Krypto novinky a zprávy za uplynulý týden

Legendární investorka Cathie Wood: „Metaverse je multitrilionový průmysl budoucnosti“

Když přijde řeč na Cathie Wood, mějte se na pozoru. Tato veteránka má ve zvyku předpovídat budoucí trendy opravdu hodně přesně a není tak divu, že je zakladatelkou jedné z nejúspěšnějších investičních firem dnešní doby, Ark Invest. Cathie ostatně v ohledu investicí a tržních pohybů radí i Elonu Muskovi, který pochopitelně dobře ví, komu naslouchat. Tentokrát se Cathie objevila ve zprávách se svou astronomickou předpovědí týkající se nově vznikajícího průmyslu úzce spojeného s kryptoměnami a hracími světy – Metaversem. Pokud jste četli jeden z našich minulých článku „Fenomén: Play to Earn a tokenomika Metaversu“, potom si dobře uvědomujete, o nakolik rozměrném potenciálu je zde řeč.
„Tato technologie s největší pravděpodobností určitým způsobem infiltruje naprosto všechny dnes existující průmyslové sektory. Jak to bude ve finále, to si prozatím nikdo z nás nedokáže představit,“
rozpovídala se Cathie se o své perspektivě v nedávném rozhovoru pro CNBC. Veřejné prohlášení o velmi optimistickém pohledu na budoucnost Metaversu ze strany Cathie Wood přišlo krátce poté, co se v dnes již dobře známém projektu Sandbox prodala parcela pozemku za astronomických 4.3 milionu dolarů. Z tohoto příkladu můžeme názorně vidět, že virtuální svět založený na blockchainu je pro investory zbrusu novým horizontem, ke kterému se po hlavě žene čím dál více movitých společností i jedinců. Jedním z příkladů onoho movitého jedince je ostatně i světoznámý rapper Snoop Dog, který by si s Cathie mohl podat ruce. Snoop Dog, který mimochodem na Twitteru vystupuje pod pseudonymem Cozomo de Medici jakožto NFT investor, svůj pohled na věc dal najevo naprosto jasně. Jeho nedávnou investicí bylo zakoupení sídla přímo v Metaversu Sandbox. Rapperův krok je již teď následován dalšími investory, kteří neváhají a obsazují pozemky vedle Snoopova sídla. Jeden z budoucích sousedů si za místečko naproti Snoopovi v Metaversu zaplatil 450,000 USD.  

Příznivé krypto regulace na obzoru!

Po dlouhé době se dočkáváme přímého opaku čínských “banů“ nebo přehnaně přísných regulací a zákazů kryptoměn ze strany americké vlády. Vypadá to, že alespoň Evropská unie má v plánu vykročit správným směrem. Nový návrh zákona EU o regulacích kryptoměn se bude týkat většiny sektorů kryptoměnového průmyslu, a to kupodivu pozitivně. Konkrétně se bude jednat například o kompletní vynechání jakýchkoliv regulací v ohledu na NFT komodity, které tím pádem zůstanou od jakýchkoli zásahů regulátorů osvobozeny. NFT investoři, stejně jako vývojáři z Evropské unie se tedy mohou pochopitelně radovat. Stejně na tom budou i takzvané utility tokeny, jež se používají pouze v rámci dané decentralizované aplikace neboli dappu. Podobně na tom zůstanou i airdropy. Zářným příkladem velmi výnosného airdropu je komunitní rozdání tokenu v rámci užívání decentralizované burzy Uniswap, který proběhl během října minulého roku. Stejně tak bude od regulací ušetřen i výdělek ze stakingu, což se tedy bude týkat i budoucí funkce sítě Ethereum, která bude zanedlouho přecházet právě na Proof of Stake. Sektor kryptoměn, který má EU v plánu naopak regulovat přísně, budou stablecoiny, neboli v jazyku Evropské unie takzvaně “E-Money“. USDT, Dai, USDC a další coiny, které jsou užívány jako zrcadlo hodnoty dolaru, se budou muset připravit na to, že budou v případě EU pod přísným hledáčkem. V tomto ohledu se však taktéž jedná o pozitivní zprávy. Jakožto investoři budeme jedině rádi, pokud budeme mít jistotu, že stablecoiny opravdu můžeme vyměnit za danou “reálnou světovou měnu“.

ETH:BTC projevuje sílu

Napříč naprostému masakru v době psaní tohoto článku (4. prosince 2021), kdy BTC utrpělo razantní ztráty a propadlo se až na 42,000 USD (Binance), existuje jeden graf, který se chová nejen jako by se nechumelilo, ale jako by bull run neztratil ani špetku páry. Jedná se o graf znázorňující cenu ETH v poměru k BTC. V minulosti jsme často během razantních propadů cen BTC pozorovali spíše nárůst v dominanci Bitcoinu, kdy se Ethereum a další altcoiny v porovnání k Bitcoinu propadaly doslova do propasti. Tentokrát je vše naopak a celý propad poměru ETH:BTC výrazně prospěl. Chystá se legendární „flippening“, o kterém Ethereum maximalisté již tak dlouho básní? To se uvidí, nicméně důvodů pro silné Ethereum je zde mnoho. Jedním z nich může být například nedávné oznámení Marka Zuckerberga o rebrandingu Facebooku na Metu a s ním spojeného kapitálu, který se chystá po hlavě skočit do Metaverse projektů. Dalším důvodem může být také chytrost do budoucnosti nahlížejícího trhu, který již teď očekává nástup technologie pro škálování ZK Rollup. ZK Rollup bude dost možná nejvýznamnějším krokem kupředu, který síti Ethereum umožní dosáhnout razantního snížení poplatků za transakce. Pokud se chcete o technologii ZK Rollup dozvědět více (včetně možného budoucího airdropu projektu ZKSync), potom rozhodně sledujte naše nadcházející články.

Když Pentoshi varuje, vyplatí se zpozornit

O tom, nakolik se vyplatí poslouchat veterána a dnes již proslulého technického analytika vystupujícího na Twitteru pod přezdívkou Pentoshi jsme se přesvědčili již před květnovým masakrem kryptoměnových cen, proti kterému Pentoshi varoval jako jeden z mála obchodníků dlouhou dobu předem. Nyní se jeho prozíravost opět osvědčila. Málokdo umí zpozorovat slábnoucí momentum o tolik dopředu, jako Pentoshi. Obavy z technického obrázku grafů navíc Pentoshi podpořil teorií o nadcházejícím zvyšování úroků po celém světě a celkovou snahou světových vlád a centrálních bank o zpomalení rapidního růstu cen a inflace. Prozatím se vše vyplňuje podle plánu.  

FED: „V souvislosti s inflací je načase opustit výraz ‘přechodná‘“

V souvislosti s nedávným oslábnutím síly růstu jak v klasických trzích a indexech, tak i Bitcoinu a kryptoměnách, se nám ve světě rýsují určité fundamentální změny, které nelze přehlížet. Jednou z prvních známek změn bylo objevení nové varianty Covidu, Omicron. První zprávy o tom, že na tuto variantu zřejmě nebudou působit dosavadní vakcíny celosvětové trhy lehce vystrašily a v podvědomí investorů po celém světě začaly vyvstávat traumatické vzpomínky na březen 2020. Zde jsme měli možnost (spolu s výše zmíněným obchodníkem Pentoshim) pozorovat první známky slábnoucího růstu. Pravá brzda pro trhy však nastala až s novým prohlášením Jeremyho Powella o novém přístupu Federálního rezervního systému (FED) Spojených států vůči inflaci. Powell překvapivě změnil svůj dosavadní tón a prohlásil, že inflaci již nadále nebudou považovat za “přechodnou“. Vypadá to, že skupina zkušených investorů, zejména v oblasti kryptoměn, měla celou dobu pravdu – jakmile se začnou tisknout triliony dolarů, není cesty zpět. Nicméně, varovný tón ze strany FEDu je nyní provázen taktéž dřívějším příchodem zvedání úroků, a to ve snaze zabrzdit rapidní nárůst cen a nepřirozený, parabolický trend světových trhů. Monetární politici po celém světě si dobře uvědomují, že pokud nechají inflaci nesvázanou, koledujeme si o malér. Momentálně se tedy mluví o dvou či dokonce třech instancích navýšení úroků během roku 2022. První navýšení by mělo přijít okolo března 2022. Jak víme, trhy jsou schopny reagovat na události předem – jsou takzvaně do budoucnosti vzhlížející. To samé můžeme nyní pozorovat i v případě krachu cen, kdy se například Bitcoin propadl až na hranici 42,000 USD. V reálném čase vidíme, že brzdná taktika FEDu funguje. Zajímavé je rovněž to, že jsme ještě před tímto krachem mohli pozorovat nejmovitější lidi po celém světě rezignovat z postů CEO a prodávat své akcie. Typickým příkladem je zde Elon Musk, který se razantním prodeje akcií Tesla nijak netajil. Nicméně, zajímavostí zde je také fakt, že se naprosto to samé událo i před katastrofálním Covid krachem začátkem roku 2020. A všichni víme, co následovalo poté…

Gaming vlna jde v ruku v ruce s vlnou podvodů

Crypto gaming, Metaverse, NFT… slova, která během posledních pár měsíců hýbala světem. Re-branding Facebooku na Metu, parabolický růst starých dobrých Metaverse projektů typu Sandbox či Decentraland. To vše je v pořádku. Ostatně, souhlasíme s výše zmíněnou hvězdnou investorkou Cathie Wood. Ovšem: spolu s nadšením a novými obzory přichází na trh i nespočet rychlokvašek či rovnou podvodných projektů, jež o sobě beze studu tvrdí, že jsou dalším Sandboxem či World of Warcraftem pro crypto gaming. Stačí se podívat na názornou ukázku toho, jak lehce lze dnes rozjet projekt, který na první pohled vypadá jako AAA titul. V tweetu dole můžete vidět nabídku s největší pravděpodobností velmi mladého podnikatele a vývojáře, který je vám schopen za pouhých 300 dolarů připravit herní titul v základní verzi, ne nepodobný například veleznámému RPG Elder Scrolls: Skyrim.   Proč o tom mluvíme? Již teď je trh naprosto zaplaven stále novějšími herními tituly. Mnohé z nich nepřichází s ničím jiným, než jediným obrázkem či ukázkou ze hry, která byla splácaná za 200 USD v Unity editoru. Tyto tituly přichází na trh s lákavou nabídkou tokenu a možností rychlých výdělků. Vy, jakožto inteligentní investoři, si musíte dobře uvědomit, v jakém případě se jedná o „rychlé prachy“ ze strany zakladatelů projektu, a naopak kdy se jedná o hru, která má potenciál pohnout s trhem a mít reálnou trakci. Pokud vás tato scéna zajímá, doporučujeme si pročíst minulý článek Návod na Crypto Gaming: Jak se vyznat v Metaversu?

NEAR Protokol: další Solana či Avax na cestě?

Pokud jste četli minulý článek Hra o Chainy 1: projekt Avalanche – AVAX, potom jste si dozajista užili vydatnou AVAX sezónu dosyta. Rovněž si také uvědomujete, co znamená pobídkový program v hodnotě stovek milionů dolarů. V případě chainu AVAX se jednalo o 180 milionů dolarů. Dnes nám na trhu začíná vykukovat nový hráč NEAR Protokol, který se chlubí dokonce 800 miliony dolarů. Rozdílem zde je, že se fundování nebude týkat výhradně odměn za “farming“ nebo staking, ale bude se soustřeďovat také na fundování přímého vývoje nových startupů a projektů. O protokolu NEAR od nás uslyšíte brzy více, nicméně již teď je načase začít se vzdělávat. Solana, Avalanche, Luna, Cosmos, to vše jsou hráči všem již dobře známí. Vypadá to však, že NEAR Protokol, který doposud stál v pozadí, má v plánu vstoupit na scénu ve velkém stylu. Pro nahlédnutí na detailní rozbor protokolu NEAR se mějte na pozoru, další díl série Hra o Chainy je za dveřmi. Zdroje: Business Insider. (n.d.). Superstar investor Cathie Wood says the metaverse is a multitrillion-dollar opportunity that will infiltrate every sector. Smith, E. (2021, December 3). Fed's inflation pivot could be catastrophic for stocks, fund manager says. CNBC. Hill, T. (2021, December 3). Bank of England Warning: Likely interest rate hikes could be stalled due to Omicron. Express.co.uk Thurman, A. (2021, October 25). Near protocol offers $800m in grants in bid for DEFI Mindshare. CoinDesk Latest Headlines RSS. [twitter-follow username="btctip_cz" scheme="dark"]. [easy-social-share buttons="facebook,twitter,linkedin" counters=1 counter_pos="inside" hide_names="no" template="tiny-retina"]
4.7/5 - (3 votes)

Komentáře (0)

Zatím nebyly přidány žádné komentáře.

Připojte se k diskuzi

Zde napište svou odpověď
Vaše jméno
Váš e-mail
Odeslaním komentáře souhlasíte se zpracováním osobních údajů.

Buďte v obraze a
nenechte si ujít novinky z krypto-světa.

Relevantní články, dvakrát měsíčně do vaší emailové schránky.

Váš e-mail
Ukládám..
Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů.