Teroristé nechtějí bitcoin. Kryptoměny ve financování hackerských skupin a extrémistických organizací

Již jsme psali o teroristické organizaci ISIS nebo o tom, jak se kryptoměny využívají ve válce na Ukrajině. Právě teroristické organizace stále častěji využívají kryptoměny k financování svých aktivit a získávání prostředků od svých podporovatelů. Kryptoměny umožňují teroristickým organizacím udržet finanční převody v tajnosti bez toho, aby se musel kdokoliv identifikovat jako majitel účtu. Organizace spojených národů oznámila, že kryptoměny mohou v současnosti představovat až 20 % finančních operací teroristických organizací. Do studia financování těchto organizací se pustila také analytická společnost Elliptic, která označila největší teroristické organizace využívající ke svému financování kryptoměny. Zatímco teroristé kryptoměny vybírají a těží, severokorejská hackerská skupina Lazarus je ve velkém krade. FBI se podařilo vystopovat šest peněženek těchto hackerů a podvodníci teď budou mít daleko složitější jejich bezpečný převod.

Kryptoměny používají známé teroristické organizace

Společnost Elliptic ve své studii prezentuje několik největších teroristických organizací, které využívají kryptoměny. Jedná se o Al-Káidu, Hamás a Islámský stát. Přestože se může zdát, že tyto skupiny tvoří obyčejní lidé, kteří byli naverbováni na ulicích, opak je pravdou. Všechny tyto organizace používají kryptoměny také ke kybernetické kriminalitě, vydírání a dokonce k obchodování a investicím. Ve svých řadách tedy určitě mají také zkušené hackery, kteří pracují s kryptoměnami ve prospěch teroristické organizace. Pomocí kryptoměny obchází také sankce a fakt, že přes běžný bankovní účet může prozradit identitu jejich členů. I tak je ale jisté, že řada příznivců má bankovní účty na svoje jméno a skrytě financují tyto organizace. V takovém případě se ale vystavují nebezpečí odhalení, které v těchto případech vede k mnoha letům vězení. 

Společnost Elliptic dále zjistila, že teroristické organizace využívají více než 30 různých kryptoměn, včetně různých DeFi projektů a stablecoinů. Velice zajímavé je, že většina teroristických organizací přestala používat bitcoin, protože jsou transakce příliš dobře dohledatelné a řadě kryptoměnových analytiků se také daří označovat peněženky, které patří extremistickým organizacím. Ze zprávy vyplývá, že nejpoužívanějším tokenem v teroristických organizacích je v současnosti stablecoin USDT od Tetheru. Počet kryptoměn využívaných teroristickými organizacemi ale stále narůstá. K získávání prostředků používají veřejné sbírky, těží kryptoměny a obchodují na burzách stejně, jako každý jiný investor v oblasti kryptoměn. Digitální aktiva využívají také k interním převodům a často i k odměňování svých členů.

Fiat měny nepovažují za bezpečné

Pravděpodobně nejběžnější formu komunikace přestavují sociální sítě, v čele s aplikací Telegram. Může se ale jednat i o webové stránky obsahující kryptoměnovou adresu pro dary. O financování se přitom často nestará sama organizace, ale pomáhá jim jiná skupina zaměřená na kryptoměny a výběr prostředků pro danou teroristickou skupinu. Podle studie společnosti Elliptic dokáží tyto skupiny na jedné veřejné sbírce vybrat až 1 milion dolarů. Velké teroristické organizace, jako je například Islámský stát, Al-Káida nebo Hamás, získaly z veřejných kampaní v kryptoměnách dohromady více než 3 miliony dolarů. Ve svých skupinách na Telegramu a jiných platformách pak shromažďují lidi, kteří jsou ochotní jim poskytnou finanční podporu. Elliptic upozornila také na souvislost mezi aktivitou peněženek a různými geopolitickými událostmi. To může naznačovat, že v různých částech světa existují členové s přístupem k těmto peněženkám a teroristická organizace je vždy posílá tam, kde jsou zrovna potřeba. 

 

Jednalo se například o peněženky spojené s organizací Palestinský islámský džihád, které zaznamenaly velký příliv prostředků v době, kdy eskaloval konflikt mezi Izraelem a ozbrojenci na Západním břehu Jordánu a v Gaze. Styl vybírání prostředků pro tyto organizace se razantně změnil v roce 2020, kdy Spojené státy a Izrael označili několik peněženek spojených s teroristy. Podařilo se také zatknout několik členů, které peněženky spravovali. V důsledku toho se řada teroristických organizací rozhodlo nevybírat prostředky formou veřejných sbírek vůbec nebo používají pouze kryptoměny. Děje se tak samozřejmě z důvodu, že kryptoměny jsou ve srovnání s běžnými účty anonymní a je daleko složitější prostředky zabavit. Velkým společnostem, jako je například Elliptic, se totiž stále více daří vyhledávat a označovat peněženky, které jsou spojené s kriminální nebo teroristickou činností.

DeFi tokeny a teroristické investice do kryptoměn

Přestože DeFi teroristické organizace téměř nevyužívají, několik studií se zaměřením na konkrétní organizace upozorňují i na využívání některých méně známých DeFi tokenů. Také Elliptic upozorňuje na jednu konkrétní webovou stránku, kterou se ale rozhodli nechat v anonymitě. Podle informací od Elliptic přijímá tato webovka kryptoměny od peněženek, které pracují s DeFi tokeny na oficiálních platfomách. Naznačuje to, že většina prostředků odeslaných na peněženku spojenou s touto webovkou nejsou dary od jednotlivců, ale výnosy z investic majitelů stránky. Více než 21 % prostředků pochází z Etherea a Binance Smart Chainu. Oba blockchainy nabízí řadu tokenů a hlavně stablecoiny, které si teroristické organizace v poslední době oblíbily. Celkově má majitel stránky přes 300 000 dolarů, z nichž 51 000 dolarů pochází ze Solany. Výnosy z obchodování jsou vypláceny z nejrůznějších centralizovaných burz a jsou většinou uchovávány ve stablecoinech USDT a USDC. 

Jako investici můžeme brát také těžbu kryptoměn, která je jedním z nejlepších způsobů, jak získat anonymní tokeny. Teroristické organizace těží kryptoměny, čímž vytváří globálně použitelné peníze bez nutnosti zapojovat jakoukoliv další organizaci. Těžbou kryptoměn se zabývá Al-Káida i Islámský stát. Ten dokonce svým příznivcům připravil návod, jak začít těžit ve prospěch teroristické organizace. Všechny získané poznatky sdílela společnost Elliptic s příslušnými orgány, které díky tomu získají ucelenější přehled o peněženkách extremistických organizací. Analytické společnosti ale nejsou jediné, které rozkrývají síť financování teroristických organizací. Na kryptoměny v terorismu si samozřejmě posvítili také oficiální státní orgány, jako je například FBI. Té se nedávno podařilo identifikovat několik peněženek, prokazatelně spojených s hackerskou skupinou Lazarus Group. Tato severokorejská skupina hackerů je obzvláště nebezpečná, protože vyšlo najevo, že ukradenými prostředky podporuje diktátorský režim Kim Čong-una a nepřímo také výrobu jaderných zbraní.

FBI vystopovala peněženky Lazarus Group s miliony dolarů

Americká FBI vystopovala šest bitcoinových peněženek napojených na severokorejskou hackerskou skupinu Lazarus. Přestože se hackerům poměrně dobře daří zakrývat původ kryptoměn, čas od času jsou vyšetřovatelé rychlejší a vystopují peněženky patřící pachatelům. Několikrát se také podařilo zmrazit kryptoměny ve chvíli, kdy je hackeři posílali skrze velké centralizované burzy. Například v únoru 2023 zablokovaly burzy Binance a Huobi kryptoměny v hodnotě 1,4 milionů dolarů, které byly spojené se severokorejskými hackery. Burzám se podařilo zablokovat také 63 milionů dolarů, které hackeři ukradli při útoku na Harmony Bridge.

Šest nově nalezených peněženek pod správou skupiny Lazarus obsahuje přibližně 1 580 bitcoinů v hodnotě 40 milionů dolarů. Tyto prostředky pravděpodobně pocházejí z různých hackerských útoků, které skupina podnikla v průběhu posledního roku. Ukradené prostředky se v době psaní článků stále nacházejí na peněženkách, přestože skupina Lazarus určitě ví, že FBI tyto adresy odhalila. Nyní bude pro hackery daleko složitější kryptoměny převést tak, aby se ztratily z hledáčku vyšetřovatelů z FBI. Na peněženky s miliony dolarů se můžete podívat také.

3LU8wRu4ZnXP4UM8Yo6kkTiGHM9BubgyiG

39idqitN9tYNmq3wYanwg3MitFB5TZCjWu

3AAUBbKJorvNhEUFhKnep9YTwmZECxE4Nk

3PjNaSeP8GzLjGeu51JR19Q2Lu8W2Te9oc

3NbdrezMzAVVfXv5MTQJn4hWqKhYCTCJoB

34VXKa5upLWVYMXmgid6bFM4BaQXHxSUoL

Všechny adresy dostaly také největší burzy světa, aby mohly případné transakce pocházející z těchto peněženek ihned zablokovat. V případě hackerské skupiny Lazarus se rozhodně nejedná o malé částky a jejich zablokování by mohlo řadě uživatelů dát naději, že své prostředky získají zpět. Jen v loňském roce ukradli hackeři ze skupiny Lazarus téměř 1 miliardu dolarů. Společnost TRM Labs stopovala aktivitu skupiny až do roku 2018 a celkovou škodu vyčíslila až na 2 miliardy dolarů. 

5/5 - (2 votes)

Komentáře (0)

Zatím nebyly přidány žádné komentáře.

Připojte se k diskuzi

Zde napište svou odpověď
Vaše jméno
Váš e-mail
Odeslaním komentáře souhlasíte se zpracováním osobních údajů.

Buďte v obraze a
nenechte si ujít novinky z krypto-světa.

Relevantní články, dvakrát měsíčně do vaší emailové schránky.

Váš e-mail
Ukládám..
Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů.