Cena bitcoinu opět narostla po pádu akcií First Republic Bank

Znovu se potvrzuje trend, který by mohl naznačovat pozici bitcoinu oproti běžným bankám. Cena krále kryptoměn opět vzrostla o více než 5 % poté, co se objevily obavy z možného dalšího kolapsu banky. Tentokrát se jedná o First Republic bank, jejíž akcie klesly o více než 50 % 25. dubna. Stalo se tak na základě zveřejnění kvartálních výsledků této banky, které investory zřejmě vůbec nepotěšily. 

Banky krachují, cena bitcoinu roste

Podle výzkumu australské vzdělávací platformy Collective Shift vzrostla cena Bitcoinu okamžitě poté, co zpravodajství Fox New Business zveřejnilo zprávu o tom, že First Republic Bank možná spadne pod správu vlády, aby byla schopna vyplatit své věřitele. Právě k tomu slouží instituce, která umožňuje získat věřitelům zpět prostředky z banky, která je na pokraji bankrotu. Díky tomu dostanou klienti své peníze a banka se vyhne případnému bankrotu. Přestože státní rezervy zachrání obě zainteresované strany, jedná se o velmi špatný signál ohledně fungování banky a její udržitelnosti na trhu. Do podobné situace se v uplynulých měsících dostaly i další banky. Většina z nich již neexistuje nebo je koupila jiná velká banka. Právě z těchto důvodů spadla cena akcií First Republic Bank o 50 % během jednoho dne. Ještě na konci roku 2022 byla přitom First Republic Bank čtrnáctou největší bankou ve Spojených státech.

Tato banka začala mít první problémy počátkem března. To vedlo k tomu, že 11 největších bankovních institucí v USA, včetně J.P. Morgan a Bank of America, vložilo 30 miliard dolarů na účet First Republic Bank, aby dodalo likviditu. Všechny bitcoinery mohou potěšit také data od analytické firmy Santiment. Ty naznačují, že korelace mezi Bitcoinem a S&P 500 se pomalu snižuje. Děje se tak proto, že při krachu každé banky a při pádu cen akcií se začne mluvit o Bitcoinu, jako o bezpečném přístavu. Vypadá to tedy, že stále více investorů věří právě Bitcoinu a investují do něj peníze, které by jinak skončily na akciovém trhu. Také veřejnost stále častěji slyší o Bitcoinu ve spojení s krachující bankou, což může přesvědčit další retailové investory ke koupi bitcoinů. 

Bez vkladů uživatelů banka nepřežije

Už 26. března informovala agentura Bloomberg, že americké úřady zvažují vytvoření nouzové půjčky, která by pomohla First Republic Bank vyřešit “strukturální výzvy” souvisejícím s účetnictvím banky. Podle některých zdrojů z té doby prohlásili stejní úředníci, že vklady banky se stabilizují a že není důvod k obavám. Už v té době se totiž First Republic Bank potýkala s problémy s likviditou, přestože všichni tvrdili, že nehrozí velký odliv vkladů klientů banky. Stejný problém přitom vedl k bankrotu a uzavření Silicon Valley Bank. I v případě First Republic Bank se ale prognózy úřadů ukázaly jako nepřesné. Když v pondělí 23. dubna zveřejnila banka výroční zprávu za první čtvrtletí, ukázalo se, že vklady klientů klesly o více než 100 miliard dolarů. Banka tehdy avizovala, že se bude snažit najít řešení tohoto problému, aby posílila svou likviditu. 

[caption id="attachment_21201" align="aligncenter" width="607"] Zdroj: First Republic Bank[/caption]

Zatím ale není jasné, jaké kroky hodlá banka podniknout, aby si udržela své klienty. Ve výroční zprávě je uvedeno, že firma hodlá snížit plat výkonného managementu, omezí pronájmy kancelářských prostor a propustí ve druhém čtvrtletí 20 - 25 % svých zaměstnanců. Problémy bank v Americe tedy zřejmě nadále pokračují. Už 8. března zkrachovala Silvergate Bank poté, co její klienti vybrali velké množství prostředků. Dva dny poté byla uzavřena investiční banka Silicon Valley. Navzdory všem těmto problémům americká ministryně financí Janet Yellenová stále opakuje, že amerických bankovní sektor zůstává stabilní. Jak se celá situace bude nadále vyvíjet uvidíme v následujících měsících. Je ale zřejmé, že bitcoin reaguje velice pozitivně na krachy nejrůznějších finančních institucí v Americe. Může to znamenat například to, že stále více lidí odchází z bank a své úspory ukládá do bitcoinů. 

5/5 - (1 vote)

Komentáře (0)

Zatím nebyly přidány žádné komentáře.

Připojte se k diskuzi

Zde napište svou odpověď
Vaše jméno
Váš e-mail
Odeslaním komentáře souhlasíte se zpracováním osobních údajů.

Buďte v obraze a
nenechte si ujít novinky z krypto-světa.

Relevantní články, dvakrát měsíčně do vaší emailové schránky.

Váš e-mail
Ukládám..
Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů.