Krypto Airdropy 2023 #1: zkSync, Linea a LayerZero!

Během nedávné doby byla většina bear market přeživších potěšena airdropem tokenu ARB, tedy nativního tokenu L2 sítě Arbitrum. Tento lukrativní airdrop neminul žádný z poctivých čtenářů BTCtipu a ani z vytrvalců, kterým je jedno, zdali se nacházíme v bull nebo bear marketu a na blockchainu jsou jako doma. Právě tento typ poctivých krypto uživatelů je obzvláště během medvědích fází odměňován formou airdropů, přičemž v případě ARB se jednalo až o 20,000 USD.

Pokud již nikdy nechcete žádný z často velmi lukrativních airdropů minout, čtěte dále. Dnes si detailně popíšeme celou řadu airdropů, jejichž úspěšné posbírání může vést k levnému a relativně jednoduchému vytvoření kvalitního portfolia pro příští bull run. My si rozhodně tokeny zdarma nenecháme ujít, pojďme si tedy spolu vytvořit kvalitní plán.

Obsah:

 • zKSync
 • LineaBuild
 • LayerZero

Všeobecná pravidla pro samostatnost při lovení airdropů

Ještě, než se pustíte do cross-chain a L2 dobrodružství, shrňme si základní pravidla pro lovení airdropů a toho, jak se při lovu chovat. Proč jsou tyto základní pravidla důležitá?

Arbitrum airdrop obdrželo pouze 30 % z celkových aktivních adres sítě. To je hodně málo, ale je to tak správně: zbytek adres byl zařazen jako “sibyl farming adress“, což v jednoduchosti znamená adresy snažící se získat airdrop na více adres spamováním minimálních transakcí či zkrátka pro síť minimální přidanou hodnotou.

Nejdříve si odpovězme na otázku: co je to airdrop a jaký je jeho účel?

Airdrop je odměna ve formě nativních tokenů sítě nebo aplikace, kterou daný tým odevzdá brzkých a kvalitním uživatelům.

Účelem airdropů tedy je:

 • Nalákání nových uživatelů
 • Feedback brzkých testerů pro zlepšení aplikace
 • Vytvoření základů věrné komunity
 • Obejití regulací a zákonů týkajících se cenných papírů

Nyní chápeme účel airdropů, čímž se dostáváme k významu dodržování správného chování na síti nebo aplikaci, kde očekáváme token. Zkrátka a dobře, je třeba se chovat jako opravdový uživatel, ne jako robot:

 • Nespamujte nesmyslné transakce
 • Operujte s větším kapitálem, než je 100 USD. Čím více, tím lépe
 • Pokud jste na síti L2, využívejte zde co nejvíce místních aplikací
 • Nepřeposílejte jeden a ten samý kapitál naskrz desítky peněženek (risk možný v případě využití VPN a vyhnutí se propojení adres na blockchainu)
 • Síť či aplikaci používejte minimálně jednou týdně, jedna transakce na airdrop nestačí
 • Připojte se k Discordu projektu
 • Buďte aktivní během hlasování
 • Pokud lze přidat likvidita, staňte se poskytovateli
 • Mintujte NFT, obchodujte s NFT
 • Buďte součástí dotací Gitcoin (masivní bonus během Optimism airdropu): https://www.gitcoin.co/

Zkrátka a dobře, zapomeňte na chvíli na aidrop a pokuste se stát opravdovým uživatelem. Věnovat se novým ekosystémům je často lukrativní i dávno před airdropem.

Jedná se o burzu? Obchodujte tak, jako byste zde byli doma. Jedná se o síť L1 či L2? Vyhledávejte veškeré dostupné aplikace, chytré kontrakty a tokeny. Pohrajte si se vším, co projekt nabízí.

S těmito základními pravidly v mysli se můžeme pustit do lovu.

zkSync Airdrop ($ZKS)

Nejžhavější akce se po Arbitrum airdropu přesunula hned na dalšího hlavního kandidáta, tedy projekt zaměřený na škálování Etherea pomocí zK-Rollup technologie, zkSync.

 1. Přemostění na zkSync

Nachystejte své ETH (čím víc, tím líp) a jdeme na most: https://bridge.zksync.io/

Zde jednoduše připojte svoji peněženku, vyberte, kolik ETH si chcete přemostit a klikněte na „Deposit“.

Maximálně do 10 minut budou vaše ETH coiny na zkSync Era síti.

 1. Obchodování na burze ZigZag

Připojte se na burzu ZigZag zde: https://www.zigzag.exchange/

ZigZag je první on-chain order book burzou na zkSyncu a jedná se tak o základní kámen ekosystému.

Klikněte na Start Trading v pravém horním rohu a následně na Connect Wallet – váš Metamask vás automaticky připojí na síť “ zkSync Era“.

 1. Mint vlastního NFT

Již na testnetu zkSync bylo možné mintovat vlastní NFT a nedoporučujeme tento krok zanedbat!

Abychom mohli NFT mintnout na vlastní adresu, je třeba obrázek nejdříve uložit na decentralizované peer-to-peer uložiště IPFS, jednoduše podle tohoto videa:

https://www.youtube.com/watch?v=8YGPCNhuyKU

Nyní se vrátíme na Lite.ZkSync:

Jak vidíte, stačí kliknout na záložku “NFTs“ a zkopírovat váš CID identifikátor z IPFS, který již nyní máte díky videu výše.

Dokončete pomocí kliknutí „Authorize to Mint NFT“ a podepište zprávu v Metamasku.

 • Použijte 3rd party bridge Orbiter

Orbiter Finance je velmi efektivní multi-chain bridge a k zkSyncu má blízko.

Přejděte zde: https://www.orbiter.finance/

Jak vidíte, máme zde širokou nabídku sítí, včetně zkSync Lite, zkSync Era, Arbitrum Nova a další. Zkrátka a dobře, na dané adrese začněte přes Orbiter cestovat napříč sítěmi, čímž na vaší adrese vytvoříte důvěryhodné resumé.

 • Obchodujte na Mute.io a SyncSwap

Dost možná nejčastější aktivitou bude jako obvykle obchodování. Jelikož nyní hype na zkSyncu stoupá, ale stále je vše ve velmi ranné fázi (podobné např. Arbitrum fázi během konce 2021 – začátku 2022), je zde možnost pochytat kvalitní, brzké projekty.

Většina likvidity projektů se nyní nachází na těchto dvou AMM burzách:

Kde však hledat nové zkSync projekty? Kromě Twitteru (pozor na scamy!) se vyplatí Dexscreener.com, kde je možné veškeré grafy filtrovat podle typu sítě, zde je odkaz na Dexscreener, který vám ukáže všechny aktivní kontrakty na zkSync:

Pro vyhnutí se scamům doporučujeme navíc použít filtr, a projekty filtrovat jak dle likvidity, tak podle tržního objemu. Tímto způsobem ušetříte čas prohlížením totálních podvodů:

Pamatujte! zkSync ekosystém je v ranném stádiu, nové projekty si musíte důkladně proklepnout před tím, než je nakoupíte! Podívejte se na Twitter, navštivte komunitní discordy a telegramy, vyžádejte si důkazy o uzamčení likvidity a sledujte, jaké má projekt partnerství, nebo zdali projekt sledují další legitimní účty!

zKSync Ekosystém:

Nakonec je vše na vás a na vaší pravidelné aktivitě na síti. Pro start do zKsync ekosystému můžete použít následující tabulku a také oficiální seznam zKSync týmů a aplikací, které budou jeho součástí.

Pamatujte na první kapitolu! Stát se legitimním, častým uživatelem aplikací ekosystému je nejlepším způsobem, jak vytvořit resumé pro pořádný airdrop:

 • Pravidelně plňte zkSync questy na Zealy.io

Jednoduchý dashboard a výpis questů je zde: https://zealy.io/c/zksync/questboard

Připojte zde svoji adresu, kterou používáte během výše zmíněných kroků a pusťte se do vyplňování questů. Z valné většiny se jedná o jednoduché úkoly, jako je například sdílení Twitter postů či připojení se k Discordům.

Zealy.io můžete zkusit použít i v případě mnoha dalších projektů. Zdali se tyto kroky vyplatí pro airdrop se neví, je to však docela dobře možné.

Linea

Nedávno začaly prosakovat informace o plánech společnosti Consensys, tedy jedné z největších softwarových společností pracující na vývoji Etherea, týkající se zkEVM projektu Linea.

Pokud vezmeme v potaz, že Linea získala 725 milionů USD na vývoj projektu (téměř dvakrát více, než zkSync), potom lze předpokládat, že se bude jednat o signifikantní L2 projekt, a tím pádem i airdrop.

Airdrop je zde samozřejmě jako obvykle spekulací, tak jako tak si však potenciál pro získání tokenu Linea nenecháme ujít.

 • Připojte svůj Metamask k síti Linea

Jako obvykle, prvním krokem bude připojení vaší peněženky. Přejděte do sítí (nahoře) a klikněte na Add Network.

Zde vyplňte veškerá pole následovně:

 • Získejte Goerli Testnet ETH coiny

V tomto případě budete potřebovat ETH na testnetu Goerli.

Přejděte zde: https://goerlifaucet.com/

Zadejte svoji adresu a vyžádejte si ETH. Během těchto kroků taktéž dojde k připojení sítě Goerli Testnet ETH ve vašem Metamasku.

 • Převeďte Goerli ETH na Linea Goerli

Připojte se na Hop Protocol zde: https://goerli.hop.exchange/#/send?token=ETH

Nyní ve výběru sítí ve “ From“ zvolte Goerli a jako To (estimated)“ zvolte Linea:

 • Protokoly a ekosystém Linea

Nyní máme testnet ETH na L2 Linea, čímž nastává čas na prozkoumání ekosystému.

Kde nejlépe vybudovat resumé na Airdrop? Pomůže vám tento seznam:

Operovat můžete vesměs ve všech zmíněných aplikacích a protokolech ekosystému, nicméně, doporučujeme například následující, včetně pár bonusů:

 • Ghostchain NFT: připojte peněženku, vyberte si kolekci a zvolte “disperse NFT“

 • FWDX: připojte peněženku, vyberte si aktivum a zvolte mint, například BTC

Dále zvolte “Create Market“ a zvolte dva tokeny a datum, pro které chcete vytvořit market

 • Uniswap: hlavní AMM všech chainů nesmíme opomenout – zůstaňte připojeni na testnet Linea a proveďte pár swapů, včetně přidání likvidity
 • MES Protocol: připojte peněženku a začněte operovat na této decentralizované order-book burze

V případě Linea airdropu máme prozatím hotovo! Nezapomeňte se pravidelně vracet a veškeré aplikace používat každý týden či ob-týden.

Nakonec, odebírejte oficiální Linea Twitter účet a v případě, že se fáze testnetu přesune na mainnet, rozhodně veškeré aplikace znovu projeďte a aplikujte celý návod znovu, avšak tentokrát na mainnetu! Hodně štěstí.

 

Layer zero Airdrop ($ZRO)

Layer Zero je protokol pro interoperabilitu blockchainů, tedy takzvaně omnichain protokol. V multi-chain světě, ve kterém se prozatím stále nacházíme je velice výhodné, pokud si jednotlivé blockchainy navzájem rozumí a my jako uživatelé mezi nimi můžeme jednoduše převádět svá aktiva.

Nedávnou, velmi potěšující zprávou o Layer Zero bylo oznámení o úspěšném získání 170 milionů dolarů na vývoj projektu od krypto společností a venture kapitalistů, jako je například Binance, a16z nebo Sequoia.

Megalomanský projekt jako je Layer Zero bude zřejmě disponovat značně vysokou tržní valuací, a tím pádem i vysokou cenou tokenu.

Právě proto si potenciální airdrop $ZRO tokenů nenecháme ujít:

 • Prvním krokem je nákup a stake $STG

Pro nákup $STG můžete přejít jednoduše na Binance nebo tento token koupit na Uniswapu.

Kontrakt $STG na síti Ethereum: 0xaf5191b0de278c7286d6c7cc6ab6bb8a73ba2cd6

Kontrakt $STG na síti Arbitrum: 0x6694340fc020c5e6b96567843da2df01b2ce1eb6

Stargate token je nativním tokenem Stargate Finance, hlavního protokolu Layer Zero sloužícího pro přemostění tokenů napříč sítěmi.

Poté, co tokeny koupíte, jednoduše přejděte na https://stargate.finance/ a v horní liště přejděte do „stake“ a své tokeny vložte:

Během výběru vašeho stakingu si můžete zvolit, na jak dlouho chcete své tokeny uzamčít, přičemž maximum je 36 měsíců.

Délka STG stakování možná ovlivní výši airdropu a mnoho airdrop lovců proto volí maximální dobu: 36 měsíců.

 • Přidejte likviditu u Stargate Finance

Na webu Stargate Finance rovnou zůstaneme a přidáme zde likviditu v záložce “pool“ a následně “farming“.

Farming tokenů ve zdejších poolech bude příjemnějším místem pro čekání na airdrop, jelikož jak sami vidíte, je zde možnost přivýdělku a pasivní příjmu ve formě až 9.22 % APY.

 • Použijte Stargate Finance k přemostění tokenů

Primární funkcí Stargate Finance je schopnost převádět tokeny napříč sítěmi, což je ostatně hlavní funkcí (interoperabilita) celého projektu Layer Zero. Právě proto přemostění tokenu nesmíme opomenout.

Přejděte na: https://stargate.finance/transfer

Vyberte si síť, daný token a kliněte na confirm transfer.

Čím častěji budete most používat, tím lépe. Samozřejmě se nedoporučuje transakce nesmyslně “spamovat“.

 • Pravidelně sledujte vládní hlasování Stargate DAO

Přejděte na: https://snapshot.org/?ref=virtualbacon.com#/stgdao.eth

Na tuto stránku se vracejte minimálně jednou týdně: pokud zde bude aktivní hlasování, účastněte se pomocí vašich stakovaných $SGT tokenů (předchozí krok).

 • Obchodování na Rage Trade

Přejděte na: https://www.rage.trade/

Připojte svou peněženku k burze Rage Trade (síť Arbitrum).

Nachystejte si alespoň 100 USDC, které na burzu vložte pomocí volby “deposit“.

Pomocí USDC zde obchodujte a využijte jak short, tak long obchodu o maximální páce až 4x.

 • Aptos <> Layer Zero bridge

Nyní aktivitu provedeme pomocí použití Aptos bridge, tedy mostu Aptos blockchainu.

Přejděte na: https://theaptosbridge.com/bridge

Zde si vyberte libovolný token a přemostěte buďto ze sítě Ethereum na Aptos, nebo pokud máte aktivní Aptos peněženku, přemostěte z ní směrem na Ethereum adresu, kterou používáte během předchozích kroků.

Pozor! Pokud přemostíte směrem na Aptos, je lepší nejdříve poslat nějaké ty APT tokeny tak, abychom měli nachystáno něco na zaplacení síťových poplatků při cestě nazpátek.

Jelikož je Aptos bridge produktem týmu Layer Zero, jeho využití rozhodně dává smysl.

 • Použijte LiquidSwap bridge

Přejděte na: https://bridge.liquidswap.com/

Zde platí to samé, co u kroků výše: přemostěte tokeny napříč sítěmi pomocí aplikace LiquidSwap.

 • Použijte aplikaci Radiant Capital

Přejděte na: https://radiant.capital/

Na síti Arbitrum nebo na Binance nakupte RDNT tokeny (kontrakt:0x3082cc23568ea640225c2467653db90e9250aaa0)

Přejděte do aplikace, své RDNT tokeny uzamkněte a užijte si pasivní příjem ve formě poplatků dosahující až na 100 % APY.

Dále, jelikož se jedná o aplikaci podobnou AAVE, využijte služby k půjčování i poskytování kapitálu. Na výběr zde máme z tokenů DAI, USDC ETH a další.

Závěr

Máme hotovo!

Práce na airdropech zkSync, Layer Zero a Linea však tímto návodem nekončí!

Nezapomeňte na první sekci: pravidelně se vracejte a buďte regulérními, organickými uživateli daných protokolů a aplikací.

Pokud se na airdropy cítíte a tento článek vám připadal jako pouhá rozcvička, máte se na co těšit!

V příštím díle Krypto Airdrop 2023 si detailně vysvětlíme hned 3 potenciálně masivní airdropy!

Přihlaste si odběr BTCtip článků přímo na váš mail a nenechte si nic uniknout.

Budeme se těšit.

*Tento článek není finanční radou - během používání altcoinů a blockchainových síti může dojít k absolutní ztrátě financí v případě pochybení či podvodu.*

5/5 - (2 votes)

Komentáře (0)

Zatím nebyly přidány žádné komentáře.

Připojte se k diskuzi

Zde napište svou odpověď
Vaše jméno
Váš e-mail
Odeslaním komentáře souhlasíte se zpracováním osobních údajů.

Buďte v obraze a
nenechte si ujít novinky z krypto-světa.

Relevantní články, dvakrát měsíčně do vaší emailové schránky.

Váš e-mail
Ukládám..
Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů.