Obchodní gigant BlackRock chce vlastní bitcoinové ETF. Je to dobrá zpráva pro bitcoin?

Přestože v posledních několika týdnech čteme spíše o problémech kryptoměn ve spojení s regulacemi ze strany SEC, objevují se také zprávy o možném schválení bitcoinového ETF společnosti BlackRock. Ta je jednou z největších investičních společnosti na světě a byla založena už v roce 1988. Zaměřuje se na správu aktiv napříč různými odvětvími, včetně akcií, dluhopisů, nemovitostí a jiných alternativních investic. BlackRock je také aktivní na trhu s ETF a je jedním z předních poskytovatelů těchto fondů. Právě proto je bitcoinové ETF od BlackRocku velkým tématem. Tím spíše, že se BlackRock rozhodl své ETF vydávat ve spolupráci se společností Coinbase, přední kryptoměnovou burzou. Coinbase bude mít na starosti bitcoiny a bude stanovovat jejich cenu na základě dat z burzy. Řada kryptoměnových nadšenců ale vidí problém v tom, že jeden z největších hráčů v tradičním finančním světě chce vstoupit na kryptoměnový trh. Na druhou stranu by mohlo bitcoinové ETF nalákat spoustu institucionálních investorů a přinést kapitál velkých firem, které by si bitcoin napřímo nikdy nekoupily.

O ETF se jedná navzdory boji SEC s kryptoměnami

Zatímco SEC stále bojuje proti kryptoměnovému průmyslu ve Spojených státech, některé velké firmy chtějí přivést nové investory prostřednictvím ETF. Řada odborníků se domnívá, že boj SEC proti kryptoměnám otevírá dveře pro asijské země, které se mohou etablovat jako kryptoměnová centra. Kryptoměnový analytik Luke Martin také uvedl, že regulace ze strany SEC nezastavují kryptoměnový průmysl, jen ho přesouvají mimo Spojené státy. Na tomto názoru se dlouhodobě shoduje většina bitcoinerů. Přestože útoky ze strany SEC v současnosti snižují cenu bitcoinu, nemohou jej dlouhodobě poškodit a nakonec bude výsledkem jen přesun kryptoměnového průmyslu do jiných zemí. Spojené státy tak přijdou o velký finanční průmysl a na Garyho Genslera se jednoho dne bude vzpomínat jako na muže, který z Ameriky vyhnal kryptoměny. Řada firem se aktuálně přesouvá do jiných zemí, kde jsou ke kryptoměnám daleko vstřícnější. Například CEO Coinbase byl jednat ve Spojených arabských emirátech, aby ukázal Genslerovi, že Amerika není jedinou zemí, kde mohou kryptoměnové firmy podnikat. 

Například spolumajitel společnosti Cinneamhain Ventures zastává názor, že ETF od BlackRocku je předem schválené. Jedná se o velkou společnost, která by nežádala o ETF bez přesvědčení, že schválení jejich bitcoinového fondu projde. Bitcoinové ETF od BlackRock může mít také negativní dopad na celý ekosystém. Na tuto negativní stránku upozornil zakladatel společnosti Reflexivity Research a známý bitcoinový komentátor Will Clemente. Podle něj bude schválení ETF od BlackRocku znamenat, že operace Chokepoint 2.0 opravdu probíhá a zaměřuje se na vytlačení retailových investorů z kryptoměnového průmyslu. Podle něj se americká vláda může pokusit velkou část bitcoinů dostat pod správu velkých firem, které ochotně spolupracují s vládou. Díky tomu by se bitcoiny ve firmách přeneseně dostaly pod kontrolu americké vlády. K tomuto názoru se přiklání také analytik Miles Deutcher tvrdící, že SEC ničí kryptoměnový průmysl, aby jej mohla ovládnout. Jedná se ale o dlouhodobě rozšířenou konspirační teorii, která se v kryptoměnovém průmyslu objevuje už léta. Také cena a dominance bitcoinu na zprávu o chystaném ETF od BlackRock téměř nereagovaly.

Velikost BlackRock je nebezpečná také v množství bitcoinů, které může tato společnost držet. V případě, že by se stala společnost velkým držitelem, může ovlivňovat chod bitcoinové sítě. Jako důkaz toho, že tak velká společnost může být ohrožením pro bitcoin poslouží například informace ze žádosti o ETF. Bitcoiner Anil v žádost našel klauzuli, která dává BlackRocku pravomoc rozhodnout, kterou síť si vybere za vhodnou v případě hard forku. Neexistuje tedy žádná záruka, že by BlackRock zvolil fork, který bude nejlepší pro celý ekosystém. Pakliže by se tak velký investor rozhodl provozovat fork dle vlastních preferencí, mohlo by to v budoucnu rozdělit kapitalizaci bitcoinu. Navíc si BlackRock vybral příhodný čas pro podání žádost o ETF, protože SEC má až 240 dní na rozhodnutí a v posledních letech vždy rozhodovala na poslední chvíli. V takovém případě by rozhodnutí mohlo přijít v polovině února 2024, což je pouhý jeden měsíc před plánovaným halvingem. 

5/5 - (1 vote)

Komentáře (0)

Zatím nebyly přidány žádné komentáře.

Připojte se k diskuzi

Zde napište svou odpověď
Vaše jméno
Váš e-mail
Odeslaním komentáře souhlasíte se zpracováním osobních údajů.

Buďte v obraze a
nenechte si ujít novinky z krypto-světa.

Relevantní články, dvakrát měsíčně do vaší emailové schránky.

Váš e-mail
Ukládám..
Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů.