Krypto Kompas #10: ETH je komodita, Berachain + RWA narativ, likvidita na ústupu a další zajímavosti

Čtenáři Krypto Kompasu již teď dobře ví, co dnes čekat. Jako obvykle se pustíme do složitého krypto dění takovým způsobem, abychom se zorientovali jak v makro situaci, tak i v novinkách týkajících se krypto průmyslu a neposledně i zajímavých krypto projektů.

V dnešním díle najdete informace o vývoji Coinbase a SEC, pohybech tržní likvidity a dlouhodobé perspektivy ceny Bitcoinu, plánech platební sítě VISA o vstupu do kryptoversa a neposledně se dozvíte, co se chystá v evoluci Etherea až do roku 2025. Poctivým čtenářům nakonec neunikne ani několik typů na velmi zajímavé projekty do budoucna.

Makro situace: likvidita na ústupu?

V každém díle Krypto Kompasu pravidelně sledujeme stav tržní likvidity. Naprosto celou složitost makro ekonomické situace lze totiž shrnout jednoduše do:

  • Likvidita stoupá – trhy se zelenají
  • Likvidita klesá – trhy se propadají

Momentálně to vypadá, že si budou muset trhy možná na chvíli „vydechnout“ po neustálém stoupání probíhajícím od startu roku, doslova od 1. ledna. Z grafu níže vidíme zrcadlení pohybu BTC v porovnání s celosvětovou likviditou. Uvidíme, zdali se bude jednat pouze o lokální top nebo ne.

Pokud chcete tržní likviditu sledovat live ve svém Trading View, mrkněte na tyto skripty (cc @tedtalksmacro):

Pamatujme také na fakt, že se blíží pravidelná show Jeromeho Powella v podobě FOMC. Rozhodnutí o úrokových sazbách pravidelně hýbe trhy, a to příští se dozvíme již ve středu 3. května.

Pokud se trh dozví, že bude úrokový cyklus nadále pokračovat, potom se dost možná vyplní i nechvalně známé přísloví „sell in may and go away.“. Avšak, medvědi by se neměli radovat do té doby, dokud nebude jasně potvrzen dlouhodobější útlum likvidity a tisknutí nové zásoby USD spolu s posílením dolaru. Jak víme, utilitě petrodolaru se v poslední době zrovna nedaří…

Bitcoin s vysokou pravděpodobností našel dno

I v případě, že by se Bitcoin spolu s tržní likviditou vydal zpátky ke dnu je nyní vysoce pravděpodobné, že se BTC na nižší cenové úrovně, než je 16-17,000 USD již nevydá.

Nejenže se USA zřejmě dostává na konec cyklu zvedání úroků a během roku 2022 byla z trhu vymazána doslova veškerá páka, včetně parazitních centralizovaných součástek typu LUNA či FTX, pokud se podíváte na graf BTC v porovnání s grafem M2 money supply, tedy grafem započítávajícím dolarovou inflaci, vyrýsuje se vám vcelku jasný obrázek:

BTC proti M2 money supply grafu započítávajícím inflaci vykresluje přesně hladinu cenového dna, po kterém volají medvědi již od podzimu 2022. Je možné, že je klasický BTC/USD graf, na který se všichni díváme, matoucí?

Během krátkého pohledu na graf započítávající inflaci Bitcoin našel dno přesně tam, kde ho od startu medvěda očekávala většina zkušených obchodníků.

Zároveň je dobré pamatovat na to, že momentální struktura grafu kompletní vykreslení dna nepřipomíná a i přesto, že byla cenová hladina nalezena, je dost možné opětovné otestování dna a delší konsolidace, obzvláště tedy během druhé poloviny letošního roku.

Bankovní krize USA pokračuje

Pamatujete na Balajiho alarm?

I přes to, že na celou věc mnozí již zapomněli, bankovní krize v USA neustupuje. Posledním příkladem je nyní First Republic Bank.

Během prvního kvartálu se deposity FRB propadly o 40 %. Banka vyhodila 25 % pracovní síly. Akcie banky jsou nyní ve volném pádu.“

Výběry z bank USA, obzvláště těch menších, od krachu SVB stále probíhají. Důvěra veřejnosti ve vitalitu bankovního systému klesá. Lze očekávat, že budeme svědky dalšího bankovního výbuchu.

 

Coinbase žaluje SEC

Po grilování ze strany kongresu si Gary Gensler nyní užívá čerstvou žalobu ze směru Coinbase, jedné z globálně největších i nejvlivnějších krypto burz vůbec. Brian Armstrong, CEO Coinbase, se rozhodl přejít z defensivy do útoku a formou žaloby po Genslerovi vyžádat jasnou odpověď na otázku, zdali je Ethereum cenný papír nebo komodita.

Hlavním důvodem pro žalobu je Garyho zdánlivá, avšak vcelku jistě úmyslná neschopnost na tuto otázku odpovědět během jasných dotazů ze strany kongresmana McHenryho.

Velmi zajímavý pohled na věc nám během týdne představil šikovný youtuber Ellio Trades:

„Zrovna jsem narazil na velmi pozoruhodný fakt během poslouchání podcastu Unchained hostovaným Laurou Shin, během kterého si vyslechla Jasona Gottlieba.

To, co zde Jason vysvětluje, je zákon zvaný statute of limitations (promlčení). Jednoduše řečeno, zákon o promlčení udává dobu, do kdy je možné určité aktivum označit za cenný papír. Maximální doba do promlčení je 5 let, zatímco Ethereum bylo založeno během roku 2015, takže se nyní pohybujeme v osmém roku od startu projektu“ Ellio

Jason Gottlieb v tomto interview podtrhuje, že i pokud by Gary Gensler chtěl Ethereum označit za cenný papír, zákon o promlčení mu to nedovoluje. Pokud by tak bylo Ethereum označeno za cenný papír i přes zákon promlčení, celá věc by mohla vést k řetězové reakci negativních efektů jak pro trh, tak pro jeho účastníky, a to nejen v oblasti krypto světa.

Tak jako tak, SEC pomalu a postupně dosahuje toho, co mělo v plánu – zničení krypto průmyslu v USA. Zářným příkladem je i burza Coinbase, která se nyní chystá přesunout na Bermudy, kde si nově vyřídila licenci.

Nicméně, i v případě, že by bylo krypto z USA vyhoštěno, je třeba pamatovat na fakt, že kryptoměnový průmysl vždy zůstává globálním fenoménem.

Zářným příkladem tohoto tvrzení je letošní opětovné přivítání krypta v Číně, konkrétně tedy Hong Kongu, odkud slyšíme zvěsti o nutnosti podporovat Web3 průmysl. Podle známého Artura Hayese, bývalého spoluzakladatele burzy Bitmex, se jedná o jednu z dalších taktik Číny, konktrétně Pekingské vlády, koncentrovat krypto aktivity v administrativě Hong Kongu tak, aby nedošlo k podkopání finanční stability v pevninské Číně.

Tak jako tak, z Číny se rýsuje jeden z hlavních hráčů a finančních pilířů příštího bull runu. Více na toto téma v článku Leden 2023: Medvědí pumpa nebo start bull marketu?“

Ethereum roadmap

Ethereum se i přes nepříjemné chování zákonodárců v USA nezastavuje a vývoj pokračuje rapidně a ladně, ostatně tak jako tomu bylo i během krutého medvědího trhu minulého roku.

Ethreum roadmap najdete zde.

Pojďme v rychlosti mrknout na pár zajímavých upgradů, na které se můžeme těšit:

  • EIP-1884 zvaný Proto-Danksharding

Tento upgrade se jinými slovy nazývá něčím jako nitrem pro rollup technologie. Jak víme, L2 sítě, optimistické i zk rollupy jsou nyní důležitou součástí Etherea. Již tak rychlé sítě určené pro škálování budou díky tomuto upgradu ještě rychlejší, jelikož se rapidně zvýší datová přístupnost Beacon chainu.

  • Distributed validator technology (technologie distribuovaných validátorů)

DVT je upgradem řešícím hned dva momentální problémy: složitost provozovat vlastní validator node a zvyšující se centralizaci způsobenou návalem stakerů do platforem typu Lido DAO.

Díky DVT se však snižuje potřeba pro momentální minimum 32 ETH a je možné vytvořit vlastní node „v partě“, kdy každý člen přihodí určitý počet coinů, dokud nebude dosaženo potřebných 32 ETH.

Očekává se, že DVT posilní decentralizací validátorů, což je jedině dobře.

  • Vyřešení MEV problému

Parazitní MEV dělá neplechu v celém decentralizovaném trhu. Detaily o MEV si můžete přečíst ve článku Zajímavé praktiky hackerů používané při útoku na NFT a DeFi protokoly“.

Tento problém má však vyřešit upgrade “Proposer-builder separation (PBS)“. Na ten si však ještě počkáme, plánovaná implementace neproběhne dříve, než roku 2025.

Do té doby vám při DEX obchodech doporučujeme používat MEV chráněné burzy, jako je například:

VISA zahajuje práci na vstupu do krypto světa

Zajímavé zprávy se startem týdne vynořily ze strany platebního giganta VISA. Společnost se nechala slyšet, že se nyní pohledává po blockchainových developerech do senior pozic potřebných pro vyplnění nových krypto plánů:

Máme ambiciózní plány pro vytvoření VISA krypto produktů, které nám pomohou dosáhnout masivní, celosvětové adopce kryptoměn a stablecoin plateb.“ Cuy Sheffield

Cuy Sheffield je vedoucím oddělení pro kryptoměny a tvrdí, že se VISA chystá na zvýšení adopce veřejných blockchainů, což pochopitelně znamená lídry trhu Bitcoin a Ethereum i další.

Zajímavé je pozorovat, že zatímco SEC se spolu s Genslerem a Warrenovou snaží krypto mermomocí zadusit, VISA vidí vše očividně naopak.

Vykoupení Argentiny jako zástěrka pro anti-krypto zákon

Argentina je zemí, ve které probíhá jedna z nejsilnějších vln krypto adopce na světě. V zemi drželo kryptoměny 1.3 milionů občanů již během minulého roku, tedy během medvědího trhu. Konkrétně zde kryptoměny používá 2.94 % obyvatelstva. Dnešní počet držitelů krypta bude letos téměř jistě vyšší.

Argentina se nachází na 13. místě ve světovém žebříčku adopce kryptoměn.

Zdroj: chainalysis.com/

Krypto populace Argentiny utíká do Bitcoinu a zejména dolarových stablecoinů. Proč tomu tak je, vám napoví jednoduše rychlý pohled na graf BTC proti argentinskému pesu:

Jak vidíte, ekonomický stav země a zdejší měny je slabý. Nyní Argentina dostává nabídku na vykoupení ze strany Mezinárodního měnového fondu, organizaci přidružené k OSN, jejíž cílem je zlepšovat „mezinárodní měnovou spolupráci, podporovat stabilitu směnných kurzů a prostřednictvím půjček podporovat státy.“

Ve jménu stability a měnové spolupráce tak nyní IMF Argentině nabízí vcelku objemnou půjčku čítající 45 miliard dolarů. Nicméně, součástí této smlouvy je, že pokud Argentina balíček přijme, bude se muset v zemi zákonně limitovat používání kryptoměn. Jinak řečeno – součástí smlouvy je zdejší ekonomiku vykoupit a zároveň v ní občany země uzamknout tak, aby neměli na výběr a zůstali součástí zdejšího systému.

Obavy IMF ze síly kryptoměn jako možného narušitele finanční stability jasně poukazují na to, jak silným a disruptivním elementem kryptoměny v dnešní době jsou.

Berachain získal 42 milionů USD na vývoj projektu

Berachain je velmi nadějný projekt snažící se vytvořit zbrusu nový koncept L1 sítě, která bude používat konsensus Proof of Liquidity. Hlavním cílem Berachainu je vytvořit DeFi ekosystém, který nebude pouhým domovem žoldáckého kapitálu, ale domovem #realyield projektů a reálných, ekonomicky vitálních projektů s opravdovými výdělky.

Co je to realyield se dozvíte například zde:

Berachain budeme bedlivě sledovat a rozhodně zde nějaký kapitál zaměstnáme, co je však hlavní zprávou je fakt, že developeři Berachainu získali do startu příjemných 42 milionů USD. I přes vtipné jméno si tedy Berachain nenechte ujít, dle našich informací na tomto DeFi ekosystému pracují doopravdy bigbrain developeři.

Dále, z obrázku níže pozorní čtenáři vyčtou, které z projektů budou mít k Berachainu blízko, a tím pádem ty, které budou z budoucího Berachain narativu nejvíce těžit:

  • Redacted Cartel
  • Aura Finance
  • Layer Zero
  • Pendle
  • Badger DAO
  • A další

Ordinals letí k ATH!

Bitcoin NFT neboli Ordinals startem tohoto roku doslova znechutily určitou část Bitcoin maximalistů, kteří ze startu nad tímto developmentem ihned mávli rukou a označili ho za maximálně dvoutýdenní šarádu, po které již po Ordinals nikdo ani neštěkne.

Nicméně, krátký pohled na Ordinals graf vyjadřující počet incriptions, tedy satů označených protokolem Ordinals, jež jsou během procesu proměny v NFT označeny pořadovým číslem a dostanou přiřazeno libovolné médium, letí stále výš a výš.

Nejen to, během posledních dnů byl dosažen rekord vytvoření až 160,000 NFT během jediného dne:

Dominantní projekty „real world assets“ narativu?

Real world assets, tedy aktiva v reálném světě, se chystají na blockchain. Tento narativ nabral na obrátkách zejména po startu L2 blockchainu Base, který je v developmentu Coinbase a běžící na tech stacku Optimism.

Coinbase legálně disponuje KYC/AML informacemi milionů uživatelů, což znamená, že bude možné vytvořit on-chain abstrakce pro reálná aktiva a omezit jejich přístup pouze pro registrované uživatele. Tímto způsobem se na blockchainu začnou pohybovat reálná aktiva a vy jako crypto-degen budete moci nakupovat, držet či používat cenné papíry nebo US treasuries přímo v DeFi aplikacích.

Jakých aplikacích?

Nejzajímavější z nich momentálně jsou:

Pozor! Nic z tohoto článku není finanční radou, pouze nezávislou informací a osobním názorem. Při pohybech v minovém poli kryptoměn se vždy mějte vysoce na pozoru.

Zdroje:

Wilhelm, C. (1970, January 1). Coinbase sues the SEC to get digital asset-specific rule. The Block. Retrieved April 25, 2023, from https://www.theblock.co/post/228047/coinbase-sues-the-sec-for-answer-on-rule-specific-to-digital-assets

Crooks, N. (2023, April 24). Visa is hiring for 'ambitious' crypto product roadmap. The Block. Retrieved April 25, 2023, from https://www.theblock.co/post/228038/visa-crypto-jobs?utm_source=twitter&utm_medium=social

Ramos, J. (2023, April 24). Visa announces "ambitious crypto product roadmap". Watcher Guru. Retrieved April 25, 2023, from https://watcher.guru/news/visa-announces-ambitious-crypto-product-roadmap

 

4.5/5 - (2 votes)

Komentáře (0)

Zatím nebyly přidány žádné komentáře.

Připojte se k diskuzi

Zde napište svou odpověď
Vaše jméno
Váš e-mail
Odeslaním komentáře souhlasíte se zpracováním osobních údajů.

Buďte v obraze a
nenechte si ujít novinky z krypto-světa.

Relevantní články, dvakrát měsíčně do vaší emailové schránky.

Váš e-mail
Ukládám..
Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů.