Analytická služba TRM Labs objevila kryptoměnové transakce prokazatelně spojené s ISIS

Podle společnosti TRM Labs a jejich výzkumu používá nechvalně známá teroristická organizace ISIS centralizované burzy k vybírání prostředků v kryptoměnách. Podle získaných dat používají teroristické skupiny po celém světě spojené s ISIS kryptoměny k získávání finančních prostředků. K těmto informacím se dostala společnost TRM Labs důkladnou analýzou kryptoměnových transakcí, které by mohly souviset s teroristickými organizacemi. Pomocí získaných adres identifikovali společně s burzou prostředky určené této teroristické organizaci. Všechny účty byly nahlášeny tamním úřadům. Dotčená centralizovaná burza nebyla jmenována.

Teroristé používají centralizované burzy

Podle TRM Labs získalo několik skupin podporujících ISIS v Tádžikistánu během roku 2022 přibližně 2 miliony dolarů v USDT na Tronu. Tyto skupiny také prováděly nábor nových bojovníků pro afghánskou část skupiny ISIS. TRM Labs se podařilo transakce těchto skupin stopovat až na centralizovanou burzu. Ta následně identifikovala účty spojené s ISIS a nahlásila celý incident tamním úřadům. Výsledkem bylo, že 22. června byl v Turecku zatčen jeden ze sponzorů ISIS Šamil Hukumatov. Ve zprávě se mluví také o další skupině, která vybrala přes 517 tisíc dolarů přímo na účet centralizované burzy se sídlem v Indonésii. Kampaň této skupiny vybírala peníze na osvobození členů ISIS, kteří jsou držení v syrských internačních táborech. Zajímavé je, že se většinou nejednalo o malé částky a půl milionů dolarů se vybralo poměrně rychle ve vysokých částkách. Všechny přijaté transakce byly okolo 10 000 dolarů ve stablecoinech. 

Datoví analytici v TRM Labs získali informace také o transakcích v Pákistánu. Tam během 12 měsíců vybrali na financování skupiny ISIS 40 000 dolarů, přičemž celá kampaň se tvářila jako podpora obětem zemětřesení v Turecku a Sýrii v únoru 2023. V Afghánistánu dokonce existuje celá mediální organizace, která se snaží propagovat myšlenky ISIS a také přijímá prostředky v kryptoměnách. Společnost TRM Labs uvedla, že identifikovala peněženky kontrolované touto mediální organizací, které obržely i 10 tisíc dolarů. Kryptoměny bohužel v posledních letech začaly využívat také teroristické organizace a povstalecké skupiny po celém světě. V roce 2021 zmrazila burza Binance údajně hned několik účtů, které patřily militantnímu křídlu skupiny Hamás. Na těchto peněženkách se během jednoho měsíce nahromadilo přibližně 80 000 dolarů v kryptoměnách. Právě tato možnost stopovat transakce zřejmě donutila skupinu Hamás vzdát se bitcoinu, jako platebního prostředku. Zástupci skupiny to veřejně oznámili v dubnu 2023.

Podpora ISIS v různých státech

Pro zajímavost můžeme ještě uvést, jaká je podpora ISIS v jednotlivých státech. Jedním z nich je například Tádžikistán, kde byly v roce 2022 vybrány 2 miliony dolarů v USDT. Místní organizace ISIS používala kryptoměny především pro nábor nových členů z řad Tádžiků. Ti pak po boku ISIS bojují proti tádžické vládě. ISIS začal v Tádžikistánu operovat právě v roce 2022, po výše zmíněné kampani na nábor nových členů. ISIS za pomocí kryptoměn operuje také v Indonésii, kde v roce 2022 přijal jeden člověk více než 500 tisíc dolarů. Prostředky byly samozřejmě určeny na financování ISIS. TRM Labs následně identifikovala peněženky a propojila je se skupinou ISIS a jejími kampaněmi v Sýrii. Tyto prostředky jsou údajně používány také na platbu výkupného za členy ISIS držené v syrských táborech. Laxní přístup indonéských směnáren zapříčinil, že se řada z nich objevila na sankčním seznamu OFAC, společně s řadou indonéských státních příslušníků. Ti zprostředkovávali převody peněz z Indonésie ke členům ISIS v Sýrii. 

Také v Pákistánu začala mediální společnost v druhé polovině roku 2022 propagovat svou sbírku v kryptoměnách. Pákistánská část ISIS vznikla již v roce 2019 a v Pákistánu od té doby provedla řadu útoků. Ty obvykle cílili na místní bezpečnostní složky. Nejaktivnější mediální skupina spojená s ISIS se ale nachází v Afghánistánu. Zejména v jižní a střední Asii produkuje společnost al-Azaim obsah v nejméně 7 jazycích. Peněženky této skupiny objevili v TRM Labs už v roce 2022. Přestože peněženka vykazovala transakce za méně než 10 000 dolarů, podařilo se prokázat, že kryptoměny slouží k financování operací tamní části ISIS. Všechny výše zmíněné skupiny mají navíc společnou ještě jednu věc. Propojení s kampaněmi na získání kryptoměn pro ISIS v Sýrii, která zůstává centrem používání kryptoměn v ISIS. Místní burzy jim značně usnadňují práci, protože nepožadují tak přísné ověření uživatele, jak to známe z Evropy. 

Rate this post

Komentáře (0)

Zatím nebyly přidány žádné komentáře.

Připojte se k diskuzi

Zde napište svou odpověď
Vaše jméno
Váš e-mail
Odeslaním komentáře souhlasíte se zpracováním osobních údajů.

Buďte v obraze a
nenechte si ujít novinky z krypto-světa.

Relevantní články, dvakrát měsíčně do vaší emailové schránky.

Váš e-mail
Ukládám..
Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů.