Květen se chýlí ke konci a krypto trh se nemůže rozhodnout, kudy se vydat. Schizofrenní účastníci jeden den volají po 20,000 za BTC, další den zase míří na 40. Přesně v tento moment je na čase vytasit Krypto Kompas a momentální dění si pěkně v klidu a s chladnou hlavou shrnout. Červen se stále jeví jako nadějný, zejména díky několika důležitým narativům, které si v dnešním vydání vysvětlíme. Zároveň se však na obzoru formují varovné signály.
Debata dluhového stropu
Zvedání úrokových sazeb spolu s náčelníkem FEDu Jeromem Powellem lehce ustupují do pozadí a trh se nyní plně soustředí na narativ zvednutí dluhového stropu. Vypadá to, že má trh tanečky okolo otázky zvednutí již delší dobu prokouknuté, a nejen krypto, ale zejména americké indexy a obzvláště technologické akcie v tandemu s mánií okolo úspěchu Nvidie doslova mažou veškeré ztráty způsobené brutální změnou monetárního režimu během minulého roku.
Stojíme nyní na začátku nového býčího trhu, který nechá většinu „makro doomerů“ ve fiatu? Je to možné, zároveň se však musíme podívat na to, co vlastně zvednutí dluhového stropu doopravdy znamená.
Jelikož je již trhy zvednutí stropu předem oceněno a nikdo nepočítá s tím, že by USA nedodržela splacení dluhových závazků, co by nás a trhy mohlo zanedlouho překvapit? Bližší pohled na tuto problematiku si můžeme poslechnout ze strany zkušené analytičky Lyn Alden:
„… jelikož státní pokladna USA od ledna doslova vypotřebovala veškeré své rezervy a zároveň nyní vláda narazila na dluhový strop, co se stane, až se dluhový strop zvedne? Pokud bude FED pokračovat v kvantitativním utahování a ve stejný moment bude třeba naplnit státní pokladnu zpět k cílovému bodu pomocí dalšího dluhu, potom se v podstatě díváme na dvojitý negativní scénář pro likviditu. V tento moment dojde k dalšímu rapidnímu odlivu likvidity z trhů, a právě zde se naskytuje půda pro další scénáře likvidačních krizí a možných kolapsů bank, které se již v tento moment pohybují na křehké půdě.“
Ano, bankovní krize je v USA stále velmi, velmi přítomnou hrozbou, a to i přesto, že slavná Balajiho sázka vyšla vniveč. Momentální situaci bank osvětluje tento článek autorů Anati Admati, Martina Hellwiga a Richarda Portese.
Pokud se chcete dozvědět o původních důvodech bankovní krize v USA, přejděte na článek „Balajiho Alarm: Hyperinflace dolaru a BTC na milion USD do 90 dní.“
Co z toho vyplývá? Pokud začne být jasné, že FED během dalších meetingů nepoleví v utahování monetárního režimu, potom se spolu se zvednutím dluhového stropu rýsuje výhled pro plejádu možných ekonomických výbuchů.
Měli bychom se bát? Naopak, pokud nastane další fáze tržních kolapsů, bankovních výbuchů či krachu realitního trhu, který se zejména na západním pobřeží USA pohybuje na tenkém ledě, celá věc povede opět ke klasickému scénáři: nutnosti nastartovat tiskárnu a napumpovat trhy novou likviditou.
Navíc, na obzoru stále máme i čínský narativ, který do budoucna rovněž nahrává postupnému vytvoření půdy pro příští bull run.
Nicméně, je třeba pamatovat na rozdíl mezi dočasným vzestupem trhů a opravdovým bull runem. Fakt, že si budou muset trhy zanedlouho odpočinout i přesto, že se možná vydáme nad 30K, podtrhuje i následující graf zobrazující výbuch memecoin trhů jakožto výborný top signál:
Čínský narativ
O Číně si pravidelně povídáme již od ledna a nyní lze sebevědomě prohlásit, že je Čína oficiálně zpět ve hře.
Takřka nostalgický návrat Číny do světa kryptoměn byl během minulého týdne podtržen segmentem o kryptoměnách vysílaným přímo v čínské státní televizi. Samotný CZ Binance na Twitteru prohlašuje, že mediální reportáže tohoto typu jsou klasickým náznakem blížícího se bull runu:
Dále, během minulých měsíců jsme se bavili zejména o Hong Kongu jakožto novém domovu pro Web3. Nyní se do hry však konečně přidává i pevninská Čína, kde konkrétně Peking znenadání vydal celý whitepaper popisující způsob a plány na promování a vývoj Webu3 v Číně. Whitepaper vyšel z Pekingské oblasti a konkrétně čtvrti Zhongguancun, známě považované za Sillicon Valley Číny.
Je zajímavé pozorovat kontrastní přístup USA, kde se vládní orgány snaží o formování vtipných Anti-Crypto armád a všelijakých narativů snažících se pošpinit krypto průmysl, zatímco Čína se na medvědím trhu očividně snaží kapitalizovat a obsadit silné pozice pro příští nástup býka.
Nicméně, pokud bude Čína v kryptu nadále posilovat, USA nebude mít jinou možnost než se do tohoto technologického závodu přidat, obzvláště tedy v dnešní době nevyřčené studené války západu a východu. Pokud konkurenční strana pracuje na technologii, která může být použita proti vám, potom nemáte na výběr a musíte na ní pracovat taky. Snaha o vyhnání krypta z USA se jeví jako čím dál více zastaralá, až komická taktika.
V příštím článku se podíváme na 10 zajímavých čínských projektů, které se vyplatí sledovat během fáze trhu podtržené znovuobnoveným východním zájmem o kryptoměny. Zůstaňte na pozoru.
RWA (Real world assets) narativ
Likvidita teče tam, kde je narativ. Jako jedno z potenciálně hlavních témat příštího bull runu se jeví RWA sektor, tedy kryptoměnové projekty přivádějící na blockchain a do DeFi trhu aktiva z reálného světa, jako jsou nemovitosti, TradFi, příjmy, dluhopisy a tak dále.
Nejenže v této oblasti již nyní vzniká řada zajímavých a prozatím i zdánlivě kvalitních projektů, potenciál pro růst je zde bez přehánění hvězdný. RWA sektor je pochopitelně kombinací a největším sektorem tradičních trhů vůbec. Kompletní valuace zde sahá až na 127 trilionů dolarů.
Krypto bylo doposud značně izolovaným světem, uzavřeným okruhem peněz, které do světa blockchainu vstoupí skrze libovolnou on-rampu z banky a skrze stablecoiny se typicky pustí do získávání úroků či investování v DeFi. Nicméně, RWA je právě onou další fází, kdy se yield z reálných aktiv dostává on-chain a začíná působit jako jeden z elementů již tak komplexního, globálního DeFi systému.
Nejzajímavějšími RWA projekty momentálně jsou:
LSD sektor nabírá na síle
Krypto je jeden velký narativ plný dalších mikro narativů, nicméně, LSD (liquid staking derivative) sektor roste natolik rapidním tempem, že se z něj stává vlastní, doslova královská kategorie.
Momentální dolarová hodnota pohybující se v LSD sektoru je 15 miliard dolarů. Avšak, tato hodnota je koncentrována v pouhých 7 projektech. Navíc, počet ETH coinů majících zájem o vstup do stakingu je masivní – momentálně čeká ve frontě na validátory 70,000 tisíc zájemců. Kolik má zájem o exit? 0. Dále musíme vzít v potaz fakt, že likvidita DeFi je stále na dně a během býčího trhu se minimálně zdesetinásobí.
Co z toho vyplývá? LSD již není narativ, jedná se o plnohodnotný sektor. Jelikož všichni znají Lido, Rocketpool, Lybru a další „profláknuté“ LSD projekty, máme pro vás doporučení na druhou polovinu 2023 a dále – prozatím relativně neznámý projekt Redacted Cartel, chystající velmi nadějný LSD produkt Dinero:
Pokud se chcete dozvědět více o tom, co jsou to LSDs, doporučujeme článek „DeFi Puls #1: Ethereum, Shanghai a LSD“
CS:GO skiny jako precedent úspěchu Play to Earn a NFT gamingu?
Pochybujete o potenciálů Play to Earn a NFT gaming projektů? Myslíte si, že přece nikdo se špetkou rozumu nebude utrácet statisíce za in-game itemy, vylepšení postav a skiny? Potom vám doporučujeme prohlédnout grafy prodejů a cen skinů zbraní ze hry CS:GO, která prozatím naprosto dominuje in-game trh:
Navíc, příští pondělí se na trh dostává dlouze očekávaný VR headset z produkce Apple:
https://twitter.com/satsdart/status/1661851353436569602
Co z toho plyne? Potenciál pro znovuobnovení Play to Earn a Metaverse narativu, proto vás samozřejmě nenecháme bez kompasu poukazujícího na pár velmi zajímavých, nadějných herních projektů:
Změna trendu v perpetuální on-chain burzách
Zajímavé pohyby pozorujeme v oblasti tržního objemu a fees sektoru perpetuálních on-chain burz. Doposud byla známou královnou trhu burza GMX, naprosto dominující tržní objem, výdělečnost a tím pádem a výplaty držitelům tokenů GMX a GLP.
Nicméně, krypto je rapidně se proměňujícím, flexibilním a na změny doslova okamžitě reagujícím trhem.
Pokud jste tedy aktivními investory či obchodníky on-chainových burz, bude vás zajímat momentální znovu nastoupení dominance burz DYDX a Synthethix (SNX).
Nakonec zde pro vás máme 3 nové hráče perp DEX trhu, jevící se jako za velmi potenciální konkurence doposud dominantní trojky:
Ordinals trend zkonvertoval zlatého brouka Petera Shiffa
Ordinals trh je již dlouhé týdny nezbytnou součástí Krypto Kompasu, jelikož se dost možná jedná o jeden z nejvýznamnějších a nyní již jistě nejvýbušnějších developmentů Bitcoin světa.
Síla Ordinals se posledně projevila vtipnou konverzí zlatého brouka Petera Shiffa. Známý odpůrce a doslova až troll Bitcoinu se nyní nechává slyšet, že na Ordinals protokolu vydá vlastní NFT sérii. Není překvapením, že tématem kolekce je důraz na kvalitu zlata jakožto lepší alternativy pro Bitcoin. Název kolekce je „Golden Triumph“.
Bonusové zdroje a rozcestník:
- Návod na taktiku během býčího trhu
- 100 zdrojů pro sledování Ordinals sektoru
- Sledujte makro trend Bitcoinu jednoduše pomocí tohoto skriptu
https://www.tradingview.com/script/Q95qqFgC-btc-charlie-Trader-XO-Macro-Trend-Scanner/
- Stopovač peněženek a návod
https://pine-ixora-306.notion.site/Wallet-Tracker-by-Thor-Hartvigsen-caeac2da91084bc48d3d6a836f8757c3
- Novinky z Ordinals sektoru:
Žádné z informací v tomto článku nejsou finanční radou!
Zdroje:
Khatri, Y. (2023, May 27). Beijing releases White Paper for Web3 Innovation and Development. The Block. https://www.theblock.co/post/232404/beijing-web3-white-paper
Admati, A., Hellwig, M., & Portes, R. (2023, May 18). When will they ever learn? The US Banking Crisis of 2023. CEPR. https://cepr.org/voxeu/columns/when-will-they-ever-learn-us-banking-crisis-2023