Krypto Kompas #5: rudý březen ve znamení Mt.Goxu a Shanghaie, airdropy a další

Začíná nám březen a vypadá to, že po echo bublině posledních dvou měsíců, během které Kompas mířil zejména směrem k východní čínské likviditě povzbuzující náladu celého trhu nyní muška začíná malinko kolísat a je načase zbystřit. Nejenže se mění makro nálada trhu a vyhlídky na klesající inflaci zdaleka nejsou tak jisté, jak nám tvrdí hlavy FEDu, blíží se dlouze očekávané uvolnění BTC coinů zkrachovalé burzy Mt.Gox a aby toho nebylo málo, chaos bude podpořen simultánním Shanghai upgradem, jehož důsledkem bude zejména zpřístupnění doposud uzamknutých ETH coinů. V dnešním díle Krypto Kompasu shrneme důležité makro i krypto eventy, avšak nakonec vás jako obvykle neopustíme bez tipu na airdrop a pár zajímavých projektů (tentokrát z Bitcoin ekosystému), takže rozhodně čtěte dokonce.

Inflace 2: Comeback

Nemůžeme si pomoci, ale teorie #BigFlip, kterou v Kompasu pravidelně zmiňujeme, vypadá na čím dál více pravděpodobný scénář. Nejenže základní jádrová metrika (core CPI) inflace v USA během posledních zveřejněných čísel opět stoupla, nyní to vypadá, že se budou zvedat i výplaty spolu s rostoucími cenami práce. „Čtyřletý kontrakt letecké společnosti Delta Pilots schvaluje zvýšení výplat pilotů o 34 %. Další letecké společnosti o přidávání nyní jednají.“ Všeobecné zvedání výplat v tandemu s rostoucími cenami práce pochopitelně naznačují příchod možné výplatní spirály, která bude mít za důsledek další fázi inflace. Navíc, výhodní svět nyní prochází fází kvantitativního uvolňování. V minulém článku jsme zmiňovali, že se svět nachází v horké ekonomické válce a zejména Čínou stimulovaná ekonomika, která je nyní plně uvolněná po ukončení covidových opatření během konce minulého roku, má za důsledek export inflace na západ. Úmysl? Čína dobře ví, že má západní svět s inflací značné problémy a dokud se ji zde nepodaří stlačit zpět na 2 %, západ se bude muset potýkat s neustále utahovanou ekonomikou a vysokými úroky. Kombinace lepivé inflace podpořené zvedajícími se výplatami a silným trhem se zaměstnaností vskutku směřuje ke scénáři #BigFlip, během kterého dochází ke:
  • Lepivé inflaci
  • Silnému trhu zaměstnanosti
  • Silnému spotřebitelskému trhu
  • Stoupání dolarového indexu (DXY)
  • Propadu cen technologického sektoru, a tedy krypta
  • Dalšímu poklesu dluhopisového trhu
Veškeré tyto faktory je třeba sledovat, jelikož v moment, kdy si trh plně uvědomí, že se dolar opět vydává vzhůru, a že nás čeká delší fáze utáhlé západní ekonomiky, potom může dojít k nástupu sekundárního medvědího trhu, během kterého nelze vyloučit naprostý kolaps akcií či rovnou černých labutí, tentokrát však v sektoru TradFi. Nicméně, pamatujme na to, že veškeré tyto vývoje jsou makro událostmi a může trvat dlouhou dobu, než se stanou realitou.

Čínská likvidita na ústupu?

Momentální slábnutí krypto trhu je opět v souladu s východním světem, kde po dvou měsících injekcí likvidity dochází k dočasnému ústupu. Čínská likvidita je více, než pouhý meme a stejně jako tisknutí peněz centrálních bank západu i východní likvidita je základní ingrediencí trhu. https://twitter.com/tedtalksmacro/status/1631420505566896129 Dále, pokud chcete sledovat vývoj likvidity západu i východu přímo v grafech, doporučujeme implementovat tyto skripty do vašeho Trading View. Vývoj světové likvidity úzce souvisí jak s akciovým, tak krypto trhem a mít po ruce grafy jejího vývoje a  akcí centrálních bank v porovnání s indexy je velmi příjemnou obchodní i investiční pomůckou: Za mnohé z makro poznatků děkujeme účtu TedTalksMacro a rozhodně doporučujeme jeho sledování.

Mt.Gox – způsobí příval uvolněných BTC krach cen?

Od 10. března započne uvolnění dlouho očekávaných bitcoinů, které se začnou postupně vracet do rukou kreditorů, kteří se stali obětmi krachu burzy Mt.Gox v (z krypto perspektivy dávných) dobách roku 2013. Vypadá, že již teď trh vstupuje do risk-off módu, jelikož nikdo pořádně neví, co od vývoje příštích týdnů čekat. Pokud tedy nedojde k žádnému dalšímu odložení, investoři začnou obdržovat své fondy ve smíšené formě BTC a hotovosti. Kolik bude celkem uvolněno BTC? Prozatím není úplně jasné, kolik přesně bitcoinů se na trh během uvolňování dostane. Nicméně, má se jednat o značnou část z celkové sumy 142,000 BTC o dnešní hodnotě 3,3 miliardy dolarů. Na trh si to však nezačnou pádit pouze bitcoiny, bude se jednat i o další kryptoměny a měny nacházející se ve fondu burzy, tedy například 143,000 Bitcoin Cash (hodnota 19 milionů USD) či 69 miliard Yenu. Na tom, zdali se uvolnění stovky a půl tisíců BTC odrazí v cenně Bitcoinu se trh prozatím neshoduje, nicméně, všeobecně lze očekávat, že pokud se uvolnění BTC do kapes kreditorů burzy Mt.Gox během března propojí s dalšími neblahými zprávami, nelze vyloučit dočasnou kaskádu ceny způsobenou kombinací FUDu.

Shanghai upgrade již příští týden?

Vypadá to, že pokud vše půjde hladce, upgrade Shanghai umožňující uvolnění všech doposud uzamčených stakovaných ETH bude aktivován již během příštího týdne. https://twitter.com/christine_dkim/status/1631325289165860865 Celý trh pochopitelně spekuluje o tom, jaký bude cenový dopad na trh a jaký účinek bude mít masivní uvolnění ETH coinů do cirkulace. Pochopitelně by se nebylo čemu divit, kdyby mnoho investorů zvolilo cestu stablecoinů. Přece jen, trh se nyní nachází ve vyšším bodě poté, co proběhla dvouměsíční echo bublina. Na druhou stranu, většina zastavených ETH coinů je tak jako tak ve ztrátě a je možné, že se valná část stakerů rozhodne zkrátka zůstat ve stejné pozici. 82 % stakovaného ETH se momentálně nachází ve ztrátě. Předpokládat tedy, že většina účastníků po uvolnění svých ETH okamžitě prodá, je pravděpodobně omylem. Vzít v potaz musíme také náturu samotných ETH stakerů – nejedná se o krátkodobé obchodníky a gamblery, ale o dlouhodobé investory, kteří v budoucnost Etherea pevně věří. Ochota uzamknout 32 ETH na nejasně dlouhou dobu mluví za své.“ Nicméně, uvolnění ETH coinů spolu s přívalem BTC ze zkrachovalé burzy Mt.Gox může tak jako způsobit tržní chaos, a během následujících týdnů s rozhodně vyplatí zůstat na pozoru, případně stranou, a počkat, až si trh po těchto událostech vybere směr.

Buy the dip?

Dle všech náznaků je možné, že pokud momentální dip trhu bude pokračovat, je zde možnost vytvoření ideálního nákupního bodu okolo nebo pod cenou 20,000 USD za BTC. Tento fakt podporuje analýza mnohých expertů, zejména potom excelentního tradera Erika Crowna: Detailní vysvětlení této konkrétní analýzy najdete v minulém díle Krypto Kompasu.

Masivní krok pro Ethereum: Coinbase Layer 2

Čtenáři našich airdrop článků layer 2 síť Optimism již dobře znají. Ostatně, mnozí si zde vysloužili i pořádnou alokaci zdarma formou airdropu. Nyní se ve spojení s projektem Optimism ozývá z pohledu obchodního objemu druhá největší burza krypto burza světa, Coinbase. Spuštění nové L2 sítě BASE, která je založena na MIT licencované technologii Optimism znamená velmi významný krok kupředu jak pro Optimism, tak pro zejména pro Ethereum. Proč? Namísto toho, aby Coinbase vytvořila vlastní blockchain, rozhodla se budovat na Ethereu, což je obrovskou známkou důvěry v bezpečnost a spolehlivost světově druhého největšího krypto projektu. Pokud se technologii Etherea rozhodla využít Coinbase, lze očekávat, že zde najdou domov i další významné společnosti. Dále, pokud se Coinbase podaří konvertovat pouze 10 % uživatelské základny, bude to znamenat desetinásobný nárůst krypto nativních uživatelů: https://twitter.com/RyanSAdams/status/1628808656803201026 „Tohle je odpověď všem regulátorům na otázku ‚jak se bez naší ochrany krypto uživatelé obejdou?‘. Odpovědí je regulace kódem, regulace nikým nekontrolovanou měnou, která je postavená na transparentních, otevřených DeFi protokolech.“ Ryan Adams, Bankless

Bitcoin dominance stoupá

Ano, Ethereum si vede dobře, ale altcoinům brzy dost možná začne přituhovat, jelikož to vypadá, že král trhu Bitcoin se po velmi dlouhé době probudí ze spánku a začne takříkajíc dominovat. https://twitter.com/avocado_toast2/status/1629896611621994498?s=20&fbclid=IwAR1rxxAQKv1nV1WsLqXpJEb9DO2v9ZlwID3vj0Iv6hCmdTlQ7faFJZ2MuE0 Na grafu výše vidíte znázornění dominance Bitcoinu, která se dle všech náznaků brzy vydá vzhůru. Pokud je vaše portfolio v mnoha altcoin pozicích, rozhodně tento graf pozorujte, jelikož prudké stoupání BTC dominance pro altcoiny málokdy věští cokoli dobrého. Bitcoin dominanci ostatně každé pondělí pokrýváme i v našich Analýzách trhu s naším specialistou Trad3rem.

Bitcoin L2 projekty na vzestupu

Pokud nastane stoupání Bitcoin dominance a celý trh bude v tu samou dobu omámen L2 sítěmi na Ethereu, potom je možná načase nakouknout právě do rajónu Bitcoinu. Během posledních dní to vypadá, že se nám začíná vykreslovat narativ okolo L2 sítí na Bitcoinu. Celá věc byla bezpochyby odstartována stále probíhající mánií okolo Ordinals, tedy nového protokolu umožňujícího proměnu jednotlivých satů v NFT. Lídrem projektů budujících na Bitcoinu je nyní bezpochyby Stacks, nicméně, momentálně začíná potenciál projevovat i donedávna dlouho zapomenutý projekt Sovryn (SOV): https://twitter.com/nagatodharma/status/1630965956150194176 Sovryn má v plánu vyvinout chytré kontrakty fungující na Bitcoinu, které umožní tvorbu DeFi aplikací podobných těm, které jsou již na Ethereu. Díky Sovrynu by tedy mohl Bitcoin disponovat plnohodnotným DeFi ekosystémem. L2 narativ panující okolo Bitcoinu spojený s možným stoupáním Bitcoin dominance si dost možná zaslouží naši pozornost.

Polygon CEO: „Veškerá uživatelská aktivita bude na Ethereum L2, ostatní blockchainy zahynou“

Polygon se v březnu chystá spustit svoji zK EVM technologii určenou k rapidnímu škálování sítě a CEO projektu Sandeep se nyní napříč tomu, že jeho projekt nedávno musel propustit 20 % pracovní síly, ozývá s velmi sebevědomými prohlášeními: Sandeep: „Veškeré ostatní L1 projekty zahynou. Co přežije, budou pouze L2 sítě napojené na Ethereum a tam se bude odehrávat veškerá uživatelská aktivita.“ Ran: „Wow, to je docela silné prohlášení, takže tím myslíš, že projekty jako je Solana, Cardano, Aptos nebo Avalanche nebudou v budoucnu relevantní?“ Sandeep: „Ano, i během posledních dvou let vidíme, že na se na těchto blockchainech neodehrává žádná významnější trakce. Podle mě zkrátka pro Ethereum momentálně neexistuje žádná relevantní konkurence.“ Se Sandeepem nelze než nesouhlasit, L2 sítě napojené na Ethereum jsou zkrátka tím místem, kde se odehrává veškerá akce. Námi již přes rok zmiňované sítě Optimism a Arbitrum jsou nyní doslova rájem retailu a domovem mnohým inovativní decentralizovaných aplikací. Nějak si však nemůžeme pomoci a nevidět, že se tato adopce bohužel netýká Sandeepova projektu Polygon. I přesto, že má Sandeep dost možná pravdu, Polygon je skrze L2 pohled slabším hráčem. https://twitter.com/cryptomanran/status/1628472535112208392

Spotify a NFT

Pokud jste jedněmi z těch, kteří NFT technologii a s ní spojené projekty odsuzují k záhynu, vězte, že o NFT budeme slýchat ještě hodně dlouho. https://twitter.com/ryansadams/status/1628516314342883329 Nyní se k nám dostávají zprávy o Spotify, tedy největší hudební streaming platformě světa, která plánuje implementovat NFT přímo do své aplikace. Spotify jako platforma hostuje přes 430 milionů uživatelů a implantace NFT by zde znamenala obrovský krok směrem k adopci a dalšímu pozitivnímu vývoji NFT sektoru.

Pozor na modifikovatelné kontrakty

Svět chytrých kontraktů není procházkou růžovým sadem a mnohé aplikace zde nejsou tím, za co se vydávají. Zejména potom tedy kontrakty, které je možné kdykoli modifikovat, například v souladu s nízkým počtem multisig členů, kteří kontrakt kontrolují. Oasis (Maker DAO) během minulého týdne zvládlo invertovat chytré kontrakty za účelem získání zpět odcizených 140 milionů USD, k jejichž ztrátě došlo minulý rok v únoru během hacku protokolu Wormhole. Je zajímavé, že může dojít k reverzu transakcí v samozvaných decentralizovaných aplikacích, no ne? Pokud stačí pouhý soudní příkaz k tomu, aby daný protokol a jeho Multisig členové začali poslouchat na slovo a autoritativně ovládat veškeré zdejší dění, potom se nejedná o dostatečně odolný a nezměnitelný protokol. Modifikovatelné kontrakty a velikost Multisigu odteď rozhodně zaslouží pozornost a v případě investic náležitou opatrnost.

zKSync Airdrop: bonusové kroky

Nakonec pro vás máme bonusový krok v naší epické snaze získat airdrop zKSync. Stejně jako je nyní Arbitrum a Optimism, zKSync bude dalším dominantním hráčem L2 Ethereum ekosystému. Nicméně, bonusový krok vykonáte tentokrát interakcí s jedním z úhlavních projektů této sítě, Mute.io. Mute.io plánuje stát se hlavní DEX burzou ekosystému zKSync, disponující funkcemi jako jsou limit příkazy, peněžení trhy a farmy za poskytování likvidity či dokonce platformou pro dluhopisy.
  • Přejděte na https://goerli.portal.zksync.io/faucet a vyžádejte si testnet tokeny v levé části kliknutím na FAUCET a retweetněte automaticky vytvořený tweet.
  • Nyní přejdeme na io a začneme využívat veškeré funkce
  • Proveďte několik transakcí swapováním všech dostupných tokenů
  • V horní liště využijte veškerých funkcí, například do protokolu přidejte likvidity ve formě mnoha různých tokenů
Zdroje: Copeland, T. (1970, January 1). Mt. Gox creditors may finally start seeing their bitcoins this month. The Block. Retrieved March 2, 2023, from https://www.theblock.co/post/216083/mt-gox-creditors-may-finally-start-seeing-their-bitcoins-this-month Lesliejosephs. (2023, March 1). Delta pilots approve new contract with 34% raises. CNBC. Retrieved March 2, 2023, from https://www.cnbc.com/2023/03/01/delta-pilots-new-contract-big-raises.html Rice, J. (2023, February 24). Jump crypto just counter-exploited the wormhole Hacker for $140 million. Blockworks. Retrieved March 3, 2023, from https://blockworks.co/news/jump-crypto-wormhole-hack-recovery  
4.7/5 - (3 votes)

Komentáře (0)

Zatím nebyly přidány žádné komentáře.

Připojte se k diskuzi

Zde napište svou odpověď
Vaše jméno
Váš e-mail
Odeslaním komentáře souhlasíte se zpracováním osobních údajů.

Buďte v obraze a
nenechte si ujít novinky z krypto-světa.

Relevantní články, dvakrát měsíčně do vaší emailové schránky.

Váš e-mail
Ukládám..
Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů.