Dnes je Ross Ulbricht již dobře známou osobností internetového světa a bohužel exemplárním příkladem toho, jak dokáže špatně nastavená justice zničit život. Ross Ulbricht totiž dostal dvojnásobný doživotní trest vězení za provoz internetové stránky s názvem Silk Road. Na webu mohl kdokoliv kupovat a prodávat zboží, a protože se jednalo o darknetové tržiště, jednalo se často také o drogy. Za provozování tržiště dostal Ross horší trest než samotní prodejci drog. Vláda v té době navíc zabavila také 50 000 bitcoinů, které aktuálně prodává za mnohonásobně vyšší cenu. Z našeho bitcoinerského pohledu se jedná o naprosté bezpráví, protože ve vězení skončil muž za provoz internetové stránky a navíc mu vláda zabavila tolik bitcoinů, že by s nimi mohl zajistit skvělý život sobě a dalším sedmi generacím své rodiny.
Ross Ulbricht exemplárně potrestán
V roce 2013 byl Ulbricht zatčen a následně odsouzen ke dvěma doživotním trestům za vytvoření a provozování internetové tržiště Silk Road. Tržiště se stalo jedním z výchozích bodů pro prodejce drog a v jednu dobu bylo nejznámějším na darknetu. Možná právě to se stalo Ulbrichtovi osudným, protože přišel, kromě tržiště, také o bitcoiny v hodnotě miliard dolarů. Za Ulbrichta na sociálních sítích komunikuje jeho rodina a prezentuje jeho myšlenky, protože ve věznici nemá přístup k internetu. Právě na jeho účtu na X se objevila informace o tom, že to je deset let, kdy byl Ulbricht uvězněn. Vznikla také řada dobročinných iniciativ, které se snaží dostat Ulbrichta z vězení, bohužel zatím neúspěšně. Tou nejznámější je oficiální stránka Freeross.org, kde můžete podepsat petici nebo přispět peněžní částkou. K případu Rosse Ulbrichta se vyjádřila také řada slavných osobností, včetně zakladatele TechCrunche, řady amerických guvernérů, Keanu Reevese nebo ředitel Business Insideru. Všichni označují rozsudek za pochybení americké justice a velkou nespravedlnost.
Průměrný trest odnětí svobody, který dostali všichni ostatní obvinění související s případem, je šest let, včetně prodejců drog, mužů, kteří pomáhali provozovat Silk Road, a mužů stojících za Silk Road 2.0, jeho větší replikou. Téměř všichni jsou dnes na svobodě. Ross nebyl nikdy předtím trestně stíhaný, vždy jednal nenásilně a během soudního procesu se choval slušně. Odnětí svobody na dvě doživotí pro Rosse lze tedy považovat za velmi nespravedlivé. Soud navíc již několikrát zavrhl znovuotevření a přezkoumání celého případu a Ross zatím musí vydržet ve vězení, zřejmě až do té doby, než se objeví prezident, který by mu udělil milost. Nadějí pro Rosse by mohl být kandidát na amerického prezidenta Vivek Ramaswamy, který otevřeně podporuje bitcoin a používá jej také jako lákadlo na voliče. Zbývá ještě doplnit, že v roce 2013 byl prezidentem Barack Obama a spoluzakladatel Silk Road Roger Clark dostal trest pouze 13,5 let odnětí svobody.
Hm, tak jakože by mohl dostat milost, protože možný budoucí prezident podporuje bitcoin?
A jak to prosím vás souvisí s tím, že dostal trest za vytvoření platformy, která umožnila provádět rozsáhlou závažnou trestnou činnost?
Problém je v tom (alespoň za mě), že tvůrce webu dostal dvě doživotí a ten, kdo opravdu prodával drogy dostal 7 let. Špičkový programátor sedí ve vězení, zatímco prodejci drog už jsou dávno venku a dále prodávají drogy. V tom vidím velký problém. Kalašnikova taky nezavřeli za to, že vymyslel samopal, který zabíjel.
Bitcoiner prezident bude v tomto určitě osvícenější, než jiný. A pokud se zajímá o bitcoin, zná i zavřeného Ulbrichta a může mu chtít pomoci.
Platformy volného obchodu? Platformy neregulovaného obchodu.Z něj jistě původní obchod vzešel.Radikálové a jiný čuráci z něj udělali modlu „legálního obchodu“.A idioti jako ty
Pane Jiří, rád bych se ohradil a to zejména vůči vašemu slovníku. Nezapomínejte že jsme na sítích a platí zde nějaká netiketa. K vašemu neregulovanému obchodu, zkuste si zjistit informace na jakých to tržište SilkRoad fungovalo a na čem to stálo.
Přeji hezký den :).