Michael Saylor: „Ordinals jsou katalyzátorem pro evoluci Bitcoinu“

Velmi zajímavý obrat od nejznámějšího idola všech Bitcoin maximalistů, nemyslíte? Během včerejška, během naší přípravy příštího dílu DeFi Pulsu, během kterého si rozebereme nový BRC-20 trend a přípravu na možný příchod DeFi léta na Bitcoinu, jsme se doslechli, že nyní v Ordinals protokolu vidí přínos i samotný BTC guru Michael Saylor. Co konkrétně Saylor v Ordinals trendu pozoruje a co nám to může napovědět do budoucna?

Ordinals jako dvoutýdenní výstřelek? Ne tak rychle…

Saylor se na kontroverzní téma Ordinals vyjádřil konkrétně ve včerejším díle PBD Podcastu, kde se ho na něj zeptal host Patrick Bet-David:

„Jaký je tvůj pohled na Ordinals? … poplatky za transakce jsou nyní na historicky nejvyšších úrovních, zatímco vidíme vyplouvat na povrch utility jako jsou NFT na hlavní síti Bitcoinu. Dojde díky tomuto trendu k přechodu vývojářů Etherea na Bitcoin?“

Michael Saylor:

„OK, takže za prvé, Saylor je vždy pro svobodu volby, pro svobodný trh a Saylor je také proponentem rakouské ekonomie, což znamená, že je podle mě veškerá hodnota v první řadě subjektivní. Takže, myslím si, že by každý měl mít svobodnou možnost založit jakýkoli byznys, jaký si přejí. Věřím, že je každý oprávněn pronásledovat svou cestu za štěstím takovým způsobem, jak jim to vyhovuje. Také si však myslím, že opravdu hodně lidí vytvoří dost věcí, které nebudou fungovat. Tím pádem vám nikdy nebudu doporučovat nákup akcií libovolných společností, zkrátka protože některé budou fungovat, některé zas ne a já potom nebudu viněn za to, že jsem doporučil 10,000 zkrachovalých akcií. Nebudu vám říkat, jak hazardovat s penězi, avšak ani vám to nebudu vymlouvat.

… chcete se vydat cestou sběratelství a nakupovat umění? Nic proti tomu nemám. Nebudu vám říkat, které kousky umění máte nakoupit s úmyslem vydělat, či kterým se vyhnout. Co však vím, je že většina fiat měn selže a dále si uvědomuji, že žádná z investic do dnešních byznysů nebude natolik výnosná, jako nákup Bitcoinu. Bitcoin je zkrátka nejméně rizikovým aktivem k investování.

Myslím si však, že to, co se stalo během posledních pěti měsíců je velice zajímavé. Pokud se vrátíme v čase do minulých Vánoc, vidíme, že poplatky za transakci se pohybovaly okolo asi 3 satů z vbyte. Měli jsme bloky, produkované každých 10 minut, které obsahovaly asi 600 dolarů poplatků. Tudíž, výplaty těžařům se pohybovaly okolo 100,000 dolarů, přičemž poplatky stály někde od 300 do 600 dolarů za blok. Takže, poplatky za transakce byly pouze 1 % z celé výplaty těžařům. Byly maličké.

Nicméně, to, co se odehrálo za posledních 5 měsíců, bylo tím, že Bitcoin prošel masivním vzestupem ceny a výplaty se zvedly na 200,000 dolarů a více. Dále jsme sledovali poplatky za transakce v bloku vystřelit i na 6 BTC, což je asi 180,000 USD poplatků. Zkrátka, vidíme zvýšení plateb za poplatky o 100x. V tento moment se poplatky za transakce začaly pohybovat okolo stejných hodnot jako odměny za vytěžení bloku.

Pokud jste investorem do těžby Bitcoinu, pokud těžíte Bitcoin a pokud hledáte býčí tezi, potřebujete vidět právě tohle: poplatky za transakce dosahující stejných hodnot jako odměna za bloky. Dále, potřebujete mít jistotu, že poplatky za transakce porostou mírou vyšší, než je hashrate. Takže, pokud hashrate roste o 20 % ročně, zatímco poplatky rostou o 30 % ročně, tak tomu říkám doopravdy kvalitní byznys. Opravdu hodně, hodně dobrý byznys.

Tudíž, ve světě, kdy máme poplatky za transakce okolo 1 %, zatímco výplaty za těžbu bloků se snižují o 18 % ročně, potom jednoduše vidíte medvědí, prodělečný scénář.

Takže nakonec, věřím, že to, co se stalo s Ordinals a NFT na Bitcoinu, je něčím, jako přeskočením oné propasti ze strany medvědího scénáře do nynějšího velmi býčího scénáře. Pokud bych já sám byl těžařem, byl bych nyní v naprosté euforii.

Dlouhodobě je jasné, že bude mít celá věc obrovskou varietu implikací. Pokud mám možnost do Bitcoinu navždy zapsat kousek umění, jako je NFT, což je v podstatě libovolné umění, je to zajímavé. Nicméně, co když mohu do Bitcoinu zapsat něco jako moje poslední životní slova? A pokud je mými posledními slovy to, že provedu transakci 1 miliardy dolarů tobě, jako moc to pro tebe bude znamenat, jakou to bude mít hodnotu? Jaký význam bude mít tento testament jako navždy žijící, nesmazatelný zápis v Bitcoin blockchainu, který je kryptograficky verifikovaný? Zaplatil bys za to 20 babek? Zaplatil bys 100? (hosté přikyvují)

Tak vidíš, máme tady velmi zajímavé možnosti, zajímavé aplikace.

Pokud jsem korporace a rozhodnu se, že chci investovat miliardu dolarů a podepíšu to v DocuSign a zároveň se obávám, že za tohle budu moct být v budoucnu souzen za miliardy, připlatím si 100 dolarů za to, že tuhle smlouvu navždy vypálím do nezměnitelného blockchainu? Možná, ano, asi ano.

Pokud mám významnou zprávu, kterou chci sdílet s celým světem a nechci, aby mě cenzurovaly libovolné vlády zemí, připlatím si 20 dolarů za nezničitelnost této zprávy? Ano, samozřejmě.

Takže, to, co si nyní lidé začínají uvědomovat je, že možnost a schopnost zapsat cokoli do Bitcoin blockchainu tak, aby si s tím nikdo nemohl zahrávat či to smazat po 100 let a dále… víte, kdybyste chtěli například přesunou ropu o hodnotě 10 milionů dolarů z New Yorku do Londýna, bude vás to stát asi tak 350,000 dolarů. A co když mám v plánu přesunout 10 milionů dolarů BTC z New Yorku do Londýna? Co když chci přesunout dokument, smlouvu o hodnotě 10 milionů dolarů?

Pokud byste chtěli prodat kus umění o hodnotě 10 milionů dolarů v aukci, kolik zaplatíte za aukční poplatky? Asi tak 500,000 až milion dolarů za poplatky aukce.

Takže, lidé si mysleli, že transakční poplatky nemají žádnou hodnotu či budoucnost. Nicméně, já sem nyní toho názoru, že poplatky okolo 2 či více dolarů jsou naprosto podhodnocené. Tohle je ten nejcennější, nejvíce důvěryhodná a nejvíce nezměnitelná transakční síť na celém světě.

Pokud bych ti dal 100 miliard dolarů a řekl ti, abys zaútočil na síť Bitcoinu, nezvládl bys to. Pokud jsi stát, potom bys pomocí této hodnoty dokázal Bitcoin možná tak trochu zpomalit.

Takže, na závěr, myslím si, že tou největší implikací Ordinals je, že lidé brali nízké poplatky za samozřejmost. Podhodnocovali těžební síť Bitcoinu. Nyní je zde však najednou obrovské množství spekulací, máme tady signifikantní migraci developerské energie, ze směru ostatních krypto projektů zpátky do Bitcoinu. To je dost dobrá věc, nemyslíte? Je to nevyhnutelné, Bitcoin je nejméně rizikové krypto a nejvíce bezpečná krypto síť.

Krátkodobě uvidíme pohyb spekulací, pohyb vývoje, avšak dlouhodobě je tou opravdovou implikací to, že si uživatelé uvědomí fakt, že je Bitcoin tou nejlepší, nejbezpečnější počítačovou sítí světa.“

Co vy na to? Na které straně Ordinals barikády stojíte? Michael Saylor má jasno, ostatně stejně jako my, od úplného prvopočátku Ordinals…

Pokud se chcete o Ordinals dozvědět více, neváhejte a přejděte na náš první detailní článek a návod!

"Průvodce světem Ordinals: Návod na Bitcoin NFT"

 

5/5 - (3 votes)

Komentáře (0)

Zatím nebyly přidány žádné komentáře.

Připojte se k diskuzi

Zde napište svou odpověď
Vaše jméno
Váš e-mail
Odeslaním komentáře souhlasíte se zpracováním osobních údajů.

Buďte v obraze a
nenechte si ujít novinky z krypto-světa.

Relevantní články, dvakrát měsíčně do vaší emailové schránky.

Váš e-mail
Ukládám..
Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů.