O tom, že kryptoměny figurují v ruských ozbrojených silách a nejrůznějších dalších vojenských organizacích, jsme již psali rozsáhlý článek. Není tedy divu, že se po smrti vůdce Wágnerovců Jevgenije Prigožina začalo spekulovat, zda také on nevlastnil kryptoměny. Bylo by to více než logické, protože lidem jako Prigožin může bitcoin pomoci s financováním soukromé armády a dalšími nákupy, které nemají být veřejné. Je navíc zřejmé, že lidé jako Prigožin, pohybující se mimo zákon, potřebují se svými penězi fungovat po celém světě anonymně. Bitcoin byl tedy pro velitele Wágnerovců darem z nebes. O původu peněženky, která má být spojena s Prigožinem, se stále diskutuje a není stále jasné, zda mu opravdu patřila.
Prigožin byl možná bitcoinový miliardář
Jevgenij Prigožin se dostal do povědomí lidí až v posledních letech, kdy se svou soukromou armádou začal působit na Ukrajině. Ještě více mediální pozornosti po celém světě získal poté, co se se svou armádou vydal na Moskvu, aby svrhl Gerasimova a Shoigu - vysoce postavené vojenské velitele. Puč nakonec nedotáhl do konce a se svou armádou se přesunul do Běloruska a následně do Afriky. Řada lidí po celém světě se divila, že za takto očividné vystoupení proti současnému vojenskému velení nebyl potrestán. Nakonec se ale s Prigožinem zřítilo letadlo za podivných okolností a vůdce Wágnerovců zemřel. V souvislosti s tímto leteckým neštěstím se na internetu objevila tvrzení, která naznačují, že Jevgenij Prigožin ovládal jednu z největších peněženek s kryptoměnami na světě. V peněžence se údajně nachází přibližně 100 000 bitcoinů v současné hodnotě okolo 2,6 miliardy dolarů. Přibližně 70 % bitcoinů Prigožina se má nacházet na cold walletách a zbylý obnos na burzách Binance a BTC-W.
Pokud by se tyto informace potvrdily, stal by se Prigožin jedním z největších držitelů bitcoinů na světě. Pro přestavu, třetí největší bitcoinová peněženka na světě obsahuje 118 300 bitcoinů a patří nejspíše platformě Robinhood. Pátá největší peněženka obsahuje 94 643 bitcoinů a Prigožin by se tedy se svými 100 000 bitcoiny zařadil mezi tyto největší držitele. Přestože neexistují žádné přímé důkazy, které by potvrzovaly Prigožinovo nakupování bitcoinů, řada nepřímých důkazů naznačuje, že měl zájem o digitální aktiva. Dávalo by to smysl, protože Prigožin potřeboval anonymní peníze, které by nemusel posílat přes centrální banky. Řada výzkumů také potvrdila přítomnost kryptoměn v ruské armádě i soukromých vojenských skupinách, mezi které patří také Wágnerovci. Pomocí kryptoměn mohl Prigožin také obcházet sankce uvalené na jeho osobu i Rusko v důsledku invaze na Ukrajinu. Také výplaty žoldákům je snadnější vyplácet v kryptoměnách, které neputují přes centrální banky a jsou velice těžce stopovatelné. Předávat peníze celé armádě v hotovosti také není příliš praktické. Do příchodu kryptoměn se ale jednalo o jediný způsob, jak anonymně platit žoldáky.
Wágnerovci, výplaty a sankce
V důsledku ruské invaze na Ukrajinu přestala řada subjektů nabízet své služby na území Ruské federace. Jedná se také o společnosti Visa a Mastercard, jejichž odchod razantně omezil mezinárodní transakce. V té době se řada obyvatel Ruska rozhodla začít používat kryptoměny, které jim umožnily anonymně posílat mezinárodní transakce. Navíc byla Prigožinova soukromá armáda označena v červenci 2023 za teroristickou organizaci, což ještě více zkomplikovalo její finanční operace. Přestože dříve údajně platila společnosti Wagner žoldnéřům v hotovosti, později nabízela výplaty také v kryptoměnách. To opět ukazuje na to, že Prigožin musel mít v zásobě dostatek bitcoinů k tomu, aby mohl svým žoldnéřům posílat bitcoiny. Navíc se musel Prigožin po své vzpouře stáhnout do Běloruska a Afriky a tam by jeho žoldnéřům byly ruské rubly k ničemu. Většina z nich ale nejspíše dostává výplatu v amerických dolarech. Bitcoin tedy dává stále větší smysl.
Nutno dodat, že žádná z výše uvedených informací není podložena důkazy a není známá dokonce ani adresa údajné peněženky Prigožina. Pokud ale dodržoval všechna bezpečnostní pravidla, je jisté, že jeho kryptoměny zůstaly anonymní až do konce. Navíc s nimi mohl vyplácet své žoldáky nebo nakupovat na Darknetu zbraně a další vybavení. Bitcoin je bohužel pro podobné vojenské skupiny skvělým finančním nástrojem. Za zmínku ještě stojí fakt, že při Prigožinově vzpouře zaznamenal ruský kryptoměnový trh obrovský nárůst zájmu o stablecoiny. Je možné, že tamní obyvatelé počítali také s možností, že by Prigožin opravdu mohl dojít až do Moskvy a tam začít dělat problémy. V tom případě by jistě začal klesat rubl a řada obyvatel zřejmě nakoupila stablecoiny, aby ochránila své úspory. Vzpoura ale nakonec nedopadla a Prigožin se stáhl. Otázkou zůstává, zda se po smrti velitele Wágnerovců někdy dozvíme, zda opravdu vlastnil tak velké množství kryptoměn.