O projektu Prometheum jsme toho hodně napsali v článku: “Prometheum: SEC psyop ve snaze převzít kontrolu nad krypto trhem?”. Pokud nevíte o co jde, rozhodně jej doporučujeme přečíst pro úplné pochopení tohoto článku. Vazby projektu Prometheum na SEC jsou totiž velice důležité ve spojitosti s tím, jak je s celým projektem spojen také zakladatel Etherea Vitalik Buterin. Tent totiž v minulosti spolupracoval s tvůrci této, skoro bychom mohli říct až vládní, burzy. Následující informace a další zjištění, se kterými jistě přijde řada investigativních novinářů možná ukazují, proč Ethereum tak dlouho odolává americkým úřadům a stále nebylo označeno za cenný papír. Přestože se Vitalik Buterin zřejmě aktivně nepodílel na propojení SEC a projektu Prometheum, jeho vazby na společnost za tímto projektem jsou zřejmé. Prometheum totiž spoluvlastní firma Wanxiang Blockchain Labs, která v roce 2015 investovala půl milionů dolarů do Etherea, a ve které je Vitalik Buterin spoluvlastníkem. Tato informace je přitom známá již řadu let. Ve světle posledních událostí ale dostává úplně nový rozměr.
Prometheum zázračně získal licenci na burzovní aktivity
První kontakt Vitalika Buterina a Feng Xiaoa, tehdejšího generálního ředitele Wanxiang Blockchain Labs, proběhl už v roce 2015. V té době totiž firma nakoupila ethery za půl milionů dolarů a pomohla tak Buterinovi financovat další vývoj ethereové sítě. Spojení mezi Buterinem a firmou Wanxiang Blockchain Lab je přitom již dlouho známým faktem. Znepokojivým se ale stalo až ve chvíli, kdy novináři začali zkoumat detaily ohledně projektu Prometeum. Ten z části vlastní právě firma WB Labs, společně s čínskými investory. Tento projekt totiž v tichosti zázračně splnil všechny předpoklady a požadavky a od SEC získal licenci na provozování kryptoměnové burzy. Stejnou licenci, o kterou už roky s pokorou bojuje například Coinbase nebo Binance. Zatímco Gary Gensler obesílá všechny burzy, zakazuje prodej nejrůznějších tokenů a znemožňuje obchodování řadě kryptoměnových společností, projekt Prometheum v tichosti splnil všechny podmínky a získal licenci na provozování burzy s digitálními aktivy. Každý, kdo se alespoň chvíli pohybuje ve světě kryptoměn a zároveň sleduje regulační masakr ze strany amerických úřadů musí uznat, že celé schválení společnosti je přinejmenším podivné.
O to víc, když se podíváte na záznamy ze slyšení (tweet výše), kterého se zúčastnil Aaron Kaplan, člen burzy Prometheum. Řada lidí si všímá, že otázky i odpovědi jsou předem připravené, jakoby někdo chtěl, aby právě tato burza prošla schvalovacím procesem SEC. Aaron Kaplan přitom během svého projevu souhlasil s mnoha stanovisky SEC, které nekorespondují s názory ostatních velkých kryptoměnových společností. Prometheum se nyní chlubí tím, že je první kryptoměnovou společnosti schválenou SEC. O burze mluvil také Gary Gensler a zmínil, že se jedná o příklad toho, že dodržování předpisů kryptoměnovými společnostmi je možné. Právě tato slova zarytého bojovníka proti kryptoměnám přitáhly pozornost na firmy a osoby stojící za projektem Prometheum. Více informací o vlastnických strukturách a osobách zainteresovaných v tomto projektu si můžete přečíst v našem reportu o projektu Prometheum. V tomto textu se zaměříme na Vitalika Buterina a na výše zmíněnou společnost Wanxiang Blockchain Labs. Jedná se neziskovou organizaci a čínský výzkumný ústav založený v roce 2015 společnosti China Wanxiang Holding.
Buterin se od financí WB Labs distancuje
Velkou oklikou a se všemi potřebnými informacemi se tedy můžeme vrátit zpět k Vitaliku Buterinovi. Spojení mezi Buterinem a společností WB Labs je již dlouho známá a nebyla nijak utajovaná. Buterin byl například jedním z hostů na konferenci Blockchain Week 2016, pořádanou Ethereum Foundation a WB Labs. Ještě v roce 2016 byl na webu konference Buterin popsán jako hlavní vědec WB Labs.
[caption id="attachment_21717" align="aligncenter" width="1252"]
Zdroj: https://blockchainweek2016.org/index_en.html[/caption]
Někdy je popisován také jako spoluzakladatel této organizace. V roce 2018 se pak poprvé objevuje projekt Prometheum a připojuje se k organizaci WB Labs s dohodou o společném rozvoji. Dohoda poskytla projektu přístup k technologickým zdrojům a kontaktům v kryptoměnovém odvětví. V říjnu 2021 Prometheum ukončil svou dohodu poté, co se údajně ukázalo, že společný vývoj není profitabilní. Aaron Kaplan dodal, že WB Labs nemají přístup k žádnému kódu, technologii ani softwaru v ekosystému Prometheum a jedná se o hrdý americký podnik. I tak má ale čínská organizace 10% podíl v projektu. A právě v této organizaci má Vitalik Buterin podíl a navíc dlouhou dobu zastává poměrně významnou funkci.
Nabízí se tedy otázka, zda Vitalik Buterin věděl o projektu Prometheum a o plánu proniknout na kryptoměnový trh. Vzhledem k jeho vysoké pozici ve WB Labs ale lze předpokládat, že měl také interní informace. Za zmínku stojí také hlavní ethereové peněženky WB Labs, které byly v minulosti zprovozněny a financovány několika účty, které jsou svázány s Vitalikem Buterinem. Zajímavé vlákno o vzniku peněženek této organizace nabídl uživatel TruthLabs. Buterin se také podivně distancoval od peněženky, která financovala založení ethereových účtu organizace WB Labs. Uživatelé twitteru ale rychle dohledali jeho příspěvek na Redditu, ve kterém právě tuto peněženku označuje za jednu z hlavních v organizaci Ethereum Foundation. Buterin tedy záměrně lhal o financích putujících do WB Labs. Jak se celá kauza dále vyvine musíme počkat, už nyní je ale jasné, že Buterin bude mít co vysvětlovat v případě, že se uživatelům Etherea nebude líbit jeho vazba na nejpodivnějších kryptoměnovou burzu v historii digitálních peněz. Zároveň se možná ukazuje, proč je Ethereum stále mimo hledáček amerických úřadů, přestože nově funguje na proof-of-stake.