Thajské úřady odsoudily kryptoměnové podvodníky a zabavily jim ukradené prostředky. Hrozí i zákazem Facebooku kvůli podvodným reklamám

Thajským úřadům se podařilo odhalit a rozbít mezinárodní skupinu zlodějů zaměřujících se na kryptoměnové podvody. Podle posledních zpráv má tato skupina na svědomí krádeže kryptoměn v hodnotě více než 27 milionů dolarů. Thajské úřady při zásahu spolupracovaly také se zahraničními vyšetřovateli a místními jednotkami pro boj s organizovaným zločinem. Tamním úřadům se podařilo zatknout několik lidí a zabavit majetek, který pocházel z podvodů na investory. Vyšetřovatelé v Thajsku přitom nejsou jediní z řad státního aparátu, kteří bojují proti kryptoměnovým podvodům. V poslední době se do boje s kryptoměnovými podvodníky pustila také americká FBI.

Podvodníci opět lákali na super výdělky

Přestože vysoké zisky za krátkou dobu mají odradit všechny investory, aby vložili své prostředky do podobných projektů, opak je stále pravdou. Pokud nějaká platforma slibuje velké zhodnocení vkladů za krátkou dobu, jedná se v naprosté většině případů o podvod. Tuhle základní poučku zřejmě neznalo více než 3 200 lidí, kteří podle úřadů do této podivné platformy investovali. Na případ upozornil deník Bangkok Post. Platforma podvodníků fungovala na doméně bchgloballtd.com a pracovalo na ni pět cizinců, z čehož čtyři byli z Číny a jeden z Laosu. Webová stránka fungovala jako vstupní brána, s jejíž pomocí lákali zloději investory do svého podvodu. Tvůrci podvodného projektu ale nevěděli, že jsou v hledáčku policie už od roku 2022. Už tehdy totiž některé oběti hlásily, že přišly o své prostředky a na případu začal pracovat thajský Úřad pro vyšetřování kybernetické kriminality. Na případu Thajsko spolupracovalo také s americkými úřady a dalšími mezinárodními orgány. 

Investoři hlásili, že do projektu vložili všechny své úspory nebo dokonce zastavili dům, aby mohli své peníze zhodnotit. Už nikdy se k nim ale nedostali. Už na konci roku 2022 zahájil thajský úřad generálního prokurátora trestní stíhání. Pět podvodníků pak čelilo obvinění ze spiknutí za účelem páchání nadnárodní trestné činnosti, veřejného podvodu a také praní špinavých peněz. O velikosti organizované skupiny svědčí také fakt, že úřady zabavily 585 milionů thajských bahtů, což je přibližně 360 milionů korun. Mluvčí Úřadu pro vyšetřování kybernetické kriminality uvedl, že se kryptoměnové podvody ukazují být jedněmi z nejnebezpečnějších ve finančním sektoru. Kvůli prudkému nárůstu kryptoměnových podvodů byla dokonce v zemi zahájena informační kampaň a řada opatření, která mají těmto podvodným schématům s kryptoměnami čelit. Thajské úřady se zřejmě rozhodly bojovat proti kyberkriminalitě na všech frontách. Právě případ této skupiny a jeho zdárné uzavření v letošním roce ukázalo, jak nebezpeční kryptoměnovi podvodníci jsou v případě, že není veřejnost dostatečně edukovaná. Kryptoměny jsou totiž stále mezi většinou populace velkou neznámou. 

 

Minulý měsíc oznámilo thajské ministerstvo pro digitální ekonomiku a společnost (MDES) svůj plán v boji proti kyberkriminalitě. V seznamu nebezpečných společností je například také Facebook, kterému hrozí zákaz na thajském trhu pokud nepřestane šířit podvodné inzeráty. Ty jsou v posledních měsících velkým problémem také na Googlu. Ani jedna ze společností nedokáže ochránit své uživatele a jejími bezpečnostními kontrolami běžně prochází inzeráty, které vedou přímo na podvodnou stránku. Neinformovaní uživatelé pak googlují kryptoměnové projekty a kvůli společnosti Google se na prvních příčkách vyhledávání objevují zaplacené reklamy na podvody. Na tento problém poukazuje také Changpeng “CZ” Zhao, který navíc sdílel informaci o tom, že se podvodníkům daří generovat adresy podobné těm, které patří oběti. Většina lidí totiž při odesílání transakce kontroluje pouze poslední a první znaky. Podvodníci tedy vygenerují podobnou adresu a tu pak použijí k okradení majitele původní peněženky. 

Rate this post

Komentáře (0)

Zatím nebyly přidány žádné komentáře.

Připojte se k diskuzi

Zde napište svou odpověď
Vaše jméno
Váš e-mail
Odeslaním komentáře souhlasíte se zpracováním osobních údajů.

Buďte v obraze a
nenechte si ujít novinky z krypto-světa.

Relevantní články, dvakrát měsíčně do vaší emailové schránky.

Váš e-mail
Ukládám..
Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů.