Na Binance.US a jejího šéfa si došláply americké úřady. Binance.US zatím ustupuje požadavkům SEC

Dlouho se spekulovalo, zda se americké úřady pustí také do největší kryptoměnové burzy světa Binance a jejího šéfa zkráceně označovaného CZ. Stalo se tak před několika dny a americká verze Binance se rozhodla prozatím požadavkům SEC ustoupit. Žaloby míří na firmu i samotného majitele a do této chvíle donutily americké úřady americkou odnož Binance zastavit několik obchodních párů a dokonce i vklady a posléze i výběry do fiat měn. K pozastavení vkladů na Binance.US se rozhodla také řada amerických bank, které se chtějí vyhnout problémům s úřady. Přestože se očekávalo, že největší burza světa bude mít proti americkým úřadům dostatečné páky vypadá to, že americkou verzi Binance nakonec SEC opravdu omezí. Problémy má taky zakladatel Changpeng Zhao, na kterého míří řada žalob za obchodování s neregistrovanými cennými papíry. Navíc to vypadá, že krátce před zásahem SEC přesouvala burza Binance.US velké částky mezi účty nejrůznějších firem patřící šéfovi Binance. Skoro to vypadá, že Changpeng Zhao bude mít velké problémy s udržením podnikání ve Spojených státech. Na druhou stranu jsou to Spojené státy, kdo odrazuje všechny kryptoměnové podnikatele, kteří se svými miliardovými firmami odchází do zahraničí. V případě Binance se jedná pouze o americkou odnož a hlavní burza Binance fungující po celém světě zatím neomezuje svou činnost. Každopádně znovu platí důležité pravidlo: nenechávejte své kryptoměny na burze.

Binance.US delistovala deset obchodních párů

Stalo se tak 7. června, kdy Binance.US oznámila, že následující den odstraní vybrané obchodní páry pro BTC a BUSD. Pro tento krok se burza rozhodla po tom, co dostala upozornění od SEC, která tvrdila, že firma porušuje zákony o prodeji cenných papírů. Původně měla Binance.US pozastavit obchodování většího počtu párů také s USDT, nakonec od toho ale upustila. Na seznamu bitcoinových obchodních páru, které byly odstraněny je ATOM, BitcoinCash, Polkadot, Loopring, Mana, Uniswap token, VeChain a Tezos. V páru s BUSD zmizely kryptoměny HBAR a ONE. Stalo se tak na základě dokumentu od SEC, ve kterém bylo označeno velké množství kryptoměnových aktiv jako možné cenné papíry a z jejichž obchodování mohou vzejít pokuty a sankce pro Binance.US. Jedná se o BNB, BUSD, ATOM, COTI, SOL, ADA, MATIC, FIL, SAND, MANA, ALGO a AXS. Tato aktiva nebyla oficiálně zařazena mezi cenné papíry, protože Kongres zatím nepřijal žádné legislativní opatření ohledně těchto digitálních aktiv. I tak ale SEC trvá na jejich nelegálním obchodování na Binance.

Ve stejný den byl také CEO Binance Changpeng Zhao předvolán k soudu ve Spojených státech. V současnosti má 21 dní na odpověď ohledně zmíněných kryptoměnových aktiv. Soudu se ale nemusí zúčastnit osobně, protože není občanem USA. Soudu má vysvětlit řadu porušení zákonů, ze kterých SEC obvinil společnosti Binance i CZ. Mezi obviněními je například klamání investorů, lživé informace o produktech a obchodních kontrolách, míchání majetku zákazníků a společnosti a řada dalších. SEC také podal žádost o zmrazení všech aktiv Binance.US. Na tento krok ale nemá pravomoc, protože společnost spadá pod Binance Global, která není americkou společností. Pod náporem amerických úřadů spadla také cena kryptoměny BNB. V den oznámení se hodnota BNB propadla o 7,4 % a za poslední týden spadla cena kryptoměny už o 16 %. Aktuálně se jeden BNB token obchoduje za 260 dolarů, zatímco předtím si držel hodnotu 320 dolarů. Aktuálně je hodnota BNB o 62 % nižší než v době nejvyšší ceny v květnu 2021, kdy se prodával za 686 dolarů. Ztrátu hodnoty zaznamenaly také další tokeny zmíněné v dokumentu SEC.

Banky dávají od Binance.US ruce pryč

Po oznámení Binance.US o žalobě SEC začaly některé banky omezovat spolupráci s touto burzou. Binance také vyjádřil zklamání nad tím, že SEC opět zvolila soudní spor namísto toho, aby se jednalo o možných regulacích přijatelných oběma stranami. Stejně na žaloby SEC reagovaly také burzy Coinbase a Kraken, které obvinily komisi, že odmítá vstoupit do konstruktivního dialogu před zahájením soudního sporu. Všechny velké burzy se shodují na tom, že se snaží vést jednání v dobré víře, aby našly přijatelné řešení. Navzdory všem snahám ze strany kryptoměnových společností se ale opět ukazuje, že SEC nemá o vyjednávání zájem a snaží se hlavně nastolit pravidla vyhovující americkým úřadům. Všechny tyto informace ale bohužel nejsou důležité pro banky, které spravují majetek kryptoměnových firem. Z obav o zatáhnutí do soudního sporu společně s Binance začaly některé banky vypovídat burze služby. Z tohoto důvodu musela Binance oznámit, že kvůli ztrátě některých bankovních partnerů budou muset od 13. června pozastavit výběry ve fiat měnách až do doby, kdy se najde nové řešení.

V příštích dnech tedy zřejmě bude možné pozorovat velký odliv prostředků z Binance.US. Po 13. červnu bude samozřejmě možné vybírat kryptoměny a své prostředky si tak můžete poslat na jinou burzu, která vám výplatu do fiatu zprostředkuje. Daleko větší problém pro Binance.US nastal několik dní po obdržení žaloby. Aktuálně to totiž vypadá, že kromě výběrů budou pozastaveny také vklady na burzu. Binance.US navíc varuje své klienty, že možná bude nucena pozastavit výběry úplně. Binance.US tato rozhodnutí označuje jako opatření v důsledku extrémně agresivních a zastrašujících taktik ze strany SEC. Vklady se Binance.US rozhodla pozastavit pro ochranu svých klientů, protože řada bank chystá pozastavení spolupráce s burzou a uživatelé by později mohli mít problém peníze získat zpět na běžné účty. Vklady budou pozastaveny od 9. června. Burza dále uvádí, že to nijak neovlivní obchodování obchodních párů s USDT, který bude nadále podporován. Nakonec to možná dopadne tak, že americká odnož Binance zůstane crypto-only burzou, která nebude mít vlastní on-rampu pro fiat.

SEC si posvítil také na bankovní transakce šéfa Binance

SEC si ale kromě Binance.US došlápl také na jejího šéfa. Komise tvrdí, že mezi Binance a Binance.US docházelo ke smíšení finančních prostředků, které byly přesměrovány k přidružené společnosti Paxos prostřednictvím firmy Merit Peak, kterou ovládá právě Changpeng Zhao. Podle SEC proudily miliardy dolarů spojené s Binance skrze dnes již neexistující banky Signature a Silvergate. Obě tyto banky se zaměřovaly na kryptoměnové klienty a umožňovaly jim nepřetržité služby i během víkendu. Při přezkumu finančních záznamů, bankovních transakcí a výpisů zjistila SEC, že CZ měl u obou bank řadu účtů, přes které proudily peníze. Zatímco Binance tvrdí, že Binance.US je zcela separovaným podnikem, žaloba SEC a její důkazy toto tvrzení zpochybňuje a upozorňuje na mísení finančních prostředků obou společností. SEC tvrdí, že BAM Trading Services a firmy spadající pod Binance vkládaly miliardy dolarů na jeden účet, který spravuje společnost Merit Peak, jejímž hlavním vlastníkem je Changpeng Zhao.

SEC se strukturou společností šéfa Binance zabýval poměrně detailně a zjistil další okolnosti, které bude chtít po CZ vysvětlit. Zjistili totiž, že účty společnosti Merit Peak u Silvergate Bank obdržely v letech 2019 - 2021 vklady ve výši 22,2 miliardy dolarů. Z toho bylo 21,9 miliardy dolarů zaplaceno firmě Paxos, která vydávala stablecoin BUSD. Činnost společnosti Paxos byla ukončena v únoru na pokyn regulátorů a přestala vydávat BUSD. Také další společnost, u které je vlastníkem Zchangpeng Zhao, obdržela finanční prostředky od Binance a BAM Trading Services. Od roku 2021 do současnosti obdržela společnost Sigma Chain 184 milionů dolarů od Binance a 145 milionů dolarů od BAM Trading Services. Sigma Chain definuje svoje podnikání jako poskytování likvidity pro směnárny a SEC tvrdí, že se zapojila do finančních transakcí, které umělé navýšily obchodní objem společnost Binance.US. Společnost BAM Trading Services zapojená do těchto transakcí navíc obdržela také platby od Coinbase, Alameda Research nebo bývalého šéfa zkrachovalé burzy FTX Sama Bankman-Frieda. Přes všechny tyto miliardové převody byly 31. března všechny bankovní účty zmíněných firem prázdné ve chvíli, kdy se k nim dostala SEC.

Všechny tyto informace bohužel potvrzují trvzení SEC o tom, že se Binance.US rozhodně neodpojila od své mateřské společnosti a obě firmy podnikaly propojeně. Changpeng Zhao přitom celou dobu tvrdí, že firma Binance.US není nijak spojená s hlavní firmou Binance a funguje úplně separátně. Na vysvětlení od šéfa Binance si budeme muset počkat, protože zákonná lhůta pro podání vysvětlení vyprší až na konci června. Znovu se ale ukazuje, že podnikání kryptoměnových burz není vždy úplně transparentní a přestože se Binance vždy ke svým uživatelům chovala ukázkově, možná přichází chvíle, kdy bude pošramocena pověst i této největší burzy světa.

5/5 - (2 votes)

Komentáře (0)

Zatím nebyly přidány žádné komentáře.

Připojte se k diskuzi

Zde napište svou odpověď
Vaše jméno
Váš e-mail
Odeslaním komentáře souhlasíte se zpracováním osobních údajů.

Buďte v obraze a
nenechte si ujít novinky z krypto-světa.

Relevantní články, dvakrát měsíčně do vaší emailové schránky.

Váš e-mail
Ukládám..
Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů.