Možná si ještě vzpomenete na projekt OneCoin, jež v roce 2016 znali kryptoměnoví nadšenci po celém světě. Zakladatelé projektu vzniklého v roce 2014 slibovali skvělou kryptoměnu, která bude mít sílu zničit bitcoin. Do projektu postupně investovala řada lidí ze 175 různých zemí a tvůrcům se podařilo na investicích získat 4 miliardy dolarů. Nakonec se ukázalo, že se jednalo o obrovský pyramidový podvod a zakladatelé projektu zmizeli. Spoluzakladatelka Ruža Ignatová je aktuálně jednou z nejhledanějších osob na seznamu Europolu a FBI. Zatímco Ignatová stále uniká, další ze spoluzakladatelů jménem Karl Sebastian Greenwood takové štěstí neměl. Jeho soud proběhl 12. září a za prodej kryptoměny OneCoin a její propagaci dostal Greenwood trest odnětí svobody na 20 let a pokutu 300 milionů dolarů.
Jeden z největších podvodů v kryptoměnovém světě
OneCoin byl ve své době opravdu slavný a v kryptoměnovém světě fungoval téměř celé tři roky. Měnu založila v roce 2014 Ruža Ignatová (někdy přezdívaná také kryptokrálovna) a tvrdila, že se jedná o nejlepší kryptoměnu na světě, která má dokonce potenciál zničit bitcoin. V roce 2017 se ale ukázalo, že se celou dobu jedná o pyramidové schéma, které za tři roky působení vybralo od investorů přes 4 miliardy dolarů. Jednalo se opět o investory, kteří podlehli příslibům velkého zisku a megalomanským řečem zakladatelů projektu. Ukázalo se totiž, že společnost OneCoin netěžila žádné mince, neměla ani žádný vlastní blockchain a cenu tokenu tvůrci v podstatě upravovali tak, jak se jim to zrovna hodilo. Uměle tvořená cena tokenu tedy neustále rostla a investoři věřili, že se jejich vklady zhodnocují zázračným tempem.
OneCoin ve své době způsobil na trhu s kryptoměnami velký humbuk převážně tím, že jej jeho tvůrci neustále přirovnávali k bitcoinu. Projekt přitom neměl žádné skutečné objemy transakcí, neprovozoval žádnou těžbu a tvůrci nikdy neprozradili, jakým způsobem ověřují transakce. Dnes se může zdát, že takový projekt přece nemohl mít tak velký úspěch. Nezapomínejme ale, že v té době ještě neexistovaly projekty pomáhající odhalit podvody v mainstreamu a celé krypto byl jeden velký divoký západ. Greenwood, odsouzený spoluzakladatel projektu OneCoin, se poprvé přiznal k podvodům a praní špinavých peněz v prosinci 2022. Americký státní zástupce Damian Williams označil OneCoin za jeden z největších kryptoměnových podvodů v historii. Tuto větu pronesl dávno před tím, než zkrachovala burza FTX Sama Bankman-Frieda. Greenwood se na internetu rád chlubil svým luxusním životem, značkovým oblečením, drahými hodinkami, luxusními nemovitostmi a jachtami. Často také létal po celém světě luxusním letadlem patřícím společnosti OneCoin. Z peněz investorů si ale hradil také ubytování v luxusních hotelech a dovolené v exotických destinacích.
300 milionů dolarů pokuta a 20 let ve vězení
Soud rozhodl o osudu Greenwooda 12. září 2023 a uložil mu trest 20 let odnětí svobody a pokutu ve výši 300 milionů dolarů. Může se zdát, že 300 milionů dolarů je jako pokuta na jednu osobu příliš. Nezapomínejme ale, že podle posledních zpráv se podařilo společnosti OneCoin získat od investorů přes 4 miliardy dolarů. Trest pro jednoho z nejvýše postavených spoluzakladatelů přichází téměř 7 let od ukončení činnost OneCoinu. Klíčový komplic a hlavní tvář OneCoinu Ruža Ignatová je ale stále na útěku. Zmizela v roce 2017 poté, co byla ve Spojených státech obviněna stejně, jako Greenwood. Ignatová v době fungování OneCoinu cestovala po celém světě a představovala jej prostřednictvím okázalých marketingových akcí. Ty se brzy staly nedílnou součástí pověsti OneCoinu. Do dnes je stále dostupný youtubový kanál projektu, díky čemuž se můžete podívat na reklamní video jedné z největších akcí OneCoinu v Londýně. Ve videu si můžete všimnout Greenwooda i Ignacové.
Z videa můžete sami posoudit, jak velké akce OneCoinu byly a kolik lidí je navštěvovalo. Ignacová samozřejmě od začátku věděla, že lidem nabízí podvod a že OneCoin nemá žádnou skutečnou hodnotu. FBI i Europol ji nyní uvádějí jako jednu z nejhledanějších osob na světě. FBI vypsala odměnu 100 000 dolarů za informace vedoucí k jejímu dopadení. Začátkem roku 2023 se ale objevily informace, že Ignatová byla už před pěti lety zavražděna v Řecku. Tvrdí to bulharská média, která údajně měla přístup k tajným policejním dokumentům. Podle nich Ignatovou zabil nájemný vrah pracující pro místního drogového bosse Hristoforose Amanatidise. Její tělo následně rozsekal na kousky a ostatky hodil do Jónského moře. FBI ani Europol ale informaci nepotvrdil a Ignatová je stále na seznamu hledaných osob. Pokud jde o posledního zakládajícího člena a partnera Ignacové Gilberta Armentu, ten dostal trest 5 let odnětí svobody. Byl obviněn pouze z toho, že vypral 300 milionů dolarů z výnosů projektu OneCoin.
Rate this post
Sdílejte článek
Jaroslav Petřík
Hrozně rád čtu a ještě raději píšu - o kryptoměnách, nových technologiích a knihách. Autora můžete podpořit prostřednictvím Lightning Network zde: petrik@lnbc.cz NOSTR:npub1ntvcjwhawvyxz8cyjywthdcnskvfdsum33f6x0vemvsu3njxaumqtn2uq5