Největší Černá labuť v historii kryptoměn: FTX v insolvenci – co se stalo a co nyní čekat?

Během včerejšího večera vyšlo najevo, že jde jedna z největších, nejpoužívanějších a dle mnohých také nejbezpečnějších krypto burz ke dnu. Celý debakl se momentálně rychle vyvíjí a prozatím to vypadá, že se jedná o Černou labuť větších rozměrů, než bylo prasknutí projektu LUNA, likvidace 3AC či historický kolaps burzy Mt.Gox. Pojďme se pokusit rozluštit co se vlastně stalo a představit si, jaké implikace z krachu FTX pro budoucnost kryptoměnového průmyslu plynou. Napovíme, že se rozhodně nejedná o nic pěkného, nicméně i z těch nejhorších událostí lze nakonec vytěžit pozitiva a věříme, že Černá labuť FTX nebude výjimkou.

Pohled na začátky FTX

Ještě před tím, než si popíšeme detaily insolvence FTX v rychlosti mrkneme, kdo za tím vším stojí.

Během krátkého nahlédnutí na kořeny Sama Bankmana Frieda (známý jako SBF) a jeho bez přehánění šílené obchodníky nám rychle napoví, jak tento masivní debakl a doposud největší insolvence v kryptoměnovém průmyslu začal.

Samovi začátky před startem FTX pramení v dnes již legendární investiční firmě Alameda Research.

Alameda Research se během bull runu 2021 jakožto investiční fond dostal k obrovskému množství kapitálu. Když přijde řeč na obchodování na páku, likvidování retailu a nemilosrdné spouštění všech stop loss příkazů, nevybaví se nám nikdo jiný než nechvalně známá Caroline Ellison nebo Sam Trabucco. Obzvláště tyto dvě postavičky se proslavily jak svou spotřebou stimulačních látek (zejména farmaceutických amfetaminů), tak i totální destrukcí krypto grafů a bezcitným “dumpováním“ tokenů v honbě za nikdy nedostačujícím kapitálem.

Pokud chcete nahlédnout na typické dílo Sama Trabucca, stačí mrknout na graf STG a jeho vývoj poté, co Sam prohlásil, že: 

„… ano, opravdu jsme nakoupili všechny STG tokeny. Věříme v budoucnost tohoto projektu a v to, jak významnou roli technologie StarGate finance v krypto průmyslu hraje“

Hlavní pointou zde je, že byznys okolo FTX koření v lidech, kteří svoji cestu kryptem brázdí žoldáckým přístupem ke kapitálu, využíváním krypto tokenů jako kolaterálů, obchodováním na páku a likvidacemi pozic retailu, včetně vysávání veškerých dostupných DeFi farem a projektů.

FTX a Alameda Research jsou sice dvě oddělené entity, nicméně vzájemná návaznost byla po celou dobu fungování burzy nepopiratelná. Alameda Research a jejich obchodní styl byl prvotním zdrojem likvidity na burze FTX a také důvodem, proč se tento byznys stal dominantním hned ze svého počátku. Tento vztah pochopitelně pokračoval a Alameda Research byl primárním tržním operátorem burzy. Na tento point je třeba pamatovat během rozebírání celé kauzy.

Vypadá to, že právě výslovně “degen“ přístup a styl kapitálových a obchodník rizik, na kterém FTX jako burza vyrostla, se nakonec stal zdrojem jejich vlastní likvidace. Ostatně, tento příběh je typický pro celý rok 2022 i minulý býčí trh roku 2021, který pumpoval doslova ve znamení uměle natisknutých tokenů, VC kapitálu a obrovské množství páky v trhu.

Jak zlikvidovat největší krypto burzu? Tiskněte bezcenné tokeny a lobujte proti kryptu

Ještě před událostmi posledních dní je třeba pamatovat na aktivitu Sama Bankmana, který svým návrhem o zákonu pro regulaci kryptoměn doslova potvrdil, že si příjmení „Bankman“ doopravdy zaslouží.

Sam se rozhodl, že navrhne regulace kryptoměnového průmysl jednoduše tak, aby z jeho lobování politiků v USA vytěžila veškeré benefity jeho vlastní burza FTX, zatímco zbytek DeFi nechá trpět pod tlakem regulací. Krátce poté, co Samovi plány vyšly najevo, se vlastník burzy FTX dočkal prudké kritiky ze strany známých osobnostní. S kritikou na sebe nenechal čekat například známý Erik Voorhees a zejména potom CZ Binance. Zde se dostáváme k jádru pudla.

https://www.youtube.com/watch?v=Ytaa_5liwMA

Zhruba týden poté, co se snaha o regulaci krypto průmyslu ze strany SBF dostala do popředí veřejných debat se doslova na účet FTX ozval CZ Binance:

„Likvidace FTT tokenů je součástí našeho exitu spolupráce s FTX a risk managementu. Poučili jsme se z LUNY. FTX jsme podporovali, nicméně, předstírat lásku po rozvodu nyní nebudeme. Nejme proti nikomu, ale zároveň nebudeme podporovat ty, kteří lobují proti ostatním hráčům krypto průmyslu za jejich zády. Kupředu.“ CZ Binance
https://twitter.com/cz_binance/status/1589374530413215744

Likvidace FTT na sebe nenechala dlouho čekat a přesun tokenů o tehdejší hodnotě okolo 590 milionů USD byl veřejně sledovaný hned během chvíle, kdy letěly na Binance:

https://twitter.com/whale_alert/status/1588896207795011585

Není kapitál, jako kapitál

Celá věc okolo likvidace FTT ze strany Binance, tedy hlavního burzovního tokenu FTX, který byl mnohými považován za bezpečný “blue chip“ a uchovatel hodnoty z důvodu přímého spojení na SBF a zdánlivě veleúspěšnou rostoucí burzu FTX, přišla bleskurychle poté, co Coindesk vydal článek popisující revizi interního dokumentu zobrazující portfolio investiční společnosti Alameda Research (viz výše).

„Tato situace dále napovídá, že Alameda Research a FTX jsou dvě úzce provázané entity. Po revizi dokumentu zobrazujícího portfolio aktiv Alameda Research lze vidět, že jsou aktiva společnosti tvořena z většinové části FTT tokeny. Celé portfolio má hodnotu 14.6 miliard USD, z níž je celých 3.66 miliard USD tvořeno odemknutými tokeny FTT. Dále je zde 2.26 miliard USD tvořeno zastavenými FTT tokeny jako kolaterál. Dalších 292 milionů USD tvoří ‚uzamknuté‘ FTT tokeny. Dále, 3.37 miliard USD aktiv tvoří kryptoměny, které jsou rovněž součástí FTX ekosystému, jako je SOL, MAPS, OXY a FIDA“ Coindesk

Jenomže, USD hodnoty jsou v případě krypto tokenů pouze relativní. Zejména největší součást portfolia Alamedy, tedy token FTT, disponuje nízkou likviditou. Z mnoha miliardových hodnot „na papíře“ reálně nelze vytáhnout stejné částky v “reálném“ USD. Dle reportů vyšlo najevo, že Alameda v reálné USD měně vlastní pouhých 134 milionů, což je oproti celkové papírové valuaci 14.6 miliard obrovský kontrast.

https://twitter.com/DU09BTC/status/1589135270103773184

Nezapomínejme na to, jak blízko má FTX k Alameda Research. FTT tokeny jsou doslova natisknuté samotnou burzou FTX. FTT tokeny a jejich papírová hodnota posloužily k vytvoření iluze obrovského bohatství FTX i Alamedy. Navíc, Alemada Research dle reportu Coindesk vlastnila FTT tokeny o papírové hodnotě téměř 6 miliard.

Nicméně, během krátkého pohledu na Coingecko v tu dobu vidíme, že FTT disponuje tržní valuací o hodnotě pouze 3,2 miliard. To znamená, že společnost Alameda vlastnila 180 % celé zásoby FTT, které v tu dobu byly v cirkulaci.

Dále, vlastnictví FTT tokenů je extrémně koncentrované a při pohledu na blockchain lze vidět, že celých 93 % celé zásoby je vlastněno pouze 10 adresami:

Iluze bohatství a zadlužení burzy FTX

K čemu vám poslouží iluze bohatství na papíře ve formě uměle napumpovaného portfolia? K získání masivního kapitálu ze strany reálných investorů, pomocí kterého můžete například začít lobovat proti konkurenci. Přesně to také SBF spolu se sesterskou Alamedou naplánoval.

Nicméně, tisknutí vlastních tokenů a operování na základě finančního inženýrství, které je reálně pouhou prázdnou nelikvidní bublinou se vám může pěkně vymstít: obzvláště potom, když je valuace vašeho portfolia tvořena 7.4 miliardami půjček, jejichž kolaterálem je právě FTT token.

Čím se však burza FTX tak rapidně zadlužila?

Důvodem je možná snaha o záchranu sesterské společnosti Alameda Research během druhého kvartálu tohoto roku. Nynější spekulací je, že se Alameda ocitla na hranici krachu zhruba ve stejnou dobu, kdy vybouchl Three Arrows Capital.

V dolní sekvenci tweetů můžete vidět vysvětlení, které stopuje on-chain pohyb FTT tokenů o hodnotě 8.6 miliard USD, jejichž recipientem je právě Alameda: 

https://twitter.com/LucasNuzzi/status/1590122595898494976

Právě vykoupením a záchranou Alamedy proti možné likvidaci, kterého bylo dosaženo pomocí FTT tokenů, se dost možná SBF dostal do díry, ze které se již nebylo možné vyhrabat. Burza se rychle ocitla na hranici insolvence.

Zde se dostáváme zpátky k odezvě ze strany CZ Binance, který očividně dobře věděl, jak na tom FTX doopravdy je a rozhodl se nejprve rozpoutat oheň pomocí tweetů a následně nemilosrdně prodávat FTT tokeny na otevřeném trhu. Zde vidíme doslova Hru o Trůny v reálném čase a CZ Binance je nyní mimo jiné přirovnávám k Tonymu Montanovi krypto trhu. Jeho zásah do slabiny SBF byl naprosto přesný a nemilosrdný. Nicméně, CZ Binance se proti výrokům popisující tento tah jako plánovaný obořuje a tvrdí, že nic z toho, co se událo, nebylo součástí plánované agendy.

Tweet vložení: https://twitter.com/cz_binance/status/1590351182513729544

Zbytek kauzy se nyní píše v reálném čase. 

FTX se jako společnost ocitla ve stisku finančního tlaku, během kterého na povrch vyplynou veškeré nelikvidní čachry a papírové valuace.  Začaly spekulace o reálných rezervách burzy, čímž se nastartoval strach uživatelů a jejich následující útěk a masivní výběry.

Z burzy FTX začal rapidní odliv kapitálu a uživatelé se během posledních dní doslova předháněli s výběry svých fondů ve strachu z možného krachu burzy. Během včerejšího dne se začaly objevovat zprávy o zastavení možnosti výběrů z burzy FTX.

Hodnota FTT tokenu se během necelých dvou dní propadla o více než 80 %, z 22 USD na momentálních 4.43 USD. 

Hlavní zprávou včerejšího večera bylo oznámení CZ Binance o zakoupení FTX, které je momentálně potvrzeno nezávaznou dohodou mezi FTX a Binance:

„Toto odpoledne nás burza FTX požádala o pomoc. Objevila se zde silná krize likvidity. Abychom ochránili uživatele burzy, podepsali jsme nezávaznou dohodu LOI, s úmyslem plného zakoupení FTX.com a pomoci s nynější krizí likvidity. Během následujících dní budeme vykonávat náležitou péči.“ - CZ Binance
https://twitter.com/cz_binance/status/1590013613586411520

Je možné, že za celou katastrofou stojí mnohem více detailů a podezřelých kroků společnosti FTX a vlastníka SBF. Ostatně, po pohledu na historii jejich interních operací nyní s vykoupením váhá i Binance a doposud není jisté, jak se nakonec rozhodnou:

https://twitter.com/tier10k/status/1590366966317211651

Ostatně, společnost FTX se dost možná nacházela pod tlakem již během jara, v období po krachu LUNY. Při zpětném pohledu na změny v jejich uživatelských podmínkách vidíme, že FTX do podmínek přidala následující sekci:

„Ani digitální aktiva, ani fiat měny na vašem účtu FTX nyní nepodléhají žádné legální protekci či pojištění depositů.“

https://twitter.com/quarantine_us/status/1590341448238407680

Nemůžeme si pomoci než opět zopakovat, že centralizované burzy jsou a vždy budou nebezpečným místem pro vaše krypto aktiva. 

Burzy nejsou peněženka a vždy platí základní pravidlo „not your keys, not your coins“. 

Ať se daná burza jeví jakkoli důvěryhodně, vždy se mějte na pozoru a aplikujte velmi důkladný risk management.

Nákaza a dopady na zbytek krypto trhu v dobrém i zlém

Krach burzy FTX jakožto zdánlivě jedné z nejlegitimnějších součástek celého krypto průmyslu má pochopitelně dalekosáhlé dopady.

Pouze během včerejšího dne jsme měli možnost pozorovat nejen krach tokenu FTT, ale i celého zbytku trhu, Bitcoin a Ethereum nevyjímaje. Nicméně, z důvodu návaznosti FTX a jejich účasti v mnoha projektech i DeFi protokolech lze očekávat, že včerejší krach není koncem, ale pouze začátkem propadu celého trhu a další ztráty teprve nastanou.

https://twitter.com/CRYPTO101Pod/status/1590377607589425154

Zkušení účastníci trhu tvrdí, že výbuch FTX je minimálně 10x větším malérem než již tak obrovský krach LUNY, který jsme měli možnost pozorovat v první polovině roku.

Již teď je jasné, že celá kauza způsobí velký zájem regulátorů a krypto průmysl bude pod nepříjemným hledáčkem ze strany mnoha světových vlád. Již dnes vidíme zprávy o tom, že je burza FTX pod investigací vlády USA ohledně zacházení s kapitálem uživatelů.

https://twitter.com/WatcherGuru/status/1590377478417440780

Navíc, nákaza se bude týkat i mnoha DeFi protokolů, ve kterých má FTX a Alameda zastavený kapitál. Tvrdé rány se pochopitelně dočká i Solana a nativní token SOL. Pokud máte značný kapitál uložený v tomto projektu, bude vás zajímat momentální metrika stakingu, která poukazuje na fakt, že se obrovská část zastavené zásoby SOL tokenů do zítřejšího dne dostane na burzy:

https://twitter.com/lookonchain/status/1590327788904796165

Celá věc zamotala hlavu i těm nejzkušenějším z krypto uživatelů. Celý krypto Twitter se včera ocitl v šoku, včetně jednoho z veteránů krypto scény, který v kryptu jako obchodník a veřejný komentátor působí již celou poslední dekádu, Cobieho

„… pořád si nedokážu představit, jak můžete operovat burzu, která má 8ciferné každodenní výdělky a stejně si říct ‚ok, jak můžu použít páku tak, abych z tohoto kapitálu vytěžil ještě víc?‘. Prostě si nedokážu představit riskovat osud 40+ miliardového byznysu tím, že budu riskovat s kapitálem uživatelů. Jak to možné?“ https://twitter.com/cobie/status/1590192943474040837

Rok 2022 ve znamení Černých labutí

Vypadá, že s každým dalším medvědím trhem, se kterým se v kryptu potýkáme, se násobně stupňuje extrémnost následných výbuchů burz či projektů a s nimi spojenými kapitálovými ztrátami. Mnoho lidí, investorů, obchodníků a celých týmů projektů se po této události ke krypto průmyslu otočí zády. Události jako jsou tyto jsou značnou skvrnou pro celou scénu a dnes vidíme, že hrdinové minulého bull marketu jako je dnešní SBF, ale i legendární fond Three Arrows Capital nebo „geniální“ developer Do Kwon, nejsou nyní, po událostech roku 2022 ničím jiným než šašky a nezkušenými gamblery. Nicméně, zde musíme pamatovat i světlou stránku celé věci. I přes bolest, kterou tyto události krypto trhu působí, se ze všeho jako vždy vyklube posun kupředu k odolnějšímu, kvalitnějšímu a zejména udržitelnějšímu přístupu budoucích projektů. Neustálé výbuchy centralizovaných společností a služeb jako je bankovní krypto služba Celsius, LUNA či burza FTX jasně napovídají, jakým směrem se je nyní třeba vydat. DeFi a decentralizované protokoly jako jsou DEX burzy typu Uniswap či GMX se po těchto debaklech stále více a více jeví jako jasná budoucnost. Služby, které operují s kryptoměnami uživatelů budou muset být naprosto transparentní a v tomto směru jsou právě on-chain aplikace a dAppy velmi výhodné. Dalším zřejmým výsledkem bude také nutnost transparentnosti centralizovaných burz a lze očekávat, že standardem budoucnosti bude možnost veřejně nahlížet na reálné rezervy burz. Toto řešení navrhuje i samotný CZ Binance: https://twitter.com/cz_binance/status/1590055819416330240 Vypadá to, že po jízdě 2021 a absolutním topu krypto marketu, který nakonec smazal vše, co během tohoto období vytvořil, je načase se vrátit k základům. Stěžejní hodnoty jako je decentralizace, edukace o risk managementu a uživatelská přístupnost dAppů na Ethereu a používání Bitcoinu jsou opět tím, co přežije a co doopravdy tvoří doposud nezlomnou páteř krypto světa. Právě na opravdové krypto se budeme soustředit nadále i zde na BTCtipu. Zdroje:  Stevens, R. (2022, November 8). What is an exchange token? CoinDesk Latest Headlines RSS. Retrieved November 9, 2022, from https://www.coindesk.com/learn/what-is-an-exchange-token/ Allison, I. (2022, November 2). Divisions in Sam Bankman-Fried's crypto empire Blur on his trading Titan Alameda's balance sheet. CoinDesk Latest Headlines RSS. Retrieved November 9, 2022, from https://www.coindesk.com/business/2022/11/02/divisions-in-sam-bankman-frieds-crypto-empire-blur-on-his-trading-titan-alamedas-balance-sheet/

[twitter-follow username="btctip_cz" scheme="dark"]

5/5 - (7 votes)

Komentáře (0)

Zatím nebyly přidány žádné komentáře.

Připojte se k diskuzi

Zde napište svou odpověď
Vaše jméno
Váš e-mail
Odeslaním komentáře souhlasíte se zpracováním osobních údajů.

Buďte v obraze a
nenechte si ujít novinky z krypto-světa.

Relevantní články, dvakrát měsíčně do vaší emailové schránky.

Váš e-mail
Ukládám..
Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů.