Krypto Kompas #20: Makro jde stranou, Bitcoin má zelenou, ETF v dohlednu, zajímavosti z DeFi a další!

Již dvacátý díl Krypto Kompasu je zde a jako obvykle tedy si v rychlosti projdeme to nejdůležitější z makro vývoje, dění okolo Bitcoinu a zejména ETF narativu, podíváme se na pár varovných signálů i důvodů pro nevyhnutelný mid-term mini krach, a nakonec samozřejmě nevynecháme zajímavosti z DeFi sektoru, včetně pár tipů na zajímavé projekty, které se možná v blízkém budoucnu stanou středem pozornosti. Pojďme na to.

CPI a dolar padá – Bitcoin má zelenou

Vypadá to, že makro faktory jako je inflace jsou během roku 2023 čím dál slabším hybatelem trhu. Před vydáním dnešních inflačních čísel v USA se krypto market ani neobtěžoval postrašit typicky předcházejícím propadem ceny a BTC si tak již třetí týden pěkně v klidu konsoliduje okolo ceny 30-31,000 USD.

Zřejmě také ví proč, jelikož se dnes opět ukázalo, že inflace nestoupá nijak razantním tempem. Konkrétně došlo k nejnižšímu sezónnímu nárustu spotřebitelských cen od března 2021, a to o 0.2 %.

Co to znamená? Například, dle prohlášení JP Morgan lze nyní očekávat pokračování ve stoupání cen S&P 500, což pochopitelně značí zelenou cestu i pro Bitcoin. Dále, trh již nyní počítá s dvěma dalšími zvednutími úrokových sazeb, které FED do konce roku plánuje a tím pádem nedojde k negativnímu překvapení trhů. Nakonec, ihned po vydání CPI vidíme opětovný pokles v síle dolaru (DXY):

Makro v USA tedy můžeme jako potenciální negativní faktor alespoň prozatím odložit stranou: krypto trh se nyní totiž bude soustředit zejména na nový, velmi silný narativ: potenciál schválení prvního spotového Bitcoin ETF.

Schválení hned několika spot Bitcoin ETF vypadá čím dál pravděpodobněji

V minulém díle Krypto Kompasu jsme zmiňovali, že žádost investiční korporace BlackRock má mnohem vyšší šanci na schválení, než kterýkoli z minulých pokusů a právě tyto, konkrétně až 90% šance, nyní Bitcoin trh náležitě oceňuje.

Například, změnu v celkovém přístupu projevuje i Chicago Board Options Exchange (CBOE), tedy největší opční burzy v USA, na které má budoucí ETF produkt šanci obchodovat:

„CBOE nyní vydala dodatky ke celkově pěti Bitcoin ETF žádostem. Jedna z hlavních změn, které pozoruji, je otočka ve znění jazyka a přístupu“ James Seyffart

Jak se mění narativ, když ho platí BlackRock…

Konec konců, naděje na schválení momentálního kola ETF žádostí je vcelku jasná ihned poté, co nahlédneme na přístup mainstreamových médií, z nichž mnoho se pochopitelně nachází pod chapadly korporace BlackRock. Diktování narativu je v tomto případě docela vtipné, obzvláště když sáhneme do nedaleké paměti a uvědomíme si, že veškeré nynější nadpisy jsou v podstatě kontrastem toho, co čtenářům média přednášela mnoho předchozích let:

  • července 2023: „Vše, co potřebujete vědět o Bitcoinu a životním prostředí – důkaz o snaze průmyslu používat udržitelné zdroje energie a jeho potenciální roli v zelené revoluci.“ (Ještě nedávno byla těžba Bitcoinu obrovským utrpením pro přírodu, pamatujete?)
  • července 2023: „Jak Bitcoin pomáhá civilistům uprchnout z válečné zóny Sudánu“
  • července 2023: „Síť Bitcoinu má snížit více emisí, než bude vyprodukováno k jeho těžbě“

A tak dále! Schválně si zkuste podobné nadpisy významově obrátit a najděte si na Googlu zprávy například z roku 2021 či dříve…

Bitcoin se nyní pochopitelně vydal shillovat do terénu i CEO BlackRocku Larry Fink:

Standart Chartered Bank: „Bitcoin má šanci vystoupat na 120,000 USD do roku 2024“

Spolu s nadějemi schválení Bitcoin ETF se nám zde pochopitelně objevují i staré známé hvězdné predikce o blížícím se rapidním ocenění BTC, které bude následovat (institutions are coming…):

Varovné signály: obrovský příval BTC ze strany těžařů na burzy

Abychom se nenechali omámit silným ETF hopiem, je třeba nahlédnout také na varovné signály, které jsou přítomny i v těch nejsilnějších býčích trendech. Přece jen, pokud BlackRock chce naše bitcoiny, dost možná si je raději nakoupí o pár (desítek) procent levněji.

Jedním z těchto signálů je momentálně rekordní příval BTC ze strany těžařů na burzy. Z grafu níže si jednoduše všimnete, že se jedná o historické množství.

Blíží se mid-term top?

Výše zmíněným grafem se dostáváme k důležité otázce: jak dlouho se ještě můžeme nacházet v momentální býčím trendu trvajícím od ledna tohoto roku, než se dočkáme typického 30-50% propadu, který je ostatně součástí naprosto všech Bitcoin bull runů?

Totožnou otázku si klade i legendární, dlouhodobý Bitcoin investor a analytik Bob Loukas:

„… den 26 (z 60) od posledního dna cyklu. Dostáváme se blízko k oblasti středu, což je ideální spot. Pokud překonáme hranici 31.7K, potom se na 36K dostaneme krátce poté, což bude top tohoto cyklu.“

Hranice 36-40,000 USD je očekávanou resistencí, která by dávala smysl jako bod nadcházející pauzy a minimálně několikatýdenního až měsíčního obratu trendu, což by ve výsledku vykreslilo naprosto typickou cenovou akci známou z mnoha minulých býčích trhů. Právě během tohoto období, které nás nevyhnutelně čeká, začne mnoho účastníků trhu pochybovat o tom, zdali se opravdu nacházíme v býčím trhu. Nicméně, nezapomínejme na to, že veškeré znamení napovídají tomu, že dno medvědího trhu již bylo vykresleno a je možné, že právě na tyto příležitosti se vyplatí mít odložený střelný prach.

Mid-term top se vyplatí sledovat a my se ho rozhodně v asistenci několik šikovných analytiků pokusíme rozeznat, takže zůstaňte na pozoru a čtete pravidelně Krypto Kompas.

Analýzy Boba Loukase vřele doporučujeme sledovat na jeho Youtube kanálu zde.

Šikovná pomůcka k rozeznání Bull Vs Bear marketu

K rozeznání dlouhodobých trendů se hodí i následující pomůcka porovnávající MA 50/200, kterou vřele doporučujeme k uložení:

Ordinals stále v růstu!

V kryptu čas letí opravdu hvězdným tempem a je to již zhruba půl roku od bodu výkvětu Ordinals ekosystému, tedy v podstatě NFT scény na Bitcoinu. Dle dosavadních statistik to vypadá, že oproti momentální kapitulaci NFT na Ethereu si Ordinals scéna vede stále výborně. Fakt, že jsou Ordinals pořád v růstové fázi je podtržen následujícími grafy zobrazujícími růst unikátních uživatelů:

Real world assets sektor je nyní 10. největším odvětvím DeFi

RWA sektor je jedním z nejnadějnějších nových odvětví DeFi přinášející možnost tokenizace reálných aktiv a jejich účasti v mnoha již přítomných a funkčních protokolech, zejména potom na síti Ethereum.

Růst RWA sektoru můžete sledovat přímo na DeFiLama v sekci kategorií, kde vidíme, že se v RWA momentálně pohybuje celkově 700 milionů USD:

Více informací o RWA a nejdůležitějších projektech tohoto sektoru se dočtete v Krypto Kompase #16.

Decentralizované burzy v exponenciálním růstu

V tandemu s tlakem regulátorů na burzu Binance a zejména potom po krachu FTX během podzimu minulého roku pozorujeme neustálý, exponenciální růst v adopci decentralizovaných AMM a perpetuálních burz:

Pokud vás tento sektor zajímá a máte dost obchodování na centralizovaných službách, rozhodně neváhejte a prostudujte si náš detailní rozbor v článku „DeFi Puls #2: Perpetuální DEX burzy“.

Linea mainnet již příští týden!

Aktivní čtenáře našich Airdrop návodů bude rozhodně zajímat blížící se start L2 sítě Linea, která se na mainnet chystá již příští týden! Co myslíte, připraví si Linea pro aktivní uživatele airdrop nebo si budeme muset ještě pár měsíců počkat?

Bonusové zdroje a rozcestník na konec

  1. NFTfi projekt Protectorate Protocol je venku a pohybuje se okolo presale ceny: alpha?

 

  1. AAVE stablecoin GHO se blíží, protokol je přitom již tak jedním z nejvýdělečnějších z celého DeFi: znovuzrození DeFi 1.0 projektů na obzoru?

  1. GMX V2 již brzy – list nových párů odtajněn:

  1. EIP 4844 se blíží – L2 tokeny se zahřívají:

4.6/5 - (5 votes)

Komentáře (0)

Zatím nebyly přidány žádné komentáře.

Připojte se k diskuzi

Zde napište svou odpověď
Vaše jméno
Váš e-mail
Odeslaním komentáře souhlasíte se zpracováním osobních údajů.

Buďte v obraze a
nenechte si ujít novinky z krypto-světa.

Relevantní články, dvakrát měsíčně do vaší emailové schránky.

Váš e-mail
Ukládám..
Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů.