete zjistit, že jsou ambice projektu přehnané až nereálné.
- Jaká je historie dané kryptoměny/projektu?
Hned vedle roadmapu se můžete podívat do minulosti, například pomocí zpětného vyhledávání Tweetů nebo oficiální updatů v Discordu nebo Telegramu projektu.
Zde si můžete představit, jak spolehlivý daný projekt opravdu je. Zvládají vše, co slibují nebo jsou jejich slíbené developmenty často odložené na později?
- Jaká je tokenomika a jak funguje?
Tokenomika je zásadním faktorem veškerých kryptoměnových projektů.
Prvním krokem je nahlédnutí na momentální “Market Cap“, tedy celkovou tržní kapitalizaci projekt. Market Cap vám napoví, jaký je potenciál k budoucímu růstu v poměru s kvalitou projektu. Pokud se daný projekt již teď nachází v top 10 projektech, je potenciál pochopitelně nižší než v případě kvalitního projektu s 10x nižší kapitalizací.
Dále je třeba jak porovnat metriky “Circulating Supply“, tedy počet tokenů v cirkulaci a “Total Supply“, tedy finální zásoba tokenů.
Tyto metriky jsou velmi důležité a pomohou vám vyhnout se projektům, které budou v budoucnu podléhat vysokému prodejnímu tlaku.

Zejména během roku 2021 se do krypto trhu nahrnulo extrémní množství takzvaných “VC coinů“. Za VC coiny jsou považované projekty, které jsou z velké míry předprodané movitým venture kapitálovým společnostem, kteří ihned po příchodu projektu na veřejný trh vlastní značnou část celkové zásoby tokenů.
VC coiny jsou následně zejména během medvědího trhu naprosto zdecimovány neustálým odemykáním tokenů v rukou venture kapitálu, který je stále v mnohonásobném profitu a tokeny okamžitě prodává, čímž cena projektu pochopitelně trpí.
Tokenomiku projektu, počet tokenů v rukou venture kapitálu i týmu projektu, který může vlastnit například 40 % zásoby určené na “marketing“ většinou naleznete ve whitepaperu, který by měl být dostupný na hlavních webech daného projektu.
- Jaká je likvidita a tržní objem projektu?
Hned po zjištění tržní kapitalizace a tokenomiky projektu je dobré zjistit si denní tržní objem a dostupnou likviditu projektu.
Tržní objem za posledních 24 hodin, tedy “Volume“, vám napoví, jak frekventovaný je obchod s tokeny projektu. Čím větší tržní objem, tím větší zájem obchodníků a investorů.
Dále je třeba v poměru s vaší plánovanou investicí či obchodním kapitálem nahlédnout na likviditu tokenů na dané burze. V případě, že projekt nedisponoval dostatečně hlubokou likviditou může dojít během nákupu či prodeji pomocí vyšších částek ke ztrátovému cenovému skluzu.
Oba faktory můžete najít například na stránce Coingecko pod každým projektem v dolní sekci stránky vyznačené jako “Markets“.
- Jaké má projekt partnery?
V kryptoměnách znamenají partneři projektu mnoho. Pokud natrefíte na čerstvý projekt s malou tržní kapitalizací, který spolupracuje s mnohem většími a kvalitními projekty, mějte se na pozoru.
Zároveň se však často stává, že se projekty snaží zaujmout zdánlivě významnými partnery, například Googlem, a nakonec vyjde najevo, že pouze používají Google Mail.
- Může projekt podléhat regulacím?
Regulace momentálně kryptoměnovým projektům zejména v oblasti DeFi hrozí doslova ze všech světových stran.
Je třeba se rozhodnout, který projekt by mohl být pod palbou regulátorů obzvláště. Spekulace se momentálně týkají zejména tokenů a projektů, které investorům vynáší nějaký úrok či “yield“.
Jako vždy je třeba pozornosti a sledovat živé dění týkající se přístupu regulátorů ke kryptoměnovému průmyslu v jednotlivých zemích a oblastech.
Kvalitní, dobře promyšlený projekt s nadějnou budoucností by vždy měl disponovat dobře formulovaným whitepaperem osvětlujícím detailní plán projektu a jeho hlavní cíle a myšlenky.
Whitepaper projektů najdete povětšinou na hlavní stránce projektu. Pokud ne, můžete navštívit Telegram, Twitter nebo Discord projektu a poptat se moderátorů.