Co je NFT, jak se tvoří bublina a kde dává naopak smysl

NFT bouře

Kryptoměnový prostor dostal novou horečku, která se jmenuje NFT. Jak už to v kryptoměnách chodí, tak je příchod (staronového) fenoménu naprosto bláznivý. Tomu nahrává primárně fakt, že stojíme v první části kryptoměnového bull runu.  Na následujících řádcích se podíváme na tři základní oblasti spojené s NFT. Nejprve si řekneme, co je to NFT a jak funguje . Následovat bude zhodnocení stavu NFT v nynějších kontextech a nakonec se podíváme na výhledy budoucnosti pro NFT tokeny. 

Co je to NFT (Non-fungible token)?

Pro pochopení NFT je nejprve potřeba chápat Ethereum a obecně smart kontrakt platformy. Ethereum samo o sobě spustilo revoluci ve světě kryptoměn. Díky svému designu totiž umožňuje komplexní operace, které mají podobu tzv. smart kontraktů. Tedy chytrých smluv. Taková chytrá smlouva může např. nastavit podmínky pro transfer mincí, ale také má možnost vytvářet nové tokeny.  Zatímco nativním platidlem a tedy mincí na Ethereum síti je ETH, tak je zároveň možné vytvářet i další druhy majetků, které těží z bezpečnosti sítě. Těm se říká tokeny. Standardizovanou a nejznámější verzí tokenů jsou ERC20 tokeny. To jsou například stablecoiny, jako je USDT či USDC.  Tokenizovat je možné prakticky vše. Na síti Ethereum tak vidíme např. tokenizovaný Bitcoin a nebo tokenizovaný dolar. Velká většina projektů v kryptosvětě jsou také tokeny na ethereové síti. Pokud si vezmeme příklad USDT, tak zjistíme, že každý token USDT je bez problému zaměnitelný za kterýkoliv jiný USDT token. Všechny jsou stejné a všechny mají stejné vlastnosti.  A tím se dostáváme k NFT. NFT jsou z naprosté většiny postaveny na tokenovém standardu ERC721. NFT znamená non-fungible token a tedy token, který je nezaměnitelný s jiným tokenem. U USDT je úplně jedno, který token vlastníte, ale u ERC721 je každý token originálem a tudíž nejsou jednoduše zaměnitelné.  To v praxi znamená, že se ERC721 tokenový standard hodí pro úplně jiný účel, než který mají ERC20 tokeny. Dobrou paralelou z běžného světa je rozdíl mezi platidlem a obrazem. Zatímco ERC20 by mohlo být v podstatě jako bankovka, tak ERC721 a tedy NFT tokeny jsou spíše jako obrazy. Obojí bude mít hodnotu, ale obojí je velmi rozdílné.  První větší uplatnění NFT tokenů bylo u Cryptokitties. Jednalo se o digitální sběratelské kočičky. Jejich účel? Stejný jako u kartiček hokejistů, prostě je sbíráte a mají hodnotu, protože jim lidé přikládají sběratelskou hodnotu.  NFT cryptokitties Cryptokitties byly prvním uplatněním NFT na velké úrovni, protože se z nich stal hit konce minulého bull marketu. Krypto kočičky neměli žádnou jinou než sběratelskou hodnotu. Od konce minulého bull runu ovšem proběhl masivní rozvoj tohoto odvětví a dnešní NFT si již hledají reálná uplatnění. 

Šílenství propletené s potenciálem

NFT jsou nejnovější módou kryptoprostoru. V podstatě se dá říct, že se mezi NFT strhla extrémní verze zlaté horečky, a to primárně díky mediálnímu zájmu, protože NFT jsou pro širokou veřejnost snáze pochopitelné.  Zlatá horečka NFT má ovšem více podob. To si můžeme ukázat na oblíbených NFT Cryptopunks. Cryptopunks jsou počítačem generované portréty pankáčů, a na následujícím obrázku můžete vidět, že jejich umělecká hodnota opravdu není vysoká.  Cryptopunks NFT Jedná se o velmi jednoduché obrázky, které si každý může vytvořit, kdykoliv se mu zachce. Světová média nicméně zaujala zpráva o největším prodeji NFT v historii, kdy byl punkáč kouřící dýmku prodán za 7.5 milionů dolarů.  NFT krypto pankáč Pokud se nyní ptáte, jestli má takovýto obrázek opravdu hodnotu 7.5 milionu dolarů, tak s velkou pravděpodobností ne. I když je moudré si vzpomenout, za kolik se prodávají sběratelské poštovní známky, které berou svoji hodnotu jednak z historie, jednak z toho, že je dostatek sběratelů, který jim přikládá hodnotu. Opět se jedná o nabídku a poptávku.  Zpráva o prodeji pankáče kouřícího dýmku je nicméně nesmyslná, a dá se to dokázat pomocí přehledů dražby daného NFT.  NFT dražba cryptopunks Zde je jen část historie dražby daného NFT (kompletní historii najdete zde - celkově byly pouze dva transfery tohoto tokenu. Jeden za 12 ETH a druhý za 4200 ETH) , ale jak je vidět, tak se jedná o náhodná čísla, která absolutně nerespektují jakoukoliv logiku dražby. A najednou přišel jeden velký nákup za 4200 ETH. Za tím nákupem je jednoduchá logika. Jedná se o to, že někdo má k dispozici dostatek ETH a sám sobě prodal za 4200 ETH svůj vlastní NFT token.  A celé překvapení je vyřešeno. Logika za tím je jednoduchá. Málokdo si prostuduje historii dražby a majitel tohoto pankáče má najednou něco, o čem se říká, že se to prodalo za 7 milionů dolarů, i když jej osobně to stalo jen jeden transakční poplatek.  Bohužel většina lidí nebude znát kontexty daného fígle a tudíž si nyní bude myslet, že krypto pankáč s dýmkou má nějakou hodnotu. A tak si koupí jiného pankáče na spekulaci a bublina naprostého nesmyslu je na světě. Podobně to bylo i s cryptokitties.  A zde je ilustrováno naprosté šílenství, kterým NFT nyní je. Jedná se o prosté manipulace, které následně vedou k iluzi hodnoty. A právě tuto iluzi už honí lidé, kteří nechápou kontext aukcí. A najednou se vytvoří spekulativní hodnota postavená na fundamentálním nepochopení celé situace. Podobné případy je možné sledovat ve všech různých koutech NFT businessu.  Jedná se o další zlatou horečku, ale za obalem nesmyslů se skrývá i velmi reálné užití. 

NFT po bublině nesmyslů

Většina momentálního NFT hypu je postavena na nesmyslech a radikálních spekulacích. To je prostý fakt. Na druhé straně ovšem existují i hodnotné varianty využití NFT tokenů. Pro představu uvedeme dva příklady.  Jedním z nich je provázání uměleckých děl s NFT tokeny. Vytvoření digitálního obrazu (pro určitou skupinu lidí se jedná o hodnotnou věc) a následné provázání s NFT tokenem již smysl dává. Díky provázání s NFT tokenem bude vždy jasné, kdo daný obraz vlastní.  A nejedná se pouze o autorská práva, jedná se také o distribuční kanály pro samotné umělce. Díky tomu, že mohou své obrazy svázat s NFT tokeny je najednou možnost prodávat své obrazy velmi snadno a s naprostou jistotou vlastnictví.  Díky tomu, že vznikají otevřená tržiště, kam může vlastní NFT nahrát každý, vzniká možnost pro umělce snadno prodávat svá díla a to bez faktické potřeby prostředníka. Stejně jako u BTC tak vzniká podobná situace, kdy NFT tokeny slouží jako prostředek pro eliminaci potřeby důvěry a zároveň eliminuje prostředníky v obchodech, kteří nahrazují právě důvěru.  Druhý a podstatně větší use-case pro NFT tokeny jsou virtuální světy. Díky tomu je nyní možné začít budovat virtuální světy doopravdy vlastněné hráči. Jsou to právě gameři, kteří mají výhodu v intuitivním pochopení hodnoty za digitálními statky.  Pokud např. koupíte NFT token reprezentující právo na vlastnění pozemku v otevřené online hře, tak získáte právo na tom pozemku také budovat to, co vy sami uznáte za vhodné. Díky tomu se otevírá cesta k fungujícímu digitálnímu světu s reálnou ekonomikou.  NFT pozemky token Takovéto využítí NFT tokenů je vždy přímo závislé na ekosystému hry, a opět nejsme tak daleko ve vývoji, aby bylo možné říct, které virtuální světy budou do budoucna úspěšné. Ale hodnota pozemků ve virtuálním světě se bude přímo odvozovat od počtu hráčů a jejich názoru na hodnotu daného statku. 

Závěr

NFT je v tuto chvíli obrovská bublina, která mnohé spekulanty připraví o peníze. Za bublinou ovšem existují způsoby využití, které nejen dávají smysl, ale mnohá odvětví dlouho řeší problémy, které NFT tokeny mohou vyřešit.  Stále je potřeba pamatovat na to, že se nacházíme na počátku a NFT tokeny s námi jsou teprve 3-4 roky. Proto je potřeba obrovské opatrnosti a investoři nakupující NFT by měli chápat rizika spojená s tím, že se jedná o extrémně spekulativní trh, který je celý postaven na dalším spekulativním trhu kryptoměn.  Co z NFT doopravdy bude ukážou až budoucí léta. Jedná se ovšem o velmi zajímavý koncept, který bude mít pravděpodobně velký dopad primárně na gaming, kde se pomocí NFT dají vytvářet hráči řizené světy. Zároveň s tím vznikají také nové modely financování vývoje her.  Nakonec je prostě ale potřeba počkat a zjistit, kam až NFT dosáhnou a v jaké podobě. Do té doby je potřeba maximální opatrnost a dostatek výzkumu, než nějaké NFT investoři nakoupí.  [twitter-follow username="btctip_cz" scheme="dark"]. [easy-social-share buttons="facebook,twitter,linkedin" counters=1 counter_pos="inside" hide_names="no" template="tiny-retina"]
4.5/5 - (8 votes)

Komentáře (0)

Zatím nebyly přidány žádné komentáře.

Připojte se k diskuzi

Zde napište svou odpověď
Vaše jméno
Váš e-mail
Odeslaním komentáře souhlasíte se zpracováním osobních údajů.

Buďte v obraze a
nenechte si ujít novinky z krypto-světa.

Relevantní články, dvakrát měsíčně do vaší emailové schránky.

Váš e-mail
Ukládám..
Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů.