Litecoin je stříbrem tam, kde je Bitcoin zlatem – to bývá většinou první odpovědí na otázku “Co je to Litecoin?”. Litecoin je dnes již stará, známá a osvědčená alternativní kryptoměna, neboli altcoin, která vznikla ze stejné technologie, na jaké je založen praotec všech kryptoměn, Bitcoin.
Litecoin
Litecoin: Základní informace
Jak jsme již zmínili, Litecoin je jednou z prvních úspěšných alternativních kryptoměn na bázi Proof of Work a jedním z hlavních konkurentů Bitcoinu.
Od roku 2009, kdy byl legendárním developerem Satoshim Nakamotem do světa vypuštěn dnes již celosvětový fenomén Bitcoin, s na trhu začaly rodit tisíce nových projektů a kryptoměn ročně. Litecoin vznikl 2 roky po Bitcoinu, konkrétně 13. října 2011.
Konkurence je tedy mnoho, nicméně Litecoin se i dnes (ke konci října 2021) dle žebříčku nejvyšší tržní kapitalizace pohybuje okolo 20. pozice a celkové tržní hodnoty okolo 16 miliard dolarů.
Zdaleka nejdůležitější vlastností Litecoinu je fakt, že běží na open-source blockchainové síti, která je dostatečně decentralizovaná, a tím pádem i velmi bezpečná a spolehlivá. V kryptoměnovém světě velice dobře funguje takzvaný Metcalfův zákon, který praví, že hodnota sítě je přímo úměrná druhé mocnině počtu jejích uživatelů. Tím pádem můžeme lehce pochopit, proč se Litecoin dodnes drží ve vyšších pozicích v žebříčku kryptoměn.
Od vniku sítě během roku 2011 počet transakcí a aktivních uživatelů na blockchainu Litecoin stále roste. To samé můžeme říci i o počtu aktivních peněženek.
Zdroj: https://www.statista.com/statistics/1201778/average-number-litecoin-transactions/
Dnes tedy vidíme, že i přes prvotní kritiku Litecoinu, která se týkala zejména otázek ohledně užitečnosti a důvodu vzniku, je Litecoin dnes bezesporu často používanou kryptoměnou. Důvod je jednoduchý – zabezpečení blockchainu Litecoin a používání kryptoměny LTC je nejen velmi bezpečné, ale i rychlé: Litecoin zvládne za stejnou dobu až 8krát více transakcí než Bitcoin, přičemž poplatky jsou zhruba 25krát nižší.
Litecoin je velice často využíván například pro převody kryptoměn napříč burzami. Uživatelů se zamlouvá rychlost převodu při zachování bezpečnosti.
Základním poznatkem Litecoinu je rovněž fakt, že se jedná v podstatě o testovací síť pro Bitcoin. Litecoin byl například prvním Proof of Work blockchainem, který aplikoval technologie jako je Segregated Witness či Lighting Network, tedy inovativní technologie, jež dnes využívá i samotný král kryptoměn, Bitcoin.
Pokud se chcete o Litecoinu dozvědět více a do detailu, čtěte dále. V tomto článku rozebereme Litecoin do podrobna.
Litecoin vs. Bitcoin: hlavní rozdíly
Jak jsme již několikrát zmínili, Litecoin byl stvořen s úmyslem dosáhnout něčeho, jako je odlehčená verze Bitcoinu. Jako takový je Litecoin postaven na podobné, avšak v zásadních aspektech rozdílné technologii.
Hlavními rozdíly mezi Bitcoinem a Litecoinem jsou:
- Rychlost těžby bloků
- Těžební algoritmus
- Konečný počet mincí
- Maximální počet transakcí za sekundu
- Rozdíly v “halvingu”
Rychlost těžby bloků
Jakožto odlehčená verze Bitcoinu Litecoin cílí zejména na adopci ze strany obchodníků či obchodních řetězců. Kryptoměna, která má být ve výsledku používána během každodenních transakcí musí být pochopitelně co nejrychlejší.
Rychlejší chod Litecoin je dosažen pomocí urychlené těžby jednotlivých bloků. Zatímco v případě Bitcoinu se jeden blok vytěží průměrně za 10 minut, Litecoin těží bloky zhruba 4x rychleji – jednou za 2,5 minuty.
Těžební algoritmus Scrypt
Dalším rozdílem Litecoinu, který v porovnání s Bitcoinem rozhodně nelze přehlédnout, je pro těžbu LTC specifický těžební algoritmus Scrypt. Scrypt byl poprvé vyvinut jako ochranný systém pro online záložní systém Tarsnap, neboli “záložní systém pro ty opravdu paranoidní”.
Charlie Lee poté začal využívat algoritmus Scrypt přímo pro aplikaci v rámci systému Litecoinu. Hlavním účelem algoritmu Scrypt je poskytovat ochranu vůči rozsáhlým hardwarovým útokům, které by mohly jakkoli kompromitovat zabezpečení či integritu blockchainu Litecoin.
Zatímco algoritmus SHA-256, který využívá Bitcoin, ke svému provozu nepotřebuje velké množství operační paměti (RAM), algoritmus Scrypt ano. I proto si možná ze startu Litecoin našel oblibu u nového publika, jelikož LTC bylo po určitou dobu možné výdělečně těžit v pohodlí domova pomocí běžných grafických karet.
Konečný počet mincí Litecoinu
Jednou z hlavních vymožeností Bitcoinu je, zejména v porovnání s nekonečným množstvím stále přibývajících fiat měn, kryptograficky zadaný a nezměnitelný maximální počet BTC.
Zatímco BTC bude ve výsledku v oběhu přesně 21 milionů, stříbrných LTC bude po blockchainu pobíhat celkem 84 milionů.
Očekávaný čas kompletního vytěžení všech mincí se bude pochopitelně lišit také. V případě Bitcoinu se očekává, že budou veškeré BTC vytěženy někdy během roku 2140. Veškeré LTC coiny by tedy měly být v oběhu roku 2142. Stejně jako Litecoin vznikl dva roky po Bitcoinu, tak i dva roky po dokončení těžby BTC bude v oběhu veškeré LTC.
Maximální počet transakcí za sekundu
Litecoin se pyšní maximální kapacitou 56 transakcí za sekundu. Bitcoin transakcí za sekundu zvládne pouze 7.
Dalším rozdílem je čas do finalizace všech potvrzení o transakci na blockchainu. Zatímco na blockchainu Bitcoinu proces verifikace transakcí trvá zrhuba 10 minut (v případě přetížení sítě i hodiny), u Litecoinu se finalizace můžeme dočkat i do dvou a půl minut.
Rozdíly v “halvingu”
Stejně jako Bitcoin, tak i Litecoin jednou za čas projde zásadní změnou zvanou “halving”.
Bitcoin a Litecoin jsou kryptoměny jak s předem daným maximálním počtem mincí, tak i předem určenou mírou deflace. Deflace je dosaženo právě “halvingem”, tedy procesu, během kterého v protokolu při vytěžení předem určeného počtu bloků dojde ke zpomalení distribuce nových mincí na polovinu.
Jelikož je tvorba bloků protokolu Litecoin rychlejší než je tomu u Bitcoin, daný čas “halvingu” je oddělen větším počtem bloků. Litecoin “halving” probíhá přesně každých 840,000 bloků. Časově tedy k znesnadnění těžby o polovinu dochází každé 4 roky.
Přesný čas nadcházejícího Litecoin “halvingu” můžete sledovat zde.
Litecoin: Vývoj ceny a předpověď 2021
Volatilní pohyb kryptoměn je pochopitelně velmi těžké předpovídat, a nikdo (i přesto, že to někteří tvrdí) do budoucnosti nevidí. Jaká je však alespoň hrubá předpověď pro vývoj ceny Litecoinu během tohoto roku a nadále?
Pokud plánujeme investovat do jakékoli kryptoměny či blockchainového projektu dlouhodobě, v první řadě je třeba mít shrnutou alespoň alespoň nějakou fundamentální analýzu.
V případě Litecoinu například víme, že se jedná o síť, která za celou dobu fungování od startu roku 2011 nebyla nikým hacknuta a její běh nebyl nikdy ohrožen žádným vnějším vlivem.
Dále víme, že je síť aktivní a tedy zdravá – v době psaní článku (říjen 2021) na síti Litecoin probíhá zhruba 140,000 transakcí denně.
V grafu níže můžete vidět názornou ukázku vývoje ceny (horní linie) v poměru vývoje počtu transakcí (spodní linka).
Zároveň s každým měsícem roste počet aktivních peněženek a tedy i uživatelů sítě. Základem zdravého projektu je neustálý a přinejlepším rostoucí zájem ze strany klientů. I to v případě Litecoinu prozatím pozorujeme:
Jelikož se jedná o kryptoměnu na bázi Proof of Work, je třeba zdraví sítě sledovat i z pohledu těžební aktivity. I zde názorně vidíme, že je Litecoin více než v pořádku.
Jak na Litecoinu vydělat, na jaké ceně koupit a prodat, na to už musí přijít každý sám. Nicméně, v případě Litecoinu se mnozí zkušení investoři shodují na tom, že se jedná o bezpečný kryptoměnový protokol.
Pokud je tedy váš časový horizont dostatečně vysoký, Litecoin lze považovat za bezpečné útočiště. Alespoň tedy v poměru s ostatními, často i mnohem divočejší kryptoměnami.
Technická analýza Litecoin 2021
Jedním z veteránů a osvědčených krypto analytiků, který se chartem Litecoinu dlouhodobě zabývá, je například Crypto Birb. Pokud máte v plánu vzdělat se v makro analýze kryptoměn, tento profil vás rozhodně zaujme.
Litecoin peněženky
V případě, že chceme do Litecoinu svůj kapitál schovat na delší dobu, se nám rozhodně vyplatí vybrat co nejbezpečnější způsob. Pojďme se podívat na nejlepší software i hardware peněženky pro držení kryptoměny Litecoin, přesněji coinů LTC.
V první řadě se vyplatí rozeznat, jak vypadá LTC adresa. Adresa blockchainu Litecoin je uvedena 34 unikátními znaky, například: MGxNPPB7eBoWPUaprtX9v9CXJZoD2465zN
Vaši adresu Litecoin peněženky lze považovat takzvaně za pseudonymní. Je sice veřejně viditelná, což se týče i historie veškerých transakcí, nicméně není přímo spojená s jménem či bydlištěm uživatele.
Nejlepší softwarové a mobilní Litecoin peněženky
Exodus
Exodus wallet je jednou z nejčastěji používaných, uživatelsky přívětivých a spolehlivých software & mobile kryptoměnových peněženek. (odkaz na “jak používat Exodus Wallet”)
V desktopové aplikaci Exodus si kromě Litecoinu můžete uložit až 150 dalších kryptoměn. Mimo to lze Exodus použít i na přímou výměnu jedné kryptoměny za druhou. Vše je navíc možné dělat pouze s vlastní adresou, bez žádné další registrace.
Peněženku lze pochopitelně používat na zasílání i obdržování Litecoinu.
Velikou vymožeností peněženky Exodus je rovněž kompatibilita s hardwarovou peněženkou Trezor.
Mobilní verze je ke stáhnutí na App Storu či Google Play. Odkaz na desktop verzi najdete níže.
Odkaz ke stažení: https://www.exodus.com/download/
Lite Wallet
Jednou z nejpopulárnějších mobilních a open-source Litecoin peněženek je Lite Wallet. (jak použít Lite Wallet?)
Technologie peněženky Lite Wallet byla vyvinuta samotným Charliem Leem a Litecoin Foundation. Jedná se v podstatě o oficiální Litecoin peněženku.
Váš privátní klíč je sice v případě Lite Wallet uchováván třetí stranou, avšak i tam zůstává zašifrovaný vámi zvoleným heslem.
Jak napovídá samotný název, peněženka je lehká, responzivní a nezabírá moc místa.
Díky Lite Wallet můžete samozřejmě své LTC držet, posílat i obdržet.
Peněženka je zdarma dostupná na App Storu i Google Play.
Odkaz ke stažení: https://litewallet.io/
Electrum
Poslední z nejlepších Litecoin peněženek je často zmiňovaná software wallet Electrum.
Electrum můžete stáhnout a používat na všech mainstreamových operačních systémech.
Desktopová aplikace Electrum nevyžaduje stažení a aktualizaci celého Litecoin blockchainu. LTC tak pomocí této peněženky můžete posílat či obdržet instantě.
Vaše privátní klíče samozřejmě zůstávají pouze ve vašich rukou a nejsou odesílány na žádný server či uchovávány třetí stranou.
Odkaz ke stažení: https://electrum-ltc.org/
Nejlepší hardware Litecoin peněženky
Naprosto nejlepší volbou pro bezpečné dlouhodobé uchování vašich drahocenných LTC coinů je vždy pochopitelně neprolomitelná hardwarová peněženka.
Zde se nabízí dvě naprosté klasiky: Trezor a Ledger.
Trezor
Co se hardware peněženka pro kryptoměny týče, Trezor patří mezi naprostou, osvědčenou klasiku.
Největší výhoda použití hardwarových peněženky spočívá v jistotě, že je váš seed nebo přístupový klíč uchováván offline, tedy pouze ve vašich rukou.
S použitím hardwarové peněženky samozřejmě nabývá i nutnost vlastní zodpovědnosti – pokud se o své coiny neumíte řádně postarat (zapomenuté přístupové fráze, seedu) potom vám už nikdo nepomůže.
Tak jako tak, v dnešní době neexistuje bezpečnější uchování kryptoměn, než je právě to za použití hardwarové peněženky, v tomto případě Trezoru.
Jak můžete vidět na hlavním webu Trezoru, tuto peněženku používá i samotný CEO Twitteru, Jack Dorsey. Volbou této hardwarové peněženky tedy dozajista nelze nic zkazit. Tedy kromě zapomenutého seedu.
Odkaz na hlavní web Trezor: https://trezor.io/
Ledger
Další dlouhými léty a velkou řadou spokojených zákazníků osvědčenou hardware peněženkou je samozřejmě Ledger.
Ledger je momentálně nejčastěji dostupný ve dvou provedeních: Ledger Nano S a Ledger Nano X.
Jaký je mezi nimi rozdíl?
Ledger Nano S je cenově dostupnou klasikou, která disponuje veškerými nutnými funkcemi, které byste od hardwarové peněženky očekávali: absolutní bezpečnost, možnost posílat a obdržet kryptoměny všech podporovaných druhů a interagovat s Dapp aplikacemi.
Nevýhodou Ledger Nano S je omezené množství jednotlivých kryptoměnových peněženek, které můžete mít naráz nainstalované.
Ledger Nano X je dražší, ale technologicky pokročilejší verzí Ledger peněženky. Zabezpečení vašich kryptoměn je samozřejmě totožné, za vyšší cenovku si však užijete bezdrátový přístup, dlouhou výdrž baterie a také možnost nainstalovat mnohem více peněženek pro různé kryptoměny naráz.
Odkaz na hlavní web: https://www.ledger.com/
Jak vydělat peníze na Litecoinu?
Podobně jako u ostatních kryptoměn a všeobecně investic je možnost výdělku pouze a jedině za splnění těchto podmínek: dostatečné trpělivosti, dobré vstupní ceně a kvalitních vlastnostních investice, které zaručí, že vámi zvolený projekt “nezahyne”.
V případě Litecoinu se fundamentálně jedná o klasiku, která již přežila několik drsných, volatilních kryptoměnových cyklů. Fundamenty Litecoinu přitom nebyly nijak zvlášť otřeseny (viz. pasáž Litecoin: vývoj a předpověď 2021).
Nicméně, vždy záleží na vás, zda li jste obchodníkem nebo investorem.
Pokud jste dlouhodobým investorem, vstupní cena vás natolik nezajímá a pouze akumulujete skrze určitý časový úsek.
Pokud jste obchodníkem, snažíte se pochopit technickou analýzu a prodat vysoko či nakoupit nízko. To se samozřejmě lehce řekne, ale velmi těžko spolehlivě a opakovaně provede.
Oba případy jsou v případě Litecoinu dobře uskutečnitelné. Skrze investici se jedná o odolný projekt s kvalitními vlastnostmi a dobrou životností.
Na druhou stranu skrze obchodování, ať se se jedná o swing trading, day trading či páku (leverage), se jedná rovněž o dobrého kandidáta – likvidita LTC je hluboká na většině známých burz.
Litecoin: Kde koupit LTC?
Litecoin je bezesporu jednou z nejdostupnějších kryptoměn na světě. Zakoupit LTC tedy máte možnost na naprosté většině běžně užívaných burz, například:
- Simplecoin
- Coinbank
- Coinbase
- Binance
SimpleCoin.cz
Simplecoinu je dlouhými léty ověřenou, českou směnárnou na kryptoměny. Simplecoin je v provozu konkrétně od roku 2013.
Pro českého zákazníka je Simplecoin často jasnou volbou, jelikož nepotřebuje platit poplatky za zahraniční platby či směnu českých korun na euro či dolar.
Na burze Simplecoin můžete nakoupit hezky česky, za českou korunu.
Podle toho, jakou úroveň verifikace zákazníka splníte, se vám odemkne daný limit hodnoty pro nákup.
- Úroveň verifikace splníte pomocí dvou čitelných dokladů s fotkou a ověření telefonního čísla. Poté je možno nakoupit kryptoměny za maximální částku 200 Euro každých 10 dní.
- Úroveň verifikace splníte za pomocí vyplnění důvodu k nákupu kryptoměn, uvedení původu příjmu (výplatní pásky, úvěrová smlouva atd.) a aktuální ID selfie fotku, na které jasně držíte své identifikační dokumenty. Poté je možné nakoupit kryptoměny až za 10000 Euro každých 30 dní.
K SimpleCoinu se vyjadřuje pozitivně i Karel Fillner: ”Simplecoin je jedna z mála možností, jak si nakoupit či prodat bitcoiny a další kryptoměny za české koruny. Díky rychlosti, jednoduchosti a spolehlivosti právem patří mezi špičky českých společností působící v tomto oboru. Sám jejich služby používám a doporučuji”.
Hlavní web Simplecoin.cz: https://client.simplecoin.eu/cs
Coinbank.cz
Velikou výhodou směnárny Coinbank je opět přístup pro české zákazníky. Celá burza je v základní nabídce česky a samozřejmě i s českou podporou.
Coinbank patří mezi světové kalibry a momentálně je ve spolupráci s burzami typu Binance, Kraken či Bittrex.
Burzu Coinbank můžete využít k nákupu, prodeji a uchování vašich kryptoměn.
Vklad fiatu je v případě Coinbank velmi rychlý, pokud ovšem vlastníte účet u Equa Bank či Fio Bank. Dnešní instantní platby vám tak budou na účet Coinbank připsaný takřka okamžitě.
Registrovat se můžete na: https://coinbank.cz/
Coinbase
Coinbase je jednou z nejspolehlivějších a také nejpoužívanějších centralizovaných burz na světě.
Coinbase samozřejmě nabízí také přímé zakoupení coinů LTC, a to pomocí platební karty (s limitem) nebo bankovního převodu.
Vše, co k nákupu Litecoinu na burze Coinbase potřebujete, je úspěšná registrace. A samozřejmě volný kapitál.
Registrovat na Coinbase se můžete zde: https://www.coinbase.com
Binance
Centralizovaná burza Binance je v posledních letech zdaleka nejoblíbenější burzou retailu.
I zde si v případě úspěšného vyplnění KYC levelu 2 můžete kryptoměny koupit hned několika různými způsoby.
Platební kartou můžete na Binance nakoupit naráz kryptoměny libovolné volby až za 110,000 Kč.
Stejně tak si můžete svůj účet nabít fiatem pomocí bankovního převodu. Fiat můžete v aplikaci Binance následně libovolně zaměňovat.
Peer-to-peer, P2P obchod je také dobrou vymožeností burzy Binance. Pomocí P2P obchodu můžete zadat poptávku či nabídku vámi zvolené kryptoměny, například ve směně za Euro. P2P obchod s kryptoměnami na burze Binance je možné dokončit pomocí celé řady platebních cest, například:
- Paypal
- Revolut
- Transferwise
- SEPA (Eu Bank transfer)
A mnohé další.
Registrovat se můžete zde: https://www.binance.com/
Historie Litecoinu
Psal se rok 2011 a právě během toho roku se dnes již kontroverzní postavičce, Charlie Leemu, v mysli zableskl brilantní nápad: “Co takhle udělat fork Bitcoinu, který bude o něco rychlejší?”.
“Během října 2011 jsem si pohrával s databází Bitcoinu, a ve zkratce řečeno, napadlo mě udělat… fork Bitcoinu. Byl to pro mě hlavně takový zábavný, vedlejší projekt.” (1)
Hlavní Charlieho myšlenkou bylo vytvořit odlehčenou verzi Bitcoinu, která bude ve vztahu k Bitcoinu reprezentovat podobnou roli, jakou má stříbro ke zlatu. Ze základu samotného nápadu ostatně vychází i název Litecoin, neboli “light-coin” (v překladu lehká mince).
Charlie byl ostatně pro takový úkol, jakým je kódování nové kryptoměny, člověkem jako stvořeným. Ještě před prací na Litecoinu Charlie působil jako počítačový vědec vystudovaný na Massachusettském technologickém institutu. Dále působil například na půdě internetového giganta Googlu či u jedné z největších centralizovaných, kryptoměnových burz dnešní doby Coinbase, kde působil od samého vzniku během roku 2013.
Během svého působení u Coinbase se Lee vývoji Litecoinu téměř nevěnoval, nicméně s bull runem roku 2017 se k němu vrátil. Téhož roku se kryptoměna LTC dočkala naprosto největšího historického ocenění. Kontroverze však přišla na konci prosince 2017, kdy Charlie Lee oznámil, že za “účelem decentralizace” prodává veškeré své LTC. Nedlouho poté se kryptoměnový svět ponořil do ponurého medvědího trhu.
I přes to, že byl Charlie Lee pro své rozhodnutí komunitou kritizován, dnes se již celá věc vybarvuje jinak. Lee nyní pracuje pro “Litecoin Foundation”, neziskovou organizaci zaměřenou na edukaci, rozvoj aplikací a celosvětové adopce kryptoměny LTC a sítě Litecoin.
Co bylo důvodem pro úspěch Litecoinu v době, kdy podobných alternativních kryptoměn přicházelo na trh více? Ve skutečnosti důvodů bylo hned několik.
Po oznámení celého projektu na tehdy vysoce populovaném fóru Bitcointalk se mnoha nadšencům pro alternativní kryptoměny nápad Charlieho Lee zalíbil. Příslib rychlejší tvorby bloků pomocí algorytmu Scrypt jedním z důvodů.
Velmi důležitým aspektem pro zdárný start Litecoinu však byla absence takzvaného “předtěžení”, tedy těžba prvních mincí ještě před spuštěním těžby pro veřejnost. Tímto způsobem si zakladatelé mnoha jiných alternativních kryptoměn dovedly pěkně přivydělat. Z toho důvodu byl na trhu hlad po doopravdy férově spuštěných kryptoměnách, podobně, jako tomu bylo v případě Bitcoinu.
Právě zde přišel na řadu Litecoin s nápadem, že bude spuštění veřejné těžby nejen předem odzkoušeno celou Litecoin komunitou, ale bude také demokraticky odsouhlasen a dohodnut přesný čas startu celého procesu. Ve výsledku byl tedy Litecoin v tu dobu vzácným typem projektu a něčím, co dnes nazýváme “fair lauch”.
Celý proces dopadl ve výsledku velmi dobře a dnes tak máme na trhu dostupnou decentralizovanou a bezpečnou kryptoměnu na bázi Proof of Work, která ve výsledku je tím, co Charlie Lee původně zamýšlel: stříbrem tam, kde Bitcoin je zlatem.
O současném vývoji kryptoměny Litecoin se dozvíte více dále.
Litecoin 2021: vývoj a novinky
Přesto, že Litecoin dnes mnohými kryptoměnovými nadšenci považován tak trochu za “boomer coin”, ve světě Litecoinu se toho stále děje mnoho a my si nemyslíme, že je na místě Litecoin úplně zahazovat.
Pojďme se podívat na aktuální vývoj Litecoinu a na to, jakými novinkami se tato kryptoměna pyšní během roku 2021 a co plánuje na rok 2022 a dále.
NFT a kryptoměny na míru pomocí Litecoinu
Jedním z nejzajímavějších pokroků na síti Litecoin je nová implementace vrstvy OmniLite, která vzniká pod záštitou výše zmíněné Litecoin Fountation
OmniLite umožňuje provoz smart kontraktů přímo na síti Litecoin, tedy něco, co bylo donedávna výhradou blockchainů jako je Ethereum a další.
OmniLite na Litecoinu zpřístupní funkce jako je například tvorba nových tokenů a kryptoměn, které však budou stále zabezpečeny dlouhými léty osvědčeným blockchainem Litecoin.
Navíc, pomocí OmniLite si developeři a umělci budou moci vychutnat tvorbu NFT tokenů a projektů přímo na legendárním Litecoinu.
„Díky naprosto minimálním poplatkům na síti Litecoin a rovněž díky 100% spolehlivosti sítě, která za celou dekádu běhu ani jednou nevypadla z provozu, se příležitost jakou je budování nových aktiv či NFT přímo na Litecoinu doslova nabízela. Právě to je díky speciální vrstvě OmniLite možné.” (2)
Platební karty Litecoin Visa
V době psaní tohoto článku (říjen 2021) se počet každodenních Litecoin transakcí pohybuje okolo 140,000. Zde jasně vidíme, že síť Litecoinu je nejen živá a zdravá, ale také že rostu spolu s celým světem kryptoměn.
Toho si ostatně začínají všímat i poskytovatelé platebních karet, kteří by si z aktivity sítě rádi koušek uždibli.
O tom svědčí i nedávné oznámení takzvané LTC Visa ebit karty, která na trh přijde z dílny fintech firmy Unbanked.
Celá věc je v základu umožněna spoluprací Litecoin Foundation a společnosti Verifone a Bitpay.
„Verifone je jedním z největších poskytovatelů platebních terminálů po celém světě. Verifone zpracovává transakce o hodnotě okolo 400 miliard dolarů ročně. Bitpay je poskytovatel kryptoměnových plateb, který se stará o průměrně 60,000 kryptoměnových transakcí měsíčně.” (3)
NFT kolekce Litecoin
Díky výše zmíněné technologii OmniLite si nyní můžete pořídit jedno nebo více ze speciální sběratelské edice “Litecoin 10-Year Anniversary NFT Collection”.
Celá Litecoin kolekce je velmi vzácná – celkově se ve slavnostní kolekci nachází pouze 10 jedinečných obrázků, přičemž každý z nich byl vytvořen odlišným umělcem.
Litecoin: Často kladené dotazy
-
Co je to Litecoin?
Litecoin (LTC or Ł) je peer-to-peer decentralizovaný open-source kryptoměna, která funguje stejně jako Bitcoin na těžbě Proof of Work. Tvorba bloků je v případě Litecoinu 4x rychlejší než u Bitcoinu – místo 10 minut se jedná o 2,5 minuty. Těžební algorytmus Litecoinu vyžaduje oproti Bitcoinu vyšší využití paměti RAM.
-
Jaký je maximální počet mincí Litecoin (LTC)?
Maximální možný počet vytěžitelných mincí blockchainu Litecoin je 84,000,000 LTC. I zde se jedná o 4x větší počet než v případě Bitcoinu, kde je hranice maximálního počtu mincí udána na 21,000,000 BTC.
-
Kde můžu nakoupit Litecoin (LTC)?
-
Jaká je nejlepší peněženka pro Litecoin?
Hardware peněženky pro Litecoin:
- Ledger Nano S & Ledger Nano X
- Trezor
Software & Mobile peněženky pro Litecoin:
- Litewallet
- Electrum
- Exodus
-
Kde najít statistiky o Litecoinu?
Živé grafy a statistiky o Litecoinu jako je:
- Stav sítě
- Počet peněženek
- Počet transakcí (denní, měsíční atd.)n
To vše můžete sledovat na webu bitinfocharts.com.