SEC, Gensler, nelegální cenné papíry… z těchto pojmů se účastníkům krypto trhu během posledních pár týdnů již dost možná začíná dělat nevolno. I dnes však nelze než opět zabřednout do regulačních kauz kryptoměn v USA. Na povrch totiž znenadání vypluly informace o historicky první burze, která má údajně obdržet licenci k poskytování držení a obchodování kryptoměnových cenných papírů.
Divadlo zvané Prometheum
Příběh burzy Prometheum vám bude opravdu hodně zavánět i v případě, že jste fandy vlády USA a věříte, že je zdejší korupce minimální a úmysly regulátorů jsou na správném místě.
Během období, kdy jsme se všichni soustředili na Garyho kampaň vůči Coinbase, Binance a kryptoměnám jako takovým si pěkně v pozadí, mimo zájem veřejnosti získal tým projektu Prometheum historicky první licenci k provozování burzy specializované na obchodování cenných papírů ve formě digitálních aktiv (Special Purpose Broker-Dealer (SPBD). To zní docela podobně jako něco, čím se snaží stát burza Coinbase, která opakovaně a bez výsledku žádala SEC o poskytnutí regulačních požadavků, nemyslíte?
Nejen to, člen burzy Prometheum Aaron Kaplan se z ničeho nic objevil přímo před kongresem, kde ho vyzpovídala demokratka Nydia Velásquez.
Podívejte se pozorně na tento záznam, kde Aaroon odpovídá kongresmance na otázku, kterou ze sebe Nydia potí čtením z předem nachystaného dokumentu. Ihned na tuto otázku se Aaroon pustí do perfektně nachystané odpovědi, kterou si rovněž jednoduše přečte. Dojem, že se jedná o předem nachystané divadýlko zřejmě nemine ani ty nejzarytější fandy mainstreamových narativů:
Nejenže měl Aaroon všechny odpovědi nachystané tak, aby mohl ladně odehrát svoji roli, po celou dobu slyšení mu byly podávány taháky jako na střední škole:
Jak je možné, že uprostřed regulační války a zejména nejasnosti o tom, jaké požadavky mají burzy splnit pro legální provoz se zde vyklubala nová burza splňující požadavky SEC?
Dále, v rozhovoru pro Coindesk Aaroon vysvětlil, že:
„Prometheum a naši partneři jsou společnosti registrované s SEC a jsou rovněž členy Úřadu pro regulaci finančního odvětví (FINRA). Prometheum je konkrétně specializovanou ATS (Alternative trading systems) burzou zprostředkovávající obchody mezi kupujícími a prodávajícími digitálních cenných papírů (Digital asset securities; DAS). Prometheum jako ATS burza získala první licenci SEC k operování v souladu s Federálním zákonem o prodeji cenných papírů (Federal securities law; FSL).“
ATS je typ burzy, který podléhá regulačním požadavkům pro cenné papíry, což znamená, že zde platí mnohem tvrdší pravidla, než dejme tomu v případě retailem oblíbené platformy Robinhood. K obchodování na ATS platformách se totiž kvalifikují pouze akreditovaní investoři, což znamená ti, kteří vydělávají minimálně 300 tisíc dolarů ročně nebo vlastní více než 1 milion dolarů aktiv. Pro retailové investory, tedy 99 % krypto uživatelů v USA, tento krok neřeší absolutně nic.
Na míle daleko zavánějící tým za projektem Prometheum
Čemu se však nedivíme je fakt, že je Aaron miláčkem SEC a prvním, kdo získal jejich licenci k obchodování s digitálními cennými papíry. To samé ostatně pochopíte hned jakmile si vyslechnete jeho vysvětlení ohledně otázky Etherea a toho, zdali je ETH cenným papírem či ne (35:00 a dále):
„Věřím, že hned od momentu ICO roku 2015 a prvního prodeje ETH coinů je ETH cenným papírem. Momentálně neexistuje žádný legální precedent pro to, aby se z něčeho, co je jednou cenným papírem, postupně stala komodita. Byly tady samozřejmě argumenty o tom, že pokud se něco dostatečně decentralizuje, může se z toho stát komodita a podobně. Nicméně, tyto argumenty nemají žádný legální precedent. Co je jednou cenným papírem, je navždy cenným papírem.“
https://www.youtube.com/watch?v=M6oW1J-p3bI
Aaron je zkrátka dobře další vládní patolízal, kterému připadá rozumné ohánět se zákony vytvořenými roku 1934 a aplikovat je na kryptoměnové, decentralizované systémy, tedy něco, s čím se všichni z nás a zejména potom legislátoři potýkají v historii poprvé.
Ostatně, s Aaronem by nesouhlasila ani Genslerova osobnost z roku 2018, během které sám potvrdil, že je Ethereum komodita!
„…to bylo během let 2014 a 2015 a nyní, nehledě na to, co ETH bylo tehdy, nyní je již Ethereum dostatečně decentralizované, což znamená, že se již nyní nejedná o cenný papír. Nicméně, tehdy se o cenný papír jednalo.“
https://www.youtube.com/shorts/Lsl7FEyE0BM
Nicméně, pokud je Aaron jasným kamarádíčkem SEC a Garyho Genslera (podobně jako ještě minulý rok SBF), jakou minulost mají další členové týmu? Kdo za celým projektem vlastně stojí a jak je možné, že si tato banda milovníků regulací tak rychle a znenadání získala SEC licenci?
Jak jistě tušíte, všechny tyto otázky jsou čistě rétorické, dalšími členy burzy jsou například:
- Rosemarie Fanelli: předchozí práce pro Úřad pro regulaci finančního odvětví (FINRA)
- Joseph Zangri, CCO: předchozí práce pro SEC
- John Tornatore: předchozí práce pro CBOE
Dále, Kaplani nemají s kryptoměnami nic společného, jedná se o partičku právníků:
Nakonec, pokud se chcete dozvědět dalších pár zajímavých konexí týmu (například spojitosti jejich fundraiseru s Ice Tea Company, blockchainovým podvodem z roku 2017), doporučujeme si projít tento zajímavý souhrn Adama Cochrana:
Šaráda beze smyslu?
Tečku celému tomuto divadýlku o „správné cestě k povolení a registraci krypto burz v USA“ dává fakt, že i přes povolení SEC bude burza Prometheum naprosto k ničemu. Proč? Protože jak již víme, Gary Gensler není schopen představit jasná pravidla pro to, co jsou kryptoměnové cenné papíry a co ne. Jelikož tedy není možné právně potvrdit, které kryptoměny na burze Prometheus lze obchodovat, není je možné ani zaregistrovat, a tedy ani zalistovat.
Nesmyslnost celé věci pěkně shrnuje otázka pro Aarona ze směru kongresmana Rose:
„Celá snaha demokratů prodat pointu o tom, že je Genslerovo schválení této jediné hodné specializované burzy cestou kupředu, neznamená, že je momentální systém funkční. Proč? … pane Kaplane, existují dnes snad alespoň nějaké SEC registrované kryptoměny spadající do kategorie cenného papíru, které je možné na burze zalistovat?
Co je tedy pointou celé této šarády, snahy o brždění krypto průmyslu v USA, šikanování dosavadně férově hrajících krypto burz jako je Coinbase, Genslerových vyhýbavých odpovědí ohledně otázky regulace Etherea, a nyní snaha o prosazení zvláštní burzy vedené bandou právníků a bývalých členů SEC? Prometheum navíc nemá žádný prokazatelný, otestovaný produkt a pochopitelně ani trakci ze strany uživatelů.
Jako obvykle vše zavání pouze korupcí a snahou o zachování si kontroly, což je čím dál typičtějším symptomem momentální vlády v USA. Co si o tomto zvláštním směru, kterým se SEC spolu s například Anti-krypto armádou Elizabeth Warrenové vydává, myslíte vy? Zaslouží si Gensler vyhazov? Je Prometheus vládní scam nebo legitimní cesta kupředu? Podělte se o váš pohled v komentářích!