Umíra NFT trh? 95 % tokenů má aktuálně nulovou trží kapitalizaci

O užitečnosti NFT tokenů se diskutuje už do chvíle, kdy vznikly první obrázky uložené do ethereového blockchainu. Řada uživatelů považovala NFT za mrtvé, když dorazily první obrázky také na bitcoinový blockchain. Na úspěšnost NFT trhu se podívala společnosti dappGambla a zjistila, že až 95 % NFT je fakticky bezcenných. Podle údajů z NFT Scanu a CoinMarketCapu má 69 795 NFT kolekcích z celkového počtu 73 257 nulovou tržní kapitalizaci. Podle odhadů dappGambl vlastní tyto bezcenné NFT téměř 23 milionů lidí.

NFT trh je na tom velice špatně

Uživateli, který se o NFT příliš nezajímá může připadat, že se jedná o živý a dynamický trh. Opak je ale pravdou, protože NFT dlouhodobě zaostávají v počtu transakcí i tržní kapitalizaci. Jak ukázala studie společnost dappGamla, až 95 % NFT kolekcí je aktuálně naprosto bezcenných. Tyto bezcenné tokeny údajně drží až 23 milionů lidí, kteří na obrázkových tokenech nevydělají ani korunu a o velkou část do NFT investovaných prostředků přišli. Tato čísla by měla sloužit k vystřízlivění z euforie, která NFT obklopuje už od začátku poté, co nejznámější kolekce Bored Apes Yacht Club několikanásobně zvýšila svou hodnotu. I tato kolekce je ale nyní v mínusu a cena jednotlivých tokenů neustále padá. Přestože NFT často vydávají umělci a můžeme je nazvat skutečným digitálním uměním, počet bezcenných tokenů ukazuje, že naprostá většina NFT byla podvod nebo jen stroj na peníze pro vydavatele tokenů. Stejně, jako byl Board Apes Yacht Club prvním úspěšným NFT projektem, je také jedním z posledních, které si ještě drží nějakou hodnotu. V tabulce níže ze webu CoinMarketCap lze vidět, že i v posledních 30 dnech vykazují metriky u naprosté většiny NFT klesající trend.

 

O tom, že mají NFT své nejlepší léta za sebou svědčí také fakt, že mezi lety 2021 až 2022 zaznamenal trh s NFT obrovský bull market, během kterého se měsíční objemy obchodů pohybovaly ve výši až 2,8 miliard dolarů. V době největší popularity byly nejúspěšnější projekty na trhu výše zmíněný Bored Apes Yacht Club a Cryptopunks, jejichž tokeny se prodávaly za miliony dolarů. Na propagaci se tehdy podíleli také známé osobnosti, jako Stephen Curry nebo Snoop Dogg. Od té doby si vlastní NFT vytvořila řada umělců, zpěváků a herců. V České republice se o prodej NFT pokusil například známý rapper Rytmus. Jeho tokeny se ale neprodávaly tak dobře, jak zřejmě očekával. Své tokeny má ale také Anthony Hopkins, Tony Hawk nebo Paris Hilton. Zapomenout nesmíme ani na Donalda Trumpa, jehož celá rodina prodává vlastní NFT a nikoho netrápí, že se jedná o bývalého prezidenta USA, který aktuálně vydělává na prodeji (bezcenných) obrázků. Vrchol NFT mánie se shoduje s vrcholem ceny bitcoinu, která se v tu dobu pohybovala okolo 60 000 dolarů. Od té doby již bylo několik NFT sbírek zrušeno majiteli nebo dokonce SEC, která rozdala milionové pokuty a zakázala prodej řady tokenů. 

Velké nadšení kolem NFT ale už dávno opadlo a své vlastní tokeny už dokáží prodat jen slavné osobnosti, které jsou schopny sami sobě udělat dostatečně velkou reklamu. O špatném stavu NFT trhu hovoří také fakt, že 79 % všech NFT sbírek čeká na tržišti na první majitele, ti ale o tokeny nemají zájem. Obrovský nepoměr mezi poptávkou a nabídkou postupně sráží cenu naprosté většiny tokenů dolů. Pokud bychom se podívali na 8 850 NFT kolekcí s nejvyšší tržní kapitalizací v posledním bull marketu, zjistíme, že 18 % z nich už nemá žádnou hodnotu a dalších 41 % z nich prodává své tokeny za cenu 5 - 10 dolarů. Pouze 1 % z těchto nejúspěšnějších NFT kolekcí má aktuálně vyšší hodnotu než 6 000 dolarů, což je dost velký rozdíl oproti milionovým obchodům během NFT bull marketu. Aktuální klesající trend ceny i obchodů NFT trhu může být také způsoben tím, že investoři drží své tokeny a čekají, až přijde nová vlna trendů, na které se obrázkové tokeny svezou. Zda jim to vyjde nebo ne, uvidíme až v příštím bull marketu. Klasickým NFT obrázkům může uškodit také funkce, která dovoluje vytvářet NFT na bitcoinovém blockchainu. Právě tyto NFT mohou být v příštím bull marketu ve středu pozornosti investorů a starší NFT sbírky už nikdy nemusí získat zpět svou původní hodnotu. Všechny tyto informace ale vypovídají hlavně o tom, že NFT trh je hlavně o spekulacích a málokteré NFT mají opravdu hodnotu, za kterou se prodávají. Většinou totiž jde o kolekce s desetitisíci obrázky, které sází pouze na popularitu trendu a impulzivní investory.

3.7/5 - (3 votes)

Komentáře (0)

Zatím nebyly přidány žádné komentáře.

Připojte se k diskuzi

Zde napište svou odpověď
Vaše jméno
Váš e-mail
Odeslaním komentáře souhlasíte se zpracováním osobních údajů.

Buďte v obraze a
nenechte si ujít novinky z krypto-světa.

Relevantní články, dvakrát měsíčně do vaší emailové schránky.

Váš e-mail
Ukládám..
Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů.