Energy Web: Zelená budoucnost na blockchainu

V poslední době to vypadá, že zdaleka nic nedokáže otřást vesmírem kryptoměn tolik, jako škodolibý tweet Elona Muska.

Pro těch málo z vás, kteří toto legendární období zaspali: Elon zhruba před týdnem na svůj Twitterový účet zveřejnil kousek textu s informací, že Tesla přestává přijímat BTC jako možné platební médium. Důvodem pro toto rozhodnutí jsou údajně obavy Tesly o „přílišné zvýšení využití fosilních paliv za účelem těžby bitcoinu“.

Spekulace, zdali byl tento tweet úspěšným pokusem Elona a Tesly o nákup levných bitcoinů, nebo pouze nutným oficiálním komentářem ohledně postoje společnosti, v jejichž srdci stojí snaha o přechod na udržitelné zdroje energie, necháme na vás.

Rozbor statistiky hovořící o tom, že celosvětová těžba bitcoinu momentálně běží ze zhruba 75 % na udržitelných zdrojích energie, rovněž ponecháme na jindy.

Nás momentálně zajímá spíše překopnutí narativu na projekty, které jsou zaměřené právě na zelenou energii.

Máme pocit, že právě od teď začneme čím dál častěji slyšet o projektu Energy Web (EWT), jehož využití se týká jak těžby kryptoměn pomocí udržitelné energie, tak p2p obchodu s energií a například i nabíjení elektrických aut.

Není přehnané prohlásit, že tento projekt by měl Elona zajímat mnohem víc, než jeho dosavadní mazlíček Doge.

Už jen proto, že jedním z cílů EWT je dekarbonizace těžby kryptoměn.

Energy Web – globální P2P síť na zelenou elektřinu

Přechod na obnovitelnou energii je momentálně jak celosvětovým tématem, tak cílem obrovských peněžních toků.

Pro představu, během roku 2020 v tržní oblasti obnovitelné energie přistálo na 500 miliard dolarů. Index akcií průmyslu obnovitelné energie téhož roku stoupl o 142 %, zatímco index průmyslu fosilních paliv se nadále propadal.

I přesto, že se v březnu tohoto roku trend začal obracet a špinavá energie posilovat, z dlouhodobého úhlu pohledu je směr jasný.

Cílem Energy Webu je poskytnout světu globální síť jak pro dodávku a nákup energie směrem od výrobce k uživateli, tak i decentralizovaný peer-2-peer trh pro obchodování mezi jednotlivými uživateli. Energy Web je jeho tvůrci považován za „nové digitální DNA sítě pro obnovitelnou energii“. Celý blockchain Energy Webu je napojen na předem připravený systém aplikací – decentralizovaný operační systém Energy Webu, EW-DOS.

Ve výsledku se tedy jedná o soubor technologií, které jsou připraveny na připojení a využití jakýmkoli uživatelem, zařízením, malou společností nebo firmou na korporátní úrovni.

Termostaty, solární panely, nabíječky na elektrická auta, kryptoměnové minery – vše je možné napojit na decentralizovanou síť Energy Web a začít využívat verifikovatelně zelenou energii.

Je Energy Web schopen dosáhnout globální adopce?

Unikátnost projektu lze spatřit ihned po nahlédnutí na síť validátorů blockchainu Energy Web, mezi které patří nadnárodní společnosti jako například:

  • Shell: mezinárodní ropná akciová společnost s obchodními aktivitami ve více jak 140 zemích světa
  • Vodafone: druhý největší mobilní operátor na světě
  • Tepco: největší japonská elektrárenská společnost
  • Engie: jedna z největších energetických společností na světě

Další z validátorů lze vidět na infografice:

validátory pro Energy web

EW Zero: Dekarbonizace blockchainu a cesta k „očistě průmyslu“

Využití blockchainu Energy Web a utilita tokenu EWT bude dalekosáhlá, momentální konverzace se však pohybuje zejména okolo potenciálního poškození životního prostředí během těžby kryptoměn.

Právě zde nastupuje Energy Web se svojí aplikací EW Zero.

V září minulého roku byl XRP Ledger oznámen jako první veřejný blockchain, který bude pro svůj chod využívat výhradně zelenou energii.

Verifikovatelnost celého procesu bude podložena pomocí aplikace EW Zero.

EW zero aplikace

Základním kamenem zde bude využití takzvaných EAC – atribučních certifikátů o využití energie.

Pomocí těchto certifikátů bude možno přímo na blockchainu nezaměnitelně ověřit, který z účastníků obnovitelnou energii skutečně využívá a odkud tato energie pochází.

V případě, že by si Elon usmyslel založit farmu na Doge, měl by možnost využít přesně tohoto systému.

To samé platí o nabíjení elektrických aut. O návaznostech EWT a Tesly se ostatně již nějakou dobu spekuluje.

Pomocí Energy Webu bude tedy dodavatel či těžař libovolné “značky“ kryptoměny schopen verifikovatelně prokázat, že pro těžbu využívá výhradně zelenou energii.

Energy Web a nepřímé konexe s Teslou

Celosvětové využití obnovitelné energie bude ve výsledku fungovat v otevřeném, avšak navzájem propojeném cyklu. Abychom se vyhnuli přílišné trakci, potřebujeme, aby si veškerá zařízení využívající obnovitelnou energii rozuměla.

Zde je krásně vidět, jak je Tesla nepřímo napojená na Energy Web.

Jednou z technologií, kterou poskytuje Tesla je “Tesla Autobidder“.

Slovy samotné Tesly, Autobidder je

„… technologie, která umožňuje poskytovatelům energie, spotřebičům a kapitálovým partnerům v reálném čase nezávisle zpeněžovat a obchodovat s energií pocházející z baterií“

Připomíná vám to něco? Správně, výše zmíněný operační systém Energy Webu, EW DOS.

Nyní se stačí podívat malinko hlouběji a zjistit, jakou technologii Tesla Autobidder využívá.

D3A technologie

Jedná se o technologii D3A, vyvinutou společností Grid Singularity.

D3A umožňuje poskytovatelům energie a veškerým zařízením využívajících danou energii tvorbu vlastních přípojek a sítí používaných pro open-source obchod s energií.

Cyklus se zde pěkně uzavře v momentě, kdy se podíváme, na jaké technologii D3A operuje – na technologii zvané Energy Web Chain.

Decentralizovaná síť, nové DNA pro výměnu a globální využití obnovitelných energií, veškeré konverzace na toto téma vedou zpátky k jádru sítě Energy Web.

Závěr

Projekt Energy Web sahá mnohem hlouběji, než lze v jednom článku popsat.

Mluvíme zde o technologii, která je napojená dále například na Volkswagen , nebo celou infrastrukturu Německa.

Pokud věříme na Metcalfův zákon, můžeme si představit, kam až může globální decentralizovaná síť pro obchod s energií, jejíž fungování závisí pouze a výhradně na jediném tokenu, EWT, vést.

V případě, že vás toto téma zajímá stejně jako nás a rádi byste ho sledovali, dejte nám vědět v komentářích.

Zdroje:

Hsv. (2020, November 12). The Energy Web Foundation, The Grid's New Digital DNA. Medium. https://hsvgts.medium.com/energy-web-review-the-grids-new-digital-dna-86f80217634d

Web, E. (2020, September 30). XRP Ledger Foundation, Ripple, and Energy Web Announce World's First Decarbonized Blockchain. Medium. https://medium.com/energy-web-insights/xrp-ledger-foundation-ripple-and-energy-web-announce-worlds-first-decarbonized-blockchain-5c3cecbff31a

Wolfson, R. (2020, October 16). Germany's blockchain solution hopes to remedy energy sector limitations. Cointelegraph. https://cointelegraph.com/news/germany-s-blockchain-solution-hopes-to-remedy-energy-sector-limitations/amp?__twitter_impression=true

Hsv. (2021, March 8). Tesla & Some Further Interesting Indirect Connections To The Energy Web Foundation. Medium. https://hsvgts.medium.com/tesla-some-further-interesting-indirect-connections-to-the-energy-web-foundation-49332049dca0

assets.bbhub.io: Investment Transition Energy Trends

[twitter-follow username="btctip_cz" scheme="dark"].

[easy-social-share buttons="facebook,twitter,linkedin" counters=1 counter_pos="inside" hide_names="no" template="tiny-retina"]

4.3/5 - (3 votes)

Komentáře (0)

Zatím nebyly přidány žádné komentáře.

Připojte se k diskuzi

Zde napište svou odpověď
Vaše jméno
Váš e-mail
Odeslaním komentáře souhlasíte se zpracováním osobních údajů.

Buďte v obraze a
nenechte si ujít novinky z krypto-světa.

Relevantní články, dvakrát měsíčně do vaší emailové schránky.

Váš e-mail
Ukládám..
Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů.