Malý průvodce peněženkovými pojmy. Máte hot nebo cold wallet? A je custodial nebo non-custodial?

Investoři kupující kryptoměny musí uvažovat také o tom, jak své prostředky bezpečně uložit. Dlouhodobí střadatelé využívají Cold wallet, tedy studené peněženky, ke kterým není potřeba přistupovat často a kryptoměny jsou na nich bezpečně uloženy. Jednou z nich je například český Trezor, který je po celém světě považován za jedno z nejbezpečnějších úložišť kryptoměn. Pokud ale potřebujete ke kryptoměnám přistupovat častěji, využijete spíše Hot wallet, kterou můžete mít stále při sobě. Využijete ale Custodial nebo Non-custodial peněženku? A není lepší rovnou založit multisig peněženku a na ni uložit všechny životní úspory? Pokud vám použité termíny nic neříkají, je na čase se dozvědět o tom, jak uložit kryptoměny (zejména bitcoin) a jaké možnosti lze využít. Vše má totiž své výhody i nevýhody. 

Custodial vs Non-custodial

První věc, kterou se musíte o své nové peněžence dozvědět je, zda dostanete své privátní klíče nebo je za vás bude spravovat třetí strana. Mezi custodial peněženky rozhodně patří například burzy. Ty vám k obchodnímu účtu vytvoří příslušnou peněženku, na kterou je možné odesílat kryptoměny. Burzy ale nesdílí privátní klíče s majitelem dané peněženky. Znamená to tedy, že se o vaše kryptoměny stará sama burza či jiná služba, kterou se rozhodnete k uložení kryptoměn využít. Může se jednat o různé stakingové služby či půjčovací protokoly. V takovém případě má privátní klíče k dispozici pouze provozovatel a uživatel k nim nemá přístup. Pokud je tato třetí strana hacknuta nebo zkrachuje, můžete o všechny své prostředky přijít. Se samotnou službou totiž zaniknou také všechny peněženky, které bez privátních klíčů nebudete schopni obnovit. Custodial peněženky tedy využijte jen na prostředky, o které můžete přijít. Zde platí zlaté pravidlo kryptoměnových investorů: Not Your Keys, Not Your Coins.

Na druhou stranu Non-custodial peněženky jsou v současnosti považovány za jedno z nejbezpečnějších uložišť. Tou nejpoužívanější je česká hardwarová peněženka Trezor. Při prvním zapnutí vám Non-custodial peněženky vygenerují seed, který je potřeba si zapsat. Samozřejmě offline, nejlépe na papír nebo železnou destičku. Pomocí takto uloženého seedu můžete peněženku kdykoliv obnovit v případě, že o svůj Trezor přijdete. Seed máte k dispozici pouze vy a váš Trezor a není uložen na žádném online serveru. Pokud by tedy Trezor ukončil svou činnost a všechny jejich peněženky by přestaly fungovat, stačí seed zadat do jiné služby a peněženka se všemi prostředky se vám obnoví. Tento seed je základním bezpečnostním prvkem. Znamená to ale, že máte za své kryptoměny zodpovědnost a nikdo vám nepomůže v případě, že bude váš seed kompromitován. Často se tak stává v důsledku phishingových útoků, které nezkušené uživatele zmanipulují k zadání seedu do falešného formuláře. Pokud svůj seed někomu odhalíte, riskujete, že o své prostředky přijdete. 

Burzy a směnárny

O držení kryptoměn na burzách a směnárnách toho již bylo napsáno mnoho. V posledních letech se navíc několikrát ukázalo, že držet všechny své prostředky na burze rozhodně není dobrý nápad. Burza může ze dne na den zakázat výběry a zkrachovat, jako se tomu například stalo u burzy FTX. Po krachu tohoto giganta přišly o své kryptoměny tisíce investorů a do dnešního dne není jasné, zda získají prostředky zpět. Po pádu FTX se také začala rapidně snižovat zásoba kryptoměn uložených na burzách a zároveň stouply prodeje hardwarových peněženek. Lidé si totiž uvědomili, že svěřovat své peníze v kryptoměnovém průmyslu není dobrý nápad. Zatímco běžné fiatové banky mají nastavených řadu ochranných mechanismů a v případě problémů mohou požádat o pomoc stát, kryptoměnová burza je jen obyčejná společnost, která může zkrachovat. V takovém případě se neobjeví žádný orgán, který by se snažil vaše kryptoměny zachránit. 

Kryptoměnoví investoři by tedy měli nechávat na burzách a směnárnách jen kryptoměny, se kterými chtějí aktuálně obchodovat. Prostředky, u kterých předpokládají delší dobu úschovy by měly putovat na peněženku. Nejlépe na Non-custodial peněženku, ke které máte k dispozici privátní klíče a nikdo je za vás nedrží v online úschově. V případě, že ukládáte peníze na Custodial peněženku, podstupujete stejné riziko jako na burzách. 

Výhody držení kryptoměn na burzách a směnárnách

 • Možnost rychle obchodovat s kryptoměnami
 • Účet je poměrně snadné vytvořit. Stačí registrace e-mailem a heslem

Nevýhody držení kryptoměn na burzách a směnárnách

 • Méně bezpečné než Non-custodial peněženky
 • Svěřujete všechny své prostředky třetí straně
 • Hackeři a podvodníci mohou burzu napadnout a odcizit vaše kryptoměny
 • Not Your Keys, Not Your Coins

Hot Wallets

“Horké peněženky” jsou nejčastěji mobilní aplikace či rozšíření do prohlížečů. Jedná se o peněženky, na kterých by investor měl držet jen prostředky se kterými chce aktuálně operovat. Přestože řada peněženek zobrazí seed, který si můžete zapsat, jejich nevýhoda je neustále připojení k internetu. Takové peněženky jsou neustále vystaveny hrozbě útoku hackerů a to i v případě, že máte svůj seed bezpečně zapsaný a schovaný doma. Hackerskému útoku byla vystavena například peněženka Atomic, která je Non-custodial a její uživatelé měli své privátní klíče k dispozici. Ukázalo se ale, že hackeři byli schopni vykrást peněženky tisíců uživatelů po prolomení zabezpečení této služby. Mezi oblíbené peněženky tohoto typu patří například MetaMask, který můžete mít v telefonu nebo v prohlížeči v podobě rozšíření. Zvolit můžete také TrustWallet, ověřenou a dlouho fungující peněženku. Ani v jednom případě se ale nejedná o nejbezpečnější uložení vašich prostředků.

Výhody držení kryptoměn na Hot wallets

 • Pohodlné a rychlé vytváření transakcí
 • Snadná instalace a nastavení
 • Máte kontrolu nad svými privátními klíči
 • Velký výběr peněženek podporující nejrůznější kryptoměny

Nevýhody držení kryptoměn na Hot wallets

 • Méně bezpečné než Cold wallets i za předpokladu, že máte své privátní klíče
 • Zranitelnější proti hackerským útokům

Cold Wallets

“Studené peněženky” by měl využít každý, kdo má v kryptoměnách větší obnos peněz. Jedná se o nejbezpečnější úložiště kryptoměn, protože peněženka není neustále připojená k internetu. Tou nejznámější je samozřejmě český Trezor, který můžete schovat doma a několik let na něj vůbec nesáhnout. Stačí si vygenerovat několik adres na odesílání úspor a samotné zařízení nemusíte připojit k počítači celé roky. Pokud tedy do bitcoinu převážně spoříte, je “studená peněženka” ideální volbou. Nevýhodou jsou samozřejmě transakce, kvůli kterým je nutné hardwarovou peněženku vytáhnout z úkrytu, připojit k počítači a transakci s ním podepsat. 

Výhody držení kryptoměn na Cold wallets

 • Nejbezpečnější varianta
 • Při správné manipulaci (hlavně se seedem) téměř 100% bezpečné proti hackerským útokům
 • Peněženka není připojena k internetu, když se nepoužívá

Nevýhody držení kryptoměn na Cold wallets

 • Složitější při provádění transakcí
 • Náročnější na prvotní nastavení
 • Dražší, než softwarové peněženky, které jsou většinou zdarma
 • Zodpovědnost za vlastní peníze

Multisig pro náročné

Někteří uživatelé kryptoměn posouvají svoje zabezpečení ještě dál a volí multisig peněženky. Jedná se o funkci, která umožňuje ovládat peněženku více lidem, protože k potvrzení transakce je zapotřebí více podpisů - privátních klíčů. Znamená to tedy, že i když hacker obejde všechna bezpečnostní opatření, s jedním podpisem nebude schopen provést transakci. Někteří uživatelé tak volí tento způsob zabezpečení a považují jej za nejlepší variantu. Multisig peněženky mohou mít zajímavé využití například také v budoucnu, kdy současní bitcoineři budou předávat dědictví svým dětem. Pomocí multisig funkce mohou vytvořit peněženku, do které se dědicové dostanou pouze v případě, že se všichni sejdou a použijí všechny privátní klíče. 

Výhody multisig peněženky

 • Maximální zabezpečení kryptoměn
 • Vyžaduje schválení transakce více privátními klíči, což značně ztěžuje práci hackerů
 • Lze ji využít například k předání dědictví

Nevýhody multisig peněženky

 • Velmi náročné na nastavení
 • Náročné vytváření transakcí

Závěrem

Je na každém, jaký typ peněženky a míru zabezpečení si pro své kryptoměny vybere. Naprostá většina zkušených bitcoinerů používá peněženku Trezor. Jedná se o český výrobek a nejlepší hardwarovou peněženku na trhu. Řada uživatelů přešla na Trezor ve chvíli, kdy Ledger (druhá nejpoužívanější hardwarová peněženka) zveřejnila kontroverzní update, ve kterém nabízela uživatelům ukládání seedu na online servery třetí strany. Pokud ale s kryptoměnami často obchodujete a nejedná se o velké částky, můžete použít také softwarovou peněženku, kde transakci provedete rychle. A nezapomeňte na zlaté pravidlo: Not Your Keys, Not Your Coins.

5/5 - (3 votes)

Komentáře (0)

Zatím nebyly přidány žádné komentáře.

Připojte se k diskuzi

Zde napište svou odpověď
Vaše jméno
Váš e-mail
Odeslaním komentáře souhlasíte se zpracováním osobních údajů.

Buďte v obraze a
nenechte si ujít novinky z krypto-světa.

Relevantní články, dvakrát měsíčně do vaší emailové schránky.

Váš e-mail
Ukládám..
Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů.