Krypto Kompas #8: LSD v Shanghaji, DOGE jako logo Twitteru a další zprávy

Krypto Kompas opět míří na západ a jelikož krypto western nikdy nespí, máme tady hromadu věcí, které je po uplynulém týdnu potřeba probrat. Nacházíme se v zajímavé kapitole, kde na jedné straně hrozí kolaps bankovního systému USA, Lagardeová připravuje narativ pro CBDC v EU a na straně druhé se svět Etherea směle chystá na apríl plný LSD. Co to vše znamená pro krypto svět a proč se čím dál více mluví o nových stablecoinech? 😵‍💫 Pojďme se na to podívat.

Finanční problém? Čas na pořádnou injekci likvidity

Federální reserva Spojených států byla během března doslova donucena opět akutně obsloužit bankovní zombie systém, kterému i přesto, že je dá se říct mrtvý od roku 2008 zkrátka a dobře začaly chybět “léky“ ve formě tištěné likvidity. Jelikož FED nyní smazal téměř ¾ kvantitativního utahování, jež probíhalo během krutého medvědího trhu minulého roku, je možné, že je od minulých týdnů horečně probíraná bankovní krize prozatím zažehnána.

Prozatím – to je slovo, které je zde třeba zdůraznit. Na grafu zobrazujícím bilanční sumu kontrolovanou Federální rezervou USA vidíme prvotní náznaky zbrzdění momentální dávky a je možné, že se nyní graf vydá na nějakou dobu do bočního směru. Stopka ve stoupání likvidity by mohla samozřejmě způsobit i dočasné zpomalení rizikových trhů. Slovíčko prozatím je však klíčové a typicky lze očekávat, že jakmile FED začne tisknutím, zřejmě jen tak nepřestane.

Všeobecně lze říci, že dokud uvidíme pokračující zvyšování likvidity ze strany FEDu spolu se slábnutím dolaru, není zde mnoho pádných důvodů pro významně hluboký propad trhu a další dlouhou fázi medvěda.

Nicméně, celá tato fáze může vést k návratu inflace ve formě facky, která bude ještě silnější, než během roku 2022. Pokud se začne vyplňovat scénář #BigFlip a FED nebude mít jinou možnost než nastartovat opětovnou sezónu zvyšování úroků, potom lze rozhodně očekávat problémy a možná i 3. fázi inflačního medvědího trhu, během které dochází k totální kapitulaci rizikových trhů. Jak se v takovém typu trhu zachová Bitcoin bude historicky významným faktorem do budoucna, který se vyplatí bedlivě sledovat a pochopit.

Čas na #LSD: Shanghai upgrade za dveřmi

Pokud jste si pročetli DeFi Puls #1: Ethereum, Shanghai a LSD, potom vás dozajista bude zajímat, že dlouze očekávaný upgrade Etherea zvaný Shanghai proběhne již 12. dubna!

Horké debaty se do té doby pochopitelně budou točit okolo finální reakce trhu. Jedná se o býčí palivo nebo bude odemčení tolika doposud uzamčených ETH coinů spíše na škodu?

Na tuto otázku se můžeme pokusit alespoň částečně odpovědět následujícími grafy (díky za Dune dashboard patří účtu Hilldoby):

Z grafu lze jednoduše vyčíst, že celkově 72 % ETH stakerů je momentálně ve ztrátě. Myslíte, že v moment, kdy je ten nejhorší medvědí trh již za námi budou mít investoři, kteří jsou očividně přesvědčeni v dlouhodobou propozici hodnoty Etherea chuť své pozice ihned prodat na otevřeném trhu? Tak nějak o tom pochybujeme.

K určité míře prodejů však samozřejmě dojde, nicméně, celkový strach z propadu ceny, se kterým trh k této události kráčí napovídá, že by se mohlo jednat spíše o typický moment „buy the news“.

Nakonec, nejvyšší míra strachu panuje okolo ETH coinů nacházejících se v protokolu Lido, tedy prozatím dominantního protokolu poskytující ETH staking. Zde je dobré zmínit, že k tomu, aby bylo možné z Lido Finance ETH coiny vyjmout bude muset dojít k upgradu samotného Lido protokolu a to až poté, co proběhne Shanghai.

Spekulativní načasování uvolnění Lido ETH coinů je odhadováno na zhruba polovinu května. Zde by již teoreticky (obzvláště v případě kontinuálního stoupání trhu) dávalo smysl další známé přísloví „Sell in May and walk away“.

StableCoin a #DeFi sezóna?

Spolu s finalizací Shanghai upgradu a startu LSD (liquid staking derivative) sezóny se nám rýsují výhledy na dva obzvláště zajímavé, zbrusu nové decentralizované stablecoiny.

Bude se jednat o dlouze očekávané Dinero z díly DeFi legend Redacted Cartel, a také o nic méně očekávaný stable crvUSD, který nám připravuje pro DeFi doslova esenciální protokol Curve Finance.

Lze očekávat, že pokud se těmto novým stabilním kryptoměnám bude dařit, rozhodně se zde naskytnou nové možnosti pro využití kapitálu v DeFi, ať už se bude jednat o poskytování likvidity nebo single-sided staking za #realyield.

Přihlašte si odběr obou projektů a sledujte dění spolu s námi. Zároveň vězte, že vás o progresu těchto dvou projektů budeme informovat v dalších dílech DeFi Pulsu:

Elon Musk opět pumpuje DogeCoin?

Pondělní poprask na Twitteru a následné pumpování ceny známé meme kryptoměny DOGE bylo způsobeno nenadálým krokem Elona Muska, který se rozhodl logo Twitteru přímo na hlavní stránce aplikace změnit na logo DogeCoinu:

Co se chystá? Že by Twitter taky potřeboval nouzovou likviditu a uspořádal si vlastní domácí Pump&Dump? Nebo se chystá něco většího, jako například implementace DOGE plateb uvnitř Twitter aplikace?

Pokud bude DogeCoin nadále stoupat na ceně, vyplatí se zůstat v pozoru zejména v altcoin sektoru: pumpování ceny DOGE je historicky známou událostí vedoucí přímo do altcoinové sezóny.

Popis procesu, kdy DOGE historicky odstartoval alt sezóny najdete v článku „Dogecoin“.

Pokud by opravdu nastala alt sezóna pod vlajkou DOGE, potom ROZHODNĚ NEDOPORUČUJEME následující, dobře vedené a potenciálně extrémně volatilní psí meme coiny (wink wink):

Pamatujte, nejhorší, co člověk může udělat, je naFOMOvat přímo do obrovských, zelených svíček.

Tohle doma nezkoušejte. Možná taky jedná o jarní top…

Restrict Act vyvolává vlnu odporu

Slyšeli jste během posledních týdnů ony silné řeči Bidenovské vlády na téma zákazu TikToku v USA? Nebojte, jako obvykle nic není tak, jak se nám politici snaží namalovat. Pod klasickou blamáží o TikToku se skýtá komplexní návrh zákona zvaný „Restrict Act“, který v případě projití naprosto zlikviduje soukromý pohyb občanů USA po internetu.

Restrict Act má zakázat používání jakýchkoli VPN aplikací, a to pod hrozbou pokutování až 1 milion USD a 20 let vězení. Projitím zákonů pod návrhem Restrict Act by navíc došlo k dalšímu rozšíření přístupu vlády k internetu a jeho kontrole, včetně absolutního monitoringu mobilních, počítačových i platebních aplikací.

Restrict Act se samozřejmě týká i všech operací okolo Bitcoinu v USA. Pokud Restrict Act projde, vláda USA získá autoritu ke sledování a případnému zrušení operací týkající se ať už Bitcoinu nebo jiných kryptoměn, a to včetně zabavení aktiv a hardwaru.

Bidenovská vláda v USA se čím dál více formuje v něco jako modrou Čínu a tlak a snahu o implementaci totalitní kontroly pod záminkou bezpečnosti cítí nejen USA, ale také například Kanada (bill c-11) a mírnější formou i EU ve formě plánů na CBDC či nedávný Data Act, jehož důsledkem má být mimo jiné kontrola nad chytrými kontrakty.

Restrict Act pochopitelně v USA zvedl vlnu odporu, zejména ze strany krypto komunity. Jako vždy doufáme, že tlak rozumně smýšlejícího lidu a politiků pokusy o implementaci absurdně nadměrného přesahu vlád zhatí.

CBDC v EU na obzoru: Lagardeová chystá narativ

U nás v EU se dychtivá touha po kontrole monetárních systémů a potlačování soukromí projektuje klasicky ze směru Christine Lagardeové, která mimo zmínku o tom, že platby v hotovosti nad 1,000 EUR budou považovány za účast v šedé ekonomice připomíná, že:

„My, jako centrální bankéři hrajeme roli coby monetární kotva pro ostatní komerční banky a privátní peníze. Pokud zde nebudeme, pokud nebudeme inovovat a pokud neimplementujeme centrální digitální měny, hrozí nám ztráta kontroly a role monetární kotvy. Pokud ji ztratíme, dojde k nástupu doby podobné doby protkané krizemi během 19. století, kdy jsme měli svobodné bankovnictví. Opravdu se k tomu chceme vrátit? Musíme odpovědět na tlak žádostí o CBDC a tyto centrální digitální měny implementovat tak, abychom neztratili svoji pozici.“

Lépe to ostatně Lagardeová říct nemohla. Copak chcete svobodné bankovnictví, natož implementaci svobodné decentralizované kryptoměny do monetárního systému? Dozajista se o nás postará lépe jedna centrální instituce, než svobodný trh a naturální selekce a evoluce, no ne? /s

Zároveň je třeba zmínit, že krach a absolutní odchod bankovního systému je poslední, co bychom si pro adopci kryptoměn přáli. Pokud to bude možné, potom bude nejlepším scénářem plynulá implementace krypto systémů do ekonomik dnešního světa. Nezbývá než sledovat, jak vše dopadne.

CFTC: Bitcoin a Ethereum jsou komodity

Kyselé výrazy v obličejích Bitcoin maximalistů (zejména těch z anti-ETH řad) volajících po zákonech o cenných papírech v souvislosti s regulací Etherea dost možná vytvořily nedávné zprávy CFTC, jež ve svých dokumentech označuje za komoditu nejen Bitcoin, ale také Ethereum.

Prohlášení je součástí dokumentů osvětlujících údajně usvědčující důkazy proti nekalým praktikám CEO Binance, Changpenga Zhao aka CZ:

Kde je tedy pravda? Podle Garyho a SEC je cenným papírem i očkovací doklad vašeho psa, CFTC však vypadá v ohledu na krypto více “do pohody“. Každopádně, debaty na Twitteru bude opět zajímavé pozorovat. Za nás má rozhodně autonomní globální decentralizovaný systém jako je Ethereum do cenného papíru dost daleko. Co si myslíte vy?

Obyčejní lidé chápou trhy lépe, než regulátoři?

Samozřejmě nás to zase tak nepřekvapuje. Pokud jste v kryptu dostatečně dlouho, dobře víte, že většina politiků a rádoby svatých regulátorů, kteří se „snaží chránit retailové investory“, nejsou až na pár milých výjimek ničím jiným než zastaralou strukturou a poslední dobou doslova až zbytečností či vyloženě úklidovou četou.

Fakt, že obyčejní lidé dokázali předpovědět a detekovat problémy Sillicon Valley Bank před tím, než ke krachu došlo, zatímco regulátoři přemýšleli nad operací Chokepoint, je pěkný důkaz výše zmíněného výroku.

„Je opravdu ohromně zarážející, že jsou retailoví účastníci trhů, doslova běžní lidé, schopni rozeznat problémy a v případě Sillicon Valley Bank předpovědět jejich následky dříve, než naši regulátoři “ Senátorka Krysten Sinema; Unusual Whales

V celé věci spočívá ponaučení: nepodceňujte své vlastní znalosti. Není důvod považovat ze relevantní pouze figury na vysokých postech, zprávy mainstreamových médií či regulační orgány. V případě SVB se někteří z investorů a start-upů ztrátě kapitálu vyhnuli jednoduše čtením tweetů pocházejících od ostatních šikovných investorů na Twitteru.

5 francouzských bank v investigaci za podvod

Když už jsme u neschopnosti regulačních orgánů, nelze přehlédnout nedávný policejní nálet na celkem pět francouzských bank podezřívaných z masivních podvodů dosahujících až na 100 miliard EUR. Konkrétně se jedná o:

  • Societe Generale
  • BNP Paribas
  • Natixis
  • HSBC
  • Exane

Jeden by si až řekl, že by mělo docházet ke kvalitnějším auditům bankovních systémů? Naštěstí víme, že lepší audit, než transparentní decentralizovaný blockchain prozatím neexistuje. Opět body pro Nebelvír, tím myslíme Bitcoin a Ethereum.

zK Rollup v popředí zájmu – Airdrop Návod 2023!

Škálování je hlavním bossem celého krypto prostoru. Prozatím to vypadá, že by tento finální boss mohl být poražen technologií zKRollup.

Na to samé se nyní soustředí i samotný Vitalik Butterin a doporučujeme si přečíst jeho nedávný blog:

Nicméně, pro nás je momentálně hlavním úkolem pochytat všechny airdropy, které se nadcházejících zKRollup sítí týkají.

Masivní Airdrop návod pro rok 2023 přichází již tento týden právě zde na BTCtipu! Nezapomeňte si přihlásit odběr na email a již nikdy neminete žádnou z těchto velmi často lukrativních příležitostí.

Zůstaňte na pozoru!

5/5 - (3 votes)

Komentáře (0)

Zatím nebyly přidány žádné komentáře.

Připojte se k diskuzi

Zde napište svou odpověď
Vaše jméno
Váš e-mail
Odeslaním komentáře souhlasíte se zpracováním osobních údajů.

Buďte v obraze a
nenechte si ujít novinky z krypto-světa.

Relevantní články, dvakrát měsíčně do vaší emailové schránky.

Váš e-mail
Ukládám..
Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů.