Jelikož se očividně nacházíme někde mezi koncem medvědího a začátkem býčího trhu a krypto je zdánlivě nehybnou, takřka mrtvou zónou, právě nyní je čas na výzkum projektů s potenciálem dominovat krátkodobé, ale i dlouhodobé narativy. V tomto článku se podíváme na desítku projektů projevujících potenciál pro účast v momentálním éře plné LSD a znovuobjeveného zájmu Číny o krypto průmysl.
1. Conflux
Jedním z hlavních projektů, na které se trh nyní v souvislosti s obnovenou přívětivostí Číny vůči krypto průmyslu soustředí, je veřejný L1 blockchain Conflux.
Conflux je samozvaným „čínským Ethereem“, který v Číně operuje v souladu s regulacemi a má v plánu, podobně jako všechny ostatní L1 blockchainy, vytvořit globální finanční a technologický ekosystém sahající daleko za hranice Číny.
Stoupající zájem o tento projekt lze pozorovat již od startu letošního roku, což je podtrženo i růstem TVL (total value locked), tedy jednoduše řečeno peněz či likvidity tekoucí do tohoto ekosystému. Tento růst spolu s oceněním tokenu CFX během prvního kvartálu 2023 poukazuje na fakt, že je Conflux potenciálně jednou z hlavních destinací likvidity snažící se kapitalizovat na rostoucím Čínském trendu a popřípadě využít místní DeFi služby a aplikace.
Jelikož je Conflux plnohodnotným L1 blockchainem, lze spolu s jeho růstem lze očekávat i simultánní výbuch dAppů a protokolů působících v tomto ekosystému, stejně jako tomu bylo vždy, když trh objevil novou a nadějnou L1 či L2 síť.
2. Nucleon
Na Conflux můžeme navázat právě jedním z hlavních projektů tohoto ekosystému, který se trefuje nejen do kategorie čínského narativu, ale zároveň i do momentálně vybuchujícího LSD sektoru.
V tabulce výše si můžete rychle všimnout, že je Nucleon druhým největším držitelem likvidity, tedy TVL z celého ekosystému Conflux. Proč? Jednoduše z toho důvodu, že je Nucleon prozatím jediným zdejším LSD (liquid staking derivative) protokolem.
Jelikož je Conflux stejně jako Ethereum blockchainem využívajícím systém konsensu Proof of Stake, uživatelé zde mohou své CFX coiny vložit do stakingu protokolu Nucleon tak, aby jejich xCFX coiny zůstali likvidní, a tím pádem i aktivně využitelné v DeFi aplikacích.
LSD sektor je momentálně čím dál rychleji se rozrůstajícím odvětvím na síti Ethereum a není důvod, aby v případě budoucího růstu sítě Conflux nevzkvétal i zde.
3. Redacted Cartel
Redacted Cartel jsme v našich článcích zmiňovali již od minulého roku. Jedná se o jeden z nejinovativnějších DeFi projektů vůbec, který jako jeden z mála zůstává dlouhodobě profitabilní, udržuje hodnotu projektového portfolia momentálně se pohybujícího okolo 30 milionů dolarů, a na trh běžně přivádí product market fit protokoly jako je Hidden Hand či Pirex.
V této sekci se však budeme soustředit primárně na blížící se start prozatím nejambicióznějšího produktu Dinero, na kterém nyní pod kapotou Redacted kartelu pracuje více než 20 full-time developerů.
Dinero má v plánu stát se omni-chain interoperabilním stablecoinem podloženým vlastní technologií z dílny Redacted Cartel, využívající vlastní validátory a vlastní LSD ve formě pxETH. Dinero bude zároveň vlastní necenzurovatelný relayer, jež budou moci libovolně využívat držitelé stablecoinů Dinero a zároveň jimi namísto ETH coinů platit za transakce.
Redacted Cartel je rozhodně jedním z úhlavních LSD projektů na trhu a to i přesto, že se na oficiální start produktu Dinero stále čeká. Investoři mají o Redacted Cartel a nativní token projektu BTRFLY zájem i proto, že jsou všichni držitelé tokenů oprávnění pobírat podíly z výdělků projektu a veškerých produktů, které jsou pod kapotou Redacted vydávány na trh.
Bližší informace o projektu Redacted Cartel doporučujeme nastudovat zde:
4. TENET
TENET je obzvláště zajímavým, zbrusu novým hráčem v sektoru L1 blockchainů a zároveň i LSDfi. TENET se na trhu objevil teprve před pár týdny, již nyní se však okolo projektu pohybují známí, zkušení investoři, a tokeny byly ihned zalistovány na větších burzách, zejména na Kucoinu.
Co je to tedy TENET a proč ho zde zmiňujeme?
TENET je v první řade L1 EVM kompatibilní blockchain založený na tech stacku Cosmos. Celý ekosystém tohoto blockchainu se však točí okolo zajišťování sítě samotnými LSD coiny z ostatních sítí, primárně tedy Etherea, Cosmosu a tak dále. TENET se zároveň trefuje do Layer Zero narativu, který momentálně posiluje během spekulací o blížícím se airdropu tokenu ZRO (návod na aidrop zde).
Navíc, vypadá to, že součástí projektu není typická armáda VC kapitálu, takže se do budoucna teoreticky není třeba obávat poklesů cen v tandemu s uvolněním velkých částek pro brzké investory, což je typickou pohádkou zejména v případě hromady projektů vzniklých během mánie roku 2021.
Dále, TENET má v plánu rozdělovat veškeré výdělky ve formě síťových poplatků 50:50 mezi účastníky stakingu a těmi, kteří své TENET tokeny uzamknou do formy veTENET.
Jelikož je LSD trh doslova plný držitelů stETH coinů a dalších LSD z ostatních blockchainů, kteří hledají nová útočiště a místa, kde získat pár procent yield zisků navíc, je možné, že se bude TENET těšit velmi rychlému TVL růstu.
Jejich cílovka je zde naprosto jasná a pokud se týmu podaří produkt úspěšně nastartovat (v plánu do konce 3. kvartálu), potom je TENET dost možná jedním z nejnadějnějších a zároveň nejméně známých LSD projektů. Navíc, valuace L1 blockchainů se běžně pohybuje ve stovkách milionů až desítkách miliard dolarů. TENET v době psaní článku dosahuje na tržní (mikro) kapitalizaci čítající 20 milionů USD.
- Elastos
Elastos je starým známým čínským L1 blockchainem, který má od svého startu za cíl finálně vyřešit problém se škálováním. I přesto, že trh o Elastos naprosto ztratil zájem již od roku 2018, nyní se tento ambiciózní blockchain pod parou čínského narativu začíná opět probouzet.
Jednou z hlavních předností projektu Elastos je zakladatel Rong Chen, který působí v oblasti vývoje operačních systémů již od roku 1985, přičemž zároveň pracoval jako jeden z hlavních developerů společnosti Microsoft, a to již během let 1990 až 2000. Od skončení práce pro Microsoft však Rong Chen dělá na svém vlastním vysněném operačním systému, kterým je právě Elastos. Dle vlastních slov má Rong v plánu z blockchainu Elastos vytvořit „operační systém internetu“.
Během let 2017-2018 se Elastos jako jeden z předních L1 projektů pohyboval v top 100 krypto projektech, co se tržní valuace týče. Nyní, po krušných 5 letech je hodnota projektu Elastos pouhých 35 milionů dolarů. Tím pádem je zde naprosto jasný potenciál pro růst, a to jak dlouhodobě, tak po dobu trvání čínského narativu.
Další zajímavostí zde je, že je Elastos v přímém partnerstvím se známou čínskou společností Alibaba, konkrétně tedy Alibaba Cloud.
6. Frax
Frax je sice oproti ostatním zde zmíněným projektům dobře známý zejména dlouhodobým účastníkům trhu a DeFi investorům, nicméně, v souvislosti s LSDfi narativem Frax zkrátka nelze vynechat.
Frax je již delší dobu oblíbenou destinací ETH stakerů, nyní však Frax plánuje spuštění nové verze frxETH v2. Do detailů celé věci se zde pouštět nebudeme, jelikož rozebrat projekt kalibru Frax je na celý další článek. Nicméně, rozumní účastníci trhu již dobře ví, s čím zde máme dočinění, a o Fraxu tak dnes dozajista neslyšíte naposledy.
- Více informací o frxETH v2 si můžete poslechnout zde:
https://www.youtube.com/watch?v=WmaJ9rfrhpg
7. Axies
Axies je dnes již sice široko daleko známým krypto gaming projektem, nicméně, nyní se token AXS po dlouhé době dostává opět do konverzace díky faktu, že je jedním z pouhých 16 oficiálně schválených kryptoměn dostupných k obchodování v Hong Kongu.
Nejenže se tak Axies a nativní token projektu AXS trefuje to čínského narativu, zároveň již nyní začíná bublat zájem okolo metaverse a gaming projektů. Proč? Vše je spojeno s blížícím se spuštěním očekávaného VR headsetu ze strany Apple, který by měl být vypuštěn na trh během několika týdnů.
Mnoho zkušených investorů i obchodníků se po tokenu AXS nyní ohlíží nejen z výše zmíněných důvodů, ale i z důvodu vhodné technické oblasti k akumulaci, ve které se nyní cena tokenu pohybuje.
Zároveň se jedná o dlouhodobě úspěšný projekt, který tedy zapadá do narativu Číny a gamingu, přičemž je zde míra rizika (na krypto poměry) relativně nízká.
8. Polkadot
Polkadot je známým L1 blockchain projektem zaměřeným na vytvoření interoperabilního krypto světa, ve kterém je umožněna komunikace a spolupráce mnoha různých blockchainů naráz.
Nejenže je Polkadot jedním z projektů zapadajících do Čínského narativu pyšnících se nejhlubší likviditou, které jsou zároveň součástí oficiálního Hong Kongského seznamu, jedná se zároveň o ekosystém doslova plný dalších protokolů a aplikací se silnou investorskou a developerskou základnou v Číně.
Pokud máte v plánu pustit se v tandemu s čínským narativem právě do Polkadot ekosystému, uložte si a pozorujte tento seznam projektů:
9. Sandbox
Sandbox a nativní token projektu SAND je dalším z jasných cílů momentálního narativu. Stejně jako v případě Axies se totiž jedná o token povolený k obchodování v Hong Kongu a zároveň je součástí gaming a metaverse narativu, který, jak bylo zmíněné výše, momentálně nabírá na síle.
Sandbox byl jedním z hvězdných projektů metaverse bull runu během roku 2021 a jako častý tahoun tohoto sektoru se dost možná opět stane lídrem trhu v případě, že během tohoto či dalšího měsíce bude momentální „meta“ nadále pokračovat.
10. Pendle
Na závěr zde máme projekt Pendle, který se nyní začíná pohybovat v LSDfi sektoru. Pendle je velmi složitým, ale oblíbeným DeFi projektem poskytujícím nakupování krypto „ve slevách“ a umožňující vytváření velmi pokročilých a profitabilních DeFi strategií.
Pokud se chcete o projektu Pendle dozvědět více, neváhejte se pustit do vlastního výzkumu, dost možná se totiž bude jednat nejen o jednoho z hlavních hráčů moderního DeFi trhu:
Závěr
Pamatujte na to, že tento článek slouží pouze jako rozcestník, nikoli jako finanční rada. Krypto trh je extrémně volatilním, rychle se transformujícím místem. Pokud se rozhodnete účastnit, je jen na vás vykonávat vlastní výzkum, dodržovat risk management a uvědomovat si, že kterýkoli z tisíců projektů na tomto trhu má potenciál mnohonásobného růstu, ale také absolutního krachu.