#RealYield: DeFi Budoucnosti? + ARBI Airdrop návod!

Jak již dobře víme, krypto scéna miluje narativy všeho druhu. Prošli jsme si DeFi 1.0 létem 2020, během kterého nikomu nepřišlo zvláštní, že je možné získávat 10000 % APY výplaty ve formě HotDog, Burger nebo Pickle tokenů a celá altcoinová scéna se na chvíli proměnila ve fast food jídelní lístek. Následovaly decentralizované finance 2.0, kdy se tokeny typu OHM či TIME chvástaly nesmrtelnou truhlou financí, díky které se investoři mohou těšit na pravidelné výplaty ve formě ponzi tokenů s nekonečnou zásobou. Zkrátka, ponzi schémat jsme si v kryptoměnách užili až příliš. Nyní však na scénu nastupuje DeFi typu #RealYield. O co se jedná a proč se na tuto narativu soustředit? To vše se dnes dozvíte a pro ty z vás, kteří článek dočtou do konce máme speciální info o potenciálním airdropu ARBI tokenu velmi nadějné sítě Arbitrum. Ostatně, Arbitrum je rodištěm #RealYield mety.

Smrt DeFi a pokus o vzkříšení ve formě RealYield protokolů

Abychom pochopili nynější RealYield narativu a to, proč se mnoha kryptoměnovým nadšencům tento typ DeFi jeví jako jasná cesta do budoucna a konečně jako něco, co by mohlo přežít déle než krátkodobý „pump and dump hype“, který jako v minulosti skončí extrémním krachem ne nepodobný tokenům OHM či LUNA, je třeba si zodpovědět na pár otázek: jaký byl základní kámen úrazu DeFi 1.0 a 2.0 a jakým způsobem musí být tvořeny protokoly tak, aby byly jejich výdělky a výplaty pro investory dlouhodobě udržitelné?

Selhání governance tokenů aneb ponzi schéma ponzi schématem zůstane

Koncept decentralizovaných financí zní na papíře velmi pěkně: programovatelné finance osvobozené od nadvlády centrálních entit vedené komunitami decentralizovaných autonomních organizací. Během roku 2020 se kryptoměnovým investorům díky schopnosti blockchainových smart kontraktů začal před očima rodit svět moderního bankovního systému založeného na decentralizovaných kryptoměnových systémech. Alespoň na první pohled. Během první DeFi euforie jsme měli možnost pozorovat vznik jednoho DeFi protokolu za druhým, přičemž některé z nich investorům slibovaly výdělky i v desetitisících procentech APY. Nedlouho poté se však projevilo, že se jedná o klasickou hru o to, kdo začne farmařit dřív a kdo sklidí a prodá úrodu ve formě governance tokenů daného protokolu jako první a ostatní nechá v troskách bezcenných tokenů s neustále se zvyšující zásobou. Pokud se na celou věc podíváme reálně, vidíme klasické pyramidové schéma. Jednoduše řečeno, reálnou hodnotu ze vzduchu nevykouzlí ani ten nejlépe vypadající protokol a už rozhodně ne z tokenu pojmenovaném po jídle, který je navíc vystaven extrémní inflaci. Výplaty investorům v nativním tokenu protokolu jsou základním kamenem úrazu. Skrze uplynulý čas a zvyšující se počet investorů dostávajících výplaty v jednom a tom samém tokenu se nevytváří hodnota protokolu, pouze se zvyšuje prodejní tlak. Jak takový příběh dopadá, si můžete přečíst ve většině DeFi grafů. Na grafu výše vidíme tržní kapitalizaci DeFi 2.0 tokenu TIME. V tu dobu se hodnota tokenu pohybovala okolo 2 miliard dolarů. Nyní, během srpna zbylo z hodnoty tokenu pouze 9 milionů dolarů. Během krátkého pohledu vidíme propad o 99.99 %. Nekonečná inflace a prodejní tlak v absenci utility na volném trhu ostatně nemá šanci dopadnout jinak.

#RealYield: udržitelně profitabilní DeFi?

RealYield znamená v překladu jednoduše reálný výdělek. V kontrastu s výše zmíněnými ponzi tokeny jasně chápeme volbu názvu pro tento druh protokolů a hned ze startu je jasné, na co tento název naráží: DeFi minulosti mělo do reálných výdělků opravdu hodně daleko. Protokoly využívající RealYield schéma pracují na dvou základních principech: 
  • Pobírání poplatků (fees) za používání daného protokolu
  • Vyplácení těchto poplatků zpátky uživatelům například ve formě ETH coinů a stablecoinů jako je USDC
Pokud v rychlosti nahlédnete, co se skrývá na Twitteru pod hashtagem #realyield, okamžitě vám bude jasné, kdo jsou momentálně tahouni této DeFi scény. Jedná se zejména o:

GMX: ukázkový #RealYield protokol

Názornou ukázkou toho, jak má pravý #RealYield protokol vypadat, je GMX. GMX je v základu decentralizovanou on-chain burzou. Máte zde možnost obchodovat na páku v podstatě stejně jako na oblíbené centralizované burze Binance. Zásadním rozdílem však je, že je k používání GMX potřeba pouze vlastní kapitál a peněženka. GMX je DEX burza, není se zde tedy třeba registrovat pod vlastním jménem. GMX může používat kdokoli, odkudkoli na světě. Do očí naprosto bijící metrikou je výdělečnost GMX protokolu, díky které je burza schopna stakerům vyplácet poplatky ve formě ETH a GMX. Stačí nahlédnout na server https://cryptofees.info/ a v rychlosti si všimnete, že GMX běžně vydělává více než celá síť Bitcoinu. Momentálně se jedná o okolo 383.000 USD každým dnem. Téměř půl milionu dolarů denně je hodně a zejména potom pokud vezmeme v potaz, že se nacházíme hluboko v medvědím trhu, během kterého je síťová aktivita z důvodu nízké účasti uživatelů minimální. Na to, abychom si uvědomili, že mít nárok na podíl z poplatků tohoto protokolu jakožto držitel tokenu GMX se mnoha malým i velkým investorům jeví jako lákavá nabídka, není třeba génia. Jak vidíme, co se #RealYield narativy a futures on-chain burz týče, GMX nastavil laťku opravdu vysoko. Lze předpokládat, že o tomto přístupu protokolů odteď uslyšíme čím dál častěji. Transformace soustředění investorů z ceny tokenu na reálnou výdělečnost projektu je krokem kupředu. Je třeba, aby na trhu s kryptoměnami a dAppy vznikali takové služby a aplikace, které mají reálné využití a dlouhodobou výdělečnost. Ponzi schémat a prázdných slibů ve formě megalomanských whitepaperů nebo VC coinů a projektů, díky kterým si venture kapitalisté vesele rozdávají miliardy tokenů uložených na roky dopředu mají od bull runu 2021 všichni plné zuby. Bude zajímavé sledovat, zdali se úspěchu GMX burzy a protokolu se syntetickými aktivy Synthethics (SNX) a jejich výdělečnosti nějaké další projekty přiblíží. My si potenciální #RealYield projekty rozhodně nenecháme ujít. Vždy je však třeba pamatovat na to, že jako u každé jiné populární narativy se na scéně objeví hromada scamů a klonů. Tyto projekty vznikají doslova na koleně během pár dní a snaží se z poprasku momentu vysát každý dolar. Vždy si dávejte pozor na to, do jakých projektů investujete a pamatujte na to, že v krypto scéně se vyplatí veškerá fakta ověřovat raději hned několikrát.

Arbitrum Airdrop update:

Momentálně se zvedá vlna zájmu uživatelů dAppů jako výše zmíněný GMX nacházejícím se právě na L2 rollupu Arbitrum. Pozorní čtenáři si jistě ihned vybaví náš minulý článek, ve kterém jsme detailně popsali, jak se připravit na možný nadcházející ARBI airdrop: https://btctip.cz/airdropy/ Pokud jste článek minuli, rozhodně se k němu v rychlosti vraťte a přečtěte si, jak vaši peněženku na potenciální airdrop připravit. Jistě si všimnete, že jsme v tom samém článku popsali i airdrop L2 rollupu Optimism. Krátce na to k airdropu také došlo a jeho minimální hodnota se pohybovala okolo 2,000 USD, přičemž těm, kteří se na chainu pohybovali opravdu poctivě a byli součástí například vládních (governance) hlasování decentralizované autonomní organizace Optimism tento airdrop přinesl hodnotu až závratných 50,000 USD. Nevíme jak vy, ale my si ARBI airdrop rozhodně nenecháme ujít. Pochopitelně se prozatím jedná o pouhou spekulaci, tak tomu však bylo i před dropem OP tokenu. Ostatně, vodítek máme dost. Jak získat ARBI airdrop?  V případě, že jste vykonali veškeré kroky z minulého článku jako je použití oficiálního Arbitrum mostu a podobně, čtěte dále. Během minulého týdne se nám dostalo informací o nových on-chain úkolech, jež jsou dost možná součástí celého souboru úkolů, které vaši peněženku pro ARBI airdrop kvalifikují: 
  • V první řadě budete potřebovat vlastní Discord a Twitter účet. 
  • Dále, přejděte na Guild.xyz a připojte sem svůj Discord účet: https://guild.xyz/arbitrum
Nyní jsme připraveni splnit veškeré úkoly, které vidíme v nabídce Guild.xyz a získat díky nim všechny role v oficiálním Arbitrum Discordu:  Arbinaut Tato role bude získána pouze v případě, že splníte jeden z úkolů během Arbitrum Odyssey sezóny. Ti z vás, kteří četli náš minulý článek již jedno z Odyssey NFT vlastní. NFT “Enter the Odyssey“ bylo získáno za přemostění na síť Arbitrum během daných dvou týdnů uvítací sezóny, během které se Arbitrum vítalo nové uživatele. Pokud jste použili k přemostění Hop Protocol, potom vám bude zanedlouho odemknuto i bonusové NFT za použití nejvíce využívané bridge.  NFT si nezapomeňte vyzvednout zde: https://galaxy.eco/arbitrum/campaign/GCCNzUtQiW/ Pokud jste ještě žádný z úkolů Arbitrum Odyssey nesplnili, nezoufejte. Akce se zanedlouho opět spustí a každé dva týdny bude možné získat 2 NFT. Oficiální spuštění Arbitrum Odyssey sledujte na Discordu, nebo oficiální Twitteru Arbitrum: https://twitter.com/arbitrum Nákupy tokenů GMX, PLS atd. Další role je možné získat naprosto jednoduše. V seznamu na Guild.xyz vidíte jednotlivé tokeny a jejich počty, které je třeba zakoupit k získání přidělených rolí. Jedná se o naprosto minimální částky, takže jsou role dostupné všem i v případě, že zrovna máte hluboko do kapsy. Veškeré potřebné tokeny a jejich počet, které k získání rolí potřebujete, naleznete v tomto seznamu. Některé z nich najdete na burze Uniswap, jiné zase na Sushi. Stačí nahlédnout na Coingecko: 
  • 0.001 MAGIC: https://www.coingecko.com/en/coins/magic
  • 0.001 LINK: https://www.coingecko.com/en/coins/chainlink
  • 0.001 GMX: https://www.coingecko.com/en/coins/gmx
  • 0.001 TCR: https://www.coingecko.com/en/coins/tracer-dao
  • 0.0001 DPX: https://www.coingecko.com/en/coins/dopex
  • 0.001 UMAMI: https://www.coingecko.com/en/coins/umami-finance
  • 0.001 LPT: https://www.coingecko.com/en/coins/livepeer
  • 0.001 JONES: https://www.coingecko.com/en/coins/jones-dao
Po úspěšném nakoupení všech tokenů přejděte zpět na Guild.xyz a stránku aktualizujte. V každé záložce jednotlivých úkolů byste měli mít zelenou! Dále mrkněte do Discordu a zkontrolujte, zdali vám byly přiděleny veškeré zasloužené role. Poskytnutí likvidity na mostu Hop Protocol Posledním úkolem je zde poskytnutí malého množství likvidity službě Hop Protocol. Konkrétně budete muset poskytnout minimálně 0.01 HOP-LP-ETH (nebo USDC či USDT). V případě poskytnutí ETH si například na Uniswapu zakupte 0.01 WETH (wrapped ETH). Přejděte na Hop Protocol, vyberte jako síť Arbitrum a přejděte do záložky Pool: https://app.hop.exchange/#/pool?token=ETH V dolní části „Intput“ uvidíte své nachystané WETH. Jednoduše zadejte daný počet, například tedy minimální částku 0.01, a likviditu poskytněte stisknutím „Add Liquidity“ dole. A je hotovo!  Závěr Hraní si s decentralizovanými aplikacemi a navštěvování nových sítí a komunit je v kryptoměnovém světě často odměňováno. Vývojáři dobře ví, že decentralizovaná a věrná komunita ke doslova k nezaplacení. Právě pro to jsou brzcí uživatelé vážení a následně odměňovaní. Arbitrum jako domov #RealYield narativy a základna pro mnoho inovativních DeFi služeb se jeví jako prostor, který rozhodně nechceme minout. Hodně štěstí a dejte nám vědět, zdali se vám možný ARBI airdrop podařilo získat! Pokud máte v plánu objevovat i další potenciální airdropy, doporučujeme pozorně sledovat tento Twitter účet! https://twitter.com/OlimpioCrypto Tento článek není v žádném případě finanční radou. Jedná se pouze o informativní článek a osobní názor autora. [twitter-follow username="btctip_cz" scheme="dark"]
Rate this post

Komentáře (0)

Zatím nebyly přidány žádné komentáře.

Připojte se k diskuzi

Zde napište svou odpověď
Vaše jméno
Váš e-mail
Odeslaním komentáře souhlasíte se zpracováním osobních údajů.

Buďte v obraze a
nenechte si ujít novinky z krypto-světa.

Relevantní články, dvakrát měsíčně do vaší emailové schránky.

Váš e-mail
Ukládám..
Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů.