[twitter-follow username="btctip_cz" scheme="dark"]
Zpráva Europolu a členských států EU, vytvořená v důsledku teroristických útoků na Paříž v listopadu 2015, nenašla žádné relevantní důkazy, které by potvrdily používání bitcoinu k financování terorismu
Europol se podrobně zabývá zdroji financování terorismu
Europol je agentura EU, zabývající se prevencí a potíráním organizované trestné činnosti. Zpráva vytvořená jednotlivými členskými státy EU a samotným Europolem poskytuje ucelený přehled o vývoji operací Islámského státu těsně po útocích v Paříži koncem loňského roku. V reportu se také uvádí, že financování teroristických operací neprošlo v poslední době žádnými výraznými změnami a zdroje financování agentů ISIS v EU "jsou do značné míry neznámé."
Ve výňatku zprávy se můžeme dočíst:
"Přestože zprávy třetích stran tvrdí, že anonymní měny jako je např. Bitcoin používají k financování svých aktivit teroristé, výkonnými složkami nic takového potvrzeno nebylo."
Zpráva Europolu se časově shoduje se spuštěním Evropského protiteroristického centra (ECTC), ústředního informačního střediska, kde budou členské státy EU sdílet informace mezi soudními orgány pro boj proti organizovanému zločinu a terorismu.
Po útocích v Paříži byly pod drobnohledem nejen různé účty ISIS, využívané na financování jejich činnosti, ale také různé anonymní platební metody, včetně předplacených karet a bitcoinu. Ve stejné době byla také svolána mimořádná schůze ministrů vnitra s spravedlnosti států EU, s cílem vytvořit kontrolu nad digitálními měnami.
Je přitom široce známo, že hlavním zdrojem příjmů teroristických skupin po celém světě je kromě únosů, vydírání a prodeje starožitností především prodej pašované ropy z území, na která jsou jinak vyhlášené sankce.
Fámy a důkazy
Rozruch způsobila jedna z odnoží skupiny Anonymous, která prohlásila, že poskytne důkazy spojující ISIS s btc adresami, na kterých měly být bitcoiny v milionových dolarových hodnotách. Ačkoliv se tato tvrzení později ukázala jako nepodložená, zaměřila se tímto směrem média, která anonymitu digitálních měn uvedla do středu pozornosti.a digitální měny se dostaly do středu pozornosti.
Zpráva Europolu přitom není jediným oficiálním dokumentem z pera orgánů zabývajících se vymáháním práva, která potvrzuje neexistenci důkazů o spojení bitcoinu a terorismu. Nedávná zpráva ministerstva financí Spojeného království přinesla závěr podobný tomu, který vyplynul ze společné analýzy Europolu a členských států EU.
"Nejsou prakticky žádné důkazy nasvědčující tomu, že by bitcoin využívali tradiční specialisté na praní špinavých peněz, nebo že by digitální měny hrály nějakou roli ve financování terorismu", uvádí zpráva britského ministerstva financí.
Na druhé straně však existují i organizace, které bitcoin v tomto ohledu za riziko stále považují, jednou z nich je např. Mezinárodní akční výbor (FATF), který se virtuálními měnami podrobně zabýval ve zprávě z loňského října a také v roce 2014. Btctip o těchto aktivitách píše v samostatném článku.
zdroj: cryptocoinsnews.com
foto: wikipedia
[easy-social-share buttons="facebook,twitter,google,linkedin" counters=1 counter_pos="inside" hide_names="no" template="tiny-retina"]