72 % likvidity Etherea na burzách ovládá pět největších hráčů. Bitcoin na tom byl v minulosti stejně

Zpráva analytické firmy Kaiko z 29. května ukazuje, že 72 % likvidity Etherea je koncentrováno na pěti největších kryptoměnových burzách světa. Výsledky datového bádání ukázaly, že 72 % likvidity druhé největší kryptoměny se koncentruje na burzách Binance, Bitfinex, OKX, Coinbase a Kraken. Z dat dále vyplývá, že zbylých 28 % drží ostatních 41 velkých burz s tím, že celkový počet burz a směnáren v kryptoměnovém průmyslu dosahuje v letošním roce čísla 600. Likvidita etherea na malých burzách je tedy jen zlomkem oproti velkým společnostem. Jedná se ale pouze o likviditu burz a není třeba se obávat ohrožení decentralizace Etherea. Nedávná zpráva společnosti Glassnode totiž ukázala, že na burzách je aktuálně něco okolo 17,8 milionů etherů. Jedná se o 14,85 % celkového počtu tokenů v oběhu. V roce 2020 to bylo dokonce 30 %. Pád burzy FTX ale mnoho uživatelů přesvědčil, že hardwarová peněženka je nejlepším řešením pro bezpečné držení kryptoměn. V minulosti byla podobná likvidita také na bitcoinu, protože existovalo velice málo burz, kde bylo možné bitcoiny obchodovat.

Velké burzy získávají důvěru investorů

Důvěryhodnost burz je od pádu FTX velkým tématem mezi kryptoměnovými investory. Od průšvihu Sama Bankman-Frieda se řada uživatelů rozhodla přestat držet své kryptoměny na burzách a některé menší společnosti musely ukončit svou činnost z důvodu velkého odlivu kryptoměn z jejich správy. Důvěra se tedy přesunula k velkým burzám, které mohou svým uživatelům nabídnout dostatečnou likviditu a léty ověřené zabezpečení jejich systémů. Jako příklad můžeme nabídnout burzy Binance nebo Coinbase, obě bez větších problémů s prostředky uživatelů a dostatečnou likviditou. Přesun celých 72 % likvidity etherů na burzách na tyto největší hráče je tedy přímý důsledek krachu FTX. Od té doby dokonce počet kryptoměn na burzách dosáhl pětiletého minima. 

Druhým důvodem mohou být také stále přísnější regulace ze strany Spojených států mířené proti společnostem podnikajícím v kryptoměnovém průmyslu. Menší burzy nemají prostředky na soudní spory a vysoké pokuty. Svou činnost často raději dobrovolně ukončí dříve, než se budou moci potýkat s regulátory. Také proto se mohla velká část uživatelů přesunou k velkým burzám, které zatím tlaku ze strany amerických úřadů odolávají. Podíl kryptoměnového trhu ve Spojených státech letos klesl na 40 % z předchozích 54 % v roce 2022. Podobný trend tedy bude pozorovatelný u většiny kryptoměn, které uživatelé drží na burzách. Celkový počet prostředků na burzách ale stále pomalu klesá a lidé si svoje kryptoměny raději spravují sami.

Data ze zprávy Kaiko mluví také o stablecoinech USDT a USDC. V posledních dnech ve Spojených státech vrcholí vyjednávání ohledně amerického dluhového stropu a na ceně stablecoinů se to téměř nepodepsalo. Daleko větší dopad na cenu USDT a USDC mělo pozastavení výběrů bitcoinů na Binance v souvislosti s přeplněným mempoolem. Porovnání dopadu obou faktorů na cenu stablecoinů je vidět na grafu níže. Z toho můžeme usoudit, že cena stablecoinů je daleko více ovlivněna děním v kryptoměnovém světě a problémy amerického dolaru příliš cenou nepohnou. Oba stablecoiny jsou ale ve velkém poměru zastoupeny hlavně na ethereovém blockchainu a informace o likviditě a počtu etherů na burzách se týká také jich. 

První kryptoměnové burzy držely větší podíl likvidity

Jakkoliv se mohou čísla ohledně likvidity Etherea na burzách zdát zajímavá, v minulosti byla procenta podobná také u bitcoinu. Bylo to z důvodu, že nebylo tolik kryptoměnových burz a uživatelé si nemohli vybírat z tak velkého seznamu jako dnes. Navíc se dříve obchodovaly převážně bitcoiny a ostatní kryptoměny teprve čekaly na své tvůrce. V té době se objevily první burzy, protože bitcoiny bylo tehdy možné nakupovat jen prostřednictvím fór nebo IRC. Bylo náročné najít důvěryhodného obchodníka a nakupující nikdy neměl žádnou záruku, že zaplacené bitcoiny dostane.

Jednou z prvních platforem pro obchodování s bitcoiny byla dnes již zaniklá burza Bitcoinmarket.com. Tuto službu představil uživatel s přezdívkou dwdollar na fóru Bitcointalk. Aby mohla první burza poskytnout svým uživatelům středovou cenu, vyšla z nákladů na vytěžení jednoho bitcoinu. V té doby se tedy prodávalo přibližně 1500 bitcoinů za 1 dolar. Cenotvorba Bitcoinmarket.com se nakonec ukázala jako dobrá a zájem uživatelů o bitcoin zvýšil jeho cenu z 0,003 dolarů na 0,05 během jednoho roku. Jedna z prvních burz začala ale mít brzy problémy s podvodnými prodejci a situace se vrátila zpět na začátek. Z tohoto důvodu také Bitcoinmarket.com ukončil provoz v době, kdy jeden bitcoin stál už 23,99 dolarů. Burza ale rozhodně měla pozitivní dopad na uživatelskou zkušenost při nákupu kryptoměny.

V roce 2010 začal vývoj burzy Mt. Gox pod vedením Jed McCaleba, který aktuálně velí kryptoměně Stellar v nadaci Stellar Development. Po spuštění Mt. Gox bylo 80 % všech bitcoinů obchodována jen na na této jediné burze. Zajímavostí je, že doména mtgox.com byla původně koupena v roce 2007 za účelem vytvoření online burzy s kartami Magic: The Gathering (Magic the Gathering Online eXchange). Burza byla podle všeho velice špatně řízená a nakonec z ní byly odcizeny tisíce bitcoinů během několika hackerských útoků. Dodnes se jedná o jedny z největších loupeží bitcoinů z burzy. Na společnost si nakonec došláply také americké úřady a její činnost byla ukončena.

Jako další stojí za zmínku platforma BitInstant založená Garethem Nelsonem a Charliem Schremem. Projekt byl financován bratry Winklevossovými a fungoval jen několik let. I tato platforma byla bohužel obviněna z praní špinavých peněz a její ředitel Charlie Schrem byl nakonec odsouzen k pobytu ve vězení. Od té doby pak začaly vznikat nejrůznější burzy a přibývaly také další kryptoměny dostupné uživatelům. Nejstarší stále fungující burzou je aktuálně BitStamp založený už v roce 2011. V té době ale nabízela daleko méně obchodních páru, než konkurence. 

Už v té době se uživatelé pomalu koncentrovali na burzách, které si pomalu získávaly důvěru. Stejně jako v posledních letech, i tehdy lidé sledovali krachy velkých společností a své kryptoměny pomalu přesouvali tam, kde je považovali za bezpečně uložené. Nutno dodat, že v té době nebyly k dispozici hardwarové peněženky a řada vylepšení, která usnadnila bezpečné držení kryptoměn. Pokud si někdo chtěl sám spravovat svoje prostředky v počátcích bitcoinu, musel si do počítače stáhnout soubor s peněženkou. Naštěstí se kryptoměnový trh od té doby dost posunul a přestože stále pozorujeme pády burz a zvyšující se tlak ze strany amerických regulačních úřadů, držení kryptoměn je dnes daleko jednodušší a bezpečnější.

Rate this post

Komentáře (0)

Zatím nebyly přidány žádné komentáře.

Připojte se k diskuzi

Zde napište svou odpověď
Vaše jméno
Váš e-mail
Odeslaním komentáře souhlasíte se zpracováním osobních údajů.

Buďte v obraze a
nenechte si ujít novinky z krypto-světa.

Relevantní články, dvakrát měsíčně do vaší emailové schránky.

Váš e-mail
Ukládám..
Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů.