Zvládne Bitcoin obsloužit svět, když nezvládne meme tokeny?

Velká část bitcoinerů stále čeká na dobu, kdy bude Bitcoin celosvětově využívanou měnou. Každý z nás by chtěl ráno přijít do krámu a zaplatit svačinu pomocí Lightning Network, koupit nové auto nebo dům pomocí on-chain transakce bez nutnosti proměňovat bitcoiny na fiat měnu. V posledních dnech a týdnech ale pozorujeme vysoké poplatky v souvislosti s nárůstem aktivity na blockchainu. Poplatky za transakce jsou dynamické a jejich výše je určena soutěží o místo v blockchainu. Dne 8. května vystoupaly poplatky dokonce na 30 dolarů za transakci během tokenové mánie spojené s meme tokenem PEPE. Zvládne Bitcoin celosvětový provoz, když několik bezcenných tokenů přeplnilo mempool na několik dní?

Bitcoin zatím nemá kapacitu pro celý svět

Poslední dny ukázaly, že Bitcoin má zatím stále problémy s vyššími objemy transakcí na základní vrstvě. Pro některé bitcoinové maximalisty byla situace natolik vážná, že uvažovali dokonce o zakázání BRC-20 tokenů a jiných aktiv založených na Ordinals. Bitcoin je ale otevřená síť a je otevřená pro všechny, bez ohledu na to, jaké záměry s ní mají. Nedávno jsme psali o možných DDoS útocích na blockchain ve formě transakcí a jen několik hodin na to se objevily první problémy s BRC-20 tokeny, které právě takový útok skvěle simulovaly. Tyto BRC-20 tokeny využívají nové funkce pro zápis dat do bitcoinových transakcích a nyní již máme potvrzeno, že právě tyto funkce zapříčinily prudký nárůst transakčních poplatků. Bitcoinová síť si díky tomu nanečisto vyzkoušela, jak by mohla fungovat v případě, že by začal Bitcoin využívat celý svět ve větší míře. Bitcoineři se v tu chvíli rozdělili na dvě poloviny. Ta jedna byla zásadně proti používání BRC-20 tokenů, které se podle nich úplně odklonily od původní ideji Satoshiho Nakamota. Ten původně vymyslel čistou a decentralizovanou monetární síť, zatímco věci jako tokeny a NFT měly zůstat na Ethereu.

Druhá polovina BRC-20 tokeny vítala se slovy, že se jedná o skvělý test propustnosti bitcoinové sítě dříve, než by k tomu došlo v důsledku širší adopce. Například dobře známý Michael Saylor (bývalý výkonný ředitel společnosti MicroStrategy) prohlásil, že BRC-20 tokeny vítá. Podle něj jde o zajímavý způsob využití bitcoinového blockchainu. Nyní tedy můžeme odhadovat, jak by mohly vypadat poplatky za transakce v případě, že by se splnil sen mnoha bitcoinových maximalistů a tato kryptoměny by se začala opravdu používat po celém světě v běžném životě uživatelů. Navíc se díky tomuto dočasnému problému znovu ukázala síla Lightning Network, druhé vrstvy Bitcoinu s rychlými transakcemi s minimálními poplatky. Problém s BRC-20 tokeny byl tak velký, že i největší burza světa Binance dočasně pozastavila výběr bitcoinů a jen pár dní na to oznámila, že brzy integruje Lightning Network pro své uživatele. S integrací druhé bitcoinové vrstvy brzy přijde také nejpoužívanější hardwarové peněženka Trezor. Vysoké on-chain transakční poplatky by při používání Lightning Network nemusely pro běžné uživatele představovat problém.

Soutěž o zařazení transakce do bloku

Náhlý zájem o BRC-20 tokeny na bitcoinové síti vedl k obrovskému nárůstu objemu transakcí na základní vrstvě bitcoinu a s tím také k nárůstu ceny za transakce. Řada odborníků upozorňuje, že systém BRC-20 tokenů je opravdu špatně napsaný a neměl by takto fungovat. Tokeny se totiž do oběhu uvolňují v balíčcích a pokud někdo chce koupit 1000 PEPE tokenů na bitcoinové síti, zapíše do blockchainu transakci s 1000 tokeny. Nejedná se tedy o jednotlivé tokeny, jako je tomu například u ERC-20 tokenů. Navíc každá operace s těmito tokeny na Bitcoinu vyžaduje zápis do blockchainu a tedy i unikátní transakci, která musí být těžaři zapsána a musí projít mempoolem. Každé mintování, příjem, odesílání a prodej vyžaduje samostatnou transakci přímo na základní vrstvě sítě. To vedlo k obrovskému nárůstu transakcí a přeplnění mempoolu. V mempoolu se shromažďují transakce čekající na ověření a zařazení do bloku. Těžaři vybírají transakce, u kterých je nastavený vyšší poplatek, protože z nich plyne vyšší zisk pro toho, kdo transakci zařadí do bloku. Řada investorů tedy neváhala nastavit opravdu velké transakční poplatky, aby stihli koupit tokeny včas a to vedlo k negativnímu ovlivnění soutěže o zařazení transakce do bloku.

 

Naposledy se transakce v takovém objemu řadili do mempoolu v roce 2021, kdy jich na zpracování čekalo ve frontě 200 000. Při explozi zájmu o BRC-20 tokeny jich ale v mempoolu čekalo až 450 000 tisíc. Navíc jsou tyto transakce často velice malé a transakční poplatek výrazně přesahuje hodnotu samotné transakce. V takovém případě si můžete být jistí, že sledujete transakci s BRC-20 tokeny, které nevyžadují velký objem dat a jde pouze o to zapsat svou emisi tokenů do blockchainu co nejdříve. Nikdo totiž nechce zapsat svou transakci až za 12 bloků, kdy může cena spekulativních tokenů prudce vyrůst a snížit zisk investora. Navíc stále vznikaly další a další BRC-20 tokeny a neustále bylo potřeba zapisovat další a další transakce do bloku. Protože je naprostá většina těchto tokenů pouze spekulativních, řada bitcoinerů správně předpověděla rychlý úbytek zájmů o meme tokeny. V době psaní tohoto článku čeká v mempoolu 250 000 transakcí z původních 450 000 a průměrné poplatky za vB se pohybují okolo 21 satoshi. 

Z celé situace s BRC-20 tokeny ale vzešlo hned několik pozitivních věcí. Bitcoin si vyzkoušel přetížení nanečisto v případě, že by jej začal aktivně využívat celý svět. Dále se opět začalo mluvit o Lightning Network a dokonce ji integruje Binance. Přestože Lightning Network není určena pro velké transakce, ty malé dokáže odbavit rychle a efektivně. Problém aktuálně může být jen s otevíráním nových kanálu. To ale většina uživatelů vůbec neřeší. Navíc, pokud by někdo chtěl poslat milion korun pomocí Bitcoinu, poplatek 500 Kč není žádná hrůza. Ve srovnání s jinými službami poskytující převody peněz ve fiatu se stále jedná o levnou a rychlou variantu. Také se zdá, že hysterie okolo BRC-20 tokenů upadá a můžeme předpokládat, že se opět vrátí později, až se v tomto směru objeví další inovace. Během BRC-20 mánie dokonce spadla cena bitcoinu téměř o 10 %. To ale bylo zapříčiněno spíše panikou okolo zakázaných výběru na Binance. Řada neinformovaných investorů mohla ve světle předchozích událostí dostat strach, že má Binance problém s likviditou a proto zakazuje výběry. Nakonec se ale poplatky za transakce vrátili téměř na hodnoty před BRC-20 mánií a menší propad ceny řada investorů snad i uvítala. Každopádně se jednalo o zajímavou lekci a test propustnosti bitcoinové sítě. 

4/5 - (4 votes)

Komentáře (0)

Zatím nebyly přidány žádné komentáře.

Připojte se k diskuzi

Zde napište svou odpověď
Vaše jméno
Váš e-mail
Odeslaním komentáře souhlasíte se zpracováním osobních údajů.

Buďte v obraze a
nenechte si ujít novinky z krypto-světa.

Relevantní články, dvakrát měsíčně do vaší emailové schránky.

Váš e-mail
Ukládám..
Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů.