DeFi Puls 1: Ethereum, Shanghai a LSD

Ethereum je druhým největším blockchainem na světě a zejména po přechodu na Proof of Stake během minulého roku je Ethereum žhavým tématem. Nejenže je nativní kryptoměna ETH díky nové tokenomice často v procesu deflace, což razantně zvyšuje spekulativní hodnotu ETH coinů do budoucna, Ethereum je lídrem v počtu validátorů a celkové adopci sítě. Nyní lze bezpochyby potvrdit, že Ethereum vyhrálo Layer 1 válku, pokud nepočítáme Bitcoin.

Nicméně, momentálně okolo Etherea vzniká důležitý narativ, narativ okolo LSD. Nadšenci pro psychedelické drogy se budou muset zklidnit, nejedná se totiž o oblíbený námel, ale o takzvané liquid staking derivates.

V dnešním díle DeFi Pulsu si vysvětlíme, co LSD jsou, co nás v této oblasti čeká a neposledně, na které projekty se do zbytku roku 2023 zaměřit.

Co je to ETH staking a Shanghai upgrade?

Po přechodu na Ethereum Proof of Stake se z klasické hardware těžby přešlo na konsensus dosahovaný mechanismem stakingu. Těžaře tedy jako validátory sítě nahradili všichni, kdo vlastní minimálně 32 ETH. Funkce je v podstatě stejná, validátor zde udržuje pravost sítě s tím rozdílem, že k tomu nepotřebuje energeticky náročný hardware, ale stačí mu pouze software v kombinaci s malým hardwarovým zařízením určeným pro sólový domácí staking.

Nicméně, od konce roku 2020 se věrní stakeři Etherea nacházeli v prekérní situaci – jejich ETH je od té doby uzamčený, bez možnosti výběru. Zde však přichází na řadu Shanghai upgrade. Shanghai je dalším krokem ve vývoji Etherea a jakmile bude úspěšně implementován, k čemuž by ostatně mělo dojít již během tohoto měsíce, dojde k uvolnění všech doposud uzamčených ETH coinů.

Trh pochopitelně spekuluje o možném prodejním tlaku, který uvolněním velké zásoby ETH coinů vznikne. Nicméně, dostupná data napovídají o opaku:

82 % stakovaného ETH se momentálně nachází ve ztrátě. Předpokládat tedy, že většina účastníků po uvolnění svých ETH okamžitě prodá, je pravděpodobně omylem. Vzít v potaz musíme také náturu samotných ETH stakerů – nejedná se o krátkodobé obchodníky a gamblery, ale o dlouhodobé investory, kteří v budoucnost Etherea pevně věří. Ochota uzamknout 32 ETH na nejasně dlouhou dobu mluví za své.

Zdroj: https://dune.com/hildobby/eth2-staking

Co se stane po implementaci upgradu Shanghai?

Pokud tedy v případě úspěchu Shanghai upgradu nedojde k prodeji, co lze čekat?

Pochopitelně, pokud váhající investoři uvidí, že vše proběhne hladce a budou mít nově nabytou jistotu, že mohou ETH coiny stakovat a kdykoli si je zase vybrat, se po Shanghai upgradu zájem o staking ETH coinů možná i prudce zvedne. To znamená, že ti, kteří prozatím nedosáhnou na minimum 32 ETH pro staking přejdou na využití některých ze služeb poskytujících staking s libovolným množstvím ETH.

Hlavní Ethereum staking projekty momentálně jsou:

Trh již nyní dopředu prudce oceňuje projekty, které mají k Ethereum LSD blízko. Co jsou tedy liquid staking derivatives?

Likvidní staking deriváty jsou jednoduše syntetické tokeny, které dostanete za stakování vašeho ETH, a které (podobně jako stablecoiny a USD) mají přivázanou hodnotu 1:1 vůči ETH. Ve výsledku se tedy bude jednat například o stETH (Lido) nebo frxETH (Frax).

Dále tedy můžete své ETH coiny nejen pohodlně stakovat a pobírat pasivní příjem, ale dosáhnout i bonusového příjmu pomocí používání LSD tokenů v dalších DeFi protokolech.

LSD DeFi a spekulace

Právě nyní v trhu dochází ke zrodu zbrusu nového DeFi ekosystému založeného na syntetických LSD tokenech.

Již teď je možné stakovaním LSD napříč DeFi aplikacemi pobírat až 300 % APY (obvykle méně, okolo 50 %). Nicméně, novinky v DeFi oblasti s sebou vždy nesou smart kontrakt rizika a je na místě se s jednotlivými protokoly řádně seznámit ještě před tím, než své drahocenné ETH coiny někde zastavíte.

Tak jako tak, rok 2023 bude dozajista protkaný spekulacemi okolo nových i stávajících protokolů, které LSD implementují. Pokud si pamatujete první DeFi vlnu během roku 2020 potom víte, že svět decentralizovaných financí je během býčích trhů bez přehánění ohromující.

Trh se prozatím soustředí na hlavní, výše zmíněné projekty.

Obzvláště zajímavým je zde RocketPool, jež má obzvláště hodně prostoru pro růst.

RocketPool VS Lido

Lido je prozatím lídrem LSD trhu a mimo jiné i druhým nejvýdělečnějším protokolem na celém Ethereu.

Nicméně, momentálně trochu v pozadí nám číhá Rocket Pool. Lido nyní dominuje LSD trhu z důvodu vysokých emisí LDO tokenů, které zde za staking uživatelé dostávají. Nicméně, emise LDO tokenů se budou brzy snižovat a v ten moment pochopitelně dojde k vybalancování trhu. Kam se uživatelé Lido protokolu přesunou?

Naprosto jasným cílem je zde právě Rocket Pool, jelikož se jedná o dlouhodobý, důvěryhodný projekt. Navíc, jelikož Lido momentálně dominuje okolo 80 % LSD trhu, místo pro růst Rocket Poolu a nativního tokenu RPL zde rozhodně existuje.

Závěr k LSD

Uvidíme, jak dlouho LSD narativ přetrvá. Jelikož je staking ETH coinů velmi významnou a důležitou součástí celého ekosystému, je dost možné, že se z LSD tokenů stane dlouhodobá nativní součást DeFi ekosystému. Pokud se tento předpoklad stane realitou, lze bezesporu očekávat, že se z hlavních protokolů využívajících LSD tokeny stanou dlouhodobí lídři DeFi trhu.

5/5 - (2 votes)

Komentáře (0)

Zatím nebyly přidány žádné komentáře.

Připojte se k diskuzi

Zde napište svou odpověď
Vaše jméno
Váš e-mail
Odeslaním komentáře souhlasíte se zpracováním osobních údajů.

Buďte v obraze a
nenechte si ujít novinky z krypto-světa.

Relevantní články, dvakrát měsíčně do vaší emailové schránky.

Váš e-mail
Ukládám..
Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů.