Přehled kryptoměn v nelegálních aktivitách. Jak se platí za nájemné vraždy, kradené zboží a drogy?

Díky analytickým společnostem zpracovávajícím velké množství dat můžeme čas od času zhodnotit, jak se kryptoměny používají pro platby za trestnou a nelegální činnost. Přestože fiat měny, v čele s americkým dolarem, dominují nelegálním transakcím, i kryptoměny používají zločinecké organizace po celém světě. Řada kryptoměn je ale transparentní co se transakcí týče a je možné sledovat některé zločince a jejich používání kryptoměn. Velice přínosné jsou kryptoměny také pro vyšetřovatele, kteří jsou schopni sledovat řetězec transakcí zločineckých organizací. Díky tomu mohou odhadovat strukturu a fungování organizace. Analytická společnost TRM Labs zpracovala data ohledně nelegálních obchodů a kryptoměn a vypracovala zajímavou studii

Nezákonné obchody

V nezákonných obchodech figuruje většinou nelegální zboží, za které přijímají zločinci platby v kryptoměnách. Zatímco v reálném světě se nejvíce používá americký dolar, při nákupu na darknetu, fórech nebo jiných nelegálních stránkách platí většina klientů kryptoměnami. Jedná se totiž o anonymní cestu, jak zaplatit za zboží bez udání osobních údajů. Pokud se nakupující postará o to, aby měl anonymní kryptoměny, nelze je následně spojit se žádným jménem. Darknetová tržiště se specializují na prodej drog nebo nabízí ukradené osobní údaje. Vynechat nelze ani platby za sexuální materiál, především ten, na kterém se objevují nezletilí.

Nezákonné obchody s drogami

Obchodování s drogami se v naprosté většině případů odehrává na darknetových tržištích, která není třeba více představovat. Jedním z těch nejslavnějších bylo tržiště Silk Road, po jehož zavření zabavila americká vláda desítky tisíc bitcoinů, které se letos chystá prodat. Podle průzkumu společnosti TRM Labs bylo v roce 2022 na darknetových tržištích utraceno celkem 1,49 miliardy dolarů. Více než 80 % těchto prostředků bylo utraceno na nelegálních tržištích v ruském jazyce. Největší existující tržiště fungující na západě pod názvem ASAP Market zpracovalo jen 10 % tržeb na globálním trhu. Ukázalo se také, že většina ruskojazyčných darknetových tržišť přijímá pouze bitcoin, zatímco západní klienti raději používají Monero, které je daleko anonymnější. Následující graf ukazuje podíl ruskojazyčných tržišť (Russian-language DNMs) a západních tržišť (Western DNMs - DarkNet Markets).

Internetová kriminalita

Prodej drog a jiných nelegálních předmětů na internetu by nemohl fungovat bez tržišť a fór. Ty hrají významnou roli v nezákonném obchodování na internetu tím, že umožňují zločincům nabízet své zboží a zprostředkují obchod. Tyto fóra samozřejmě vybírají za své služby poplatky v kryptoměnách. Může se jednat například o registrační poplatek, platbu za reklamu či propagaci konkrétního příspěvku nebo podíl z uskutečněného obchodu. Společnost TRM Labs se zaměřila na dvě taková fóra - Exploit.in a Cracked.io. V prvním případě se jedná o ruské fórum o kyberkriminalitě založené v roce 2005. Diskuze na tomto fóru se zaměřují na poskytování informací ohledně bezpečnostních trhlin, které pak hackeři využívají při napadání nejrůznějších webů a služeb. Ve druhém případě se jedná o americké hackerské fórum s více než 3,5 miliony uživatelů a 22,6 miliony příspěvků o hackingu, crackování a podobných tématech. Součástí webu Cracked.io je také tržiště s nelegálními produkty. Tato platforma pravidelně mění své kryptoměnové peněženky.

Obchodování s lidmi a pašování migrantů

Navzdory přesvědčení, že se kryptoměny používají jako platební prostředek pro obchodování s lidmi, výzkum TRM naznačuje, že je spíše až druhotným prvkem. Spojení mezi kryptoměnami a obchodem s lidmi se objevuje spíše v případech, kdy jsou nelegální imigranti placeni v kryptoměnách. Jedná se například o call centra, která navolávají nezkušené obchodníky a nabízejí zaručené zbohatnutí. Tyto podvody spoléhají na psychologickou manipulaci a získání co největšího vkladu od oběti. Podle FBI jsou pracovníkům v těchto call centrech nejdříve nabízeny vysoké výdělky. Později jsou jim ale zabaveny pasy a jsou nuceni obvolávat oběti a nabízet jim podvodné služby. Například nedávno filipínské úřady údajně zachránily desítky lidí. Ti byli nakoupeni, aby pracovali v call centru nabízející kryptoměnový podvod. Call centrum mělo sídlo v Kambodži. 

Sexuální materiál

Společnost TRM analyzovala více než 3 miliony dolarů odeslaných na kryptoměnové peněženky spojené s prodejem sexuálního materiálu s dětmi během roku 2022. Zajímavé ale je, že více než dvě třetiny těchto plateb bylo provedeno na peněženky podvodníků, kteří za poplatek nabízejí přístup k takovému materiálu. Ve skutečnosti se ale jedná pouze o podvod a kupující naštěstí žádný nezákonný materiál nezíská. Tento velký podíl podvodů může naznačovat to, že praví šiřitelé tohoto zakázaného materiálu operují skrytě a nabízejí své služby pouze lidem, kteří na ně získají kontakt. Studiem těchto transakcí mohou vyšetřovatelé získat informace o pravidelných nakupujících i prodejcích. Následující graf ukazuje poměr podvodných transakcí (Scammers) a ostatních, které by mohly končit předáním nelegálního materiálu (Other). Jde ale o pornografii zachycující děti, každý okradený "zákazník" si to tedy stokrát zaslouží.

Vražda na objednávku

V posledních několika letech došlo k výraznému nárůstu pokusů o využití kryptoměn k platbě za nájemnou vraždu. Vzhledem k charakteru informací ale není možné potvrdit jedinou vraždu, která by byla prokazatelně spojená s platbou kryptoměnami. Existují ale důkazy o poptávce vraždy za kryptoměny, což potvrzuje stíhání několika osob, které se pokusily objednat vraždu a zaplatit kryptoměnou. V roce 2022 se muž z Los Angeles přiznal k objednávce nájemné vraždy poté, co odeslal bitcoiny v hodnotě 13 000 dolarů jako platbu za vraždu ženy, která jej odmítla. Ve stejném roce dostala žena z Mississippi desetiletý trest odnětí svobody za to, že se pokusila objednat vraždu svého manžela, za kterou zaplatila 10 000 dolarů v kryptoměnách. Podobné události se ale objevují i v Evropě. Například v roce 2021 zatkl Europol ve spolupráci s italskou policií muže, který si objednal vraždu své manželky za 10 000 euro, platbu provedl v bitcoinech.

Nezákonné platby

Kromě nezákonného zboží se kryptoměny využívají také k obcházení kontrolních mechanismů bank a zakrytí totožnosti. Tyto platby nejčastěji míří k teroristickým organizacím, zkorumpovaným úředníkům nebo jednotlivcům na sankčních seznamech. Kryptoměny jsou bohužel běžnou součástí plateb, které by mohly odesílatele nebo příjemce dostat do vězení. 

Financování terorismu

O financování terorismu, tedy poskytování finančních prostředků teroristickým organizacím, jsme psali nedávno. Kryptoměny se v této oblasti používají pro svou částečnou anonymitu a snadné transakce po celém světě. Například hnutí Hamás ale veřejně prohlásilo, že s přijímáním bitcoinů končí, protože jsou platby příliš dobře dohledatelné. Například o financování teroristické skupiny ISIS si můžete přečíst v článku: Analytická služba TRM Labs objevila kryptoměnové transakce prokazatelně spojené s ISIS. Používání kryptoměn ve financování těchto organizací stále narůstá. V roce 2022 zaznamenala společnost TRM Labs nárůst o 240 % v používání USDT a 78% nárůst  v používání bitcoinu. Viditelný nárůst zaznamenali také v používání centralizovaných burz pro praní špinavých peněz. Řada z nich totiž své klienty nekontroluje a svou neaktivitou umožňují propírat prostředky na financování terorismu a jiných nelegálních činností. 

Úplatkářství a korupce

Také v této oblasti došlo k několika případům úplatkářství ve formě kryptoměn. Například v roce 2021 údajně zakladatel FTX Sam Bankman-Fried zaplatil čínským úředníkům 40 milionů dolarů v kryptoměnách za to, že rozmrazí řadu firemních účtů obsahující kryptoměny v hodnotě více než 1 miliardy dolarů. V roce 2022 zase obvinilo americké ministerstvo spravedlnosti dva čínské zpravodajské důstojníky z toho, že se pokusili podplatit zaměstnance americké vlády částkou 61 000 dolarů v kryptoměnách. Za své prostředky chtěli po zaměstnanci aby vynesl dokumenty související s vyšetřováním čínského technologického gigantu Huawei. Kryptoměny byly ale použity také k podplácení voličů, když během volební kampaně v roce 2019 rozdával kandidát na guvernéra v ruském Petrohradě kryptoměny výměnou za příslib jejich hlasu.

Špionáž

Špionážní činnost může zahrnovat převod kryptoměn na podporu shromažďování zpravodajských informací. Díky částečné anonymitě a rychlým převodům po celém světě jsou kryptoměny atraktivní možností, jak financovat špióny. Například v roce 2022 byl americký jaderný inženýr Jonathan Toebbe se svou manželkou odsouzen k 21 letům vězení za pokus o předání tajné technologie jaderného pohonu cizí zemi. Při výměně informací s nastrčenými agenty FBI, kteří se vydávali za zahraniční kupce, požadovali manželé platbu v Moneru. V prosinci 2022 zase Írán popravil čtyři údajné izraelské špiony, kteří přijímali peníze na vyzvedačskou činnost v kryptoměnách. V témže roce zatkla Jižní Korea dva své občany za údajné přijímání kryptoměn za účelem špionáže ve prospěch Severní Koreje.

Export a sankce

Platby za převoz nelegálního zboží byly vždy prováděny v hotovost, s příchodem kryptoměn se ale platby do zahraničí výrazně usnadnily. Čínská univerzita v Hongkongu dokonce v roce 2019 provedla výzkum, který ukázal, že kryptoměny jsou v Číně hojně využívány převaděči a obchodníky se zakázaným zbožím. Podobně mohou kryptoměny usnadnit život také lidem na nejrůznějších sankčních seznamech. Spojené státy již dlouho varují, že Severní Korea, Írán a Rusko mohou využívat kryptoměny k obcházení sankcí. Také Evropská unie v posledních měsících podniká kroky k tomu, aby zabránila Rusku v obcházení sankcí uvalených v důsledku invaze na Ukrajinu v minulém roce. Kryptoměny ale nenabízí dostatečnou likviditu na to, aby přes ně mohly posílat peníze celé státy. Konkrétně Rusko by muselo mít (při současné ceně bitcoinu) k dispozici téměř všechny dosud vytěžené bitcoiny, aby kapitalizace stačila k transakcím na státní úrovni. 

5/5 - (1 vote)

Komentáře (1)

  • Reakce

    Tato zpráva jen potvrzuje to, co už v roce 2019 napsal Dominik Stroukal ve své knize Sex, Drogy a Bitcoiny – celý tzv. Darknet je spíš jen kupa podvodů, placení vražd kryptem atd. jsou jen pověry.

Připojte se k diskuzi

Zde napište svou odpověď
Vaše jméno
Váš e-mail
Odeslaním komentáře souhlasíte se zpracováním osobních údajů.

Buďte v obraze a
nenechte si ujít novinky z krypto-světa.

Relevantní články, dvakrát měsíčně do vaší emailové schránky.

Váš e-mail
Ukládám..
Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů.