Krypto Kompas #9: BTC dominuje, DeFi pod tlakem regulací, Uniswap v3 narativ a další zprávy

Pravidelný díl Krypto Kompasu je opět zde: jako obvykle v rychlosti proletíme makro stav, podíváme se, co na nás chystají regulátoři z pohledu DeFi sektoru a i přes nepříznivý "vibe" ze strany politiků si nenecháme ujít projekty spojené s novým narativem okolo koncentrované likvidity a stakování Etherea. Pojďme na to.

Makro sem, makro tam: tiskárna stále v proudu

Od roku 2022, během kterého se z původně krypto investorů stali makro analytici, lze makro jen stěží přehlížet a obzvláště prekérní situace, ve které se svět západní ekonomiky nachází, nás nutí makro stav bedlivě sledovat.

Tento týden je zajímavé sledovat, že i přes utáhnutí bilanční sumy FEDu dva po sobě jdoucí týdny o hodnotě dosahující na 75 miliard dolarů, v grafu porovnávajícím cenu BTC proti tržní likviditě USD vidíme značně silnou „pumpu“ v USD, zatímco Bitcoin prozatím zaostává.

Korelace dostupné likvidity v trzích je jasná: čím více USD v trhu, tím silnější baterky pro postup ceny BTC:

Update 11.4: korelace vyplněna; BTC > 30K

Dostupná USD likvidita značí možný další postup BTC, nicméně zároveň je třeba pamatovat, že se blíží květen. Nejenže je květen typickým měsícem pro „Sell in May and walk away“, čeká nás po delší době také květnové FOMC, a tedy rozhodnutí o následném zvednutí úroků.

Jak víme, riskantní trhy nemají zvedání úroků zrovna v oblibě. Jelikož se během minulého týdne projevil trh se zaměstnaností v USA jako silný, je možné očekávat zvednutí o 25 bazických pointů, přičemž trh začíná spekulovat i o malé šanci dostání se na 50.

Bude květen ve znamení “FED vrací úder“? Z pohledu sezónnosti, tedy typického propadu cen během května a umrtvění volatility během léta by vše dávalo smysl.

Květnové FOMC je naplánováno na 2.-3. května 2023.

Válka západu proti kryptu = nejlepší marketing?

Nejdříve operace Chokepoint, která jak víme v tandemu s krachujícími bankami jako je Silvergate či SVB vedla ke stále probíhající BTC pumpě, nyní již totální válka proti kryptu v podobě senátorky Warrenové a jejím plánu o zformování „Anti-krypto armády“.

Nyní se již naprosto bezesporu nacházíme v kapitole, kterou ostatně většina krypto nadšenců dlouho očekávala: decentralizované finance jako jsou Bitcoin a Ethereum v boji proti centralizovaným vládám a měnám jako je CBDC.

Vládní figury typu Warrenové však možná neví, s kým mají tu čest. Momentálně probíhá zbrojení široké krypto scény proti vládním tlakům a snaze vyhostit krypto z USA. Jedněmi z postav, které se na regulační zápas chystají, je například Ryan Selkis, či známá Caitlin Long, jejíž návrh o zformování “krypto-friendly“ banky Custodia Bank byl nedávno zamítnut.

Jako vždy věříme v úspěch kryptoměn, vývojáři a zakladatelé tohoto průmyslu jsou vášnivci, až idealisté. Pokud však bude právní boj v USA prohrán, lze očekávat masivní odliv krypto společností za hranice Spojených států ve snaze najít přívětivější legislativní prostředí.

Bitcoin dominance chystá postup na 60 %

V posledních týdnech je čím dál více slyšet o Bitcoin dominanci, a to i přesto, že se tento týden dočkáme dlouze očekávaného Shanghai upgradu Etherea (viz. minulý díl Krypto Kompasu).

Dočkáme se po dlouhé době postupu BTC dominance na 60 % či dále? Myslí si to hned několik ostřílených analytiků:

„Pokud dojde k postupu vzhůru do druhé horní půlky tohoto Gaussian kanálu, můžeme očekávat proražení a postup BTC dominance až na 52-60 %. Jedná se o dvoutýdenní graf, což znamená, že pokud k tomu dojde, stane se tak pochopitelně během delší doby, tedy zhruba 4-8 týdnů.“ Erik Krown  

„Volatilita BTC nyní opouští zónu, ve které strávila 240 dní dlouhou periodu deprese. BTC dominance klepe na 2letou resistenci. Tohle vypadá celkem důležitě.“ Avocado Toast

Co to znamená?

Jednoduše řečeno: pokud BTC dominance prorazí Gaussian kanál a také dlouhodobou resistenci, přičemž všem dojde k výbuchu volatility, rýsují se nám silné implikace pro zbytek trhu:

  • Pokud bude dominance BTC stoupat a cena BTC klesat, dojde k naprostému masakru altcoin trhu
  • Pokud bude dominance BTC stoupat a BTC cena také, lze očekávat oslabení altcoin cen vůči Bitcoinu. Pokud BTC zůstane na vyšší cenně a dojde ke konsolidaci, altcoiny ze situace vytěží a získají likviditu – pokud však dojde k rychlému propadu za neustálého stoupání dominance, jedná se o podobný scénář, jako ten první.
  • Pokud bude dominance klesat a cena BTC konsolidovat či stále stoupat = altseason

Celkově lze říci, že během stoupání Bitcoin dominance je dobré mít se na pozoru a s aktivními altcoin obchody zacházet opatrně.

DeFi Managemet Bill

Utrpení altcoinů, zejména DeFi sektoru, by dávalo smysl taktéž ve spojení s novým návrhem zákona “DeFi Illicit Finance Risk Assesment“, pocházejícího přímo z rukou Ministerstva financí Spojených států.

USA zkrátka a dobře zbrojí proti kryptoměnám se vší vervou. Konkrétně v tomto reportu Ministerstvo ujasňuje nutnost pro implementaci KYC požadavků do všech DeFi protokolů a aplikací. Jako důvod je zde zmíněna nedostatečná decentralizace napříč DeFi a bohužel, prozatím je třeba uznat, že „De“ v „DeFi“ je značně nedostačující.

Většina DeFi protokolů je ovládána buďto nejhůře přes admin klíče nebo v lepším případě multisigem.

Nicméně, tak jako tak se stále často jedná o upgradable, tedy modifikovatelné protokoly a kontrakty. V tomto směru je zkrátka a dobře třeba zabrat, zároveň se však jedná o součást vývoje: vyvíjet nové aplikace v prostředí silné decentralizace je takřka nemožné, což je často důvodem pro postupné „oddělávání tréninkových koleček“ protokolů, které decentralizaci zvyšují s postupem vývoje a míry automatizace a finality dané aplikace.

Zajímavostí tohoto vládního reportu je závěr, kde i samotné Ministerstvo přiznává, že většina financování terorismu a zločinu neprobíhá pomocí krypto systémů, ale pomocí starého dobrého fiatu. Alespoň nějaký pokrok je zde tedy vidět:

„Dále, praní peněz, proliferace financování a financování terorismu se na místo kryptoměn z valné většiny odehrávají za použití fiat měn a dalších tradičních aktiv.“

Celý DeFi report si můžete pročíst zde: „DeFi Illicit Finance Risk Assesment“

DEX burzy nepřestávají stoupat v dominanci

V minulém díle DeFi Puls 2: perpetuální DEX burzy jsme poukazovali na vývoj centralizovaných a decentralizovaných burz. Vývoj se vyplatí pozorovat neustále a vidíme, že DEX burzy jsou zkrátka dobře stále dominantnější.

Zejména perpetuální burzy jsou od minulého roku terčem soustředění. Do budoucna lze však očekávat i čím dál větší zájem o protokoly nabízející opce (options) či obchodování s volatilitou (vol).

Nelze než nevzpomenout na ekosystém Arbitrum a následující projekty:

  • GMX
  • Gains Network
  • Dopex
  • Lyra

Koncentrovaná likvidita: nový DeFi trend na obzoru?

Poprask v DeFi scéně je momentálně okolo koncentrované likvidity, tedy LP (liquidity provider) systému vytvořeném největší DEX burzou Uniswap.

Licence Uniswapu a konkrétně verze 3 se nyní otevřela developerské veřejnosti a momentálně se chystá vlna DEX burz a LP optimalizačních nástrojů, které budou nabízet zbrusu nové produkty ve formě automatizovaných LP bazénků pro farmáře.

Pokud jste jedněmi z nadšenců pro aktivní využívání kapitálu formou poskytování likvidity, potom si nenechte ujít některé z následujících projektů.

Právě tyto projekty se nyní chystají nový DeFi narativ okolo koncentrované likvidity atakovat naplno:

Hong Kong: nová krypto země zaslíbená?

Během roku 2021 jsme se nacházeli ve fázi Čínských banů a USA vítající Bitcoin těžaře, nyní jsme ve invertní fázi USA banů a regulací a vracíme se k Číně, která nejenže po uvolnění COVID karantén stimuluje ekonomiku kvantitativním uvolňováním, ale začíná opět vítat krypto průmysl.

Ano, Hong Kong je sice ve vztahu k Číně speciální administrativou oddělenou od jádra Čínské vlády, ale i tak: nynější ministr Hong Kongu Paul Chan oznámil, že je na čase přivítat Web3 průmysl a uzpůsobit rozpočet města takovým způsobem, aby vzniklo pro zdejší krypto dění příznivé regulační i pro inovace přívětivé prostředí.

Tento rok se rozhodně vyplatí mrknout se po kvalitní Twitter účtech, které mají blízko nebo jsou přímo z Číny.

  • Prozatím doporučujeme slečnu Crypto Linn a její Substack, zejména potom pro příznivce DeFi: https://twitter.com/crypto_linn

EigenLayer testnet je zde

EigenLayer je jedním z nejočekávanějších projektů roku, který bude inovovat v oblasti exportu zabezpečení Etherea a decentralizovaného konsensu“.

Nejenže je EigenLayer zásadní inovací Etherea jako takového, dost možná se chystá airdrop tokenu pro všechny brzké testery a ETH stakery:

Pročtěte si Testnet oznámení a nemiňte poslední sekci o tom, jak se zúčastnit: https://www.blog.eigenlayer.xyz/stage-1-testnet-announcement/

EigenLayer airdropu se budeme věnovat jak v nadcházejícím airdrop článku, tak v příštím díle DeFi Pulsu, prozatím však splňte minimálně tyto úkoly:

Binance ztrácí tržní dominanci

Binance, doposud dominantní centralizovaná krypto burza, rapidně ztrácí tržní dominanci a s ní i podíl na obchodním objemu krypto sektoru.

Silný pokles dominance a odchod uživatelů je dost možná spojen s březnovým odtajněním uniklých Binance dokumentů, ve kterých vyšlo najevo, že burza nemá problém hostovat uživatele s kriminální či rovnou teroristickou historií.

CEO burzy přezdívaný jako CZ Binance se k celé kauze prozatím moc nevyjádřil (kromě klasického mysteriózního “4“ postu“) a bude zajímavé sledovat, jak se kauza vyvine.

Tak jako tak, výše zmíněné stoupání DEX dominance spojené s exodem uživatelů z centralizovaných burz je v delším časovém měřítku dobrým krokem a čím víc uživatelů se naučí pohybovat výhradně on-chain, tím dříve se ocitneme v transparentním, decentralizovaném krypto světě a eliminujeme většinu rizik spojených s třetími stranami.

Texas razantně odmítá nový zákon o těžbě BTC

Přesto, že jsme o Texasu ve spojení s Bitcoinem v posledních letech slýchali spíše pozitivní zprávy, nyní je situace v celých Spojených státech, včetně Texasu, bezvýhradně negativní jak pro Bitcoin, tak zbytek krypto světa.

„Nový zákon proti těžbě BTC v Texasu ‘Anti-Bitcoin mining bill‘ nyní prošel senátním výborem, a to bez jediného hlasu opozice.“

Jak jsme zmiňovali výše, nacházíme se v kapitole, kde je častým narativem novinka typu “USA banned Bitcoin“.

Co myslíte, změní se situace v USA, pokud volby 2024 vyhraje republikán?

Bitcoin whitepaper ve všech macOS zařízeních?

Příjemná zajímavost byla nalezena na všech macOS zařízeních, na kterých byla nalezena ukrytý kopie Bitcoin whitepaperu! Že by Satoshi?

L2 projekt Metis vydává nový Roadmap

Mánie okolo L2 projektů neustupuje, a zejména po airdropu nativního tokenu sítě Arbitrum se nyní narativ trhu stáčí okolo dalších potenciálních hráčů tohoto sektoru, zejména zkSync rollupu, a také již delší dobu fungujícího Metis rollupu.

Metis je mimo jiné známý z důvodu Vitalikovy matky působící jako vedoucí projektu, a také z proto, že samotný Vitalik veřejně projevu názor ohledně zk-rollup technologií jakožto nejnadějnější typ škálování blockchainových sítí, a tedy Etherea.

Pokud chcete zjistit více o tomto projektu (doporučujeme), potom si pročtěte náš minulý článek:

Metis je rovněž domovem mnoha zajímavých projektů, nicméně nejzajímavějšími z nich jsou rozhodně:

Ordinals letí k měsíci

Bitcoin Ordinals, tedy protokol umožňující proměňovat jednotlivé saty v NFT pomocí očíslování a přiřazení libovolného souboru o maximální povolené velikosti bloku, neustále pokračují ve svém letu k měsíci.

Vidíte v Ordinals budoucnost? Nejste sami:

„Galaxy Digital, jedna ze světově největších společností zabývajících se digitálními aktivy a investicemi předpovídá, že se z Bitcoin Ordinals stane sektor o hodnotě 4.5 miliardy USD, a to do roku 2025.“

 

4.8/5 - (5 votes)

Komentáře (0)

Zatím nebyly přidány žádné komentáře.

Připojte se k diskuzi

Zde napište svou odpověď
Vaše jméno
Váš e-mail
Odeslaním komentáře souhlasíte se zpracováním osobních údajů.

Buďte v obraze a
nenechte si ujít novinky z krypto-světa.

Relevantní články, dvakrát měsíčně do vaší emailové schránky.

Váš e-mail
Ukládám..
Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů.