Ordinals mají velký podíl na počtu bitcoinových transakcí. Jak fungují NFT na bitcoinu?

Přestože popularita NFT v posledních měsících klesá, stále jsou tyto unikátní tokeny oblíbené mezi investory. Možnost ověřit pravost tokenu přímo v blockchainu vedla k tomu, že se do NFT ukládá vlastnictví digitálního umění, ale také nemovitosti nebo luxusního majetku. NFT tokeny původně vznikly na blockchainech umožňujících pracovat se smart kontrakty, jako je například Ethereum nebo Polygon. Tyto dvě jsou aktuálně nejpoužívanější pro tvorbu NFT. Uživatelé však vymysleli, jak začít vytvářet NFT tokeny také na bitcoinu, kde se objevují díky Ordinals a Inscriptions.

NFT na bitcoinovém blockchainu

Už z podstaty funkcí NFT je jasné, že samotné bitcoiny a satoshi nejsou NFT. Jeden bitcoin lze totiž zaměnit za jakýkoliv jiný a není možné jeden od druhého rozeznat. V rámci blockchainu jsou tedy všechny bitcoiny stejné, což příliš nenahrává základní funkci NFT (V blockchainu jsou samozřejmě všechny bitcoiny uloženy ve formě transakcí, mince bitcoinu jako takové v podstatě neexistují). Bitcoin také nenabízí žádné smart kontrakty, které by ověřovaly pravost a vlastnické právo jednotlivých mincí. Přestože má bitcoin základní skriptovací jazyk, není možné s ním dosáhnout funkcí, jaké nabízí například smart kontrakty na Ethereu. S řešením přišel bitcoinový vývojář Casey Rodamor, který použil Ordinals k trackování NFT na bitcoinové blockchainu. Jeho nápad využívá faktu, že každý bitcoin musí přijít do sítě skrze proces těžby, kde je možné každému satoshi přiřadit unikátní pořadové číslo. Toto pořadové číslo pak může sloužit jako jedinečný identifikátor pro každý satoshi v síti. Díky tomuto číslování může být každý jednotlivý satoshi originál a nebude zaměnitelný s ostatními, čímž se dostává k podstatě NFT - nezaměnitelných tokenů. 

Ordinals tedy z každého jednotlivého satoshi vytvoří NFT token, který je možné sledovat v síti. Pokud je satoshi úspěšně označen, přichází do hry druhá část bitcoinových NFT - Inscription. Pomocí “nápisů” je pak možné k označenému satoshi připojit obrázek, text nebo dokonce muziku nebo kus kódu. Tato data se pak zapíší do blockchainu společně s označeným satoshi, čímž vznikne NFT. Oproti blockchainům se smart kontrakty, kde se většinou do NFT zakóduje pouze odkaz na dané aktivuj, bitcoinové NFT se zapisují přímo do blockchainu s celým obsahem. Krátce po spuštění NFT na bitcoinu se ukázalo, kolik dat jsou uživatelé do blockchainu shopni uložit. V prvních týdnech NFT tokeny na bitcoinu mempool, plnily všechny bloky až po okraj a zvýšily poplatek za transakce. Ukládání dat přímo do blockchainu je jednou z největších nevýhod bitcoinových NFT tokenů. Zdaleka se ale nejedná o jediný problém, který řada uživatelů v bitcoinových NFT vidí.

Nevýhody bitcoinových NFT

Někteří uživatelé blockchainové NFT vítají, protože se našlo zajímavé využití blockchainu, který měl původně fungovat pouze pro jednoduché transakce. NFT na bitcoinu mohou v budoucnu zajistit práci těžařům a udržet poplatky za transakce na hodnotách, za které se vyplatí tuto kryptoměnu těžit. Konzervativnější bitcoineři ale nejsou z NFT příliš nadšení, protože plní blockchain zbytečnostmi a zbytečně nafukuje jeho velikost. To lze vidět také na grafu velikosti bitcoinového blockchainu, kde je při spuštění Ordinals v únoru letošního roku vidět nárůst ukládaných dat. V současnosti má bitcoinový blockchain 507,2 GB. 

Data se ukládají přímo do blockchainu

Jeden z největších problémů bitcoinových NFT je, podle kritiků tohoto řešení, ukládání dat přímo do blockchainu. Informace o NFT se ukládají do blockchainu pomocí SegWitu a zabírají místo v blocích. Přestože se jedná o nejlepší ochranu proti falšování NFT, množství ukládaných dat je velkou nevýhodou. 

Vyšší transakční poplatky

Uložení takového množství dat vyžaduje více místa v bloku a s tím přicházejí také vyšší poplatky za transakce. Těžaři si tedy přirozeně vybírají tyto větší transakce, ze kterých získají větší odměnu a běžné bitcoinové transakce musejí buď počkat nebo nabídnout těžaři vyšší odměnu. Všichni si jistě pamatujeme dobu, kdy bitcoinové NFT tokeny zahltily mempool a na několik týdnů několikanásobně zvýšily transakční poplatky.

Omezené možnosti NFT

Tím, že se všechna data ukládají přímo do blockchainu, ztrácejí bitcoinové NFT variabilitu. Zatímco na chainech se smart kontrakty lze k NFT připojit téměř cokoliv, u bitcoinu se jedná pouze o data uložená v blockchainu. Díky smart kontraktům může být NFT spojeno s odkazem do uzavřené skupiny nebo i lístek na koncert. Platformy pracující s NFT se daleko více soustředí na NFT na Ethereu nebo Polygonu a najít aplikaci pro práci s bitcoinovými NFT je v současnosti poměrně složité. Z těchto důvodů je využití bitcoinových NFT poměrně omezené.

Omezená nabídka tokenů

Také omezená nabídka satoshi je jedním z budoucích problémů bitcoinových NFT. U chainů se smart kontrakty mohou nové NFT tokeny vznikat téměř neomezeně, zatímco u bitcoinu nakonec satoshi musí dojít. Může za to omezená zásoba bitcoinů, kterých se nakonec do oběhu dostane maximálně 21 milionů. Pro zajímavost, až budou vytěženy všechny bitcoiny, bude k dispozici 2,100,000,000,000,000 satoshi. 

Rate this post

Komentáře (0)

Zatím nebyly přidány žádné komentáře.

Připojte se k diskuzi

Zde napište svou odpověď
Vaše jméno
Váš e-mail
Odeslaním komentáře souhlasíte se zpracováním osobních údajů.

Buďte v obraze a
nenechte si ujít novinky z krypto-světa.

Relevantní články, dvakrát měsíčně do vaší emailové schránky.

Váš e-mail
Ukládám..
Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů.