Binance přidá podporu bitcoinových NFT. Ordinals a Inscriptions trhají rekordy

Přední kryptoměnová burza se rozhodla přidat na své tržiště NFT na bitcoinové síti a zapojit se tak do vlny šílenství okolo Ordinals a Inscriptions. Uživatelé této burzy budou moci nakupovat NFT přímo pod svým účtem, je ale nutné vytvořit speciální peněženku pro Inscriptions. Binance se zapojuje do obchodování s NFT ve chvíli, kdy BRC-20 tokeny a Ordinals lámou blockchainové rekord. Jen za posledních 8 dní se počet Ordinals transakcí na Bitcoinu zdvojnásobil z 2,5 milionů na 4,78 milionů.

Bitcoinové NFT zavítá na Binance na konci května

Nové tržiště NFT na bitcoinové síti by se mělo na Binance otevírat v druhé polovině května. Přesné datum ale burza neuvedla a v současnosti podporuje NFT na Ethereu, Polygonu a vlastním BNB Chainu. Binance chce svým uživatelům umožnit nakupovat NFT na všech velkých chainech, ke kterým Bitcoin rozhodně patří. Vypadá to tedy, že NFT na Bitcoinu mají své kupce, přestože velká část bitcoinových maximalistů je proti jejich používání. Už nyní je bitcoinová síť zahlcená kvůli PEPE tokenu a dalším BRC-20 tokenům a lze předpokládat, že po otevření tržiště s bitcoinovými NFT na největší burze světa ještě více zatíží síť. Otázkou ale zůstává, zda cena bitcoinu opět klesne z důvodu vytížení sítě nebo vyroste díky vyššímu využití bitcoinového blockchainu. Binance je největší burzou na světě a jestliže umožní svým uživatelům nakupovat NFT, rozhodně můžeme očekávat velký nárůst zájmu o tato digitální aktiva.

Tento krok Binance je ale zcela logický, protože se chtějí zapojit do obchodování NFT a podílet se na tomto rostoucím trhu. Binance navíc zjednoduší obchodování prostřednictvím stávajících účtů uživatelů, kteří nebudou muset zakládat nové peněženky u jiných služeb, aby mohli NFT na bitcoinu obchodovat a držet. Šéf produktového oddělení Mayur Kamat k tomu dodává, že se jedná pouze o začátek a éra NFT na Bitcoinu teprve začíná. Binance chce NFT zařadit do své nabídky i přes to, že v posledních dnech musela burza úplně zastavit výběr bitcoinů kvůli přetížené síti. Zájem uživatelů o NFT na bitcoinu dokazuje také fakt, že počet Inscriptions a Ordinals vzrostl na 3 miliony a poptávka po burzách, které tyto NFT podporují zřejmě roste. V březnu přidalo podporu těchto NFT také tržiště Magic Eden a integrovalo peněženky Hiro a Xverse pro bitcoinové NFT. V dubnu se přidala také platforma Creator Launchpad, která umožňuje umělcům vytvořit své vlastní NFT a poté je nabídnout na sekundárním trhu platformy. 

Zájem o bitcoinové NFT stále roste

Velký zájem o NFT a BRC-20 tokeny dokazuje také fakt, že se zdvojnásobil počet Ordinals a Inscriptions transakcí v posledních několika dnech a aktuálně dosahuje počtu 4,78 milionů. Přestože byl původně protokol Ordinals určený hlavně k vytváření NFT, uživatelé zanedlouho začaly vytvářet také zaměnitelné tokeny (BRC-20) podobně, jako ERC-20 tokeny na ethereové síti. Tyto textové Inscriptions jsou aktuálně velice populární a vedly k přetížení bitcoinové sítě a prudkému nárůstu poplatků za transakce. Spoluzakladatel a hlavní technologický ředitel společnosti Glassnode na svém Twitteru upozornil, že tyto textové inskripce jsou nyní nejpopulárnější formou Ordinals na bitcoinové síti a hravě překonaly vytváření obrázků. 5. května, kdy bylo vytížení sítě zcela viditelné se jednalo o 2,8 milionů textových inskripcí během jednoho dne. Na twitterovém účtu Rafaela Schultze-Krafta se objevil příspěvek, který přibližuje využití Ordinals pro text (BRC-20 tokeny), obrázky, videa, audio a ostatní. Textové Ordinals jsou na prvním místě s počtem 2,8 milionů, zatímco na druhém místě jsou obrázky s pouhými 650 tisíci.

Data z analytického nástroje Dune Analytics také ukazují, že od 25. dubna tvoří textové inscripce na Ordinals 99 % všech nových záznamů. Nástroj pro sledování BRC-20 tokenů na adrese btc-20.io aktuálně eviduje přibližně 14 200 nových tokenů. Mezi nejpopulárnější bitcoinové tokeny z pohledu tržní kapitalizace patří Ordi, VMPX a bitcoinová verze meme tokenu PEPE, který se drží na třetím místě. Jeho tržní kapitalizace se ale začíná v žebříčku propadat. Aktuálně se celková tržní kapitalizace BRC-20 tokenů pohybuje kolem 700 milionů dolarů, z čehož 500 milionů představuje pouze token Ordi. Investiční společnost Galaxy Digital ale věří, že trh s bitcoinovými NFT a BRC-20 tokeny by mohl do roku 2025 dosáhnout hodnoty 4,5 miliardy dolarů. Problémy se sítí zapříčiněné právě BRC-20 tokeny a NFT na bitcoinové síti ale vyvolávají debaty, zda jsou Ordinals pro Bitcoin pozitivní nebo mu spíše škodí. Někteří uživatelé Ordinals a NFT vítají, protože rozšiřuje možnosti využití bitcoinové sítě. Jiní ale tvrdí, že tyto protokoly se neslučují s původním záměrem Satoshiho Nakamota a bitcoinový ekosystém spíše poškozují. Jediný, kdo aktuálně ze situace profituje jsou těžaři, kteří inkasují extrémně vysoké poplatky za transakce. Je již zaznamenáno několik případů, kdy poplatky za transakce překonaly odměnu za vytěžení bloku. 

5/5 - (2 votes)

Komentáře (0)

Zatím nebyly přidány žádné komentáře.

Připojte se k diskuzi

Zde napište svou odpověď
Vaše jméno
Váš e-mail
Odeslaním komentáře souhlasíte se zpracováním osobních údajů.

Buďte v obraze a
nenechte si ujít novinky z krypto-světa.

Relevantní články, dvakrát měsíčně do vaší emailové schránky.

Váš e-mail
Ukládám..
Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů.