ETF od BlackRocku očekává řada investorů. Bude ale dostatek bitcoinů pro tak velkou společnost?

Obchodní gigant BlackRock rozvířil diskuzi ohledně kryptoměnového ETF spojeného s bitcoinem. Řada odborníků věří, že pokud má někdo získat povolení na bitcoinové ETF, bude to právě největší správce aktiv na světě BlackRock. Krátce po oznámení žádost od BlackRocku se pro podání žádost rozhodly také další společnosti, které nechtějí být pozadu v případě, že by žádost BlackRocku opravdu vyšla. Z celé situace ale plyne jedna otázka: Bude dostatek bitcoinů k prodeji těmto obchodním obrům v případě, že ETF opravdu projde? Na tuto problematiku se podívala analytická společnost Glassnode a pokusila se zjistit, zda je k dispozici dostatek bitcoinů pro velké institucionální investory. Studie Glassnode se podívala také na minulé cykly a na to, jak byla ovlivněna poptávka a dostupná zásoba bitcoinů rostoucí cenou.

Americký trh trpí pod náporem SEC

Analýza toku finančních prostředků u největších burz ve Spojených státech a Asii ukazuje nárůst akumulace objemů obchodování v Asii. Americké trhy vykazují v roce 2023 slabší poptávku oproti předchozím rokům, což můžeme zřejmě přisuzovat boji SEC, která se snaží omezit kryptoměnový trh v USA. Predikce některých odborníků se tedy zřejmě vyplňují, protože asijský trh může být jedničkou v kryptoměnovém průmyslu, zatímco Spojené státy ztratí své prvenství kvůli přísným regulacím. Také analýza krátkodobých držitelů v roce 2023 ukazuje, že psychologie trhu opustila medvědí narativ z roku 2022. Právě krátkodobí držitelé a burzy jsou pro následující analýzu důležití, protože jsou to právě oni, kdo poskytují likviditu na trh. Naopak dlouhodobí držitelé hromadí své prostředky na peněženkách a zpět do oběhu je vrací jen zřídka. Tento typ investorů postupně přibývá, protože s přísnými regulacemi a nařízeními ze strany SEC přestává být bezpečné držet kryptoměny na burzách. Stále více lidí tedy stahuje své prostředky na soukromé peněženky, ke kterým vlastní privátní klíče a nikdo jim je nemůže zabavit. 

V posledních týdnech vyvíjela SEC tlak na dvě největší kryptoměnové burzy v USA, které prozatím ustupují jejím požadavkům. V posledních dnech jsme ale svědky kryptoměnové horečky, kterou zapříčinila společnost BlackRock se svou žádostí o spotové bitcoinové ETF. BlackRock je největším správcem aktiv na světě a její majetek by stačil celé České republice na sto let provozu. Po poklesu ceny na základě útoků SEC na kryptoměnové společnosti přišel opět nárůst ceny, díky podání žádosti o spotové ETF společností BlackRock. Krátce na to se cena bitcoinu vyšplhala na 31 tisíc dolarů a dosáhla letošního maxima. Nárůst ceny přišel v důsledků zvýšené poptávky po bitcoinech s tím, jak se nejrůznější investoři snaží nakoupit bitcoiny před možným schválením ETF od BlackRocku. Vzestup ceny vedli obchodníci v USA, následování nakupujícími z Evropy a nakonec v Asii. I přes sníženou poptávku po kryptoměnách ve Spojených státech a regulacím ze strany SEC se zdá, že v USA je kryptoměny stále největší zájem. Naopak v Asii se tato metrika sleduje jen těžko, protože přísné zákony často nutí investory nakupovat tajně. 

Pro zhodnocení dostupnosti bitcoinů využil Glassnode finanční toky na největších burzách ve Spojených státech a Asii. Data pochází z CoinGecka a ukazují tři největší burzy pro každý region. Ve Spojených státech je to Coinbase, Kraken a Geminy a v Asii je to Binance, OKX a Huobi. Největší odliv zaznamenaly všechny tyto burzy během bear marketu 2020 - 2021, kdy problémy se stablecoinem Luna a pádem burzy FTX přesvědčily řadu uživatelů ke stáhnutí aktiv z burz. Většina burz v tomto období zaznamenala denní odlivy bitcoinů od 5000 do 10000 BTC. Binance v tomto období ale zaznamenal nárůst likvidity v důsledku přesunů aktiv z FTX a menších burz na největší burzu na světě, kterou většina uživatelů vnímala jako bezpečnou. To lze pozorovat na následujícím grafu, kde žlutá barva patří právě Binance, na kterou přitekly desítky tisíc bitcoinů z jiných burz. 

Nabídka bitcoinů z pohledu aktivních bitcoinů

Některé zprávy od Glassnode v poslední době upozorňují na převody prostředků do dlouhodobého držení. Tato rostoucí nelikvidita byla k vidění za začátku všech předchozích bull marketů a v tom aktuální bude zřejmě ještě výraznější. Uživatelé se po pádu burzy FTX naučili ukládat své prostředky na hardwarové peněženky a likvidita na burzách proto výrazně klesla. Potřebná likvidita pro ETF a institucionální investory tedy závisí na přílivu nových poptávek na trh. Pokud totiž na trh vstoupí nová poptávka, stávající investoři reagují tím, že provádějí transakce a distribuují své mince za vyšší ceny. Jinými slovy, pokud přijde BlackRock na burzy a bude ve velkém nakupovat bitcoiny za vyšší cenu, řáda dlouhodobých držitelů se rozhodne prodat alespoň část svých aktiv a vybrat zisk. Aby byly staré mince vráceny zpět do oběhu, je potřeba velkého investora, který nebude hledět na cenu. To samozřejmě povede k růstu ceny bitcoinu, kterou určuje trh. Z následujícího grafu lze vyčíst, kolik bitcoinů je na burzách, u krátkodobých držitelů a dlouhodobých držitelů. Pokud by tedy teď BlackRock vstoupil na trh a ve velkém začal nakupovat bitcoiny, měl by k dispozici 2,28 milionů bitcoinů, tedy 11,9 % z celkového počtu bitcoinů v oběhu.

Lze tedy předpokládat, že pokud by společnost BlackRock opravdu se svým ETF uspěla, můžeme očekávat velký nárůst ceny bitcoinu. Takto velký investor by totiž během chvíle vykoupil všechny nižší nabídky na trhu a s rostoucí cenou by se začali vracet dlouhodobí držitelé, aby prodali své bitcoiny s vyšším ziskem. Díky tomu by se zpět do oběhu vrátily staré bitcoiny a cena by přirozeně stoupala. Schválení ETF se navíc předpokládá měsíc před dalším halvingem, který byl vždy v minulostí cenovým katalyzátorem. BlackRock navíc ve své minulosti neuspěl pouze s jedinou žádostí. Řada odborníků je tedy přesvědčená, že ETF od BlackRocku bude schváleno, navzdory regulacím ze strany SEC. 

5/5 - (3 votes)

Komentáře (0)

Zatím nebyly přidány žádné komentáře.

Připojte se k diskuzi

Zde napište svou odpověď
Vaše jméno
Váš e-mail
Odeslaním komentáře souhlasíte se zpracováním osobních údajů.

Buďte v obraze a
nenechte si ujít novinky z krypto-světa.

Relevantní články, dvakrát měsíčně do vaší emailové schránky.

Váš e-mail
Ukládám..
Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů.