Zánik Sillicon Valley Bank a propad USDC: čeká nás zkáza?

Pokud jste posledních pár dní nestrávili v hodně hluboké jeskyni, do které neprorazí signál ani z 5G antén, potom vám neuniklo, že se možná právě teď odehrává něco, co spustí kaskádu důsledků a krach bankovního systému horší, než během výbuchu realitního trhu roku 2008. Nyní zažíváme historii. Pojďme se podívat, co se děje, jak to souvisí s kryptem (zejména USDC) a pokusit se rozluštit, co lze čekat. Možná se totiž nejedná o černou, ale o bílou labuť.

První padlé domino: Sillicon Valley Bank

Krach Sillicon Valley Bank (SVB) je historicky druhým největším bankovním selháním v historii USA.

Jelikož je SVB primárně bankou sloužící venture kapitálu, a tím pádem tech sektoru i krypto projektům, nákaza způsobená tímto výbuchem může být extrémní. Vše bude záležet na dění příštího týdne.

Jak k selhání došlo? Ve stručnosti se jedná o typický důsledek systému, na kterém mají banky povoleno fungovat a na kterém stojí celá dnešní ekonomika podložená fiatem – bankovnictví částečných rezerv (fractional-reserve banking). Jednoduše řečeno, banky si s vloženými penězi mohou dělat co chtějí a nejsou povinné držet 100 % vašich vkladů. Pokud tedy nastane panika a většina osob si bude chtít v krátkém časovém horizontu vybrat veškeré své vklady a držet peníze v hotovosti, hodně rychle se zjistí, že daná banka tyto peníze ve skutečnosti nemá.

Jelikož během roku 2022 FED začal rapidně zvedat úrokové sazby, venture kapitál začal z důvodu drahých peněz vysychat, akciový trh zažil celoroční neustávající propad a tím pádem se zvýšil tlak start-upů na potřebu hotovosti, tedy depositů v SVB.

Během čtvrtka začalo být jasné, že je SVB v nesnázích a pokusy o výběry dosáhly kritického bodu – proběhl bank run. Důsledky tohoto bankovního selhání lze v USA cítit okamžitě, a lze očekávat, že od pondělí začne probíhat mnoho dalších bank run událostí z důvodu strachu zákazníků o krach jejich banky:

Navíc, pokud nebude panika zažehnána a nátlak na banky zůstane v rapidním bodě, lze očekávat, že budou odhaleny i problémy mnoha dalších bank. Z grafu níže vidíte, že totální nerealizované ztráty momentálních portfolií bank se pohybují v historicky vysokých číslech:

Tento fakt spojený s tím, že bude naprostá většina lidí v USA hledat útočiště v krátkodobých dluhopisech znamená, že je nyní šance na mnohem větší bankovní kolaps než roku 2008:

„Bankovní systém USA je nyní na pokraji mnohem většího kolapsu, než tomu bylo roku 2008. Banky drží dlouhodobé dluhopisy s extrémně nízkými úroky a nemají žádnou šanci konkurovat krátkodobým treasuries poskytujícím mnohem vyšší výnosy. Masivní výběry vkladatelů ve snaze najít útočiště a vyšší výdělky v treasuries zpusobí kaskádové vlny selhávání dalších bank.“ Peter Shiff

Nakonec, nikoho asi moc nepřekvapí, že samotní vlastníci banky o tomto problému dobře věděli a své podíly v SVB postupně prodávali již od 1. února:

  • Gregory Becker, CEO: prodal 11 % 27. února
  • Michael Zucker, generální poradce: prodal 19 % 5. února
  • Daniel Beck, CFO: prodal 32 % 27. února
  • Michelle Draper, CMO: prodal 25 % 1. února

Co myslíte, náhoda?

Co zánik SVB znamená pro krypto?

Kromě totální tržní paniky a možné budoucí nákazy bankovního systému, jež může příští týden způsobit neviděnou kaskádu efektů a následného krachu trhů, se momentálně krypto trh soustředí zejména na stablecoin USDC.

Circle, tedy mateřská společnost vlastnící USDC, dle dosavadních zpráv držela 3.3 miliardy USD v bance SVB. Tato částka je však pouze 8.25 % z celých 40 miliard rezerv.

I přes dočasný včerejší propad USDC na hranici okolo 0.8 USD to vypadá, že z momentální krize USDC vyjde relativně bez úhony. I tak se však prozatím nedoporučuje zastavovat jakékoli peníze v USDC, dokud se vše nepřežene.

Co se však úhoně nevyhne, jsou zástupy start-up projektů, které držely celé pokladny u SVB. Řetězec následků tohoto výbuchu bude ve start-up světě cítit ještě dlouho a od příštího týdne bude možné pozorovat, která “těla vyplavou na pobřeží.“

Pokud se bojíte propadu stability stablecoinů, máme pro vás exkluzivní typ. V trhu DeFi existuje velmi výdělečný, ale prozatím skrytý protokol Y2K, díky kterému se lze pojišťovat proti nebo přímo sázet na propad libovolných stablecoinů: https://www.y2k.finance/

O tom, jak Y2K používat, si povíme detailně v příštích dílech DeFi Pulsu.

 “Něco se pokazilo“ – co teď?

Pokud jste pravidelně četli naše zprávy a obzvláště Krypto Kompas, potom vám dozajista neunikla pravidelná dávka určitých medvědích varování, jejichž účelem bylo udržet vás na pozoru.

To, co momentálně pozorujeme, je dost možná děním, na které všichni zkušení investoři čekají. Období vysokých úrokových sazeb a jejich nevídaně rapidního zvýšení během roku 2022 se jen stěží obejde bez úhony. Jak se říká, nikdy neobchoduj proti akcím FEDu a zároveň nikdy nevěř jeho slovům.

Jerome Powell spolu se zbytkem Federální rezervy USA nám celý rok 2021 tvrdil, že inflace je přechodná, a že nutnost zvedání úroků není třeba očekávat. Co se událo následně během roku 2022 všichni dobře víme.

Nyní, startem roku 2023 nám FED začal tvrdit, že je inflace úspěšně zažehnána s tím, že bylo zachováno ekonomické zdraví země a můžeme očekávat plánované ladné přistání. Nikdy nevěřte FEDu.

To, co momentálně pozorujeme, je náznakem, že přistání možná bude jakékoli, ale dozajista ne ladné. Nicméně, výbuchy bank jsou události, které nutí FED zvážit nastartování tiskárny. Je možné, že momentální události jsou prvními ingrediencemi nutnými pro start dalšího býčího trhu.

Co se stane, pokud dojde k masivní kaskádě krachů a kolapsu finančnímu trhu horšímu, než roku 2008? FED nebude mít žádnou jinou možnost, než odložit boj s inflací a začít opět tisknout. To je právě to „něco, co se pokazilo“ a zároveň to, na co čekáme, tedy moment, kdy se otočit na patě a začít být opět naprosto plně a bezvýhradně bullish.

Pokud uvidíme, že dojde k rapidnímu propadu S&P 500 a dalších indexů a zároveň uslyšíme zmínky o tom, že má FED v plánu opět nastartovat tiskárnu, budeme již dávno alokováni zpátky v trhu a strach o světový kolaps odložíme stranou.

Nakonec se dostáváme k tomu, oč tu běží již od roku 2008: Bitcoinu.

To, co se nyní děje, je něčím, o čem Satoshi mluvil již na starých Bitcoin fórech. Zde Satoshi zmiňuje bankovnictví částečných rezerv již roku 2009:

„Systém je nastaven tak, že musíme věřit bankám v tom, že s našimi penězi naloží správně. Jenomže banky tyto peníze půjčují dalším stranám v masivní vlnách kreditních bublin, přičemž reálně drží pouze zlomek celkové hodnoty. My jim při tom všem musíme důvěřovat jak se svými penězi, tak se svým soukromím.“

Po všem, co se za poslední téměř dekádu a půl stalo je jasné, že nemůžeme věřit ani FEDu, ani vládě, ani vládním agenturám. Jediné, co prozatím nezlomilo naši důvěru je tvrdý kód. Bude zajímavé pozorovat, jak z této krize svět vybruslí, nicméně, již teď je všem s trochou rozumu jasné, že jsou decentralizované DeFi systémy a Bitcoin mnohem spolehlivější a transparentnější než jakákoli světová banka, centralizovaná burza či monetární systém založení na bankovnictví částečných rezerv.

Rate this post

Komentáře (0)

Zatím nebyly přidány žádné komentáře.

Připojte se k diskuzi

Zde napište svou odpověď
Vaše jméno
Váš e-mail
Odeslaním komentáře souhlasíte se zpracováním osobních údajů.

Buďte v obraze a
nenechte si ujít novinky z krypto-světa.

Relevantní články, dvakrát měsíčně do vaší emailové schránky.

Váš e-mail
Ukládám..
Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů.