Vývojáři chystají legální kryptoměnové mixéry. Otázkou zůstává, zda takové nástroje úřady povolí

Když americká vláda označila kryptoměnový mixer Tornado Cash za nelegální, téměř to vypadalo, že tento typ kryptoměnové služby zůstane navždy v nelegální zóně. Směšovače kryptoměn totiž dlouhodobě platí za nástroj k praní špinavých peněz a údajně je využívají především hackeři a podvodníci, kteří se snaží zakrýt původ ukradených kryptoměn. Alespoň tak to vypadá ve světle článků, které neberou v potaz anonymizaci kryptoměn legální společností. Kryptoměnové mixéry se tedy prezentují veřejnosti pouze jako nástroje hackerů a podvodníků. Protože lze ale využít kryptoměnový mixér i legálně, objevují se projekty, které chtějí pomoci velkým fondům a firmám udržet své kryptoměnové nákupy anonymní. Ne každá firma chce totiž veřejně ukazovat, kolik má bitcoinů, jako to dělá například MicroStrategy. Kryptoměnový mixér použíl například také Vitalik Buterin, když přispíval peníze Ukrajině na obranu. Je ale možné postavit kryptoměnový mixér, který na jednu stranu zajistí investorům anonymitu kryptoměn a na druhou stranu poskytne regulačním orgánům dostatek informací pro potvrzení původu kryptoměn?

Nové mixéry mohou využívat například princip ZK-Proofs

Vývojáři experimentují například s novou verzí kryptoměnové mixéru založeného na principu Zero Knowledge Proofs. Jedná se způsob ověření pravdivosti údajů bez toho, aby jedna či druhá strana musela mít kompletní informace. Podle Matthewa Niemerga ze společnosti Aleph Zero je matematika tomuto směru ověřování nakloněna, budou ale potřebovat čas na vytvoření správného řešení. To by mělo zpřístupnit omezené množství dat konkrétním subjektům, jako jsou banky nebo vládní instituce, právě pomocí Zero Knowledge důkazů. Díky tomu pak bude moci stát ověřit legitimitu prostředků a zároveň zůstane v anonymitě příjemce, odesílatel i obsah transakce. Je ale otázkou, zda bude světovým vládám stačit takové řešení nebo budou trvat na tom, aby znaly obsah transakce i jejich příjemce. Přesně tento postoj se totiž ve spojení s kryptoměnami dá od regulačních úřadů čekat. Hlavními klienty těchto nových kryptoměnových mixéru ale nebudou zloději a hackeři, nýbrž velké společnosti či hedgeové fondy, které budou trvat na anonymním nakupování kryptoměn. Tyto nové mixéry by samozřejmě mohly využít také jednotlivci, kteří si potrpí na non-KYC bitcoinech a nebaví je neustále kupovat předražené bitcoiny v automatech.

Pro vysvětlení uvedeme názorný příklad použití principu Zero Knowledge Proof. Představme si situaci, kdy dva kupující chodí do obchodu pro chléb. Tento chléb obchod nabízí ve čtyřech různých cenových hladinách - 30, 40, 50 a 60 Kč. Ani jeden z kupujících nechce prozradit svou nákupní cenu, ale rád by věděl, zda koupil chléb za stejnou cenu. Do místnosti tedy umístí čtyři trezory s jednotlivými cenovými hladinami napsanými na daném trezoru. Do místnosti vstoupí první kupující a vybere trezor, který odpovídá jeho ceně za chléb. Od tohoto trezoru si vezme klíč a ostatní klíče zničí. Následně do místnosti vejde druhý kupující se čtyřmi kartičkami. Na jedné má potvrzující fajfku a ostatní tři obsahují křížek. Vhodí kartičku s fajfkou do trezoru s jeho cenou za chléb. Do ostatních vhodí kartičky s křížkem. Poté se do místnosti vrací první kupující a klíčem otevře trezor se svou cenou. Pokud obsahuje kartičku s křížkem je jasné, že kupující pořídili chléb za rozdílnou cenu bez toho, aby kdokoliv z nich musel prozradit svou nákupní cenu. Pokud trezor obsahuje kartičku s fajfkou, oba kupující mají chléb za stejnou cenu. Ověření ceny tedy proběhne bez toho, aby jeden či druhý musel předem prozradit svou nákupní cenu. 

Nejznámějším mixérem je zřejmě Tornado Cash, který funguje na Ethereu a stal se známým především proto, že si jej oblíbili nejrůznější hackeři a podvodníci. Přesto se jedná o poměrně důležitý prvek ethereového blockchainu. Toto decentralizované řešení přijímá vklady v etherech a ERC-20 tokenech s cílem zastřít jejich historii tím, že prohazuje jednotlivé tokeny mezi sebou. Proto mixér. Běžně tedy uživatelé posílají jednotlivé tokeny do Tornado Cash a ven vybírají tokeny jiné. Ty pak mohou směnit za požadovanou kryptoměnu na burze či směnárně bez toho, aby byla prokazatelná jejich transakční historie. Protokol Tornado Cash byl poprvé spuštěn v srpnu 2018 a původně se jednalo o experimentální software, protože si vývojáři prostřednictvím multisig peněženky stále ponechávali kontrolu nad prostředky uživatelů. V roce 2020 vývojáři Tornado Cash “spálili” své administrátorské klíče, čímž ztratili možnost manipulovat s prostředky uvnitř protokolu. Zbavení se administrátorských klíčů mělo dva cíle. Zaprvé znemožnilo vývojářům manipulovat prostředky a zamezilo možnému Rug pullu. Zadruhé se vývojáři domnívali, že ztrátou kontroly nad protokolem se vyhnou potenciálním právním důsledkům. 

Sankce ze strany Úřadu pro kontrolu zahraničních aktiv Ministerstva financí Spojených států přišly v srpnu 2022. Úřad označil celý protokol za nástroj k praní špinavých peněz a dlouho se vedla debata, zda je možné uvalit sankce na kód. Zastavit Tornado Cash úplně je v současnosti mimo možnosti ministerstva financí díky tomu, že se jedná o open-source postavený na blockchainu Ethereum a je volně přístupný na internetu. Vývojáři navíc vytvořili také fork, který nabízí stejnou službu také na blockchainu Optimism. Pomocí open-source programu si tedy Tornado Cash může v podstatě spustit kdokoliv a kvalitně anonymizovat kryptoměny. Z tohoto důvodu tento protokol hojně využívají hlavně hackeři a podvodníci.

Legální mixéry kryptoměn nabízí regulátorům řešení

Úkol pro vývojáře nových mixérů kryptoměn je jasný - zajistit soukromí uživatelů a zároveň splnit požadavky regulátorů na ověřování zákazníka. Jedním z takových projektů je například Privacy Pools, experiment spuštěný v březnu 2023. Jedná se o vylepšenou verzi Tornado Cash, která se snaží splnit požadavky regulátorů. Řešení zatím funguje, je ale jen otázkou času, než se na projekt zaměří regulátoři. Vývojář Privacy Pools dokonce tweetnul, že projekt vznikl také s cílem pomoci regulátorům pochopit podobná řešení a navrhnout správný regulační rámec. Vzhledem k postoji, hlavně amerických úřadů, je celý projekt ale velkým otazníkem. Americké úřady se ještě nevypořádaly ani s kryptoměnami na základních vrstvách. Tím spíše bude problém je donutit přemýšlet nad kryptoměnovými mixéry jinak, než jako nad nástrojem pro praní špinavých peněz. Také vývojář projektu Privacy Pools Soleimani na Twitteru naznačuje, že regulátoři nakonec přijdou a doufá, že přijmou nabídku spolupráce vedoucí k pochopení celého protokolu kryptoměnového mixéru.

Soleimani i Niemerg z Aleph Zero se shodují, že kontroverzní mixéry jsou nedílnou součásti kryptoměnového průmyslu a zatím jedinou cestou, jak dokonale anonymizovat pohyb svých kryptoměn. Nejde přitom vůbec o praní špinavých peněz. Řada investorů a velkých firem by ráda udrželo své obchodní tajemství nebo zabránilo kopírování obchodů jinými firmami. Niemerg věří, že matematika dokáže poskytnout řešení, které bude přijatelné pro kryptoměnové nadšence i regulační úřady. Jeho firma se zaměřuje na poskytování základních kryptografických nástrojů nejen pro Zero Knowledge Proofs. Podle něj by kryptoměnové mixéry mohly používat ověření pomocí Zero Knowledge Proofs a v daný okamžik zkontrolovat, že osoba používající mixér není na žádném sankčním seznamu a má ověřené KYC třetí stranou. Mixérem by tedy prošli jen ověření uživatelé, kteří by ale nemuseli prozradit svou totožnost ani cílovou peněženku transakce. Díky Zero Knowledge Proofs by mixér ani nevěděl o koho se jedná.  

Oba výše zmínění vývojáři říkají, že je nutné přesvědčit veřejnost a hlavně regulátory o tom, že soukromí není ilegální. Pokud chceme žít ve světě, kde funguje finanční soukromí, je potřeba počítat také se službami podobnými Tornado Cash. Velmi důležité také bude přijetí tohoto stanoviska regulačními úřady, které se na finanční soukromí většinou dívají jako na nástroj zlodějů a podvodníků. Také bude nutné, aby úřady přestaly vše kryptoměnové zakazovat a raději se pokusily vytvořit správný regulatorní rámec. Ten by řadě firem mohl upřesnit, jak mají s kryptoměnami nakládat. Ve většině případů jsou totiž velké firmy, proti kterým úřady často bojují, více než ochotné dodržovat pravidla, pokud by úřady nějaká poskytla. Mezitím ale většina aktivit regulačních úřadů směřuje k zakazování a omezování používání kryptoměn, zatímco vlády vytvářejí vlastní digitální aktiva. Nové CBDC má být ekvivalentem kryptoměn, pouze v režii státu. Jak takové digitální peníze fungují si můžeme snadno domyslet. Už nyní se objevují zprávy o tom, že někteří schopní programátoři mají k dispozici části kódů těchto státních kryptoměn a nalézají v nich funkce na blokování prostředků, omezování likvidity účtu a podobně. 

5/5 - (1 vote)

Komentáře (0)

Zatím nebyly přidány žádné komentáře.

Připojte se k diskuzi

Zde napište svou odpověď
Vaše jméno
Váš e-mail
Odeslaním komentáře souhlasíte se zpracováním osobních údajů.

Buďte v obraze a
nenechte si ujít novinky z krypto-světa.

Relevantní články, dvakrát měsíčně do vaší emailové schránky.

Váš e-mail
Ukládám..
Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů.