Dogecoun logo (DOGE)
Dogecoin (DOGE)
Cena
0.43165 $ (10 Kč)
24 hodin
+1.75 %
Kapitalizace
63 645 924 548 $
Aktuální počet tokenů
146 967 556 384 $
Maximální počet tokenů
147 080 056 384

Dogecoin

Dogecoin je peer-to-peer kryptoměna fungující na open-source bázi, stejně jako jeho nejslavnější protějšky Bitcoin a Ethereum. Dogecoin je starou známou kryptoměnou, která na svět přišla již roku 2013 jakožto první meme kryptoměna se psem Shiba Inu jako svým logem. Po technologické stránce je Dogecoin v podstatě forkem Litecoinu. Stejně jako Litecoin Dogecoin využívá těžební algoritmus Scrypt.


Úvod do kryptoměny Dogecoin

Globální úspěch kryptoměny Dogecoin během roku 2013 nemohl předpovědět ani ten nejúspěšnější a nejmazanější tržní analytik či investor. Během mánie roku 2021 si tuto kryptoměnu oblíbil jeden z nejbohatších lidí světa, Elon Musk a zažehl tak první opravdovou meme coin mánii a historický bull run nejen Dogecoinu, ale i dalších meme coinů v psím podání jako je token Shiba Inu.

Co za tím vším stojí, co to vlastně Dogecoin je, co k celosvětovému poprasku okolo DOGE historicky vedlo a poletí DOGE skutečně na měsíc?

V tomto článku si vysvětlíme vše od technologické stránky Dogecoinu, přes historii jeho vzniku až po dokumentaci historické meme coin mánie.

Dále, pokud vás zajímá, jak Dogecoin používat, nakoupit a bezpečně uschovat na libovolnou krypto peněženku, čtěte až do konce článku, kde se vše dozvíte.

DOGECOIN V KOSTCE

  • Hlavní logo kryptoměny Dogecoin je pes japonského plemena Shiba Inu
  • Dogecoin je fork Luckycoinu, který byl forkem Litecoinu – používá tedy konsensus Proof of Work a těžební algoritmus Scrypt
  • Dogecoin je dílem Jacksona Palmera a Billyho Markues, developerů, kteří open-source kryptoměnu Dogecoin přivedli na svět roku 2013
  • Dogecoin je prozatím největší meme coin kryptoměnou na světě. DOGE se může chlubit mnoha zarytými investory a komunitou, která se nachází po celém světě

Jak Dogecoin funguje a jak ho pochopit?

Dogecoin je v základu peer-to-peer open-source kryptoměnou. V tomto ohledu je Dogecoin podobný například Bitcoinu, Ethereu, ale zejména Litecoinu. Proč Litecoinu?

Dogecoin vznikl forkem dnes již zaniklé kryptoměny LuckyCoin. LuckyCoin je však forkem Litecoinu. Tím pádem se po technologické stránce Dogecoin nejvíce podobá Litecoinu.

K těžbě je stejně jako v případě Litecoinu využíván algoritmus Scrypt. Transakce na blockchainu Dogecoinu jsou zaznamenávány do nových bloků každou minutu. Oproti Bitcoinu, kde jsou transakce do nového bloku zapsány každých 10 minut, se jedná o rychlejší a také levnější transakční systém.

Konsensus sítě Dogecoin udržuje pomocí starého dobrého systému Proof of Work (viz. článek Bitcoin). 

Kryptoměnu DOGE tedy mineři těží za použití hardwaru jako jsou grafické karty (GPU) či procesory (CPU). V porovnání například s Ethereem, který funguje na systému Proof of Stake, je pro těžbu Dogecoinu vyžadována mnohonásobně vyšší spotřeba energie.

Poznámka: Proof of Work (POS) je esenciální technologií pro údržbu konsensu mnoha kryptoměna a jedná se o spolehlivý způsob zabezpečení a decentralizace.

Systém Proof of Work u Dogecoinu stejně jako v případě Bitcoinu slouží k dosažení shody všech účastníků sítě, a to během zachování decentralizace a bez potřeby jediné hlavní centrální autority.

Tokenomika Dogecoinu

Pokud jste na vážkách, zdali investovat do Bitcoinu nebo Dogecoinu, potom by vás rozhodně měla zajímat tokenomika této populární meme kryptoměny. Ostatně, zajímat se o tokenomiku se vyplatí u všech kryptoměn, u kterých zvažujete investici.

Naprosto zásadním rozdílem mezi BTC a DOGE je fakt, že BTC má předem danou a omezenou zásobu. BTC coinů nikdy nebude existovat více, než 21 milionů. Oproti tomu DOGE coinů bude existovat neustále více a jeho zásoba není nijak omezená.

Každý rok je vytěženo okolo 5 miliard nových DOGE coinů.

Pokud se v kryptoměnách pohybujete alespoň nějakou chvilku, potom víte, že jednou z největších propozic Bitcoinu je právě předem omezená zásoba. V dnešním světě se potýkáme s neustále stoupající inflací fiat měn, které jsou ve výsledku postupně znehodnocovány. Právě tento problém se Bitcoin snaží vyřešit pevně danou zásobou mincí.

Inflaci DOGE je tedy třeba během rozhodování se ohledně dlouhodobé investice zvážit.

Momentálně se inflace DOGE pohybuje okolo 5 % ročně. Nových mincí přibude každý rok 5.2 miliardy. Procentuálně se tak DOGE inflace bude pochopitelně rok od roku snižovat.

Výhodou Dogecoinu je však férovost samotného startu projektu. Dnešní kryptoměny jsou v naprosté většině součástí ICO, pre-mine rozdělování coinů tvůrcům nebo obrovská zásoba tokenů oddělená kapitálovým investorům, kteří si nárok na své tokeny koupí ještě před zalistováním na burzu startem projektu vůbec.

Dogecoiny během vzniku projektu bylo možné pouze vytěžit nebo koupit na trhu. Co se distribuce coinů týče, Dogecoin je jeden z nejférověji nastartovaných krypto projektů.

Nicméně, i přes férový start se někteří z investorů obávají konkrétní momentální distribuce DOGE. Během krátkého pohledu na prohlížeč Dogecoin blockchainu uvidíte, že největší adresa vlastní okolo 27 % celé zásoby.

Fakt, že největší Dogecoin adresa vlastní natolik objemný kus celé zásoby coinů investoři považují buďto za velké riziko nebo naopak za pozitivum.

Rizikem je pochopitelně možnost, že se vlastník peněženky rozhodne celou zásobu DOGE prodat na otevřeném trhu, čímž by došlo k obrovskému propadu ceny. Nicméně, pokud tato peněženka svůj DOGE neprodala ani během roku 2021, je možné, že k ní již nikdo nemá přístup. V tom případě je celá zbylá zásoba DOGE coinů pochopitelně o 27 % cennější.

Zdroj: https://blockchair.com/dogecoin/addresses?

Historie Dogecoinu

Pokud jste se do světa kryptoměn zavítali až během mánie roku 2021, dost možná o Dogecoinu víte pouze v souvislosti s tweety Elona Muska nebo slavného prvního “DogeCoin milionáře“, který však už dávno milionářem není a všechny jeho profity se během medvědího trhu 2022 vypařili.

Dogecoin je však ve skutečnosti kryptoměna veteránů, jejíž historie sahá až do roku 2013, kdy o kryptoměnách ještě věděl málokdo a jednalo se o pouze o záležitost několika developerských týmů a malé investorské komunity.

Vznik Dogecoinu

Dogecoin byl poprvé spuštěn během prosince roku 2013. Za vnikem první meme kryptoměny stáli dva developeři: bývalý inženýr pro IBM Billy Markus a marketingový specialista Jackson Palmer.

Jednalo se o projekt, který byl spuštěn vyloženě pro pobavení. Developeři prvního psího coinu tehdy rozhodně neměli ani tušení o tom, že právě spustili budoucí globální fenomén a kryptoměnu, která dosáhne tržní kapitalizací až na závratných 90 miliard dolarů.

Jak vidíte níže, během května 2021 se Dogecoin vyšplhal až do závratných výšin a dosáhl téměř na 100 miliard dolarů. Je možné, že se toto datum zapíše do historie jako top dekády masivního tisknutí peněz a Dogecoin jako finální signál naprosté tržní mánie.

Nyní se však vraťme ke počátkům. Během startu vtipné kryptoměny Doge se jednalo pouze o pobavení a spuštění krypta s designem japonského plemena psa Shiba Inu.

“Doge“ byl v tu dobu již známým meme obrázkem, se kterým se často spojovaly texty v polámané angličtině jako například „much wow“; „many lol“; „much rofl“ a podobně.

Jackson Palmer se jakožto marketingový specialista rozhodl spojit dva trendy: oblíbené meme Doge a kryptoměny. Poté s citelnou nadsázkou ve svém tweetu oznámil, že „…Dogecoin bude rozhodně mojí nejlepší investicí, tohle bude ta další ‘velká věc‘“. Tweet se povedl a Dogecoinu se okamžitě dostalo mnoho pozornosti.

Jedním z těch, kteří po Jacksonově tweetu a spuštění webu dogecoin.com zpozorněli, byl právě IBM inženýr Billy Markus. Virální tweet Billyho zaujal natolik, že se rozhodl Dogecoin okamžitě spustit. Doslova do pár dní poté byl blockchain Dogecoinu v plném chodu.

Billy Markus a Jackson Palmer samozřejmě nemohli ani v nejmenším tušit, co bude během dalších let následovat.

První překvapení přišlo hned během začátku roku 2014, kdy Dogecoin krátce po spuštění dosáhl hodnoty okolo 60 milionů dolarů. Tento fakt byl v tu dobu považován za obrovský a nečekaný úspěch. V tu dobu však ještě nikdo netušil, co bude následovat.

Vzniku Dogecoin subredditu

Založení Dogecoin subredditu a následný boom komunity fanoušků a investorů byl zásadním zvratem ve vývoji meme kryptoměny.

Krátce po založení subredditu se zde vytvořila aktivní komunita, která poskytla základy pro start prvních těžebních poolů a utilit.

Zajímavou iniciativou Reddit komunity Dogecoinu byla například komunitní sbírka o hodnotě 30 tisíc USD, která měla za účel podpořit jamajský bobový tým, který se kvalifikoval na ZOH v Soči, ale bohužel v tu dobu neměl dostatek prostředků na cestu.

Pozitivní charitativní čin Dogecoinu přinesl komunitě i kryptoměně jako takové velmi dobrou karmu. Dogecoin se obratem dočkal mnoha dalších nabídek. Jedním z doposud nejznámějších je Chevrolet závodníka Joshe Wishe, který si za odměnu sponzoringu ze strany Dogecoin komunity nechal celé své vozidlo polepit tematickými Dogecoin obrázky:

Vzestup a pád Dogecoinu

Během legendárního býčího trhu roku 2017 se již z Dogecoinu stal naprosto jasný kandidát na jednu z hlavních coinů krypto trhu. Nejvyšší tržní kapitalizace, které se Dogecoin během roku 2017 dočkal, byla hodnota okolo 2 miliard dolarů. Oproti tomu, co Dogecoin čekalo roku 2021 se však stále jednalo o drobné.

Extrémnímu vzestupu ceny DOGE během roku 2021 však předcházelo pár velmi důležitých událostí. DOGE se roku 2019 dočkal zalistování na burze Binance (link Binance). Přítomnost na burze zajistila známému meme coinu důležitý základ a přístuponost retailovému trhu.

Krátce po zalistování na Binance se téhož roku Dogecoin dočkal pozitivního komentáře ze strany dvou velmi významných osob: CEO Binance Changpenga Zhao, populárně přezdívaného jako CZ a zejména potom Elona Muska, jednoho z nejmovitějších osob světa.

Totální výbuch Dogecoinu následoval právě během první poloviny roku 2021. Vše bylo nachystáno a Elon Musk se rozhodl, že během již tak silného býčího trhu bude na svůj Twitter profil, který sledují miliony lidí celém světě, denně přidávat posty na tématiku Dogecoinu.

Elon Musk však nezůstal pouze u meme obrázků, Dogecoin aktivně srovnával s Bitcoinem a z jeho projevu bylo často vidno, že Dogecoin ve skutečnosti považuje za kvalitnější kryptoměnu, než je král Bitcoin. Co se na tak malém trhu jako je krypto stane s coinem, který aktivně shilluje jeden z nejvýznamnějších osob světa, jsme měli možnost aktivně pozorovat.

Nicméně, během nejvyššího bodu DOGE mánie a napjatě očekávaného výstupu Elona Muska v pořadu Saturday Night Live, který sledují celé Spojené státy, jsme měli rovněž možnost pozorovat perfektní lekci investičního pořekadla „Buy the rumour, sell the news“.

Toto pořekadlo vychází z typu události a vlastnosti trhů, které jsou všem zkušenějším investorům dobře známy. Nakup fámu a prodej její vyplnění neboli danou událost, na kterou trh čeká. V naprosté většině případů se vždy stane to samé: trh před napjatě očekávanou událostí rapidně oceňuje aktivum, jehož se událost týká, a v moment vyplnění události již na trhu nezbude nikdo, kdo toto aktivum nenakoupil. Tím pádem je jedinou cestou cenový pád.

To samé se stalo i s Dogecoinem a během jediného pohledu na tento graf, který bude již navždy sloužit jako lekce mechanismu „Buy the rumour, sell the news“, lze vidět, jak moc se nevyplácí nakupovat kryptoměny či akcie blízko před očekávanou událostí:

Od té doby, co DOGE po vystoupení Elona Muska v pořadu SNL začal padat, se prozatím zpátky směrem vzhůru nevydal. Namísto cesty na měsíc tak pozdní investory do DOGE čekal pouze brutální a neustálý cenový propad:

I přes pozitivní vývoj Dogecoinu jako takového, který se od minulého roku dočkal několik nových využití a možných utilit se fundamentálně pozitivní vývoj v cenové akci prozatím neprojevil.

Adopce a využití Dogecoinu

Dogecoin je v první řadě meme kryptoměna a spekulativní finanční nástroj. Nelze popřít, že naprostá většina DOGE investorů a držitelů si toto krypto pořizuje z důvodu naděje v budoucí ocenění. Ostatně, po extrémním bull runu roku 2021 se jim nelze divit.

Je však Dogecoin něčím jiným, než pouhou spekulací a zábavným meme coinem? Pojďme se podívat, jak je na tom kryptoměna DOGE v ohledu na utilitu a adopci.

Samotný zakladatel Dogecoinu, Billy Markus, možné budoucí využití Dogecoinu shrnuje následovně:

Billy by si pro Dogecoin představoval využití v první řadě jako platební médium. „Čím více podniků bude DOGE přijímat jako možné platidlo, tím lépe“. V tomto ohledu je na tom Dogecoin ve snaze o adopci podobně, jako Bitcoin. BTC je však samozřejmě globálně jako možné platidlo adoptováno mnohonásobně více.

Dogecoin si však od minulého roku jako kryptoměna, kterou lze běžně platit, nevede vůbec špatně. Mezi největší společnosti a služby, u kterých za produkty můžete platit pomocí DOGE patří:

Mimo výše zmíněné služby lze kryptoměnou DOGE v USA platit i u některých realitních společností nebo si třeba pořídit nové Porshe či Gucci kabelku.

Další use-case, který Billy a.k.a. “Shibetoshi Nakamoto“ navrhuje, je využití DOGE jako kryptoměny pro dýška a odměny. Toto využití je dle Billyho slov „… zřejmě nejryzejší využití DOGE, které přinese nejvíce radosti“. Jedno takové využití již existuje a jedná se o výše zmíněnou streamovací platformu Twitch.

Posledním a zřejmě nejzajímavějším využitím bude dle Billyho DOGE, který se pomocí přemostění na Ethereum stane kryptoměnou pro Web 3.0. Ostatně, jak říká Elon Musk: „nejzábavnější vývin událostí je ten nejpravděpodobnější“.

Pokud se kryptoměnový a blockchainový experiment vydaří, potom se budeme všichni nacházet na nové verzi internetu – Webu 3.0, webu hodnoty. Jak víme, meme hýbou světem a ve světě kryptoměn to platí nadvakrát. Nedivili bychom se, pokud se z DOGE eventuelně skutečně stalo globální internetové platidlo, bok po boku ETH a BTC.

Dogecoin jako indikátor altcoinového trhu

Velmi zajímavým využitím, které pro nové účastníky krypto trhu může být překvapením, ale veteránům je dobře známé, je cenová akce DOGE a její vztah ke stavu altcoinového trhu.

Jednoduše řečeno, pokud se DOGE jednoho dne rozhodne „pumpovat“ a jeho cena stoupne o více než 50 %, nejlépe dva až tři dny po sobě, jedná se o jasné znamení, že se stejnou cestou vydá i zbytek altcoinového trhu.

Pojďme se podívat na pár příkladů DOGE jakožto indikace pro sezónu altcoinů:

  1. července 2020

Během léta 2020 jsme měli možnost pozorovat naprosto jasnou ukázku rapidního ocenění ceny DOGE a následnému vlivu na altcoinový trh.

  1. července toho roku DOGE rapidně zvedl cenu o 73 % během necelých 24 hodin. I přesto, že cena, na kterou se rychle dostal dlouho nevydržela, altcoinový trh na toto znamení zareagoval velmi pozitivně.

Během následujících několik týdnů se tržní kapitalizace altcoin trhu zvedla o 30 miliard dolarů.

2. Leden 2021

Leden 2021 byl pro celý zbytek krypto trhu zásadním zlomem. Cena DOGE se na začátku ledna rychle zvedla o 182 % během pouhých dvou dnů. Krypto trh si DOGE znamení vyložil naprosto jasně a během následujících 36 hodin se celková tržní kapitalizace altcoinů zvedla o závratných 340 miliard USD.

Všeobecně lze říci, že pokud vidíme rapidní vzestup ceny DOGE, je načase mít se na pozoru a prohlédnout si altcoinový trh. Nicméně, výjimky potvrzují pravidlo a pohyb ceny DOGE samozřejmě nemůžeme považovat za stoprocentně spolehlivý indikátor. Ostatně, takový ani neexistuje.

Poletí Dogecoin na měsíc?

Dogecoin během roku 2021 v ohledu na cenu na měsíc již rozhodně vyletěl. Téhož roku jsme se však začali doslýchat také o megalomanském plánu Elona Muska a konkrétně aero kosmické společnosti SpaceX, která má v plánu oblíbenou kryptoměnu poslat na opravdový Měsíc.

Konkrétně se má jednat o vystřelení designového Dogecoin satelitu, který se má stát součástí lunární oběžné dráhy.

I přesto, že se mise dabovaná jako “Doge-1 Mission to the Moon“ setkala se zpožděním, její realizace je stále v procesu a dle nejpozdnějších zpráv se jí dočkáme někdy během prosince 2022.

 

Jakým způsobem má Dogecoin mise probíhat?

Hned ze startu stojí za zmínku partneři celé události: Elon Musk, moderní burza Unizen (ZenX Labs) a logistická firma Geometric Energy Corporation (GEC).

Unizen a GEC vyvíjí specializovaný miniaturní designový Dogecoin satelit schopný zachycovat informace z vesmíru pomocí kamer, senzorů a zrcadel. Tento satelit bude zanedlouho vyslán na lunární orbit.“

Zajímavostí je, že fundování DOGE-1 mise proběhlo právě pomocí DOGE a doposud se dost možná jedná o jeden z finančně nejvýznamnějších kontraktů, u kterých došlo k proplacení díky “kryptoměně lidu“, Dogecoinu.

„…za poskytnutí služeb společnosti SpaceX bylo zaplaceno DOGE coiny. Chceme se tak stát prvním zákazníkem SpaceX, který platí kryptoměnami. Dogecoin se nám jevil jako naprosto jasná volba,“ vysvětluje v rozhovoru pro Yahoo Finance Samuel Reid, CEO korporace GEC.

Co se konkrétní sumy týče, Reid zmínil pouze to, že se „…jednalo o nemalou sumu v hodnotě určitého počtu milionů dolarů“.

DOGE-1 mise se minimálně dle kalibru zapletených společností a vynaložených finančních sil vyplatí sledovat a je zřejmě, že to s Dogecoin lunární cestou pořadatelé myslí opravdu vážně.

Závěr ke kryptoměně Dogecoin

Dogecoin je bezesporu nejoblíbenější meme kryptoměnou světa a ví o něm téměř všichni, od krypto nativních účastníků trhu až po babičky, které do DOGE investovali na radu svých vnoučat, které během jara 2021 doufali v další tisíciprocentní pumpy.

Skrze výdělek se samozřejmě během býčího období DOGE některým investorům zadařilo, jiní na vlnu naskočili pozdě a sjeli ji spíše směrem dolů.

Tako jako tak je však Dogecoin jedním z nejúspěšnějších blockchainů světa a názornou ukázkou toho, že nejen utilita, ale také meme hýbe světem.

Zdroje:

Frankenfield, J. (2022, October 9). Cryptocurrency Dogecoin (Doge): What it is, history, uses. Investopedia. Retrieved October 19, 2022, from https://www.investopedia.com/terms/d/dogecoin.asp

Kay, G. (n.d.). The history of Dogecoin, the cryptocurrency that surged after Elon Musk tweeted about it but started as a joke on Reddit years ago. Business Insider. Retrieved October 19, 2022, from https://www.businessinsider.com/what-is-dogecoin-2013-12

Manzello, M. (2021, April 1). The history of Dogecoin. NODE from Voyager. Retrieved October 19, 2022, from https://www.investvoyager.com/blog/the-history-of-dogecoin/

Couts, A. (2014, January 20). Dogecoin users raise $30,000 to send Jamaican bobsled team to Olympics. Digital Trends. Retrieved October 19, 2022, from https://www.digitaltrends.com/social-media/dogecoin-jamaican-bobsled-team-olympics/

Pechman, M. (2021, May 4). Dogecoin, the leading indicator for ALT season? Cointelegraph. Retrieved October 19, 2022, from https://cointelegraph.com/news/dogecoin-the-leading-indicator-for-alt-season

Rees, K. (2022, March 31). 10 companies that accept Dogecoin payments. MUO. Retrieved October 19, 2022, from https://www.makeuseof.com/companies-accepting-dogecoin-payments/

Baltrusaitis, J. (2022, July 1). SpaceX’s ‚doge-1 mission to the Moon‘ reportedly still on despite delays. Finbold. Retrieved October 19, 2022, from https://finbold.com/dogecoin-mission-to-the-moon-reportedly-still-on-after-delays/

 

Nejčastější otázky: Dogecoin (FAQ)

  • Kdo vytvořil a založil Dogecoin?

    Dogecoin je decentralizovaná kryptoměna založená Jacksonem Palmerem a Billy Markusem. Tvůrci Dogecoinu tuto kryptoměnu vytvořili pro zábavu, v podstatě jako vtip. Netušili však, že se z Dogecoinu stane jedna z nejpopulárnějších kryptoměn světa.      I přesto, že Markus v úspěch Dogecoinu doufal, natolik hvězdnou kariéru této meme kryptoměny nepředpovídal.

  • Jak Dogecoin funguje?

    Dogecoin vznikl forkem dnes již zaniklé kryptoměny LuckyCoin. LuckyCoin je však forkem Litecoinu. Tím pádem se po technologické stránce Dogecoin nejvíce podobá Litecoinu. K těžbě je stejně jako v případě Litecoinu využíván algoritmus Scrypt. Transakce na blockchainu Dogecoinu jsou zaznamenávány do nových bloků každou minutu. Oproti Bitcoinu, kde jsou transakce do nového bloku zapsány každých 10 minut, se jedná o rychlejší a také levnější transakční systém. Konsensus sítě Dogecoin udržuje pomocí starého dobrého systému Proof of Work

  • Jaká je cena Dogecoinu?

    Cena Dogecoinu je vysoce volatilní a často se liší desítky procent hodnoty klidně i obden. Momentální cenu Dogecoinu, konkrétně nativního coinu blockchainu, tedy DOGE, můžete sledovat například na webu Coin Market Cap nebo Coingecko.

  • Kde mohu koupit Dogecoin?

    Dogecoin je široce adoptovanou kryptoměnou, tedy alespoň co se kryptoměnového světa týče. Z toho důvodu je tato kryptoměna dostupná na většině známých centralizovaných burz. Jelikož se jedná o kryptoměnu s vysokým tržním objemem, DOGE naleznete k nákupu téměř všude, například tedy na Binance, Coinbase, KuCoin, Crypto.com a dalších burzách.

  • Jak mohu prodat Dogecoin?

    Dogecoin můžete prodat na všech burzách, kde je coin DOGE zalistován k nákupu, například tedy na Binance, Coinbase, KuCoin, Crypto.com a dalších burzách.

  • Bude cena Dogecoinu (DOGE) stoupat?

    Cena Dogecoinu je velmi volatilní a často se mění i o desítky až stovky procent, a to klidně i během necelých 24 hodin. Sázení na to, že cena DOGE v budoucnu stoupne, je pouhou spekulací a velkým rizikem . I přesto mnoho lidí očekává, že DOGE zejména díky silnému meme potenciálu o například oblibě ze strany Elona Muska poputuje o stovky procent více a doslova na měsíc. Nicméně, jestli se tak opravdu stane a zdali DOGE opět vystřelí o stovky procent více vám nikdo nemůže zaručit a jediné co lze s jistotou potvrdit, je že investice do Dogecoinu je opravdu velmi riskantní záležitostí.

  • Kdo a kde se používá Dogecoin?

    Dogecoin si však od minulého roku jako kryptoměna, kterou lze běžně platit, nevede vůbec špatně. Mezi největší společnosti a služby, u kterých za produkty můžete platit pomocí DOGE patří:

    Mimo výše zmíněné služby lze kryptoměnou DOGE v USA platit i u některých realitních společností nebo si třeba pořídit nové Porshe či Gucci kabelku.

Praktické informace

Název
Dogecoin
Vznik
2013-12-06
Sociální sítě
Zakladatel
Billy Markus, Jackson Palmer
Jednotka (ticker)
DOGE
Těžba
Algoritmus Scrypt (Proof-of-work)
Délka bloku
Cca 1 minuta
Aktuální počet tokenů
146 967 556 384
Maximální počet tokenů
147 080 056 384
Kapitalizace
63 645 924 548 $
Aktuální cena
0.43165 $ (10 Kč)
ATH
1 $
Změna za 24hod
+175 %
Coinmarketcap pořadí
7

Komentáře (0)

Zatím nebyly přidány žádné komentáře.

Připojte se k diskuzi

Zde napište svou odpověď
Vaše jméno
Váš e-mail
Odeslaním komentáře souhlasíte se zpracováním osobních údajů.

Buďte v obraze a
nenechte si ujít novinky z krypto-světa.

Relevantní články, dvakrát měsíčně do vaší emailové schránky.

Váš e-mail
Ukládám..
Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů.