Krypto Kompas #12: Bitcoin pod tlakem Ordinals, DeFi projekty, airdropy a zajímavosti z USA

Další týden, další Krypto Kompas. Dnes se podíváme na zajímavé spojitosti nadcházejících prezidentských voleb v USA s Bitcoinem a jedním specifickým krypto projektem, projdeme si situaci Bitcoinu nacházejícího se v nesnázích z důvodu adopce Ordinals, mrkneme na škálování Etherea a neposledně i na pár velmi zajímavých tipů na Bitcoin i Ethereum projekty, které se vším zde zmíněným úzce souvisí. Pozorní čtenáři nakonec zjistí, jak vyrobit vlastní memecoin za 27 sekund a jak se připravit na budoucí Linea airdrop.

Konec zvonec, Pepemu (a zbytku trhu) je konec?

Startem týdne to vypadá, že se konec konců přísloví Sell in May and walk away, včetně známé tržní kletby v podobě blížící se Bitcoin konference v Miami, vyplní.

I přesto, že mají trhy stále šanci situaci obrátit, obrovské prodejní momentum včetně typických top signálů jako je šílící memecoin trh napovídají, že bude potřeba alespoň na chvíli cenovou akci nechat vychladnout.

Nejenže se memecoin trh propadl o 60-80 % během jediného dne (R.I.P. Pepe), jako obvykle bylo nejlepší jakožto signál pro prodej sledovat akce Ethereum Foundation, která je mimo jiné známá pro přesné načasování prodeje během vrcholu trhu. Tentokrát se Ethereum Foundation zbavila balíku 15,000 ETH (níže vidíme transfer coinů na burzu Kraken).

Co myslíte, tentokrát to bude jinak?

Robert Jr. Kennedy jako podpůrce Bitcoinu?

Robert Jr. Kennedy jakožto momentální kandidát na prezidenta USA se během posledních pár týdnů projevil jako potenciálně velmi důležitý proponent Bitcoinu a kryptoměn. Jak víme, kryptoměny jsou z pohledu dnešní vlády USA vše od podvodu až po hrozbu státní bezpečnosti, stačí se podívat na nedávné pokusy Elizabeth Warrenové o vytvoření komediálně nazvané Anti-Crypto Army.

Nicméně, Robert Jr. Kennedy se nyní jeví jako nadějný odpůrce nynějšího establishmentu. Jakožto environmentální právník vidí Robert v těžbě Bitcoinu a kryptoměnách celkově klíčový přínos pro využití zbytkových energií, což je naprostým kontrastem oproti pohledu Bidenovské vlády, která nyní plánuje navýšit daně všem těžařům BTC v USA o 30 %.

Nejenže Kennedyho kampaň silně nabírá na obrátkách a Robert si kromě veřejných vystoupení získává fanoušky také účastí na necenzurovaných podcastových debatách jako je All In Podcast (viz. níže), jeho pointy jsou obzvláště zajímavé v moment, kdy zjistíme, že je Robert velkým proponentem větrných a solárních energií.

„Solární a větrné energie jsou schopny udržet v běhu celou naši zemi. Jediným problémem je fakt, že se je nedaří dostat na trh, zkrátka rotože nemáme dostatečnou infrastrukturu k tomu, aby například farmář v Severní Dakotě, tedy z jednoho z největrnějších míst světa, dokázal energii z vlastní větrné turbíny dostat efektivně na trh. Naprosto každý farmář v Severní Dakotě chce na svém poli vlastnit větrnou turbínu, jediné, co chybí, je infrastruktura pro efektivnější energetický trh.

V USA máme čisté energie dost pro všechny, problémem je, že dosavadní úředníci vždy podporovali špinavé zdroje ze země, doslova pekla, namísto čistých zdrojů, které můžeme získávat z nebes.“ All in Podcast; 1:05:00

Pokud jste dlouhodobými čtenáři BTCtipu, potom vám jistě neunikl článek „Energy Web: Zelená Budoucnost na blockchainu“.

Energy Web je mimo jiné dost možná jediným projektem, který má členy týmu (Claire Henly) přímo v Bílém domě.

Co se stane, pokud se v USA obrátí podpora zpátky ke kryptoměnám a dojde k integraci energetické infrastruktury podporující zelenou těžbu BTC či dalších kryptoměn právě v moment, kdy je na tento scénář připraven pouze projekt Energy Web? Zbytek si můžete představit sami, faktem však zůstává, že se z Energy Webu dost možná stává projekt, který se ocitne ve správný čas na správném místě a my z v tomto ohledu rozhodně zůstáváme na pozoru.

Stanley Druckenmiller: „Dluhová krize USA je horší, než jsem si představoval“

Makro výhled, recese, tvrdé přistání: pokud dojde řeč na tyto témata, potom nikdy nelze vynechat legendární Stanlayeho Druckenmillera. Pokud jste stále jedněmi z těch, kteří si myslí, že ty nejhorší makro větry jsou pořád před námi, potom nejste sami:

„Pozorovat fiskální neschopnost a bezohlednost posledních deseti let bylo něčím, jako sledovat hororový film. Momentální debata okolo otázky zvednutí dluhového stropu je jako bavit se o hrozbě třímetrové vlny, když se hned za ní valí dvousetmetrové Tsunami.“

Pokud se chcete o makro stavu a výhledech zejména trad-fi trhů dozvědět více, neváhejte a přejděte zpět do minulých dílů Krypto Kompasu.

Krachy bank jsou již teď horší než během roku 2008

Hororový scénář Druckenmillera je doslova podtržen momentálním stavem bank, které jsou pod obrovským tlakem žádostí o výběry v tandemu z doslova rekt dluhopisovým portfoliem bank, které jim bez ostychu zničil FED rapidním zvednutím úrokových sazeb během minulého roku.

Krátký pohled na tento obrázek vám dozajista napoví, s nakolik masivními problémy se nyní banky v USA potýkají. Bitcoin solves this? Uvidíme…

Pokud se chcete dozvědět o důvodech katastrofického stavu amerických bank detailně, včetně s nimi spojené nutnosti opětovného masivního tisknutí nouzové zásoby dolarů, přejděte na článek „Balajiho Alarm“.

Bitcoin v nesnázích: BRC-20 overload

Budou Ordinals zkázou Bitcoinu nebo pozitivní evolucí pro dosavadně relativně minimálně využívaný block space?

Nízká škálovatelnost Bitcoinu se v posledních týdnech a zejména posledních pár dnech projevila extrémním způsobem. Bitcoin se dostal do bodu, kdy na projití čeká až 400 tisíc pending transakcí. Z důvodu obrovského zatížení sítě musela dokonce zastavit výběry jedna z největších krypto burz, Binance.

Nejen to, situace na Bitcoinu je natolik žhavá, že se jedná o historicky nejvyšší počet čekajících transakcí vůbec (viz. graf níže.)

Co za tím vším stojí? Neplechu na Bitcoinu dělá mezi Bitcoin maxi komunitou nechvalně známý protokol Ordinals.

„… 2 šprti převlečení za čaroděje zabili Bitcoin – ne vláda, ne banky, 2 šprti v čarodějském oblečku… UŽ MĚ NIKDY NEPODCEŇUJTE“ Udi Wertheimer, jeden z hlavních developerů Ordinals

Vtipy stranou, momentální Ordinals mánie se tentokrát neodehrává okolo původních Ordinals inscriptions, tedy NFT na Bitcoinu, ale okolo takříkajíc shitcoinů v podání BRC-20.

BRC-20 standard je v podstatě tím, co je ERC-20 na Ethereu – tokeny s určitou zásobou, které mají stejnou hodnotu, tzn. jsou zaměnitelné či fungibilní.

Od startu BRC-20 tokenů a s nimi spojených projektů je Bitcoin domovem pro obrovské cenové pumpy, a tak není divu, že se nyní zaprášený Bitcoin blockchain nachází pod extrémním náporem degen komunity. Stačí krátký pohledu na něco jako Coingecko pro BRC-20 a uvidíte, co máme na mysli.

BRC-20 market můžete sledovat zde: https://brc-20.io/

Je vcelku jasné, že se BRC-20 trh momentálně dostal doslova do stavu euforie a víme, jak takové euforie typicky končí…

Nicméně, nový standard BRC-20 tokenů na Bitcoinu startuje novou éru – již teď se díky těmto inovacím na Bitcoinu chystají DeFi projekty podobné Uniswapu (Oshi), včetně nutných L2 sítí (např. Stacks či Alex Lab) potřebných pro škálování. Ostatně, bez škálování se Bitcoin neobejde a vypadá to, že se bude muset vydat podobnou cestou jako Ethereum.

DeFi léto na Bitcoinu? Na to se připravíme pomocí příštího dílu DeFi Pulsu, zůstaňte na pozoru…

Ethereum rapidně škáluje díky L2 sítím

L2 sítě jsou prozatím pro momentální formu blockchainů doslova nenahraditelnou součástkou pro škálování. Do té doby, než bude v Ethereu implementován sharding a další technologie určené ke škálování hlavní sítě se budou muset developeři i uživatelé spolehnout na prozatím bohužel relativně hodně centralizované “L dvojky“. Ve škálování si však nyní vedou výborně a jak jsme zmínili výše, na výběr nebude mít nejspíše ani Bitcoin:

Nový rekord v deflačním tlaku Etherea

Od implementace upgradu EIP-1559 došlo v Ethereu k nastartování mechanismu deflace, ke které dochází během aktivity na hlavní síti. Během totální memecoin mánie, která se odehrává právě na L1 síti Etherea, a která mimo jiné vystřelila poplatky až na stovky dolarů za swap, nyní dochází k rapidní deflaci zásoby ETH coinů:

Momentální zásoba se pohybuje okolo je 120,385,000 ETH coinů, přičemž celkově dochází k deflačnímu tlaku o 0.62 % zásoby ročně.

Pokud k natolik rapidní deflaci ETH zásoby dochází během medvědí pumpy nebo možná pouhé první nohy nového bull marketu, jak bude vypadat zásoba Etherea během opravdové bull-run mánie? Je relevantní očekávat deflační šok a výskok ceny ETH až na 20,000 USD a výše? Rozhodně bychom tento scénář nevylučovali…

OpenSea přesouvá mušku na Ordinals

Tak jako jsme předpověděli během našich prvních Ordinals článků, nyní se jasně prokazuje, že o tomto protokolu neuslyšíme méně, ale naopak čím dál více. Důkazem toho, že Ordinals není pouhý dvoutýdenní hype, je i nynější tah OpenSea do Ordinals trhu ve formě průvodního článku.

Ovšem, pouze u článků jeden z největších NFT trhů rozhodně nezůstane a nedivili bychom se, kdyby byly Ordinals, včetně BRC-20, Stamps a dalších podnoží Ordinals přímo implementovány do nabídky trhu OpenSea:

Eigen Layer Mainnet

Eigen Layer mainnet je za rohem! Pokud jste ještě neprovedli veškeré operace nutné k potenciálnímu získání airdropu, neváhejte a přečtěte si „DeFi Puls 3: Eigen Layer“.

V minulém díle DeFi pulsu se dovíte vše potřebné o Eigen Layeru jakožto projektu, který dost možná navždy změní svět ETH stakingu, včetně návodu na Airdrop.

  • Pokud vám nebude stačit testnet Rocket Pool související s airdropem, doporučujeme Goerli testnet ETH vložit do stakingu v testnet verzi Lido DAO zde: https://stake.testnet.fi/

Jak vyrobit vlastní ERC-20 Memecoin za 27 sekund

Zaujala vás letošní meme sezóna? Máte náladu stát se pump and dumperem a vyrobit zbrusu nový, revoluční, komunitní PepeDogShibaShit token? Zde máte návod! Pozor, raději si nainstalujte VPN a použijte čistou adresu, pod tímhle se neradno doxxnout…

Bonusové mini zprávy

  • Stablecoin crvUSD je konečně venku – blížíme se budoucnosti decentralizovaných stablecoinů? Sledujte projekt Curve Finance:

  • Podle výdělečnosti protokolů z pohledu kvality podniku je Ethereum první, Bitcoin poslední:
  • Binance rozjíždí pobočku burzy v Japonsku:
  • PayPal, vlastník platební aplikace Venmo plánuje on-chain propojení Venmo peněženek se specifickým zaměřením na uživatelskou základnu z herního světa:
  • Revolut bude nově nabízet držení BTC 33 milionům uživatelům v Brazílii:
  • Linea startuje NFT kampaň pro podpoření uživatelské základny na síti (airdrop návod zde):
  • NFT tržiště Blur startuje produkt pro perpetuální trhy s NFT zvaný BLEND, momentálně podporující kolekce Azuki, Milady a CryptoPunks:
  • Redacted Cartel startuje práci na nové verzi Hidden Hand, oblíbeném nástroji pro ovládání emisí z DeFi poolů pomocí governance tokenů (+ brzy Dinero a Pirex v2):
  • Cathie Wood nakupuje COIN (Coinbase akcie) dip! Tuší Cathie něco, co nevíme?

 

Zdroje:

Basak, S. (2023, May 2). Stanley Druckenmiller warns US debt crisis worse than he imagined. Bloomberg.com. https://www.bloomberg.com/news/articles/2023-05-02/druckenmiller-warns-us-debt-crisis-worse-than-he-imagined

4.5/5 - (2 votes)

Komentáře (0)

Zatím nebyly přidány žádné komentáře.

Připojte se k diskuzi

Zde napište svou odpověď
Vaše jméno
Váš e-mail
Odeslaním komentáře souhlasíte se zpracováním osobních údajů.

Buďte v obraze a
nenechte si ujít novinky z krypto-světa.

Relevantní články, dvakrát měsíčně do vaší emailové schránky.

Váš e-mail
Ukládám..
Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů.