Krypto Kompas #22: SBF na svobodě, Elon Vs Sam Altman, decentralizované stablecoiny, přehled L2 a DeFi sektoru a další!

Recese zažehnána? Sam Bank-man na svobodě? Elon Vs Altman aneb DOGE vs Worldcoin, přehled L2 trhu, sektor decentralizovaných stablecoinů, tokenizované sázení na závody křečků a další perličky momentálního krypto trhu...

Shrnutí FOMC meetingu: recese zažehnána?

Středeční show náčelníka FEDu Jeromeho Powella je za námi a vypadá to, že vyprávění o změnách monetárního režimu již nezajímá nikoho jiného, než na recesi čekající a v short pozicích sedící makro doomery. Oproti roku 2022, kdy jestřábí přístup Powella doslova masakroval akciové i krypto trhy, byla nynější ještě nedávno typicky volatilní responze trhu naopak naprosto minimální.

Máme to nejhorší za sebou? Mnohé tomu nasvědčuje, nicméně, dlouhodobý makro výhled spolu s Powellem zároveň napovídá, že není radno usínat na vavřínech. I přesto, že se možná již od startu roku nacházíme na počátku nového býčího trhu, momentální stav nasvědčuje tomu, že se bude jednat o vcelku hrbolatou jízdu.

Zde je pár důležitých výtažků a poznatků týkajících se výhledu Jeromeho Powella do budoucna:

„Dosažení cíle 2% inflace bude vyžadovat dlouhodobě utažený monetární režim. Budoucí FOMC meetingy budou zvedání či snižování úroků aktivovat v závislosti na aktuálních datech a pohybech inflace během daného období. Opravdový efekt zpřísnění monetárních podmínek teprve pocítíme. Kvantitativní utahování zůstává nezměněno.“

Trh nyní počítá s finální zvednutím úroků během září. Otočku v monetárním režimu, tedy bájný FED pivot dle Powella tento rok očekávat nemáme. Ve výsledku tedy trh ví s čím do konce roku 2023 počítat a prozatím to vypadá, že makro otázky opět naberou na důležitosti během roku 2024. Co myslíte, bude se pivot krýt s Bitcoin halvingem?

Nakonec, stejnou taktiku jako Powell prosazuje i kolegyně Lagardová:

Evropská centrální banka na svém čtvrtečním zasedání zvýšila základní úrokovou sazbu o čtvrt procentního bodu na 4,25 procenta. Rada guvernérů o zvýšení sazeb rozhodla už podeváté za sebou. Ponechala si však otevřené možnosti, zda bude potřeba úroky ještě zvýšit, čímž se snaží vrátit inflaci ke stanovenému dvouprocentnímu cíli ČT24

Dočká se Sam Bankman-Fried svobody? Státní zástupci stahují další žaloby

Amfetaminový Sam se opět dostává do popředí zájmu a titulků zpráv o tom, že se bývalý šéf burzy FTX dočkal dalších stažení žalob. Odkráčí Sam na svobodu? Vypadá to, že dotování téměř 100 milionů dolarů zákaznických vkladů politikům se vyplácí, tento týden se totiž Sam dočkal dalšího stažení žalob týkajících se právě politického lobování:

„Sam Bankman Fried (SBF) politikům v USA daroval 93 milionů dolarů z vkladů uživatelů burzy FTX. Dnes se vláda USA rozhodla stáhnout žaloby vůči SBF za financování politických kampaní.“

Elon Musk Vs Sam Altman aneb X versus Worldcoin?

Elity tech sektoru Elon Musk a Sam Altman si během tohoto týdne začaly jakoby z ničeho nic poměřovat síly v tom, který z nich je schopen vytvořit lepší finanční infrastrukturu světa.

Elon Musk se krátce po změně Twitter loga a názvu na dlouho plánovaný „X“ app nechal slyšet, že:

„… jednoduše řečeno, pokud se vše udělá správně, aplikace X začne lidem sloužit k finančním potřebám natolik efektivně, že nahradí v podstatě alespoň, nevím… možná až polovinu globální finančního systému. Tedy zhruba, prostě se bude jednat o nějaké velmi vysoké číslo.“

Finanční spekulace Elona se samozřejmě okamžitě odrazily v cenové akci DOGE coinu, jelikož právě Muskem dlouhodobě oblíbený psí memecoin je prozatím nejpravděpodobnějším nativním tokenem budoucí finanční infrastruktury aplikace X. Spekulaci ostatně napovídá i nynější Twitter profil Elona. Pozornějším z vás dozajista neuniklo logo DOGE coinu hned vedle loga X:

Co na to Elonův arch-nemesis, AI giga-mozek Sam Altman? Pokud jste tento týden nestrávili někde za pařezem, jistě vám neunikl megalomanský a mainstreamovými médii široce pokrývaný start zbrusu nového krypto tokenu, který má údajně konkurovat Bitcoinu („laughs in satoshi“).

Ano, šéf OpenAI se rozhodl spustit doslova ultra dystopickou digitální měnu WorldCoin, která má za účel nejen konkurovat Bitcoinu, ale i „bojovat proti jakékoli anonymitě“. V boji proti anonymitě si tak každý z nás může nechat oskenovat duhovku a za doxx získat svůj WLD airdrop.

Oskenovaným občanům Země patří konkrétně 80 % zásoby tokenů, přičemž mateřská společnost si na výdaje ponechává skromných 20 % z celkem 10 miliard tokenů, jejichž kompletní trží valuace se nyní pohybuje okolo 21 miliard dolarů.

Sam Altman se již nyní projevuje jako vlídný miláček vlády USA, se kterými má v plánu spolupracovat na regulacích AI průmyslu. Tak nějak nám to celé připomíná ještě jednoho Sama, který měl k vládě taktéž docela blízko…

Rok decentralizovaných stablecoinů

Decentralizované stablecoiny jsou jedním z mála rapidně rostoucích DeFi sektorů, který se zejména po Shanghai upgradu sítě Ethereum stal popředím zájmu mnoha developerských týmů a projektů.

Růst stablecoinů poskytujících pasivní příjem ve formě úroků vyplývajících z LSD kolaterálu se nyní nachází v parabolické křivce a lze očekávat, že projekty jako je například Frax Finace či Redacted Cartel se během nastávajícího býčího trhu stanou popředím zájmu, zejména potom z důvodu velmi lákavé propozice pasivního příjmu, který svou výdělečností předčí jakoukoli tradiční banku:

Žádný růst zásoby stablecoinů = žádný bull market

Když už jsme u tématu stablecoinů, nelze opomenout vcelku smutný, pomalu krvácející graf vyjadřující celkovou zásobu stablecoinů v krypto trhu. Následující graf nám názorně ukazuje, že odliv stablecoinů, tedy střelného prachu, který je naprosto esenciální k odpálení pravého býčího trhu, pokračuje a neustává již od krachu FTX během listopadu minulého roku:

UBISOFT obsazuje pozice v sektoru Web3 gamingu

Optimistický pohled do budoucna nám nabízí tah jednoho z největších vydavatelů videoher UBISOFT, který se rozhodl stát se validátorem sítě Cronos. UBISOFT, který mimo jiné začíná experimentovat s NFT v souladu s předním titulem Assassin’s Creed, není v oblasti kryptoměn žádným nováčkem. Herní společnost je totiž již validátorem například sítě Tezos či Hedera Hashgraph.

Tah UBISOFTU směrem k síti Cronos je však obzvláště zajímavý, jelikož se v tomto případě jedná o blockchain interoperabilní se sítěmi Ethereum i Cosmos.

Obsadí Optimism první příčku L2 sítí?

O Optimismu jsme si důkladně vyprávěli zejména během chystání se na OP token airdrop během jara minulého roku, nyní se přední L2 síť opět dostává do středu zájmu díky stabilnímu růstu TVL:

Nejen to, Optimism během tohoto týdne po velmi dlouhé době předbíhá i dlouhodobě dominantní L2 síť Arbitrum. Právě během takových momentů je vhodné udělat si pár poznámek o lídrech ekosystému Optimism a zůstat na pozoru:

Nezapomínejme na StarkNet

Jedním z potenciálních nadcházejících lídrů L2, konkrétně tedy Zk-rollup sektoru je StarkNet. Stejně jako v případě Optimismu se i v tomto případě máte možnost připravit na potenciální airdrop (viz. tento článek.)

Náznaky blížícího se airdropu a tedy i simultánně stoupajícího zájmu o StarkNet vidíme podobně jako v případě výše zmíněného Optimismu ve formě rapidně stoupajícího TVL (total value locked) sítě:

StarkNet má v plánu stát se unikátem napříč L2 sítěmi. Dle posledních zpráv se vývoj StarkNetu odehrává v souladu s vizí Vitalika Butterina, dle které bude potřeba k masové adopci zjednodušit uživatelskou přístupnost a zlepšit faktory jako jsou abstrakce účtů či bezpoplatkové transakce.

DeFi je zpět! (?)

Nacházíme se konečně na konci tříletého DeFi bear marketu? Mají staré známé tokeny zrozené během legendárního DeFi léta 2020 šanci na znovuzrození? Rozhodně je načase dávat pozor, nejenže totiž během srpna odbije poslední měsíc 36měsíčního DeFi medvěda pověstně vyhlášeného DeFi Spartanem, znovuobjevenou sílu nyní můžeme pozorovat i v celkovém DeFi indexu:

  • Více na téma DeFi 1.0 sektoru si povíme v nadcházejícím díle DeFi Pulsu.

Nuda v bearu? Nevadí, sázíme na tokenizované krysí rulety a závody křečků

Krypto trh se nikdy nenudí, a to ani během zdánlivě nekonečné letní konsolidace, během které vyvolává euforii i 0.5% pohyb ceny BTC. Degeni krypto trhu si tento rok našli opravdu unikátní zábavu: tokenizované sázení na krysí ruletu či závody křečků. Revoluce gamblerského trhu? Uvidíme…

Zdroje:

Rogoswami. (2023, July 27). Prosecutors drop another charge against FTX co-founder Sam Bankman-Fried. CNBC. https://www.cnbc.com/2023/07/27/prosecutors-drop-another-charge-against-ftxs-sam-bankman-fried.html

4.7/5 - (6 votes)

Komentáře (0)

Zatím nebyly přidány žádné komentáře.

Připojte se k diskuzi

Zde napište svou odpověď
Vaše jméno
Váš e-mail
Odeslaním komentáře souhlasíte se zpracováním osobních údajů.

Buďte v obraze a
nenechte si ujít novinky z krypto-světa.

Relevantní články, dvakrát měsíčně do vaší emailové schránky.

Váš e-mail
Ukládám..
Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů.