Nástupce Fantomu: Co je Rollup Metis?

I přesto, že se momentálně krypto nachází v kritické fázi a graf Bitcoinu i Etherea děsí i ty nejzkušenější investory a obchodníky, v pozadí stále probíhají oddělené býčí cykly. Z krypto světa se nevyplatí odcházet ani během period, kdy vše zdánlivě upadá do medvědího spánku a po euforii bull runu není ani vidu ani slechu. Dnes se podíváme na momentálně probíhající meta narativ okolo ekosystému Optimistic Rollupu Metis, který je kromě mnoha dalších developerů pod režií matky absolutní legendy Vitalika Butterina, Natalia Ameline.

Vítejte na Andromedě

Metis se v současnosti rýsuje jako jeden z nejnadějnějších Ethereum Layer 2 ekosystémů. Krédem projektu je jednoduchost používání blockchainu a přivedení běžných nezkušených uživatelů do DeFi a Web3 projektů. Momentální boom narativu okolo Metisu je podpořen exodem uživatelů z Fantomu, rychlostí a levností používání sítě, spojitostí s rodinou legendárních Butterinů a dalšími aspekty, které si zde vysvětlíme.

Layer 2 technologie Metis v kostce

Pokud již znáte Layer 2 vrstvy pro škálování Etherea jako je Arbitrum, Optimism či Matic (Polygon), potom Metis pochopíte ihned. Pro ostatní si krátce shrneme, v čem spočívají výhody technologie Metis a v dalším odstavci si vysvětlíme, co stojí za momentálním okouzlením investorů, kteří na Metis v době psaní tohoto článku masově migrují. Pojem Layer 2 je kolektivním názvem pro řešení problémů škálování hlavní sítě Ethereum a s ním spojených drahých gas poplatků za transakce, které většinu menších investorů z účasti na decentralizovaných burzách naprosto vyřazují. Layer 2 jsou druhotné vrstvy blockchainů s individuálními technologiemi, jež jsou přímo napojené na hlavní síť Etherea. V případě Metisu se konkrétně jedná o vylepšenou technologii Optimistic Rollup. Stejně jako podobná technologie ZK (Zero Knowledge) Rollup, Optimistic Rollupy za účelem dosažení rychlejší a levnější sítě musí vyměnit určité vlastnosti jako je míra decentralizace a některých prvků bezpečnosti. Optimistic Rollupy jako je Metis spoléhají na důvěryhodnost validátorů bloků hlavní sítě Ethereum – odtud také pochází název “optimistický rollup“. V krátkosti, během procesů se na Layer 2 Rollupu Metis nahází mnoho transakcí zadaných na druhé vrstvě do jednoho bloku, který je validován na hlavní síti. Za účelem zvýšení bezpečnosti je na tomto typu škálovací technologie dostupná pojistka zvaná Fraud Proofs (důkazy podvodu). Fraud Proofs je možné využít v případě podezření o zfalšování transakcí a za účelem ověření jejich pravosti jsou následně využity dostupné komputační síly na hlavní síti. Detailní rozbor jednotlivých Rollup technologií a také blížící se layer 2 sezóny si přiblížíme v budoucím článku, zůstaňte na pozoru.

Fantom je mrtev, ať žije Metis

Jak je tomu na krypto scéně zvykem, narativ hýbe grafem a udává tok likvidity. Stejně tak je tomu i nyní v případě boomu ekosystému Metis. Abychom pochopili probíhající migraci investorů a traderů z Fantomu na Metis, stačí krátce vysvětlit neblahé události posledních pár dní, které dočasně poslaly celý Fantom ekosystém strmě dolů. Pokud se na DeFi scéně pohybujete již od počátků a bájných časů legendárního DeFi léta 2020, jistě si pamatujete na jméno Andre Cronje. Andre, který je jednou částí komunity oslavován a druhou nenáviděn, je developerem stojícím za jedněmi z prvních úspěšných DeFi protokolů, například Yearn Finance. Po nedávném debaklu okolo projektu Solidly na Fantomu a Andreho spojení se s dalším proslulým developerem Danielem Sestou, jehož partner Sifu se ukázal být známým kriminálníkem a podvodníkem, se Andre rozhodl krypto scénu nadobro opustit. Jelikož byl rapidní růst ekosystému Fantom úzce napojen právě na Andreho slávu a postup projektu Solidly, v náladě investorů nastal rapidní pokles a momentálně probíhá i jejich odchod. Z celého debaklu však těží právě narativ ekosystému Metis, který se Fantomu podobá jednoduchostí používání, levnými poplatky za transakce a zejména raností celého projektu.

Jak se připojit na Andromedu a vyznat se v ekosystému Metis

Prozatím nejjednodušší cestou na Metis je nákup tokenu METIS na burze Kucoin, nebo na decentralizované burze Uniswap. Poté, co máte v peněžence METIS tokeny je načase se přemostit na Layer 2. Přemostění je jednoduché a stojí pouze běžný transakční poplatek na síti Ethereum. Nejlevnější přemostění u nás v Česku bývá dopoledne, během periody nízkého zatížení sítě. Dle vašich potřeb si můžete vybrat některý z oficiálně podporovaných mostů vedoucích na Metis. Nejsnadnější a možná nejvýhodnější volbou bude použití hlavního mostu https://bridge.metis.io/home. Pokud si pamatujete na Avalanche sezónu minulého roku, dost možná vám neunikl bohatý airdrop poskytnutý všem uživatelům oficiálních AVAX Bridge. Ve chvíli, kdy se vaše METIS tokeny nachází na síti Andromeda, tedy Layer 2 síti Metis, je načase k Andromedě připojit vaši peněženku. To lze udělat jednoduše například na momentálně nejpoužívanější burze Tethys Finance Na burze Tethys se rovněž nachází většina tokenů a nejhlubší likvidita. Pohrát si samozřejmě můžete i s momentálně bohatými DeFi farmami, kde se APR běžně pohybuje okolo 100 %. Při krátkém pohledu na analytiku burzy Tethys si také okamžitě všimnete, že se ekosystém nachází ve fázi boomu a likvidita i tržní objem den ode dne stoupají podobně, jako tomu bylo před výbuchem ekosystému Avalanche. Tethys se prozatím rýsuje jako masivní hráč ekosystému a vypadá to, že z něj brzy bude monopol přes Metis burzy. Pamatujete, jak dopadla burza Joe ekosystému Avalanche? Celý proces raných fází růstu se v tomto případě doslova rýmuje. Pokud máte chuť obchodovat na Andromedě a účastnit se růstu ekosystému, doporučujeme používat filtry v aplikaci DexScreener . V tabulce Metis tokenů si můžete filtrovat jednotlivé projekty podle parametrů jako je likvidita, tržní objem či market cap. Zbytek je už samozřejmě na vás. Nicméně, krátký pohled na tabulku Metis DeFi ekosystému v rané fázi vám může leccos napovědět.  

Závěr

Na momentálně probíhajícím boomu ekosystému rollupu Metis lze krásně vidět, že odcházet z krypta i během období strachu a dominance medvědů se nevyplácí. Kryptoměnový, blockchainový, NFT a Web3 průmysl je stále na absolutním počátku. Nové trendy a narativy vznikají a odcházejí takřka každý měsíc. Zaspávat se nevyplácí. Hodně štěstí. Tento článek není finanční radou, pouze informací o novém, vzkvétajícím projektu. Pokud máte v plánu investovat do raných ekosystémů, které s sebou samozřejmě nesou svá rizika, musíte být za své rozhodnutí plně zodpovědní. Pravidelné updaty sledujte na oficiálním Medium profilu projektu Metis. [twitter-follow username="btctip_cz" scheme="dark"]. [easy-social-share buttons="facebook,twitter,linkedin" counters=1 counter_pos="inside" hide_names="no" template="tiny-retina"]  
4/5 - (2 votes)

Komentáře (0)

Zatím nebyly přidány žádné komentáře.

Připojte se k diskuzi

Zde napište svou odpověď
Vaše jméno
Váš e-mail
Odeslaním komentáře souhlasíte se zpracováním osobních údajů.

Buďte v obraze a
nenechte si ujít novinky z krypto-světa.

Relevantní články, dvakrát měsíčně do vaší emailové schránky.

Váš e-mail
Ukládám..
Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů.