Bitcoin (BTC)
Cena
58 557 $ (1 374 474 Kč)
24 hodin
+1.41 %
Kapitalizace
1 154 503 543 531 $
Aktuální počet tokenů
19 693 043 $
Maximální počet tokenů
21 000 000

Bitcoin - Graf ceny, kurz, jak nakupovat a další informace

Bitcoin je decentralizovaná kryptoměna, elektronické peníze, uchovatel hodnoty, digitální zlato i hedge proti inflaci. Definicí pro Bitcoin s jeho neustálým vývojem stále přibývá. V zásadě se však stále jedná o digitální měnu fungující bez třetích stran, v absenci například bankéřů. Základními kameny Bitcoinu jsou decentralizace a necenzurovatelnost.


Bitcoin: Základní informace

Bitcoin vznikl roku 2008, kdy byla síť spuštěna záhadnou osobou nebo možná celým týmem developerů vystupujícím pod pseudonymem Satoshi Nakamoto. Start Bitcoinu doprovázel dnes již legendární white paper s jednoduchým názvem popisující koncept Bitcoinu jako “Bitcoin: A Peer-to-Peer Electronic Cash System”. 

  • White paper Bitcoinu si můžete stáhnout zde

bitcoin whitepaper

Bitcoin se v této době pohybuje na hranici tržní kapitalizace dosahující trilion dolarů.  BTC (akronym pro Bitcoin a jednotka BTC jako kryptoměny) se od svého počátku drží na první pozici žebříčku všech kryptoměn světa. Bitcoin je oprávněně nazýván “králem kryptoměn” a z první pozice tržní kapitalizace prozatím nikdy nebyl sesazen.

Bitcoin ve svém jádru nabízí peer-to-peer finanční systém, který je decentralizovaný, necenzurovatelný a vlastněný všemi zúčastněnými stranami, nejen tedy jednou, třetí stranou. BTC je jednotka měny sítě Bitcoin, se kterou je možné obchodovat celosvětově, za absence vládních, bankovních či mezinárodních omezení.

Definice Bitcoinu: Bitcoin je decentralizovaná peer-to-peer kryptoměna nezávislá na bankovním systému či vládě, která funguje na technologii blockchain a konsenzuálním systému Proof of Work.

Bitcoin uživatelům nabízí možnost být sobě vlastní, soběstačnou bankou. BTC jako kryptoměna je oproštěna od veškerých bankovních poplatků a nutnosti platit za služby třetím stranám, jako například při provádění mezinárodních bankovních plateb.

Zabezpečení sítě Bitcoin je dáno decentralizací, těžebním systémem Proof of Work a kryptografií (viz. název kryptoměna).

Celá databáze transakcí a historie dat Bitcoinu je zaznamenána pomocí decentralizovaného systému fungujícího jako nezměnitelná účetní kniha. Tato technologie se obecně nazývá blockchain.

I přesto, že je cenová historie BTC volatilní, někteří z prominentních investorů v Bitcoinu vidí moderní digitální zlato a spolehlivý uchovatel hodnoty. Mezi ty dnes nejznámější patří například proslulý Michael Saylor. 

Hlavním úkolem Bitcoinu je od počátku stát se nejefektivnější a nejodolnější elektronickou měnou světa. I přesto, že byl Bitcoin dlouhá léta zpochybňován, dnes je progres adopce BTC nepopiratelný. 

Zářným příkladem adopce BTC jako měny je El Salvador, která roku 2021 přijala Bitcoin jako oficiální platidlo země. 

Zde se již dostáváme k otázce, k čemu všemu může Bitcoin sloužit?

K čemu slouží Bitcoin?

Od prvopočátku historie Bitcoinu se s postupem času zvedá nejen cena za jeden BTC, ale také počet možných využití této decentralizované měny. 

Bitcoin jako platidlo

První a nejčastěji zmiňovanou funkcí Bitcoinu je využití BTC jako elektronických, digitálních peer-to-peer peněz.

Bitcoinová síť je dnes v podstatě neohrozitelná. Vysoká míra decentralizace, počet těžařů v síti a metrika “hash-rate” zajišťuje absolutní spolehlivost. 

Spolehlivost sítě znamená důvěryhodnost a právě důvěryhodnost je tím, co čím dál více lidem umožňuje navzájem obchodovat pomocí BTC bez obav z toho, že o své peníze a transakce přijdou. 

Názornou ukázkou je zde El Salvador. V této středoamerické zemi je Bitcoin národním platidlem a měnou, kterou přijímá každý obchodník či obchodní společnost v zemi.

Nízké transakční poplatky, rychlost převodů pomocí technologie Lightning Network, necenzurovatelnost a dlouhými léty osvědčená spolehlivost sítě Bitcoin z BTC dělá čím dál častěji využívanou měnu pro provádění transakcí. 

Bitcoin jako investice a digitální zlato

Zejména během posledních pár let se na Bitcoin mnozí investoři dívají jako na digitální zlato a uchovatel hodnoty. 

I přes vysokou volatilitu ceny BTC si Bitcoin jako dlouhodobá investice prozatím (dle dat za poslední dekádu) vede zdatně. 

Oproti zlatu, které za poslední dekádu nezvedlo cenu ani o 100 %, se Bitcoin těšil z mnoha desetinásobných obratů a i dnes se napříč investorskou komunitou jedná o atraktivní investiční vozidlo.

Investoři držící Bitcoin dlouhodobě si oproti zlatu chválí i jeho omezená zásoba. Bitcoin je naprogramován tak, aby nikdy nebylo vytěženo více než přesně 21,000,000 coinů. Výhodou zde je předem známá maximální zásoba coinů, což se o zlatě prohlásit nedá.

Bitcoin jako platební síť pro mezinárodní transakce

Infrastruktura mezinárodních platebních převodů je rozsáhlá. Pro operátory převodů se jedná o výnosný byznys. Pro zákazníka a plátce se však jedná pouze o přídavný výdaj. 

Před jakoukoli mezinárodní platbou či finančním převodem každého napadne: “kolik mě to bude stát?”. 

V případě Bitcoinu se jedná vždy o převod na stejné síti. To znamená, že nezáleží, odkud nebo kam své BTC posíláte. Poplatek za transakci bude vždy záležet na momentálním vytížení sítě.

Pro představu, poplatek za transakci během 3 až 6 bloků se pohybuje okolo 0.1 USD. Pokud chcete, aby transakce prošla rychleji (v následujícím bloku), můžete si připlatit poplatek okolo 1 USD. 

Zde je názorně vidět, že mezinárodní transakce pomocí Bitcoinu jsou nejen jednoduché, ale také razantně levnější v porovnání s bankovními převody. 

Pokud vás zajímá momentální stav poplatků, můžete se podívat zde.

Bitcoin jako ochrana proti inflaci

Během posledních let se po celém světě zvedá míra inflace. To znamená, že světové měny jako je dolar a euro ztrácí kupní sílu. 

Zatímco euro a dolar jsou fiat měny, které mají neomezenou zásobu a centrální banky je tím pádem mohou tisknout na povel, Bitcoin má zásobu předem určenou. Finanční systém Bitcoinu nedovoluje, aby byla překročena hranice 21 milionů coinů BTC.

Z tohoto důvodu, a také díky vlastnostem zmíněných v odstavci Bitcoin jako digitální zlato je tato kryptoměna častým útočištěm investorů hledajících bezpečné místo pro své peníze z důvodu obav dlouhodobého znehodnocení fiat měny způsobené inflací.

Bitcoin jako kapesní banka

Velmi významnou vlastností Bitcoinu je nezávislost na třetích stranách. 

Pokud vlastníte klíče ke své peněžence, ať už se jedná o Ledger, Trezor, Metamask, papírovou či jinou webovou či studenou hardware peněženku, Bitcoin vám nikdo nemůže zabavit.

V dnešní době se nezabavitelnost financí ve formě BTC či jiných kryptoměn stává čím dál více důležitým aspektem. Názornou ukázkou je zablokování účtů protestantům v Kanadě během protestů proti vakcinačním mandátům. 

Vlastnictvím Bitcoinu se stáváte zároveň vlastní bankou. Peníze ve formě BTC jsou nezabavitelné a necenzurovatelné.

Jak a kde koupit Bitcoin?

S čím dál širší adopcí Bitcoinu se naskytuje i stále více možností, jak BTC koupit i prodat.

Mezi nejjednodušší variantu patří registrace na jednu z centralizovaných kryptoměnových burz jako je například Coinbase či Binance.

Dalším oblíbeným způsobem nákupu Bitcoinů je využití některého z veřejných Bitcoinmatů. 

Pro uživatele Bitcoinu, kteří chtějí zůstat v anonymitě se dále naskytuje možnost využití peer-2-peer trhů, kde si BTC mohou pořídit přímo od jiné nezávislé osoby.

Nejlepší burzy k zakoupení kryptoměn:

  • BitFinex
  • Coinbase
  • Binance
  • SimpleCoin

Adopce Bitcoinu

Bitcoin je jednou z globálně nejrychleji se rozšiřujících technologií. 

Celosvětovou adopci Bitcoinu mimo výše zmíněné fundamentální vlastností posiluje rovněž stav globálních finančních trhů a stavu monetárních politiky. 

Zejména hyperinflace v rozvojových zemích a nově cenzura bankovních transakcí v Kanadě adopci Bitcoinu razantně posiluje.

Adopce Bitcoinu postupuje ze směru původních developerů a nadšenců pro kryptografii a počítačové sítě a systémy, přes těžaře, spekulativní obchodníky, investory, investiční firmy a korporace typu MicroStrategy až po instituce a nakonec i běžný lid snažící se chránit své peníze před inflací.

Mezi nejvýznamnější milníky v adopci Bitcoinu patří například schválení BTC jako oficiálního platidla v zemi El Salvador či  investice do Bitcoinu ze strany MicroStrategy a Tesly. 

Velkým krokem k adopci těžby Bitcoinu se během roku 2021 stal také přechod Čínských těžařů směrem do západního světa, zejména USA. USA je momentálně jednou z největších zemí pro těžbu Bitcoinu.

adopce bitcoinu

Zdroj: https://blog.chainalysis.com/reports/2021-global-crypto-adoption-index/

Budoucnost Bitcoinu 

Jaká je budoucnost Bitcoinu a má tato technologie jako měna či monetární globální síť šanci na úspěch? 

Mnozí, zejména noví účastníci trhu jsou stále na pochybách. Někteří Bitcoin stále vnímají jako magické internetové peníze či obyčejné ponzi schéma.

Dnes, v roce 2022 je však Bitcoin jako průmysl na naprosto jiné úrovni než pouhých pár let zpět. Abychom pochopili, jaký je momentální stav Bitcoinu a jak se na jeho budoucnost dívají experti z branže, můžeme se podívat přímo na jejich vzdělané názory:

Caitlin Long; veteránka z Wall Street a CEO Custodia Bank : 

“Bedlivě sleduji a očekávám adopci Bitcoinu jak ze strany mnoha dalších zemí kde jde příkladem El Salvador, tak i ze strany centrálních bank, které podle mě začnou dávat Bitcoin do svých portfolií. Ostatně již teď dobře víme, že centrální banky Bitcoin akumulují, pouze to prozatím veřejně neoznámily.

Vidíme také, že Bitcoin začíná nahrazovat zlato jako rezervní aktivum. Jedním z problémů, které momentálně na trhu vidíme, je obrovské množství dluhu a obchodování na páku. To však není problém Bitcoinu jako takového, ale spíše obchodních burz a zprostředkovatelů jako takových.”

 

Peter Thiel, spoluzakladatel společnosti PayPal: 

“Bitcoin nikdy nebude kontrolován ze strany států podobně jako společnosti, korporace a jejich akcie. 

Co se budoucí ceny Bitcoinu týče, představuji si, že by v příštích letech měl Bitcoin dosáhnout celkové hodnoty akciového trhu. To znamená zhruba stonásobný obrat ode dnes a cíl okolo 115 trilionu dolarů.

Nicméně, kromě monetární a technologické hodnoty je Bitcoin zejména komunita a hnutí. Je na nás abychom rozhodli o tom, zdali toto hnutí uspěje nebo ne.”

 

Cathie Wood, CEO a CIO společnosti Ark Invest: 

“Během tohoto roku (2022) pozorujeme radikální změny postoje politiků. Běžně jsem součástí meetingů, kde se politici ptají na to, co od nich potřebujeme my. Bývalo to tak, že jsme se my museli přizpůsobovat politice, avšak nyní vidíme, že se politici chtějí a musejí přizpůsobit nám.”

Michael Saylor, spoluzakladatel a vedoucí společnosti MicroStrategy: 

“Bitcoin je momentálně na cestě k jasnému vítězství. To, co jsme během posledních pár týdnů měli možnost pozorovat, je v podstatě procesem, kdy Bitcoin dostal zelenou od samotného prezidenta Spojených států amerických. Ještě minulý rok (2021) byl Bitcoin možná vnímán jako východní technologie, nyní však vidíme exekutivní příkaz prezidenta Bidena, který v podstatě všem politickým entitám přikazuje, aby se začali zásadním způsobem vzdělávat o problematice Bitcoinu a kryptoměn.”

Těžba Bitcoinu 

Získávání nových Bitcoinů je procesem, kterému se říká těžba. 

Jediným způsobem, jak do cirkulace dostat nové Bitcoiny je těžení pomocí grafických procesorů a těžebního softwaru. 

Tyto hardwarové a softwarové nástroje musí během těžby vypočítávat čím dál složitější matematické problémy. Za jejich vyřešení je odměnou vytěžení dalšího bloku na blockchainu a odměna v podobě nových BTC coinů.

Neustálý a decentralizovaný proces těžby BTC coinů zároveň průběžně zabezpečuje bitcoinovou síť a kontroluje věrohodnost transakcí. Tvůrce Bitcoinu Satoshi Nakamoto tímto způsobem vyřešil problém veškerých předchozích digitálních měn, tedy možnost dvojité útraty jednoho coinu.

Proces těžby je zásadní vlastností blockchainového systému Proof of Work, bez které by Bitcoin nemohl existovat. 

Těžba BTC a inflace cirkulovaných coinů bude probíhat až do té doby, dokud nebude vytěžen finální a předem daný maximální počet 21,000,000 BTC.

Těžba Bitcoinů je nyní celosvětovým průmyslem.

Vývoj celosvětové těžby Bitcoinu

Těžba Bitcoinu je horkým tématem. Často je kritizován způsob, jakým je síť Bitcoinu vedena a zabezpečována. 

Proof of Work systém Bitcoinu je však doposud nejlepším způsobem, jak síť vést. Těžba pomocí decentralizované sítě grafických karet a těžebních přístrojů je nyní celosvětově rozšířená. 

Těžba Bitcoinu se rovněž nachází v exponenciálním růstu a vypadá to, že nárůst v počtu těžařů neustupuje.

Během roku 2021 došlo k zásadní změně v geolokaci většinového počtu těžařů. Na jaře roku 2021 byla těžba Bitcoinu vládou zakázána na území Číny. Výsledkem byl masivní exodus čínských těžařů.

Při pohledu na dnešní rozdělení těžby dle států se po čínském exodu bitcoinových těžařů stává lídrem západní svět a zejména USA. 

Celosvětový vývoj těžby Bitcoinu a postupně zvyšující se decentralizace tohoto procesu nahrává pozitivnímu vývoji sítě do budoucna. 

Celý proces, který zde zmiňujeme můžete názorně pozorovat i na následujících grafech.

Graf 1: Evoluce Bitcoin hashratu podle lokace:

těžba bitcoinu

Zdroj: https://ccaf.io/cbeci/mining_map

Graf 2: Tepelná mapa podle světové koncentrace těžby Bitcoinu:

Zdroj: https://ccaf.io/cbeci/mining_map

Spotřeba energie a elektřiny během těžby Bitcoinu

To, že je Bitcoin energeticky velmi náročný, je veřejně známo. Kolik energie tedy těžba kryptoměny BTC doopravdy spotřebovává? 

Za účelem pochopení reálné energetické spotřeby Bitcoin sítě se můžeme opět podívat na oficiální data univerzity Cambridge: 

Graf 3: Spotřeba elektřiny Bitcoinu od 2012 do 2022

Zdroj: https://ccaf.io/cbeci/index

Na dalším grafu názorně vidíte, jaký podíl má Bitcoin na celosvětové spotřebě elektřiny a energie. 

Podíl na spotřebě celosvětové produkce energie má Bitcoin z 0.31 %. 

Podíl na spotřebě globální produkce elektřiny má Bitcoin z 0.63 %ˇ.

Graf 4: Celosvětová produkce a konzumpce elektřiny a energie a podíl Bitcoinu

Ekologie těžby Bitcoinu

Poškozování životního prostředí, obrovské množství emisí oxidu uhličitého a spotřeba energie v míře podobné spotřebě celých států – to jsou jedny z nejčastěji vídaných kritik těžby Bitcoinu. 

Pravdou je, že Bitcoin je energeticky náročná síť. Spotřeba energie se však nerovná emisím oxidu uhličitého. Ekologicky šetrné typy těžení BTC a poměr využívání čisté energie v tomto průmyslu neustále stoupá. 

Největší změnou v ekologii těžby byl exodus čínských těžařů na západ po čínském zákazu těžby roku 2021.

Nyní se většina těžařů Bitcoinu nachází na západu, zejména na území USA. 

Fakt, na který kritici těžby Bitcoinu stále zapomínají, je rok od roku zvyšující se snaha těžařů o využití zbytkových energií a také implementace čím dál většího poměru udržitelných zdrojů energie.

Velký poprask ohledně těžby Bitcoinu proběhl poté, co ho kritizoval Elon Musk a během jara 2021 a prohlásil, že Tesla žádný další Bitcoin nenakoupí do té doby, dokud alespoň 50 % těžby nebude prokazatelně probíhat na zelených zdrojích energie. 

Muskově kritice následoval vznik skupiny zvané Bitcoin Mining Council (BMC), jež do konce října 2021 prokázal, že: 

“Celkově 57.5 % Bitcoinů je těženo za pomocí udržitelných zdrojů energie.”

Zdroj: https://bitcoinminingcouncil.com/bitcoin-mining-council-survey-confirms-sustainable-power-mix/

Během čtvrtého kvartálu roku 2021 se navíc ukázalo, že tento trend pokračuje. Michael Saylor spolu s BMC na konci 2021 prohlásili, že:

“… tento kvartál jsme měli možnost pozorovat pokračující dramatické zlepšení v efektivnosti i energetické udržitelnosti procesu těžby Bitcoinu.”

https://twitter.com/saylor/status/1483546670302482437

Podobný pohled na věc má i veterán krypto a zakladatel Coinmetrics.io, Nick Carter: 

… těžba Bitcoinu nyní konverguje s energetickým průmyslem naprosto rapidním tempem. Celý proces nyní vede k explozi inovace, kde výsledkem bude kompletní dekarbonizace těžby Bitcoinu. Zároveň se snahou o urychlení tohoto procesu razantně zvýší efektivita a inovace v oblasti energetického sektoru.”

Bitcoin: Technické specifikace 

    • Maximalní počet mincí: 21,000,000
    • Typ konsenzu: Proof of Work
    • Šifrovací algoritmus: SHA-25
    • Čas bloku: 10 minut

Bitcoin Vs Litecoin

Pokud je Bitcoin digitální zlato, potom Litecoin stojí za digitální stříbro. To je srovnání, které v diskuzi ohledně porovnání Bitcoinu s Litecoinem slyšíme nejčastěji. 

Jaké jsou nejdůležitější rozdíly mezi známými kryptoměnami Litecoin a Bitcoin?

Litecoin je první řadě takzvaným forkem Bitcoinu, tedy kopií kódu Bitcoinu. Tvůrci Litecoinu však před startem sítě implementovali pár zásadních rozdílů. V některých vlastnostech je Litecoin a Bitcoin identický, v jiných odlišný.

Litecoin je stejně jako Bitcoin systémem udržujícím konsenzus pomocí Proof of Work těžby hardwarovými procesory. 

Oproti Bitcoinu však Litecoin používá rozdílný šifrovací algoritmus. Zatímco Bitcoin využívá typ SHA-256, Litecoin používá Scrypt. 

Výsledkem rozdílu v šifrovacím algoritmu mezi Bitcoinem a Litecoinem je použití odlišných nástrojů pro těžbu – ASIC minery a grafické karty. 

Dalším zásadním rozdílem je tržní kapitalizace. Bitcoin je od svého vzniku nejhodnotnější kryptoměnou na světě a z prvního místa nebyl nikdy sesazen. Litecoin je hodnotou tržní kapitalizace mnohem menší kryptoměnou a pohybuje se okolo příčky 20. největší kryptoměny.

Významný je také rozdíl v rychlosti tvorby nových bloků blockchainu. V případě Bitcoinu se jedná o 10 minut. Litecoin je však rychlejší a tvorba bloků zde trvá 2.5 minut.

Počet mincí se liší stejně zásadně: Bitcoin bude ve finále disponovat maximální zásobou 21 milionů mincí, zatímco finální cirkulace litecoinů dosáhne 84 milionů.

Tržní kapitalizací je Litecoin během startu druhého kvartálu roku 2022 desetkrát menší kryptoměnou.

SHRNUTÍ TECHNICKÝCH ROZDÍLŮ MEZI BITCOINEM A LITECOINEM:

BITCOIN LITECOIN
ČAS BLOKU 10 minut 2.5 minut
POČET MINCÍ (12.4.2022) 19 milionů 70 milionů
MAX. POČET MINCÍ 21 milionů 84 milionů
CENA ZA MINCI (7.11.2022) $20,100 $69.38
TRŽNÍ KAPITALIZACE $398,639,386,263 $4,993,079,406
ŠIFROVACÍ ALGORITMUS SHA-256 SCRYPT

Bezpečnost Bitcoinu

Bezpečnost Bitcoinu můžeme rozdělit do několika zásadních kategorií, na které během své cesty do kryptoměnového světa zeptá většina investorů: 

  • Bezpečnost Bitcoinové sítě
  • Bezpečnost Bitcoinu jako investice
  • Bezpečnost držení Bitcoinu a ochrana proti odcizení

1. Bezpečnost Bitcoinové sítě

Zabezpečení a spolehlivost Bitcoinové sítě je během roku 2022, tedy více než 10 let od jejího vzniku, naprosto nepopiratelná. 

Bitcoin je největší decentralizovanou peer-to-peer sítí na světě aktivně zabezpečovanou neustále přibývajícím počtem těžařů z celého světa.

Bitcoin je dnes již téměř nesmrtelnou (vyjma extrémní sluneční erupce) kryptograficky zajištěnou sítí fungující bez třetích stran a hrozby rizika selhání kvůli centralizaci. 

2. Bezpečnost Bitcoinu jako investice 

Bezpečnost Bitcoinu jako investičního nástroje je pro mnohé dlouhodobé fanoušky i investory rovněž nepopiratelná. Značná část světa, tedy jak retailových obchodníků tak větších entit a institucí, je však stále na pochybách.

Bitcoin během svého času na trhu prošel mnoha velmi volatilními cykly. V některých případech se Bitcoin propadl o více než 80 %. Největším propadem Bitcoinu bylo snížení ceny o šokujících 93.5 %.

Pro cenový pohyb Bitcoinu je naprosto běžné snížení ceny o 20 % a více. To samé, a ve větším měřítku, však platí i pro pozitivní cenovou akci Bitcoinu.

Bitcoin je během dnešní doby jedním z naprosto nejlepších a nejvýnosnějších investičních nástrojů vůbec. Vše samozřejmě záleží na časové preferenci daného investora. 

Stále však platí, že naprostá většina investorů, kteří Bitcoin drží dlouhodobě, se nachází v profitu.

Pro příklad se můžeme podívat na poměr držených bitcoinů, které se od doby nákupu nacházejí v profitu oproti těm ve ztrátě. 

Na grafu názorně vidíte, že i přes nepříznivou cenovou akci roku 2022 se 70 až 75 % veškerých Bitcoinů nachází v profitu. Z toho vyplývá, že čím déle jako investor Bitcoin držíte, tím větší je šance na to, že se budete nacházet v profitu.

3. Bezpečnost držení Bitcoinu a ochrana proti odcizení

Technologie Bitcoinu spolu s eliminací třetích stran přináší také jeden zásadní faktor – osobní zodpovědnost. Pokud máte v plánu ve formě BTC držet větší částky, je třeba se řádně připravit a vzdělat tak, abyste byli schopni opravdu být sami svojí bankou. 

V případě, že dodržíte pravidla pro bezpečné držení a uchovávání svých bitcoinů se jedná o jedno z nejbezpečnějších a nejflexibilnějších míst kde můžete svou libovolně velkou monetární hodnotu.

Zde se samozřejmě dostáváme k Bitcoin peněženkám a možnostem, kde a jak BTC bezpečně uložit.

Bitcoin peněženky

Během výběru peněženky vhodné pro bezpečné uložení vašich bitcoinů si vždy nejprve musíte vybrat mezi software a hardware typem peněženek. 

Vždy platí, že nejbezpečnější jsou pro držení bitcoinů peněženky hardwarové.

Jak v případě softwarových tak i hardwarových peněženek platí, že uschování přístupové fráze (seed phrase) a klíčů k vašim účtům je vždy pro maximální bezpečnost nutno napsat a držet offline. 

Klasickým způsobem jsou flashky, papírové peněženky nebo vlastní paměť.

Podle vašich potřeb si můžete vybrat z následujících ověřených peněženek: 

Exodus: software peněženka vhodná pro začátečníky

Kromě Bitcoinu v peněžence Exodus můžete držet také více než 180 různých kryptoměn. 

Výhodou Exodus walletu je i přístup k podpoře pro zákazníky, což se právě pro začátečníky hodí. Exodus je kvalitní desktopová peněženka.

Zkušenější krypto uživatelé by zde mohli mít výhrady proti close-sourced softwaru produktu, čímž jde Exodus více méně proti filozofii decentralizace. Zároveň zde chybí několik pokročilých funkcí. 

Exodus můžete získat zadarmo zde: https://www.exodus.com/ 

 

Plusy
  • Velké množství  podporovaných kryptoměn
  • Zabudovaná burza pro záměnu tokenů a coinů
  • Kvalitní podpora pro zákazníky
Mínusy
  • Jedná se o closed source software

Electrum: software peněženka pro Bitcoin

Electrum je peněženka vhodná pro ty, kteří mají rádi open-source software a plánují držet výhradně Bitcoin.

Výhodou peněženky Electrum je možnost nastavitelných fees – poplatků za transakce. Sami si tak můžete zvolit, kolik za transakci chcete zaplatit a jak rychle ve výsledku projde.

Electrum je navíc lety ověřeným produktem a na trhu se aktivně využívá již od roku 2011.

Electrum je díky většímu repertoáru funkcí oblíbenou volbou pokročilých krypto uživatelů.

Peněženku Electrum pro úschovu Bitcoinu můžete stáhnout zde: https://electrum.org/#home

Plusy
  • Možnost vlastního nastavení výše poplatků za transakce
  • Velmi vysoké zabezpečení 
Mínusy
  • Velmi minimalistické uživatelské rozhraní
  • Pouze pro Bitcoin 
  • Neexistující podpora pro zákazníky, pouze dokumentace a komunita

Mycelium: mobilní peněženka pro Bitcoin

Stejně jako v případě výše zmíněné peněženky Electrum se jedná o open-source software. Rovněž máte díky funkcím v produktu Mycelium možnost nastavení libovolných poplatků za transakce a tedy i jejich rychlosti.

Mycelium podporuje Bitcoin a Ethereum, včetně ERC20 tokenů. Mezi výhody peněženky Mycelium patří i předem zabudovaná burza pro libovolný prodej, nákup a záměnu kryptoměn.

Pokud máte v plánu využít pro uchování a používání Bitcoinu mobilní telefon, naskytuje se volba oblíbené Mycelium wallet, ke stažení zde: https://wallet.mycelium.com/

Plusy
  • Možnost vlastního nastavení výše poplatků za transakce
  • Možnost připojení hardware wallet
  • Open-source software
Mínusy
  • Pouze mobilní peněženka
  • Často matoucí pro nové uživatele

Ledger: nejoblíbenější hardware peněženka

Ledger je bok po boku Trezoru světově nejoblíbenější hardware wallet pro offline držení vašich kryptoměn.

Ledger Nano X i Ledger Nano S podporují naprostou většinu legitimních kryptoměn. 

Pokud máte v plánu držet větší počet různých kryptoměn, vyplatí se investovat zejména do typu Nano S, který disponuje větším místem pro instalaci různorodých aplikací a vytvoření peněženek pro Ethereum, Bitcoin, Polkadot, Solanu, Cardano a mnohé další.

Koupi Ledgeru se nedoporučuje vykonávat u neoficiálních distributorů a už vůbec ne na lidových trzích typu Ebay či Aukro.

Ledger Nano X i Ledger Nano S je nejbezpečnější objednávat přímo u výrobce: https://www.ledger.com/

Plusy
  • Velmi přívětivé a jednoduché uživatelské rozhraní 
  • Velké množství podporovaných kryptoměn 
  • V případě Ledger Nano S dostatek paměti pro instalaci různých peněženek 
  • Open-source software s velkou komunitou + zákaznickou podporou
  • Možnost připojení přes bluetooth
Mínusy
  • Rizikovost bluetooth integrace - usb možnost je však stále přístupná a primární
  • Bluetooth připojení občas problémové
  • V případě Ledger Nano X omezená paměť (možnost instalace pouze pár aplikací)

Trezor: nejlepší hardware peněženka

Ledger i Trezor lze považovat za dominantní a nejlepší hardware peněženky na trhu.

Výhodou Trezoru je pěkné webové rozhraní s implementovanou burzou pro výměnu tokenů.

Pomocí Trezoru lze stejně jako v případě Ledgeru uchovat velké množství různorodých kryptoměn. Přesněji se jedná o podporu téměř 1,800 různých kryptoměn.

Trezor můžete bezpečně objednat zde: https://shop.trezor.io/

Plusy
  • Open-source software s podporou pro zákazníky + velká komunita
  • Obrovské množství podporovaných kryptoměn 
  • Webové rozhraní se zabudovanou burzou
Mínusy
  • Dražší 
  • Občas malé dotykové ovládání
  • Občas matoucí pro nové uživatele

Historie Bitcoinu

Bitcoin je na světě pouze necelých 12 let a již teď je jeho historie přinejmenším řečeno velmi pestrá.

2008: Vydání Bitcoin whitepaperu

Vše začalo tajemným white paperem vydaným pod pseudonymem Satoshi Nakamoto, který spatřil světlo internetu poprvé roku 2008. Nedlouho poté, roku 2009, byl samotným autorem (či možná developerskou skupinou) spuštěn open-source software Bitcoinu a na blockchainu vytěžen první startovní blok, dnes známý jako Genesis Blok.

2009: Spuštění Bitcoinové sítě

Ano, Bitcoin whitepaper spatřil světlo světa již roku 2008, samotná blockchainová síť však svůj chod odstartovala až během roku 2009, kdy měli první těžaři možnost “vykutat” první bloky sítě. Od té doby síť Bitcoinu vesele a nezastavitelně funguje.

2010: Satoshiho zmizení

Roku 2010 se z již tak mysteriózního tvůrce Bitcoinu Satoshiho Nakamoty stala bez přehánění legenda cyberpunkového světa. Během tohoto roku Satoshi předal kontrolu nad kódem developerovi Gavinu Adresenovi, z kterého se tehdy stal jeden z předních vývojářů Bitcoinu.

Satoshiho tajemný odchod zároveň zvýšil decentralizaci Bitcoinu, jelikož žádný ze zbylých developerů nedisponoval úrovní přístupu jako Nakamoto.

Během roku 2010 došlo také ke spuštění jedné z prvních větších Bitcoinových burz zvaných Bitcoinmarket.com a Mt.Gox. Do historie se neblaze zapsala zejména burza Mt.Gox, o které se dozvíte více dále.

2011: Vznik černých trhů a Bitpay

Během roku 2011 vznikl první legitimní platební systém pro BTC zvaný Bitpay. Hned téhož roku se tento platební systém dočkal překvapivého zájmu a adopce ze strany obchodníků.

2011 je také rokem vzniku prvního a dnes již legendárního černého online trhu Silk Road. Černý darknetový trh Silk Road si s pomocí BTC plateb vedl dobře až do roku 2013, kdy došlo k jeho zastavení ze strany FBI a zabavení veškerých dostupných Bitcoinů.

2012: První Bitcoin halving

První Bitcoin halving, tedy předem daná systémová událost v kódu Bitcoinu, která slouží k snížení odměny za každý vytěžený blok na polovinu (tehdy z 50 BTC na 25 BTC), se udál roku 2012.

Bitcoin halving slouží zejména ke snížení inflace a zvýšení obtížnosti těžby. Od té doby se z Bitcoin halvingu stala napjatě očekáváná událost. Na halving totiž cena Bitcoinu reaguje velmi pozitivně. Ostatně, první Bitcoin halving měl za následek vystoupání ceny za jeden BTC z 12 USD až na astronomických 650 USD.

2013: První Bitcoinové automaty 

Roku 2013 se do historie Bitcoinu zapsalo kanadské město Vancouver, kde došlo k nainstalování prvních veřejných automatů na nákup i prodej Bitcoinu. 

Opomenout nemůžeme ani naše Slovenské sousedy, kde téhož roku došlo k instalaci prvních Bitcoinmatů v Bratislavě.

2014: Krach burzy Mt. Gox

Nešťastným se pro uživatele tehdy největší kryptoměnové burzy stal rok 2014. Mt. Gox vyhlásil insolvenci a zároveň ohlásil šokující ztráty o hodnotě 744,000 BTC, které se datovaly zpětně až do roku 2011. Doposud se jedná o nejznámější hack a kryptoměnovou ztrátu v historii krypta.

2015: Vznik Bitlicense v New Yorku

Vznik Bitlicense, tedy oficiálních požadavků pro zákonné provozování kryptoměnových podniků jako jsou burzy, byl roku 2015 účastníky trhu i společnostmi přivítán s hořkou pachutí na jazyku. Bitlicense je vnímána jako license plná náročných regulačních požadavků, které celkově zbrzdili vývoj kryptoměnového průmyslu v USA.

2016: Druhý Bitcoin halving

Druhý Bitcoin halving snížil odměnu za vytěžený blok z 25 BTC na 12.5 BTC. Stejně jako u prvního halvingu došlo k očekávanému a prudkému zvýšení ceny v následujících letech.

2017: Bitcoin Cash Fork, SegWit a legendární bull run

Rok 2017 se do historie Bitcoinu zapsal jako žádný jiný. Číslo 2017 zůstane v mysli vyryto všem, kteří se v té době krypto trhu účastnili. Bitcoin se během roku 2017 dočkal obrovského zájmu nováčků a vystoupal až na ceny pohybující se okolo 20,000 USD.

Během roku 2017 došlo zároveň k významnému forku a rozdělení sítě na Bitcoin a Bitcoin Cash. Rozdělení sítě, tedy fork, byl způsobem neshodou komunity ohledně implementace upgradu SegWit.

2018: Krach Bitcoinu a začátek medvědího trhu

2018 byl rokem, kdy se euforie z roku 2017 proměnila v krutý strach a propad ceny Bitcoinu z 19,700 USD až na 3,156 USD.

2019: Bitcoin futures a burza Bakkt

Roku 2019 přišla na scénu dlouze očekávaná burza Bakkt, umožňující vstup na trh institucionálním hráčům.

2020: Covid krach 

Rok 2020 se do historie kryptoměn zapsal extrémním březnovým krachem. Během paniky z šířící se nemoci Covid-19 se cena Bitcoinu propadla během jediného dne o více než 50 %. Zbytek trhu zaznamenal rovněž obrovské ztráty. Nicméně, kapitulace trhu tohoto roku znamenala zároveň i začátek nového býčího trhu.

2021: Tesla a Bitcoin, dosažení ceny 69,000 

Rok 2021 byl podobně jako 2017 ve znamení býka. Bitcoin během tohoto roku dosáhl až na cenu 69,000 USD a získal si pozornost celého světa.

Nejvyššího cenového stoupání se během tohoto roku Bitcoin dočkal po oznámení o nákupech Micheala Saylora a společnosti MicroStrategy. Palivo do býčího trhu rovněž přidal Elon Musk. Tesla během roku 2021 poprvé přidala Bitcoin jako investici do veřejné truhly společnosti.

Kulturní události Bitcoinu

Bitcoin Pizza Den

První obchodní transakce, která proběhla roku 2010 je podobně nezapomenutelnou. Kalifornský programátor Laszlo Hanyecz během své práce dostal chuť na pizzu a napadlo ho, že by za ni mohl zaplatit Bitcoinem, tedy konkrétně 10,000 Bitcoiny. Tato nešťastná investice se do historie Bitcoinu otiskla jako Pizza Day, tedy výročí první transakce BTC 22. května.

Vznik pojmu HODL 

Další z kulturních otisků Bitcoinu je vznik meme slova HODL. Správným slovem je přitom pro výraz “držet” anglické slovíčko “hold”, nicméně během prosince roku 2013 se na známém fóru BitcoinTalk.org objevilo vlákno s nápisem “I AM HODLING”, kde své důvody pro dlouhodobé držení Bitcoinu pod vlivem pár skleniček whiskey vyjádřil uživatel GameKyuubi. Zbytek je již historií.

Bitcoin svátek: Den “Proof of Keys” 

Den Proof of Keys neboli Den vlastnictví klíčů se na krypto scéně slaví každoročně 3. Ledna.

Proof of Keys je každoročním připomenutím faktu, že pokud nevlastníte své klíče, nevlastníte svůj Bitcoin (či další kryptoměny). 

Vše začalo roku 2018 tweetem Trace Mayera, který 3. Ledna 2018 vyzval kryptoměnovou komunitu k tomu, aby své krypto vybrali z burz a uložili bezpečně na své vlastní adresy. Den Proof of Keys je ve své podstatě každoročním připomenutím filozofie Bitcoinu – decentralizace, vlastní zodpovědnosti a nezávislost na třetích stranách jako jsou banky či burzy.

Bitcoin: Nejčastější otázky a dotazy

  • Čím je Bitcoin krytý?

    Bitcoin je krytý zejména těžebním systémem Proof of Work, který ke svému chodu vyžaduje velké množství účastníků a energie, která zajišťuje síť Bitcoinu. Síť Bitcoinu je momentálně nejbezpečnější a nejodolnější monetární a sítí na světě. Hodnota Bitcoinu je podpořena zákonem zvaným Metcalfův zákon. Metcalfův zákon praví, že hodnota sítě stoupá úměrně se zvyšujícím se počtem nodů (těžařů) a zvyšující se decentralizací. V tomto článku výše vidíme, že hash rate sítě, tedy počet těžařů i energie vložená do Bitcoin sítě exponenciálně stoupá.

  • Kolik bude celkem existovat bitcoinů?

    Finální počet bitcoinů je předem daný na 21,000,000 coinů.

    Momentálně (duben 2022) je v cirkulaci zhruba 19,000,000.

  • Jak získat bitcoiny?

    Bitcoiny můžete jednoduše nakoupit na burze či peer-to-peer marketu, můžete ho vytěžit nebo si ho vydělat.

  • Jakou peněženku mám použít pro Bitcoin?

    Nejlepší a nejbezpečnější peněženkou je hardware wallet TREZOR.

    Další možné peněženky pro bezpečné držení BTC najdete nahoře v článku v sekci “Bitcoin peněženky”.

Kde koupit bitcoin
Burzy a směnárny
Poplatky
Jazyk
Min. vklad
KYC
Naše hodnocení
0.1% / 0.1%
Čeština
10 $
1
96 %
/
Čeština
1 250 Kč
92 %
/
Čeština
0 Kč
92 %

Praktické informace

Název
Bitcoin
Vznik
2021-06-01
Sociální sítě
Zakladatel
Satoshi Nakamoto
Jednotka (ticker)
BTC
Těžba
Proof-of-work
Délka bloku
10 minut
Aktuální počet tokenů
19 693 043
Maximální počet tokenů
21 000 000
Kapitalizace
1 154 503 543 531 $
Aktuální cena
58 557 $ (1 374 474 Kč)
ATH
73 738 $
Změna za 24hod
+141 %
Coinmarketcap pořadí
1
Další informace

 

 

Komentáře (0)

Zatím nebyly přidány žádné komentáře.

Připojte se k diskuzi

Zde napište svou odpověď
Vaše jméno
Váš e-mail
Odeslaním komentáře souhlasíte se zpracováním osobních údajů.

Buďte v obraze a
nenechte si ujít novinky z krypto-světa.

Relevantní články, dvakrát měsíčně do vaší emailové schránky.

Váš e-mail
Ukládám..
Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů.