Zajímavé a humorné momenty bitcoinové historie

V internetové komunitě je v posledních více než 10 letech Bitcoin jedním z hlavních témat. Objevily se internetové peníze, které umožňují zaplatit komukoliv na světě univerzální a digitální měnou. Během existence Bitcoinu se udála řada zajímavých a často humorných situací, na které se v tomto článku podíváme. Některé z událostí jsou zásadní pro další vývoj Bitcoinu, některé zase ukazují, že kolem kryptoměn může být docela legrace. Nedávno jsme psali o chlapíkovi, který si koupil pizzu za 10 000 bitcoinů. Víte ale, kdo je Carlos Matos nebo co měl Changpeng Zhao na sobě, když podepisoval jednu velkou a výhodnou smlouvu? I takové kuriozity se dozvíte.

Nick Szabo spouští BitGold

Pokud se bavíme o zajímavých momentech, které pomohly Bitcoinu k velikosti, musíme začít ještě před samotným vznikem krále kryptoměn. Musíme začít v roce 2008, kdy kryptoměnový veterán Nick Szabo 27. listopadu oznamuje spuštění své služby BitGold. Jednalo se o přelomový nápad, jak uložit hodnotu zlata bezpečně do digitálního světa. BitGold má mnoho společného s Bitcoinem tak, jak je popsán ve whitepaperu. Stejně, jako Bitcoin, také BitGold mělo mít pouze omezené množství mincí. To bylo přímo vázáno na zlato a BitGold tedy měl mít hodnotu zlata. Další podobností je využití consensu Proof-of-Work k vytváření nových bloků a zapisování transakcí do účetní knihy. Stejně, jako Bitcoin i BitGold bylo navrženo tak, aby neexistovala žádná autorita, která by nad sítí měla kontrolu. Někteří lidé se do dnešního dne domnívají, že Nick Szabo je tvůrcem Bitcoinu, který vystupuje pod přezdívkou Satoshi Nakamoto. Bez tohoto projektu by možná Bitcoin nikde nevznikl.

Satoshi Nakamoto publikuje whitepaper Bitcoinu

Zrození Bitcoinu se datuje na 31. říjen 2008, kdy uživatel pod přezdívkou Satoshi Nakamoto publikoval na serveru Metzdowd.com whitepaper svého peer-to-peer platebního systému. Stránka www.metzdowd.com slouží jako diskusní fórum věnované kryptografii a bezpečnosti informačních technologií. Toto forum bylo založeno v roce 1994 a je pojmenováno po stejnojmenném městě v Pensylvánii, kde v roce 1941 bylo vytvořeno první operační šifrovací zařízení, které bylo následně používáno během druhé světové války. V lednu 2009 spustil Nakamoto svůj software, na kterém pracoval od roku 2007. První bitcoinový blok byl vytěžen 3. ledna 2009 a obsahoval titulek z časopisu Times, který upozorňoval na aktivaci druhého záchranného balíčku pro krachující banky. Nakamoto k tomu dopsal: Looks like the banking system hasn’t changed much. V současnosti je whitepaper dostupný ve více než 36 jazycích světa a je dostupný na adrese Bitcoin.org.

Legendární nákup pizzy za 10 000 Bitcoinů

Mnohokrát popsaná slavná transakce. Jeden z prvních uživatelů Bitcoinu si za 10 000 bitcoinů nechal přivést večeři. Tehdy měly tyto bitcoiny hodnotu pouhých 50 dolarů a za dovoz pizzy tak tehdy zaplatil asi 1000 Kč. Dnes by tyto bitcoiny měly hodnotu milionů dolarů. Dalo by se předpokládat, že po této zkušenosti si tento kupující pizzu již nikdy neobjedná. Znovu to ale udělal v roce 2018, kdy si na výročí této transakce, která se v bitcoinové komunitě slaví různými konferencemi, objednal dvě pizzy a zaplatil pomocí Lightning Network. Tentokrát ale zaplatil pouze 649 000 satů, tedy přibližně 62 dolarů za obě pizzy.

První propad ceny zapříčiněný bitcoinovými velrybami

Velký propad ceny zaznamenal Bitcoin v době, kdy bratři Winklevossovi oznámili, že vlastní 108 000 bitcoinů. Krátce poté se propadla cena této kryptoměny o 60 % na 105 dolarů. Tehdy mnoho lidí téměř litovalo bratry Winklevossovi, kteří v podstatě vlastní vinou přišli o veliké jmění, které měli v bitcoinech uložené. Několik let na to ale bylo všem jasné, že oba bratři na nákupu bitcoinů obrovsky zbohatli. Na fotografii jsou oba bratři se zakladatelem společnosti Bitmain. Jmenuje se Jihan Wu a v době, kdy byla tato fotografie pořízena byla už jeho firma na vzestupu.

Opilý bitcoiner spletl slovo HOLD

Jistě víte, jak náročné je psaní na klávesnici v opilosti. Některá slova prostě nejdou napsat správně a ověřil si to i uživatel fóra bitcointalk s přezdívkou GameKyuubi, který vytvořil vlákno s názvem I AM HODLING. Tím položil základy jednoho z nejznámějších bitcoinových meme. Stalo se tak v roce 2013, kdy si tento uživatel přišel po flašce whiskey stěžovat na náročnost obchodování. Napsal, že s tím končí a už bude jen čekat až cena bitcoinu poletí nahoru. V době, kdy toto vlákno založil byla cena jednoho bitcoinu pohých 644 a můžeme tedy předpokládat, že se mu plán vydařil. Od té doby se špatně napsané slovo HODL používá jako synonymum pro dlouhodobé držení bitcoinů.

První velký pád kryptoměnové burzy

V roce 2014 byla Mt. Gox téměř jedinou burzou, která obchodovala s Bitcoinem. V té době zpracovávala přes 70 % všech transakcí, díky čemuž byla atraktivním cílem pro hackery. Ti burzu napadli dokonce opakovaně a ukradli uživatelům přes 800 000 bitcoinů. Po této ztrátě nebyla schopna burza dále fungovat a krátce na to vyhlásila bankrot. V té době nebyly burzy ještě tak zabezpečené jako dnes, i přesto ale do dnešních dnů dochází ke krádežím kryptoměn z burz často. Identita hackerů nebyla nikdy s jistotou odhalena a tento hack na burzu Mt. Gox tak dodnes zůstává záhadou a zároveň jednou z největších kryptoměnových loupeží.

Satoshi Nakamoto odhalen

V roce 2014 napsal deník Newsweek zprávu o tom, že vypátral osobu stojící za vynálezem jménem Bitcoin. Ukázalo se totiž, že opravdu existuje muž, který se jmenuje Satoshi Nakamoto. Navíc se jednalo o geniálního matematika, který pracoval pro vládu a nebylo tak pochyb, že se jedná o tvůrce Bitcoinu. Muž se k vynálezu kryptoměny také přiznal, protože si myslel, že novináři mluví o dávno ukončeném vládním projektu, do kterého se zapojil. Nakonec se ukázalo, že tento muž nemá s Bitcoinem nic společného, protože nebyl schopen popsat jeho fungování do podrobností. Tak či tak byl muž jménem Dorian Statoshi Nakamoto účastníkem několika schůzek s Nickem Szabem, který je některými dodnes považován za tvůrce Bitcoinu. Je tedy možné, že Nick Szabo si jméno svého kolegy vypůjčil. Možná proto, že se mu jednoduše líbilo.

Chlapík s cedulkou Buy Bitcoin

Zajímavou zprávu divákům vyslal chlapík v pozadí projevu Janet Yellenové. Neznámý muž držel během projevu předsedkyně Federálního rezervního systému sešit, ve kterém bylo napsáno “kup bitcoin”. Projev byl vysílán živě a krátce po této události se v červenci 2017 začala cena Bitcoinu zvedat. Nárůst ceny nezastavoval a nakonec se zvýšila téměř osminásobně. Je těžké říci, zda růst ceny souvisel s touto cedulkou. V prosinci téhož roku dosáhl Bitcoin nového ATH a obchodoval se za 19 800 dolarů. Pokud si říkáte, že to byly zlaté časy pro nákup bitcoinů nezapomeňte, že po pádu FTX se bitcoin obchodoval za cenu okolo 16 000 dolarů. https://twitter.com/lopp/status/885213568408465408

Carlos Matos zpívá na konferenci Bitconnect

Jistě víte, jak náročné je někdy udržet emoce na uzdě. Například Carlos Matos to úplně nezvládl a projevil je na jevišti před tisíci lidmi. Byl nadšený z nákupu společnosti Bitconnect, která mu vydělávala přes 100 000 dolarů týdně. Jeho vystoupení se stalo virální a dnes již všichni dobře znají jeho výkřiky. Jeho projev se stal velice populární také proto, že činnost Bitconnect byla v roce 2018 ukončena kvůli podezřením, že se jedná o Ponziho schéma. Společnost nakonec vyšetřovala také FBI.

CEO Binance podepisuje milionovou smlouvu v plážových kraťasech

Téměř to vypadá, jakoby muž na fotce ztratil kalhoty. Jedná se však o ředitele společnost Binance Changpeng Zhao. Binance je v současnosti obrovskou burzou, která má ještě větší obraty. Na fotografii je zachycen s premiérem Bermud jménem E. David Bur a jeho týmem. Smlouva se týkala spolupráce Binance a Bermud na podporu FinTech podnikání v této zemi. Brzy bylo vypátráno, že kraťasy a vysoké ponožky, které má Changpeng Zhao na sobě, jsou součástí bermudského formálního oděvu.

Craig Wright stále tvrdí že je Satoshi Nakamoto

V roce 2019 vyvrcholila aféra kolem Craiga Wrighta, který už roky všem tvrdil, že je Satoshi Nakamoto. Je důležité zmínit, že tento muž je jednou z hlavních postav za forkem Bitcoin SV. Craig Wright tedy tvrdil, že on je skutečný Satoshi Nakamoto a že Bitcoin SV je tou pravou a jedinou kryptoměnou. O zásluhy Satoshiho Nakamota bojoval tehdy na mnoha frontách. Jeho snahy zahrnovaly právní jednání a žaloby, napadání ostatních bitcoinerů na sociálních sítích a také delistování Bitcoin SV několika předními světovými burzami. Ty se distancovaly od chování Wrighta ve vystoupení se zakladatelem kryptoměny HEX. Tam se Wright dokonale ztrapnil a video se od té doby stalo poměrně virálním. https://youtu.be/mQoyaguvGdQ

Rozmáhá se platební protokol Lightning Network

Lightning Network je platební protokol na druhé vrstvě Bitcoinu, který využívá systém smart kontraktů k vytvoření platebního kanálu mezi uživateli. Je určena pro extrémně rychlé platby s minimálními poplatky. O Lightning Network není třeba moc psát, všichni bitcoineři jistě vědí, co umí. Zajímavé ale je, že test této sítě začal jednou transakcí se 100 000 saty. Každý člověk, který obdržel tuto transakci k ní přidal 10 000 dalších satů a poslal je dál. Tato hra se stala tak populární, že se zapojil také CEO Twitteru Jack Dorsey. Na konci si již uživatelé posílali asi 5 milionů satů a nakonec vše dali na charitu.

Cena bitcoinu spadla o 40 % a vznikl Černý čtvrtek

V březnu 2020 byly krypto trhy otřeseny událostí, která se rychle stala známou jako Černý čtvrtek. Bitcoin ztratil více než 40 % své hodnoty během jediného dne. V jednu chvíli dokonce hrozilo, že klesne až pod 4 000 dolarů. Propad tehdy způsobila špatná situace na DeFi trzích, kde mnoho společností zbankrotovalo. To vedlo k hromadným likvidacím, které ve velkém vysály kryptoměny z oběhu.

Ukrajina přijímá dary v kryptoměnách

Během konfliktu mezi Ruskem a Ukrajinou se ukrajinská vláda obrátila na krypto komunitu na Twitteru s žádostí o finanční prostředky pro své civilisty a armádu. V únoru začala Ukrajina přijímat krypto dary v bitcoinu, etheru a tetheru. Od invaze Ruska 24. února bylo podle analytické společnosti Elliptic provedeno více než 102 000 plateb kryptoměn v hodnotě 54,7 milionů dolarů na podporu ukrajinské vlády a neziskové organizace Come Back Alive, která podporuje armádu. https://twitter.com/Ukraine/status/1497594592438497282?ref_src=twsrc%5Etfw%7Ctwcamp%5Etweetembed%7Ctwterm%5E1497594592438497282%7Ctwgr%5E258f5b9fc3e33ce18f2e55eca891a79539860949%7Ctwcon%5Es1_&ref_url=https%3A%2F%2Fcoinculture.com%2Fau%2Fmarkets%2Ftop-10-crypto-moments-of-the-year-2022%2F

Kolaps stablecoinu Terra

Na konci roku 2021 a na začátku roku 2022 vzrostla hodnota Terry hlavně kvůli populárnosti jeního vlastního stablecoinu UST. Ekosystém Terry měl v té době hodnotu přes 40 miliard, rychle ale jeho hodnota spadla na nulu. Špatně nastavený algoritmus začal v bearmarketu prodávat kryptoměny, aby srovnal cenu UST dolarem. To vedlo k pádu a zastavení tohoto stablecoinu. Kolaps Terry způsobil vážnou likviditní krizi pro zainteresované firmy, jako je Celsius, Three Arrows Capital, Genesis Trading a Alameda Research. Problém se samozřejmě projevil také na Bitcoinu a začala éra velkého propadu k 16 000 dolarům.

Pád burzy FTX

Tato kryptoměnová burza na Bahamách byla proslulá tím, že utrácela velké množství peněz za image bohaté a prosperující společnosti. Během několika dní se ale podařilo Samu Bankmanu-Friedovi tuto firmu položit svým nedospělým jednáním. Utrácel totiž prostředky svých klientů, které měly být bezpečně uloženy pro případ, že by je chtěl uživatel vybrat. Pád této burzy poslal bitcoin na cenu skoro 16 000, což je nejnižší cena od roku 2020. Pro mnohé začínající bitconery ale SBF zařídil skvělou nákupní příležitost. Negativní na tom je, že velká spousta uživatelů FTX už nikdy své prostředky neuvidí. [twitter-follow username="btctip_cz" scheme="dark"]
Rate this post

Komentáře (0)

Zatím nebyly přidány žádné komentáře.

Připojte se k diskuzi

Zde napište svou odpověď
Vaše jméno
Váš e-mail
Odeslaním komentáře souhlasíte se zpracováním osobních údajů.

Buďte v obraze a
nenechte si ujít novinky z krypto-světa.

Relevantní články, dvakrát měsíčně do vaší emailové schránky.

Váš e-mail
Ukládám..
Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů.