Průvodce světem Ordinals: Návod na Bitcoin NFT

O Bitcoinu kromě cenového vývoje není zhruba od podzimu 2021 ani vidu, ani slechu. Bitcoinoví maximalisté stále dokola omílají výroky Michaela Saylora a před spaním si představují moment, kdy Ethereum bude prohlášeno za “security“, zatímco barevný svět DeFi a NFT scény vzkvétá. Nenechme se však zmást, Bitcoin je i přes vtipný fanatismus určité části krypto scény stále králem trhu a nejodolnější kryptoměnou světa. Poslední týden však blockchain Bitcoinu žhne pod nátlakem prudké adopce a tisícovky lidí momentálně stahují Bitcoinové jádro a synchronizují své zbrusu nově nainstalované nody.

Co může za tento nenadálý zájem o Bitcoin? Nic jiného, než mnohými nenáviděné NFT “jpegy“. Filozofickou stránku věci si zde osvětlíme pouze úvodem, debat na internetu najdete dost. Nás spíš zajímá, jak najít a získat pár Bitcoinových artefaktů dříve, než se Bitcoin NFT vlna rozvine v tsunami.

Dnes se podíváme, co Bitcoin Ordinals vlastně jsou, kdo je stvořil, jak fungují, jaké jsou nyní nejvzácnější kolekce a neposledně, jak se dá s Bitcoin NFT artefakty obchodovat nebo si je bezpečně přivlastnit.

Co jsou to Bitcoin Ordinals NFT?

Bitcoin Ordinals jsou inovací, za kterou stojí známý Bitcoin developer Casey Rodarmor (@rodarmor).

„Ano, Bitcoin inscription jsou Bitcoin NFT, musím to přiznat. Název NFT se mi moc nelíbí, je docela matoucí a nikdo pořádně neví, co si pod ním představit. Mě osobně se víc líbí název ´digitální artefakty´.“ Vysvětluje v jednom z rozhovorů vynálezce technologie, která umožňuje tvorbu Bitcoin NFT.

Jak co nejjednodušeji popsat, co vlastně Ordinals jsou?

Nejčistější definicí Bitcoinového zápisu (inscription) pomocí protokolu Ordinals je: Bitcoin Ordinals jsou způsobem, jak označit a věnovat identitu jednotkám satoshi a mít možnost takto označené satoshi stopovat při pohybu blockchainem.

Za poslední týden proběhlo označení a vytvoření NFT Ordinals z prvních 10,000 satoshi jednotek. Dále, Bitcoin Ordinals jsou ve smyslu nezaměnitelných tokenů opravdu tím, co slibují. Jejich název i přiřazené médium (nejčastěji libovolný obrázek) jsou doopravdy on-chain. Jak tedy název incription napovídá, tyto NFT jsou nezvratitelně vyryty v blockchainu Bitcoinu. Prvních 10,000 digitální artefaktů zarytých v Bitcoinu tam již zůstane navždy, dost možná déle, než bude žít kdokoli z nás.

Bez přehánění lze prohlásit, že Bitcoin digitální artefakty, zápisy či Ordinals, jsou ve svém smyslu prozatím nejpravějšími NFT tokeny vůbec.

Příklad digitálního artefaktu: Jeden z 100 unikátních do nekonečna rostoucích Bitcoin Tulipánů vykvetlých na satoshi jednotkách zóny 5000-6000.

https://twitter.com/OrdDirectory/status/1623159774354280448

Bitcoin Ordinals NFT dědí veškeré vlastnosti Bitcoinu – jelikož se jedná v podstatě o nejmenší částky BTC, tyto NFT disponují stejným zabezpečením, decentralizací, nezměnitelností a odolností proti cenzuře jako celý Bitcoin. K tomu, abychom si uvědomili hodnotu této propozice nepotřebujeme mozek Einsteina.

Ordinals NFT ve shrnutí z dříve fungibilních, tedy zaměnitelných satoshi jednotek dělají non-fungible jednotky, které po označení již navždy budou disponovat nezaměnitelnou vlastností: obrázkem, videem, zvukem, dokumentem, fotkou či čímkoli jiným, co daného tvůrce napadne a neposledně, co se do daného Bitcoin bloku vleze.

Pokud se tedy chcete zapsat do dějin, můžete se s radostí vypravit do hlubin Bitcoin blockchainu a své satoshi označit třeba svým jménem. Vytváření vlastních Ordinals se naučíme níže.

Škodí Ordinals NFT Bitcoinu?

I přesto, že jsou Ordinals NFT dost možná tím nejzajímavějším, co se na Bitcoinu za poslední rok událo, bitcoinoví maximalisté tuto inovaci nevítají a naopak, určitá zarytých bitcoinerů spekuluje o tom, jak vlnu NFT zastavit či cenzurovat. Nicméně, hned týden po výbuchu v adopci Ordinals NFT to vypadá, že nechvalně známe “ jpegy“ z Bitcoinu jen tak někdo nevyžene.

Z časového hlediska jsme stále na samotném začátku Bitcoin NFT sezóny, nicméně již teď vidíme, že adopce Taprootu, tedy technologii, díky kterým je implementace protokolu Ordinals možná, raketově roste:

https://twitter.com/WClementeIII/status/1623411902880833536?s=20&t=D-oWFDIgwP2VdnYVoMpeuQ

Navíc, pokud bude adopce a obliba Bitcoin NFT pokračovat, potom lze do budoucna předpovídat i velmi pozitivní benefity pro zdraví Bitcoinu. Jednat se může například o výhody jako jsou:

 • Vyšší výdělky pro těžaře
 • Nárůsty v počtu Bitcoin developerů
 • Zvýšení zájmu o Bitcoin ze strany veřejnosti
 • Zvýšení adopce L2 sítě Lighting Network z důvodu zdražení hlavní vrstvy
 • Vyšší zabezpečení Bitcoinu po vytěžení všech 21 milionů BTC díky trhu s poplatky

Ordinals Inscription # 254:

Rozdíly mezi BTC Ordinals NFT a Ethereum NFT

Mezi Bitcoinovými NFT a známějšími „jpegy“ na Ethereu jsou často zásadní rozdíly.

Například, Bitcoin NFT se nachází vždy kompletně on-chain. To znamená, že je vaše NFT vždy naprosto nezměnitelné, necenzurovatelné a veškeré jeho části “dědí“ bezpečnost a decentralizaci Bitcoinu. Lze říci, že toto jsou vlastnosti kvalitního NFT takového, jaké si kolektor představuje.

Oproti tomu NFT na Ethereu mají často rozdílné vlastnosti i kvality. Ethereum má mnoho různých standardů (ERC-721; ERC-1155 atd.) a všechna NFT jsou zde zároveň chytrými kontrakty. Jak víme, chytré kontrakty mohou být zneužity a bezpečnost dané NFT kolekce či individuálního tokenu je závislá na daném kontraktu. Navíc, samotné obrázky některých NFT na Ethereu nejsou uloženy přímo na blockchainu, ale mohou být například pouze nahrané v databázi IPFS nebo jednoduše uložené na libovolném serveru.

Hned ze startu tedy vidíme, že Bitcoin Ordinals na trh přináší opravdové kvality původních kryptoměnových hodnot, které se od Bitcoinu jako takového nijak neodlišují.

„Komu se chce auditovat každé NFT na Ethereu jenom aby měl klid a jistotu, že mu ho nikdo nemůže změnit nebo vzít? Ordinals jsou pravé NFT, které dědí vlastnosti Bitcoinu, není zde třeba žádných auditů.“ Casey Rodarmor

Ordinals NFT kolekce

Momentální “meta“ se točí okolo prvních 10,000 Ordinals NFT. Z nálady trhu lze vidět, že novější kolekce, než je první deseti tisícovka moc trakce nemají.

Pokud se chcete ve světě Ordinals rychle zorientovat, máme pro vás základní rozcestník:

Jak začít s Ordinals?

Ti, kteří si uvědomují propozici Ordinals a jejich budoucí hodnotu, jsou již teď v hlubinách blockchainu a zjišťují, které kolekce z prvních 10,000 mintů jsou stále k dispozici.

Trh je rychlý a prvních 1.000 Ordinals je již dávno rozkoupených, přičemž sekundární trh se například u Ordinals Punk pohybuje okolo 3 BTC za kus. Zóna 1-10,000 je zde stále zajímavá. Pochopitelně lze rovněž očekávat, že další vlna Ordinals již nebude o pořadí, ale zejména o originalitě.

Jelikož zakladatel Ordinals zmiňuje hlavně generativní umění, je možné, že na Bitcoinu uvidíme vlnu podobnou sezóně Art Blocks na Ethereu, během které se do blockchainu zapsaly legendární kolekce jako jsou Chromie Squiggles, Autoglyphs či Ringers.

Pojďme se tedy podívat, jak do trhu vůbec vstoupit.

DŮLEŽITÉ: Bitcoin Ordinals jsou prozatím v rané fázi. Ordinals jsou vždy samotnými satoshi jednotkami, a pokud pošlete do vaší běžné peněženky, spojí se se zbytkem Bitcoinu. Dále, pokud byste z této peněženky odesílali část BTC, může se stát, že odešlete i satoshi, který je vaším NFT a stane se součástí transakce!

Nyní tedy víme, proč k Bitcoin NFTs potřebujeme vlastní nástroje.

V první řadě si budete muset vybrat mezi stažení celého Bitcoin blokchainu a následném napojení na Ordinal Wallet nebo použití peněženky Sparrow Wallet, která umí Ordinals rozeznat.

Návod, jak nainstalovat Bitcoin Core najdete v detailu na Alze: https://www.alza.cz/bitcoin-core-navod

Instalace a používání Ordinal Wallet

V moment, kdy máte plně synchronizovaný Bitcoin Core se můžete pustit do spuštění Ordinal Wallet. Ordinal Wallet potřebujeme, protože se momentálně jedná o jedinou peněženku, která umožňuje kontrolu a selektování jednotlivých satoshi jednotek.

Schopnost označení a kontroly nad jednotlivými satoshi jednotkami je pochopitelně esenciální k tomu, abychom byli se svými vzácnými bitcoinovými artefakty schopni bezpečně manipulovat.

Ordinal Wallet nainstalujte tedy stažením zde a vyberte verzi podle vašeho operačního systému.

 1. Spusťte svůj plně synchronizovaný Bitcoin Core
 2. Extrahujte Ord Wallet zip například do Bitcoin Core složky
 3. Spusťte příkazový řádek přímo ve složce Ord Wallet

 1. Spusťte příkaz wallet create k vytvoření peněženky a pečlivě si zapište svůj nově vygenerovaný seed phrase:

 1. Spusťte příkaz wallet balance a počkejte, než se dokončí proces indexace
 2. Spusťte příkaz wallet receive a zkopírujte a zapište si svoji adresu
 3. Na svoji adresu pošlete libovolný počet BTC a zůstatek zkontrolujte příkazem wallet balance

Jak vytořit vlastní Bitcoin Ordinals NFT?

V moment, kdy máte splněno vše z výše uvedeného návodu, vám nic nebrání ve vytváření vlastních Bitcoin NFT.

Mějte tedy spuštěno Bitcoin jádro, otevřete svoji Ord Wallet a zadejte příkaz wallet inscribe a hned za tento příkaz nakopírujte cestu k danému obrázku či libovolnému souboru, kterým chcete svůj satoshi označit.

Hodně štěstí!

Jak použít Sparrow Wallet k obdržení Bitcoin Ordinals?

Jedná se o naprosto jednoduchý proces. Nainstalujte Sparrowwallet a pojďme na nastavení.

V první řadě pojmenujte svoji peněženku a v nastavení potom zvolte následující:

Vyplňte svůj seed pomocí kliknutí na „generate new“ a VELMI PEČLIVĚ si zapište seed frázi. Zvolte “Confirm Backup“ a v další částí “Import Keystore“.  

Nyní potvrďte nastavení vaší nové peněženky kliknutím na “Apply“ a je to.

Nyní máte nachystanou peněženku, která je kompatibilní s protokolem Ordinals (ord) a hlavní Ordinals Wallet. Pokud tedy chcete později své Ordinals NFT importovat do Ordinals Wallet, můžete tak učinit pomocí funkce “Ord Wallet Restore “BIP39 SEED PHRASE“.

Nakonec, své Bitcoin Ordinals uvidíte v záložce UTXOs, kde si je můžete pojmenovat a označit. Update Sparrow wallet by měl zanedlouho přinést i možnost bezpečného posílání Bitcoin Ordinals.

Nakonec musíme podtrhnout, že zacházení s Bitcoin Ordinals je prozatím velmi technický proces a jelikož zde chybí základní infrastruktura a jednoduchý interface, vždy hrozí ztráta vašich aktiv v případě, že si nebudete dávat pozor!

5/5 - (4 votes)

Komentáře (0)

Zatím nebyly přidány žádné komentáře.

Připojte se k diskuzi

Zde napište svou odpověď
Vaše jméno
Váš e-mail
Odeslaním komentáře souhlasíte se zpracováním osobních údajů.

Buďte v obraze a
nenechte si ujít novinky z krypto-světa.

Relevantní články, dvakrát měsíčně do vaší emailové schránky.

Váš e-mail
Ukládám..
Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů.